Yamatai

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
probbi
Posty: 947
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 87 times

Yamatai

Post autor: probbi »

Nie znalazłem więc zakładam temat. W instrukcji napisane jest, że wykładanie naszej floty na planszę jest akcją opcjonalną, natomiast na planszetce gracza ikonografia pokazuje coś przeciwnego. Czy w takim razie mogę spasować i nie wystawiać żadnego statku zostawiając go w porcie bądź przeznaczając na stracenie, czy też zawsze muszę przynajmniej jeden wystawić?
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 12 times

Re: Yamatai

Post autor: adikom5777 »

Wydaje mi się, że nie ma przymusu wystawiania statków. Ale tylko jednego możesz zachować, reszta przyniesie Ci punkty ujemne na koniec gry
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Yamatai

Post autor: Jiloo »

Wystawianie statków jest opcjonalne. Jest to opisane w instrukcji.
Obowiązkowe jest wzięcie żetonów kultury bądź zbudowanie miasta a to jest częścią tej samej akcji.

Sent from my D5803 using Tapatalk
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
anion
Posty: 216
Rejestracja: 22 sie 2016, 13:45
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 25 times
Been thanked: 13 times

Yamatai

Post autor: anion »

Pytanie o doprecyzowanie zasad (jeżeli już było, to przepraszam).

Chodzi o specjalistę, który ma traktować budynki prestiżowe [dalej: BP] jak zwykłe (Awashima).
Cytat z instrukcji, str. 8: Premia za budynki standardowe obejmuje także budynki prestiżowe.

Z których z poniżej wymienionych premii gracz posiadający płytkę Awashimy może skorzystać:
1) Stawiając BP na górze otrzymuje żeton z punktem prestiżu [dalej: PP].
2) Stawiając BP obok innego BP też otrzymuje żeton z PP.
3) Stawiając BP obok swojego budynku zwykłego otrzymuje liczbę sztuk złota za grupę swoich budynków wliczając ten świeżo postawiony BP.
4) Ja wyżej w pkt 3, oprócz tego do premii zalicza też wszystkie inne BP, które już stoją na planszy i tworzą z jego budynkami zwykłymi grupę.
5) Stawiając Faktorię (dwukrotnie pomnażającą premię sztuk złota) liczy zgodnie z zasadami nieprzerwaną grupę budynków, ale włącznie z wszystkimi BP, które stoją już na planszy i tworzą grupę z jego budynkami zwykłymi.

Z góry dzięki za odpowiedź.
ulusiek
Posty: 84
Rejestracja: 25 kwie 2011, 15:30
Has thanked: 9 times

Re: Yamatai

Post autor: ulusiek »

anion pisze:Pytanie o doprecyzowanie zasad (jeżeli już było, to przepraszam).

Chodzi o specjalistę, który ma traktować budynki prestiżowe [dalej: BP] jak zwykłe (Awashima).
Cytat z instrukcji, str. 8: Premia za budynki standardowe obejmuje także budynki prestiżowe.

Z których z poniżej wymienionych premii gracz posiadający płytkę Awashimy może skorzystać:
1) Stawiając BP na górze otrzymuje żeton z punktem prestiżu [dalej: PP].
2) Stawiając BP obok innego BP też otrzymuje żeton z PP.
3) Stawiając BP obok swojego budynku zwykłego otrzymuje liczbę sztuk złota za grupę swoich budynków wliczając ten świeżo postawiony BP.
4) Ja wyżej w pkt 3, oprócz tego do premii zalicza też wszystkie inne BP, które już stoją na planszy i tworzą z jego budynkami zwykłymi grupę.
5) Stawiając Faktorię (dwukrotnie pomnażającą premię sztuk złota) liczy zgodnie z zasadami nieprzerwaną grupę budynków, ale włącznie z wszystkimi BP, które stoją już na planszy i tworzą grupę z jego budynkami zwykłymi.

Z góry dzięki za odpowiedź.
Ja grałam tak, że korzystałam tylko z 3 pierwszych punktów, czyli tak naprawdę w momencie wyłożenia BP na planszę. W sumie sama jestem ciekawa jak inni to interpretują :)
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4021
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 19 times

Re: Yamatai

Post autor: AkitaInu »

anion pisze:Pytanie o doprecyzowanie zasad (jeżeli już było, to przepraszam).

Chodzi o specjalistę, który ma traktować budynki prestiżowe [dalej: BP] jak zwykłe (Awashima).
Cytat z instrukcji, str. 8: Premia za budynki standardowe obejmuje także budynki prestiżowe.

Z których z poniżej wymienionych premii gracz posiadający płytkę Awashimy może skorzystać:
1) Stawiając BP na górze otrzymuje żeton z punktem prestiżu [dalej: PP].
2) Stawiając BP obok innego BP też otrzymuje żeton z PP.
3) Stawiając BP obok swojego budynku zwykłego otrzymuje liczbę sztuk złota za grupę swoich budynków wliczając ten świeżo postawiony BP.
4) Ja wyżej w pkt 3, oprócz tego do premii zalicza też wszystkie inne BP, które już stoją na planszy i tworzą z jego budynkami zwykłymi grupę.
5) Stawiając Faktorię (dwukrotnie pomnażającą premię sztuk złota) liczy zgodnie z zasadami nieprzerwaną grupę budynków, ale włącznie z wszystkimi BP, które stoją już na planszy i tworzą grupę z jego budynkami zwykłymi.

Z góry dzięki za odpowiedź.
Trzeba pamiętać że premia za budynki standardowe naliczana jest tylko w momencie ich kładzenia to raz
Dwa - budynki prestiżowe po wybudowaniu są tak jakby niczyje troche ;)
Trzy:

1. Tak
2. Tak
3. Tak
4. Nie (bez BP)
5. Nie (bez BP)

a przynajmniej tak to wynika z mojego research'u ;)
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1835
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Yamatai

Post autor: Olgierdd »

anion pisze:Pytanie o doprecyzowanie zasad (jeżeli już było, to przepraszam).

Chodzi o specjalistę, który ma traktować budynki prestiżowe [dalej: BP] jak zwykłe (Awashima).
Cytat z instrukcji, str. 8: Premia za budynki standardowe obejmuje także budynki prestiżowe.

Z których z poniżej wymienionych premii gracz posiadający płytkę Awashimy może skorzystać:
1) Stawiając BP na górze otrzymuje żeton z punktem prestiżu [dalej: PP].
2) Stawiając BP obok innego BP też otrzymuje żeton z PP.
3) Stawiając BP obok swojego budynku zwykłego otrzymuje liczbę sztuk złota za grupę swoich budynków wliczając ten świeżo postawiony BP.
4) Ja wyżej w pkt 3, oprócz tego do premii zalicza też wszystkie inne BP, które już stoją na planszy i tworzą z jego budynkami zwykłymi grupę.
5) Stawiając Faktorię (dwukrotnie pomnażającą premię sztuk złota) liczy zgodnie z zasadami nieprzerwaną grupę budynków, ale włącznie z wszystkimi BP, które stoją już na planszy i tworzą grupę z jego budynkami zwykłymi.

Z góry dzięki za odpowiedź.
Wcześniej postawione budynki prestiżowe nie liczą się już jako Twoje. Jedynie na czas ich wystawiania traktujesz jako swoje, także:
1) zgadza się
2) zgadza się
3) zgadza się
4) nie zgadza się
5) nie zgadza się
anion
Posty: 216
Rejestracja: 22 sie 2016, 13:45
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 25 times
Been thanked: 13 times

Re: Yamatai

Post autor: anion »

Dzięki.

Znalazłem również odpowiedź B. Cathali w jednym z wątków na BGG.
https://boardgamegeek.com/thread/172835 ... t-awashima
Potwierdzę tylko, że wszystko się zgadza z tym co napisali przedmówcy.
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Yamatai

Post autor: Gatherey »

Z tego co dobrze przeczytałem w instrukcji - jako jedną z akcji można zbudować budynek LUB zebrać żetony. Czy zbudowanie budowli na wyspie, która dalej ma żeton uniemożliwia zabranie go w następnych ruchach?
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4021
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 19 times

Re: Yamatai

Post autor: AkitaInu »

Gatherey pisze:Z tego co dobrze przeczytałem w instrukcji - jako jedną z akcji można zbudować budynek LUB zebrać żetony. Czy zbudowanie budowli na wyspie, która dalej ma żeton uniemożliwia zabranie go w następnych ruchach?
Nie można budować na wyspie na której jest żeton :)
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Yamatai

Post autor: malekith_86 »

Gatherey pisze:Z tego co dobrze przeczytałem w instrukcji - jako jedną z akcji można zbudować budynek LUB zebrać żetony. Czy zbudowanie budowli na wyspie, która dalej ma żeton uniemożliwia zabranie go w następnych ruchach?

nie można budować na wyspie gdzie lezy nadal żeton
najpierw trzeba go zabrać żeby można tam było cokolwiek zbudować
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Yamatai

Post autor: Gatherey »

Ah to tego nie doczytałem :D dzięki :D
aoki
Posty: 157
Rejestracja: 15 sty 2016, 07:08
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Yamatai

Post autor: aoki »

Pytanie dotyczące faktorii:
Przy wybudowaniu zwykłego budynku i faktorii dostanę 4 monety to czy jeśli wybuduję 2 faktorie obok siebie to dostanę 8 monet? Jak wybuduję 3 faktorie obok siebie to dostanę 16 monet? itd?
BGA: luq
Boiteajeux: Aoki
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1835
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Yamatai

Post autor: Olgierdd »

Bonus z faktorii działa tylko w momencie wybudowania jej.
aoki
Posty: 157
Rejestracja: 15 sty 2016, 07:08
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Yamatai

Post autor: aoki »

Dzięki.
Olgierdd pisze: 12 maja 2018, 12:56 Bonus z faktorii działa tylko w momencie wybudowania jej.
BGA: luq
Boiteajeux: Aoki
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: Yamatai

Post autor: skoti »

Jestem świeżo po lekturze instrukcji i jedna rzecz mi nie pasuje przed pierwszą grą.
Przygotowanie następnej rundy, punky 4 i 5.
Jak rozumiem, cała grę gramy dwoma stałymi zestawami flot. Wszystkie 10 kafli tasujemy tylko przed 1 rundą, a potem tasujeky jedynie 5 kafli zużytych w trakcie bieżącej rundy?
No i drugie pytanie, jeżeli odpowiedź na pierwsze będzie potwierdzającą:
Po co tasować te kafle, skoro w trakcie swojej rundy gracz ma możliwość wyboru kafla?/
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1835
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Yamatai

Post autor: Olgierdd »

Nie grasz stałymi zestawami flot. Na dwóch i czterech graczy w trakcie rundy użyte będą cztery kafelki, a na trzech graczy trzy kafelki. Oznacza to, że jedna lub dwie floty przejdą na następną rundę, a zakryte uzupełnią pulę do pięciu. Dlatego tasuje się kafle użyte, aby nie można było w pełni przewidzieć co wyjdzie w kolejnej rundzie.
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: Yamatai

Post autor: skoti »

Dzięki.
Właśnie w trakcie pierwszej gry pomyślałem, że to tak ma działać. Ale po przeczytaniu instrukcji jakoś tego nie widziałem.

A jeżeli jest napisane w instrukcji, że coś"można" zrobić, to rozumiem, że nie trzebaby.
Np z floty "można" położyć żeton świętej ziemi, więc wcale nie ma przymusu kładzenia go?
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1835
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Yamatai

Post autor: Olgierdd »

Zgadza się. Wszystkie zdolności flot są opcjonalne, jednak zawsze musisz wziąć wskazane na kafelku okręty.
Awatar użytkownika
Arcziwald
Posty: 242
Rejestracja: 31 mar 2018, 09:54
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Yamatai

Post autor: Arcziwald »

Czy aby wybudować budynek na wyspie statki wokół niej muszą być w dokładnie takiej kolejności jak wskazano na kaflu? Jeżeli budynek potrzebuje statków: czerwony, czerwony, zielony a wokół wyspy w kolejności występują czerwony, czerwony, czarny, zielony to mogę wybudować budynek?
Awatar użytkownika
Helga
Posty: 306
Rejestracja: 28 gru 2015, 16:01
Lokalizacja: Warszawa/ Ząbki
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Yamatai

Post autor: Helga »

Możesz, kolejność nie ma znaczenia, ważne aby statki w danym kolorze otaczały wyspę.
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1517
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 298 times
Been thanked: 634 times

Re: Yamatai

Post autor: EsperanzaDMV »

Mam za sobą dwie partie i aż przerażające jak bardzo źle graliśmy na początku... Np. zapomnieliśmy, że łodzie można też kupować (i zastanawiałem się długo po co nam te 10 startowych żetonów pieniędzy :D) czy że te puste żetony kultury trzeba po setupie zdjąć (i normalnie za nie kupowaliśmy też specjalistów podczas pierwszej partii :D). Ale ok, nie będę się kompromitował więcej, teraz już znam zasady i dopytam o kilka wciąż nurtujących mnie kwestii.
1) Jak sprzedajemy łódź, to gdzie ją oddajemy? Ona wraca do zasobów ogólnych czy te sprzedane łodzie są już poza grę odkładane? Nie znalazłem takiej informacji w instrukcji, zakładam że do zasobów ogólnych?
2) Możliwość budowania od dowolnej krawędzi planszy dzięki jednemu specjaliście. To było dla mnie bardzo "overpowered". Nazbierałem dzięki temu mnóstwo żetonów kultury, widziałem na BGG wypowiedź Bruno Cathali, że jest to zbalansowane tym, że jak gdzieś zacznę, to przeciwnik może od tamtej strony też kontynuować, ale dla mnie to trochę wciąż zbyt mocny specjalista. Trafiłem go na samym początku gry i uzbierałem naprawdę dużo specjalistów dzięki możliwości wejścia od dowolnej strony i wzięcia przynajmniej dwóch żetonów. Przeciwnik (partia 2-osobowa) nie wybudował aż tyle budynków z pomocą "moich" łodzi, by to było dla niego zbalansowane... Co o tym myślicie? Widziałem na BGG i tu na forum w długim wątku, że część osób uważa tego specjalistę podwajającego wartość żetonów prestiżu za "overpowered", ale w naszych grach zawsze druga osoba starała się kontrować tego specjalistę i uniemożliwiać zbieranie tych żetonów. Dla mnie dużo bardziej "overpowered" jest właśnie ten dający możliwość wejścia od dowolnej strony.
autopaga
Posty: 1403
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 91 times
Been thanked: 311 times

Re: Yamatai

Post autor: autopaga »

Według mnie nie jest overpowered.
ODPOWIEDZ