Cytadela - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Cytadela

Post autor: rzaba »

jesli masz wiecej niz 8 dzielnic to masz kompletne miasto i General nie moze juz niszczyc

https://boardgamegeek.com/article/2720709#2720709
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: Cytadela

Post autor: Planszman »

Mam jeszcze kilka wątpliwości dotyczących fioletowych dzielnic.
1. Wybudowałem BIBLIOTEKĘ (możesz zatrzymać obie karty) i OBSERWATORIUM (dobieram trzy wybieram jedną).
Czy mogę w swojej turze zrobić tak: dobieram trzy karty, dwie zostawiam, jedną odkładam ? Czy jednak muszę zdecydować: albo BIBLIOTEKA albo OBSERWATORIUM ?

2. Czy mogę podczas swojej tury korzystać z wszystkich opcji jakie dają mi wybudowane fioletowe dzielnice, czy muszę skorzystać tylko z jednej opcji ?
Na przykład: mam wybudowaną KUŹNIĘ (płacę dwa złota, dobieram trzy karty dzielnic) i LABORATORIUM (odrzucam kartę dostaję szt. złota)
Czy podczas swojej tury mogę zrobić tak: podczas akcji dobieram 2 karty i jedną odkładam, jestem Architektem i dobieram dodatkowo dwie karty, następnie korzystam z opcji KUŹNIA i LABORATORIUM, na koniec jestem Architektem i buduję trzy dzielnice ?

Czy dobrze wszystko obczaiłem ?
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: Cytadela

Post autor: Planszman »

Czyżby nikt nie znał odpowiedzi na moje pytania...?
Awatar użytkownika
antymon
Posty: 47
Rejestracja: 01 lut 2016, 20:07
Lokalizacja: Krk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Cytadela

Post autor: antymon »

Moim zdaniem tak- dlatego, że karta 'Sala tronowa' (dodatkowa) wymuszająca słowa 'Dziękuję Ekscelencjo' nigdy nie blokowała opcji pobierania złota za żółte dzielnice czy OBSERWATORIUM. Skoro instrukcja mówi 'umożliwia skorzystanie ze specjalnych zdolności dzielnicy', a nigdzie nie pojawia się zwrot jak w przypadku stawiania identycznych. W końcu to duplowanie, czyli wszystkie chwyty dozwolone, a im więcej kombinowania- tym gra ciekawsza. Myśmy nigdy nie blokowali zdolności fioletowych dzielnic.
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Cytadela

Post autor: Bludgeon »

Planszman pisze:Mam jeszcze kilka wątpliwości dotyczących fioletowych dzielnic.
1. Wybudowałem BIBLIOTEKĘ (możesz zatrzymać obie karty) i OBSERWATORIUM (dobieram trzy wybieram jedną).
Czy mogę w swojej turze zrobić tak: dobieram trzy karty, dwie zostawiam, jedną odkładam ? Czy jednak muszę zdecydować: albo BIBLIOTEKA albo OBSERWATORIUM ?
Na bibliotece jest napisane obie czy dwie? Jeśli obie to IMO nie zadziała, jeśli dwie to zadziała z obserwatorium.
Planszman pisze:2. Czy mogę podczas swojej tury korzystać z wszystkich opcji jakie dają mi wybudowane fioletowe dzielnice, czy muszę skorzystać tylko z jednej opcji ?
Na przykład: mam wybudowaną KUŹNIĘ (płacę dwa złota, dobieram trzy karty dzielnic) i LABORATORIUM (odrzucam kartę dostaję szt. złota)
Czy podczas swojej tury mogę zrobić tak: podczas akcji dobieram 2 karty i jedną odkładam, jestem Architektem i dobieram dodatkowo dwie karty, następnie korzystam z opcji KUŹNIA i LABORATORIUM, na koniec jestem Architektem i buduję trzy dzielnice ?
Czy dobrze wszystko obczaiłem ?
Nie widzę tu żadnych błędów. Jedyne czego nie jestem pewien bo nie pamiętam to czy możesz użyć zdolności swojej postaci nie w tym samym czasie ale w różnych momentach swojej tury. (ale chyba tak)
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
antymon
Posty: 47
Rejestracja: 01 lut 2016, 20:07
Lokalizacja: Krk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Cytadela

Post autor: antymon »

Jeśli są to akcje innego typu to tak- przykład z kupcem: biorę kartę, dostaję złoto za byciem kupcem (chyba, że jest adnotacja, że na koniec tury, teraz z głowy nie pamiętam), buduje zielona dzielnicę ze złota które mam, dostaję bonus.
My trzymamy się tylko jednej zasady bardzo ułatwiającą rozgrywkę: akcje wpływające na graczy wykonujemy zawsze po akcji złoto albo karty.
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: Cytadela

Post autor: Planszman »

Dzięki za informacje i opinie!
Z tą BIBLIOTEKĄ i OBSERWATORIUM to doszedłem do wniosku że muszę dokonać wyboru. Dlatego że z tych kart mogę skorzystać podczas wykonywania AKCJI dobierania kart, a gdybym chciał skorzystać z dwóch opcji to niejako miałbym dwie AKCJE. Wydaje mi się to bardziej logiczne i sprawiedliwe, dokonuję wyboru i korzystam tylko z jednej opcji.
nielot2
Posty: 19
Rejestracja: 25 sty 2015, 14:10
Lokalizacja: Kąty Wrocławskie

Re: cytadela pytanie...

Post autor: nielot2 »

Cześć, mam pytanie odnośnie Kupca i Architekta. W którym momencie biorę dodatkowy pieniądz/dodatkowe karty? Jest napisane, że po wykonaniu akcji. Czyli przed budowaniem dzielnic? Jeśli tak, to praktycznie nie ma znaczenia czy skorzystam z tego bonusu przed wykonaniem akcji. A jeśli po budowaniu, to praktycznie na koniec tury gracza.
Marcin
Awatar użytkownika
Marudka
Posty: 138
Rejestracja: 13 lip 2015, 09:09
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: cytadela pytanie...

Post autor: Marudka »

nielot2 pisze:Cześć, mam pytanie odnośnie Kupca i Architekta. W którym momencie biorę dodatkowy pieniądz/dodatkowe karty? Jest napisane, że po wykonaniu akcji. Czyli przed budowaniem dzielnic? Jeśli tak, to praktycznie nie ma znaczenia czy skorzystam z tego bonusu przed wykonaniem akcji. A jeśli po budowaniu, to praktycznie na koniec tury gracza.
Tura gracza składa się z:
Wykonania akcji a potem opcjonalnie wybudowania 1 dzielnicy.
Wykonanie akcji czyli dobranie 2 złota lub pobranie 2 kart i zatrzymanie 1 z nich.

Kupiec otrzymuje 1szt złota po wykonaniu akcji - przed wybudowaniem dzielnicy (o ile zdecyduje się na budowę)
Architekt otrzymuje 2 karty po wykonaniu akcji - przed wybudowaniem dzielnicy (o ile zdecyduje się na budowę)

Jeśli dobierasz złoto to może Ci brakować tej 1szt do postawienia budynku.
Jeśli dobierasz karty to możesz zmienić zdanie co będziesz budować.
Masquerade
Posty: 4
Rejestracja: 24 maja 2016, 17:21
Been thanked: 2 times

Re: Cytadela

Post autor: Masquerade »

Witam,

pytanie odnośnie Cesarza w wariancie gry na 2 osoby (nigdzie nie znalazłem info. że nie można go używać w wariancie na 2 osoby tak jak np przy Królowej - nie mniej niż 5 graczy):

1. Jeśli jestem cesarzem a 2 osoba ma koronę komu ma ją oddać ? W opisie jest ale nie sobie :/
2. Gracz, który otrzymał żeton korony musi oddać Ci jedną sztukę złota lub jedną kartę dzielnicy. Kto dokonuje wyboru ? Gracz z koroną czy Cesarz ?

Z góry dzięki za pomoc
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Cytadela

Post autor: Danielf »

Masquerade pisze:1. Jeśli jestem cesarzem a 2 osoba ma koronę komu ma ją oddać ? W opisie jest ale nie sobie :/
Wydaje mi się, że nie możesz skorzystać z tej zdolności. Po prostu dostajesz monetę za każdą żółtą dzielnicę. Na 2 osoby lepiej grać z królem.
Masquerade pisze:2. Gracz, który otrzymał żeton korony musi oddać Ci jedną sztukę złota lub jedną kartę dzielnicy. Kto dokonuje wyboru ? Gracz z koroną czy Cesarz ?
Trudne pytanie. Stwierdzenie "... musi oddać..." moim zdaniem zmusza gracza, posiadającego koronę, do konkretnego działania, więc myślę, że on podejmuje decyzję.
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Cytadela

Post autor: bartekb8 »

Witam,
Nie grałem jeszcze w Cytadelę ale sporo o grze czytałem i jestem zainteresowany. Mam jednak pytania do bardziej zorientowanych:
- Cytadela klasyczna czy nowa edycja 2016? Znam różnice, wiem że edycja 2016 to taki revamp klasyka, z nowymi kartami i grafikami. Szczerze mówiąc to właśnie nowa szata graficzna przykuła moją uwagę, no i zakładam że ktoś kto ma klasyczną Cytadelę niekoniecznie skłoni się ku tej nowej.
- Wiadomo już kiedy i kto wyda ma wydać u nas nową Cytadelę w wersji PL?
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Cytadela

Post autor: romeck »

bartekb8 pisze:- Wiadomo już kiedy i kto wyda ma wydać u nas nową Cytadelę w wersji PL?
Na razie nic o tym nie słychać. I może być też tak, że nikt tego po polsku nie wyda.

Ten dział dotyczy pytań o zasady, tak przy okazji.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Cytadela

Post autor: bartekb8 »

romeck pisze:
bartekb8 pisze:- Wiadomo już kiedy i kto wyda ma wydać u nas nową Cytadelę w wersji PL?
Na razie nic o tym nie słychać. I może być też tak, że nikt tego po polsku nie wyda.
Dzięki za szybką odpowiedź. Faktycznie może być i tak że wydanie "podkręconej" wersji znanej i sprzedawanej od lat karcianki nie będzie się u nas opłacało i nikt sie tego nie podejmie... Byłoby szkoda. Naprawdę nastawiłem się na ten tytuł ale wstrzymam się jeszcze. A zależy mi na wersji PL ze względu na współgraczy, także oryginalna wersja nie wchodzi w rachubę...
PS. Sorry za zaśmiecanie, trafiłem tu z wyszukiwarki i nie zwróciłem uwagi na dział forum
mk9898
Posty: 73
Rejestracja: 27 sty 2014, 09:43
Been thanked: 1 time

Cytadela

Post autor: mk9898 »

Cześć,
Jestem przed swoją pierwszą rozgrywką dwuosobową (gram tylko z dzieckiem) i mam następujące pytanie:
Gracz z koroną na początku rundy tasuje talię postaci i jedną kładzie zakrytą na stole. Czy tenże gracz po przetasowaniu kart odkłada wierzchnią kartę talii nie wiedząc jeszcze co odkłada czy jednak to on decyduje co odkłada celem wkręcenia przeciwnika?
A tak właściwie czy tasuje się karty postaci?W instrukcji rebela przy opisie rozgrywki dwuosobowej nie ma słowa o tym, że gracz tasuje karty postaci, tylko że odkrywa górną kartę na stół (zakrytą).
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Cytadela

Post autor: romeck »

mk9898 pisze:Cześć,
Jestem przed swoją pierwszą rozgrywką dwuosobową (gram tylko z dzieckiem) i mam następujące pytanie:
Gracz z koroną na początku rundy tasuje talię postaci i jedną kładzie zakrytą na stole. Czy tenże gracz po przetasowaniu kart odkłada wierzchnią kartę talii nie wiedząc jeszcze co odkłada czy jednak to on decyduje co odkłada celem wkręcenia przeciwnika?
A tak właściwie czy tasuje się karty postaci?W instrukcji rebela przy opisie rozgrywki dwuosobowej nie ma słowa o tym, że gracz tasuje karty postaci, tylko że odkrywa górną kartę na stół (zakrytą).
Pierwsza zakryta losowo, a zatem tak - tasuje się.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
B_A_R_T_S
Posty: 78
Rejestracja: 26 wrz 2020, 07:19
Has thanked: 16 times
Been thanked: 10 times

Cytadela

Post autor: B_A_R_T_S »

Hej
Mam jedno pytanie i proszę bardziej doświadczonych graczy o podpowiedź ;)

Sędzia kładzie swoj dekret na Marszałku. Marszałek w swojej turze nie buduje zadnej dzielnicy, ale zabiera komuś innemu dzielnicę i dokłada ja do swojego miasta(skill postaci). Czy ta dołozona dzielnica jest traktowana jako wybudowana i Sedzia może ją Marszałkowi zabrać po ujawnieniu dekretu?
B_A_R_T_S
Posty: 78
Rejestracja: 26 wrz 2020, 07:19
Has thanked: 16 times
Been thanked: 10 times

Re: Cytadela - pytania o zasady

Post autor: B_A_R_T_S »

Pomoże mi ktoś z pytaniem powyżej, bo sie z małżonka prawie pokłóciłem o to? :)
chesterros
Posty: 2
Rejestracja: 02 maja 2021, 16:03
Has thanked: 1 time

Re: Cytadela - pytania o zasady

Post autor: chesterros »

Czy gracz może pominąć swoją kolejkę, nie ujawniając swojej postaci i tracąc turę? Czy jest to niedozwolone?
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 861
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Cytadela - pytania o zasady

Post autor: Qrzy »

chesterros pisze: 02 maja 2021, 16:26 Czy gracz może pominąć swoją kolejkę, nie ujawniając swojej postaci i tracąc turę? Czy jest to niedozwolone?
Nie pamiętam dokładnie, a i między wersjami może się różnić, ale czy instrukcja nie mówi wyraźnie, że mając postać wywołaną przez króla MUSISZ ją ujawnić i rozegrać swoją turę? ;)
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 927
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: Cytadela - pytania o zasady

Post autor: sliff »

chesterros pisze: 02 maja 2021, 16:26 Czy gracz może pominąć swoją kolejkę, nie ujawniając swojej postaci i tracąc turę? Czy jest to niedozwolone?
Musisz, jest to istotne chociażby dla mocy złodzieja.
chesterros
Posty: 2
Rejestracja: 02 maja 2021, 16:03
Has thanked: 1 time

Re: Cytadela - pytania o zasady

Post autor: chesterros »

Druga wersja gry. Niby w instrukcji nie ma wprost, że musisz, ale patrząc na moce niektórych postaci raczej pomijanie kolejki nie ma sensu, także raczej się wyjaśniło. Dzięki.
Abababa
Posty: 2
Rejestracja: 12 gru 2021, 18:02

Re: Cytadela - pytania o zasady

Post autor: Abababa »

Pytanie
Gram w 3 osoby
Osoba 1 - wiedźma(1) generał(8)
Osoba 2 - złodziej(2) król(4)
Osoba3 - szlachcic(6), architekt(7)

Jeśli wiedźma zaczaruje złodzieja, to czy może okraść króla ? Zagrałem grę ze stwierdzeniem że tak. I osoba2 praktycznie nie miała ruchu bo: 1. Nie miała ruchu złodziejem i 2. Król był zawsze bez pieniędzy. Oczywiście wiedźma wygrała.
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 861
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Cytadela - pytania o zasady

Post autor: Qrzy »

Abababa pisze: 12 gru 2021, 18:53 Król był zawsze bez pieniędzy. Oczywiście wiedźma wygrała.
Zastanawiają i martwią mnie te dwa zdania. Jak to "zawsze bez pieniędzy"? Jak to "oczywiście" wygrała wiedźma? Przecież co rundę każdy gracz ma inne postaci... :?
Abababa
Posty: 2
Rejestracja: 12 gru 2021, 18:02

Re: Cytadela - pytania o zasady

Post autor: Abababa »

Qrzy pisze: 12 gru 2021, 19:44
Abababa pisze: 12 gru 2021, 18:53 Król był zawsze bez pieniędzy. Oczywiście wiedźma wygrała.
Przecież co rundę każdy gracz ma inne postaci... :?
Nieopatrznie zrozumiałem zasady, uznałem że faza wyboru jest przygotowaniem do gry. Problem rozwiązany
ODPOWIEDZ