Pocket Mars

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Pocket Mars

Post autor: Andy »

Kiedy akcja z karty pozwala umieścić kolonistę w budynku, to czy należy go wstawić na pole z jedną gwiazdką (jak przy zagraniu na budynek karty o wyższej wartości), czy można "od razu" na pole z dwiema gwiazdkami (oczywiście jeśli jest tam miejsce)?
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Pocket Mars

Post autor: wirusman »

Andy pisze:Kiedy akcja z karty pozwala umieścić kolonistę w budynku, to czy należy go wstawić na pole z jedną gwiazdką (jak przy zagraniu na budynek karty o wyższej wartości), czy można "od razu" na pole z dwiema gwiazdkami (oczywiście jeśli jest tam miejsce)?

Nie mam gry przed sobą, ale:

- tylko jeden budynek (zielony) pozwala przełożyć koloniste z pola z 1 gwiazdką na pole z 2 gwiazdkami ( jak oczywiście położymy kartę o wyższej wartości)
- z karty z ręki jak zagrywasz, może być opisana akcja, żeby przełożyć koloniste z jednej gwiazdki na pole z dwiema gwiazdkami( tylko w tedy odnosi się to do poszczególnego koloru budynku)
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5225
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 522 times
Been thanked: 1814 times
Kontakt:

Re: Pocket Mars

Post autor: Gambit »

wirusman pisze:
Andy pisze:Kiedy akcja z karty pozwala umieścić kolonistę w budynku, to czy należy go wstawić na pole z jedną gwiazdką (jak przy zagraniu na budynek karty o wyższej wartości), czy można "od razu" na pole z dwiema gwiazdkami (oczywiście jeśli jest tam miejsce)?

Nie mam gry przed sobą, ale:

- tylko jeden budynek (zielony) pozwala przełożyć koloniste z pola z 1 gwiazdką na pole z 2 gwiazdkami ( jak oczywiście położymy kartę o wyższej wartości)
Akcji budynku używasz o ile pamiętam niezależnie od wartości karty.
Awatar użytkownika
Board&Dice
Posty: 996
Rejestracja: 10 mar 2014, 15:55
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Pocket Mars

Post autor: Board&Dice »

Dokładnie tak jak pisze Gambit - akcję budynku wykonujesz zawsze gdy dokładasz kartę z modułu (niezależnie od jej wartości).
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Pocket Mars

Post autor: Andy »

OK, ale mnie chodziło o akcję z karty, która pozwala umieścić kolonistę ze statku w budynku. Czy mogę go wstawić na pole z dwiema gwiazdkami, czy musi trafić na pole jednogwiazdkowe i dopiero potem"awansować"?

Np. niebieska karta o wartości 4, górna akcja: "Przenieś 1 [kolonistę] ze swojego Statku do Budynku [niebieskiego].
Albo zielona 7, górna akcja: "Przenieś 1 [kolonistę] ze swojego Statku do dowolnego Budynku.
Na niebieskiej trójce dolna akcja mówi nawet o przeniesieniu kolonisty z Ziemi do Budynku.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Board&Dice
Posty: 996
Rejestracja: 10 mar 2014, 15:55
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Pocket Mars

Post autor: Board&Dice »

Andy pisze:OK, ale mnie chodziło o akcję z karty, która pozwala umieścić kolonistę ze statku w budynku. Czy mogę go wstawić na pole z dwiema gwiazdkami, czy musi trafić na pole jednogwiazdkowe i dopiero potem"awansować"?

Np. niebieska karta o wartości 4, górna akcja: "Przenieś 1 [kolonistę] ze swojego Statku do Budynku [niebieskiego].
Albo zielona 7, górna akcja: "Przenieś 1 [kolonistę] ze swojego Statku do dowolnego Budynku.
Na niebieskiej trójce dolna akcja mówi nawet o przeniesieniu kolonisty z Ziemi do Budynku.
Kiedy umieszczasz kolonistę na budynku to zawsze ląduje on w miejscu z 1*. Nieważne czy przenosisz kolonistę zagrywając kartę z modułu czy z ręki. Dopiero w kolejnych krokach możesz go przesunąć na 2* akcją zielonego budynku lub akcją z kart projektów.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Pocket Mars

Post autor: Andy »

Dzięki! Warto zatem tę informację umieścić w nowej wersji instrukcji albo w erracie.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Pocket Mars

Post autor: maciejo »

" Jeśli w dowolnym momencie dowolny z graczy dociagnie ostatnią kartę projektu..."

Wtedy należy potasowac min.wszystkie karty spod budynków zostawiając te co są na dole :D

Na dole to te na spodzie czyli pierwsze czy te na dole czyli ostatnie dołożone ?
Ostatnio zmieniony 10 lip 2017, 12:14 przez maciejo, łącznie zmieniany 1 raz.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Pocket Mars

Post autor: Andy »

Ostatnie dołożone.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
crazygandalf
Posty: 419
Rejestracja: 14 lut 2016, 16:25
Has thanked: 77 times
Been thanked: 479 times
Kontakt:

Re: Pocket Mars

Post autor: crazygandalf »

Wariant solo zawiera błąd w instrukcji. Wg niej jeśli w DA nie będzie kart (lub będą obie) to pomija się całkowicie III fazę. Nie pamiętam nazwy, chodzi o fazę, gdzie dokłada się kolonistę ze statku DA i uzupełnia karty. Problem w tym, że jeśli nie będzie kart w DA to pomijając tą fazę również nie uzupełniamy tam kart. Oznacza to, że przez resztę gry DA nic nie zrobi. Zakładam, że nie taki był zamysł. :D
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Pocket Mars

Post autor: maciejo »

crazygandalf pisze:Wariant solo zawiera błąd w instrukcji. Wg niej jeśli w DA nie będzie kart (lub będą obie) to pomija się całkowicie III fazę. Nie pamiętam nazwy, chodzi o fazę, gdzie dokłada się kolonistę ze statku DA i uzupełnia karty. Problem w tym, że jeśli nie będzie kart w DA to pomijając tą fazę również nie uzupełniamy tam kart. Oznacza to, że przez resztę gry DA nic nie zrobi. Zakładam, że nie taki był zamysł. :D
Po przeczytaniu instrukcji było dla mnie jasne , że uzupełniamy jeśli leży tylko jedna karta inaczej nie miałoby to sensu.
Ostatnio zmieniony 12 lip 2017, 21:38 przez maciejo, łącznie zmieniany 1 raz.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
crazygandalf
Posty: 419
Rejestracja: 14 lut 2016, 16:25
Has thanked: 77 times
Been thanked: 479 times
Kontakt:

Re: Pocket Mars

Post autor: crazygandalf »

Karty uzupełniamy jeśli jest tylko 1 karta. W innym wypadku pomija się III fazę, czyli tą gdzie karty się dokłada. Więc jeśli nie ma kart to nie ma jak uzupełnić DA.
Błąd już potwierdzony u chłopaków z BnD i występuje tylko w polskiej wersji. Powinien być zapis, że karty uzupełnia się po zakończeniu fazy. W amerykańskiej jest OK.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Pocket Mars

Post autor: maciejo »

crazygandalf pisze:Karty uzupełniamy jeśli jest tylko 1 karta. W innym wypadku pomija się III fazę, czyli tą gdzie karty się dokłada. Więc jeśli nie ma kart to nie ma jak uzupełnić DA.
Błąd już potwierdzony u chłopaków z BnD i występuje tylko w polskiej wersji. Powinien być zapis, że karty uzupełnia się po zakończeniu fazy. W amerykańskiej jest OK.
Pisałem z "chłopakami" nic nie wiedzą o żadnym błędzie,może z kimś innym pisałeś :|
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
crazygandalf
Posty: 419
Rejestracja: 14 lut 2016, 16:25
Has thanked: 77 times
Been thanked: 479 times
Kontakt:

Re: Pocket Mars

Post autor: crazygandalf »

Z Mattem gadałem. Że zacytuję rozmowę:
Matt pisze:błędnie jest napisane po 2 punktach
NIe pod koniec fazy
tylko po zakończeniu fazy uzupełnij
Więc faktycznie jest błąd
Matt pisze:w amerykańskiej jest jaśniej niestety teraz patrze
Lastly if there is 0 or 1 card in DA prep module ...
czyli nie ma prawa do pomyłki
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Pocket Mars

Post autor: maciejo »

crazygandalf pisze:Z Mattem gadałem. Że zacytuję rozmowę:
Matt pisze:błędnie jest napisane po 2 punktach
NIe pod koniec fazy
tylko po zakończeniu fazy uzupełnij
Więc faktycznie jest błąd
Matt pisze:w amerykańskiej jest jaśniej niestety teraz patrze
Lastly if there is 0 or 1 card in DA prep module ...
czyli nie ma prawa do pomyłki
No to ktoś tu robi kogoś w wała.
Odpowiedź od :

Irek Huszcza
Board&Dice co-owner i
Filip Głowacz

"A tu już kompletnie nie rozumiem stwierdzenia - pierwsze słyszę aby w wersji SOLO pocket marsa był poważny bład uniemożliwiający rozgrywkę - to już w ogóle kompletne nieporozumienie - poprawny tekst mozna znaleźć na załączonej ulotce SOLO, jak i pobrać ją w wersji elektronicznej na naszej stronie WWW jak i na BGG - Jeśli uważasz, że jest jakikolwiek bład proszę o jego wskazanie, bo pierwsze o nim słyszę (jak i pewnie Filip z Mattem również)."

"ze wszystkich doniesień o wersji solo jest mowa tylko o tym, że gra się świetnie - brak informacji o błędzie"

:?
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
crazygandalf
Posty: 419
Rejestracja: 14 lut 2016, 16:25
Has thanked: 77 times
Been thanked: 479 times
Kontakt:

Re: Pocket Mars

Post autor: crazygandalf »

Nie wydaje mi się, że ktoś kogoś w wała robił. Widocznie mają zaburzoną komunikację między sobą. :D
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Pocket Mars

Post autor: maciejo »

crazygandalf pisze:Nie wydaje mi się, że ktoś kogoś w wała robił. Widocznie mają zaburzoną komunikację między sobą. :D
Mataczą :mrgreen:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Yig
Posty: 70
Rejestracja: 21 paź 2016, 12:22
Been thanked: 1 time

Re: Pocket Mars

Post autor: Yig »

crazygandalf pisze:Karty uzupełniamy jeśli jest tylko 1 karta. W innym wypadku pomija się III fazę, czyli tą gdzie karty się dokłada. Więc jeśli nie ma kart to nie ma jak uzupełnić DA.
Błąd już potwierdzony u chłopaków z BnD i występuje tylko w polskiej wersji. Powinien być zapis, że karty uzupełnia się po zakończeniu fazy. W amerykańskiej jest OK.
Ja od razu grałem, że karty uzupełnia się zawsze, a przy 2 znajdujących się kartach projektów lub żadnej po prostu nie wykonuje się czynności związanych z Fazą Aktywacji.
W zapisie nie winno być "należy pominąć fazę...", w wyżej podanym przypadku, tylko zakończyć ją i uzupełnić brakujące karty lub pozostawić niewykorzystane karty. W każdym razie w module DA, po ich fazie, zawsze muszą być 2 karty.
Awatar użytkownika
Johnny Uraner
Posty: 8
Rejestracja: 17 wrz 2013, 12:55
Lokalizacja: Białystok

Re: Pocket Mars

Post autor: Johnny Uraner »

Mam pytanie: czy grając we dwóch graczy również używa się karty pierwszego gracze? My nie używaliśmy, bo trochę to bez sensu. Wtedy jeden gracz jakby wykonuje dwie kolejki pod rząd...
ODPOWIEDZ