Massive Darkness - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
skadam
Posty: 168
Rejestracja: 29 lis 2011, 10:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 37 times
Been thanked: 1 time

Massive Darkness - pytania i wątpliwości

Post autor: skadam »

Jutro moja pierwsza partia w MD. Niestety nie do końca rozumiem ideę levelowania bohaterów. Pomożecie?

Kiedy bohater wskakuje na kolejny level? Po wejściu na kafelek z żetonem tego levelu? Rozumując w ten sposób teoretycznie już w pierwszym queście można wskoczyć na level 4.

Czy bohater może mieć dany level (>1) nie wykupując skilla z tego levelu? Niektóre skille rozciągają się na dwa levele.
Awatar użytkownika
skadam
Posty: 168
Rejestracja: 29 lis 2011, 10:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 37 times
Been thanked: 1 time

Re: Massive Darkness

Post autor: skadam »

skadam pisze:Jutro moja pierwsza partia w MD. Niestety nie do końca rozumiem ideę levelowania bohaterów. Pomożecie?

Kiedy bohater wskakuje na kolejny level? Po wejściu na kafelek z żetonem tego levelu? Rozumując w ten sposób teoretycznie już w pierwszym queście można wskoczyć na level 4.

Czy bohater może mieć dany level (>1) nie wykupując skilla z tego levelu? Niektóre skille rozciągają się na dwa levele.
Przetrawiłem i sam sobie odpowiem:
- A Hero's level is set by the highest skill he has acquired. (Wnioskuję, że w przypadku rozciągających się skilli bierzemy level na którym widnieje wartość wykupu)
oraz
- Each Quest starts at the level corresponding to the highest level among heroes.

Idąc tym tropem bohater o najwyższym wykupionym skillu znajdującym się na levelu 3 wchodząc na kafelek z Level tokenem 5 ma dalej poziom 3. Jedyne co się zmienia to poziom przeciwników i kart treasure, których i tak nie mógłby teraz używać. (cały czas mówię o Story Mode)
Taka interpretacja obala zarzut (z BGG), że bohater na początku kolejnego Questu nie może używać przedmiotu którego używał na końcu poprzedniego. Pogmatwane.
wladekbud
Posty: 101
Rejestracja: 24 mar 2011, 11:38

Re: Massive Darkness

Post autor: wladekbud »

A jak z prostą (Level 1) kartą "Battle Axe"?

Attack BAM: Defender gets "Attack: -1(żółta kość) for this Counter-Attack.

Counter-Attack następuje dopiero po zakończeniu aktywacji, a nie po każdej akcji typu combat. Określony Attack BAM można aktywować raz na walkę, a nie raz na aktywację. Co jeśli przeprowadzamy trzy walki i w każdej wyskakuje nam Attack BAM? Odejmujemy 3 żółte kości przy kontrze?
wladekbud
Posty: 101
Rejestracja: 24 mar 2011, 11:38

Re: Massive Darkness

Post autor: wladekbud »

skadam pisze:among heroes.

Idąc tym tropem bohater o najwyższym wykupionym skillu znajdującym się na levelu 3 wchodząc na kafelek z Level tokenem 5 ma dalej poziom 3. Jedyne co się zmienia to poziom przeciwników i kart treasure, których i tak nie mógłby teraz używać. (cały czas mówię o Story Mode)
Taka interpretacja obala zarzut (z BGG), że bohater na początku kolejnego Questu nie może używać przedmiotu którego używał na końcu poprzedniego. Pogmatwane.
Ale w sytuacji gdy:

1) w 1 Queście zdobyliśmy przedmioty poziomów 1 i 2.
2) bohaterowie rozwinęli tylko skille z poziomu 1.

Zaczynamy Quest 2, to ponieważ bohaterowie mają poziom 1, zaczynamy Quest na poziomie pierwszym i zgodnie z zasadami póki gra nie wjedzie na poziom 2 (nie wejdziemy na płytkę z poziomem 2) nie możemy używać przedmiotów z poziomu 2.
Arius
Posty: 1402
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 289 times
Been thanked: 154 times

Re: Massive Darkness

Post autor: Arius »

wladekbud pisze:A jak z prostą (Level 1) kartą "Battle Axe"?

Attack BAM: Defender gets "Attack: -1(żółta kość) for this Counter-Attack.

Counter-Attack następuje dopiero po zakończeniu aktywacji, a nie po każdej akcji typu combat. Określony Attack BAM można aktywować raz na walkę, a nie raz na aktywację. Co jeśli przeprowadzamy trzy walki i w każdej wyskakuje nam Attack BAM? Odejmujemy 3 żółte kości przy kontrze?

Trzymając się literalnie zasad, to nie widzę powodu, by się ten bonus nie sumował.
Nie w każdym ataku wyrzuci się BAM.
wladekbud
Posty: 101
Rejestracja: 24 mar 2011, 11:38

Re: Massive Darkness

Post autor: wladekbud »

Arius pisze: Trzymając się literalnie zasad, to nie widzę powodu, by się ten bonus nie sumował.
Nie w każdym ataku wyrzuci się BAM.
Też tak myślę. Nie wygląda mi to na jakieś naciąganie zasad, ale na sytuację, w której mając dużo szczęścia tak "zjedziemy" przeciwnika, że nie ma sił na kontrę :)

I pojawiły się kolejne pytania:

1) Skill "[Wounded 3] Taunt" dla Pit Fighter Berseker. Zgodnie z opisem "Wounded X - The Skill is active if the Hero has taken X or more Wounds. Ale aktywny tylko w rundzie, w której Bohater zebrał 3 rany, czy póki ma 3 rany (do chwili wyleczenia)?

2) Artefakt "Bonecrusher's Pauldron" - "+1 Melee Action with "Attack BAM: Stun the Enemy"". Czyli raczej działa w momencie, gdy odpalę tą umiejętność na danej broni, czy też jeśli posiadam broń z "Attack BAM: Stun the Enemy" to zawsze mam dodatkową Melee Action?
DragonWolff
Posty: 112
Rejestracja: 17 sie 2016, 18:33
Been thanked: 5 times

Re: Massive Darkness

Post autor: DragonWolff »

W sumie taka pierdoła, ale wcześniej tego nie doczytałem. Wdg instrukcji po zakończeniu rundy 'First Player token' dajemy następnemu graczowi. Czy to ma również znaczenie gdy gramy np. we dwie osoby? Bo w praktyce oznacza to że np. jeśli ja kończyłem poprzednią turę to następną zaczynam...

Prowadzi mnie to do drugiej rzeczy: słowa klucza 'turn'. Czy jest ono równoznaczne ze słowem 'round'? Czy nie? Bo np. Signature Bonecrushera odejmuje mu 1 obrony do 'końca tury'. Jeśli efekt ten faktycznie nie działałby do końca rundy tylko tury gracza to wtedy miało by to ogromne znaczenie, bo w tym momencie jeśli następny gracz ma po mnie swoją 'turę' to w fazie wroga efekt nie będzie już aktywny i odejmował mi tej obrony jeśli dobrze to rozumiem (a jedną potyczkę przegrałem właśnie przez obosieczność tej zdolności).

Kurcze, ta gra ma proste zasady ale jest tyle różnych modyfikatorów które mogą odmienić losy potyczek których to trzeba pilnować... można wręcz powiedzieć, że każdy taki błąd może ostatecznie prowadzić do porażki.
wladekbud
Posty: 101
Rejestracja: 24 mar 2011, 11:38

Re: Massive Darkness

Post autor: wladekbud »

DragonWolff pisze:W sumie taka pierdoła, ale wcześniej tego nie doczytałem. Wdg instrukcji po zakończeniu rundy 'First Player token' dajemy następnemu graczowi. Czy to ma również znaczenie gdy gramy np. we dwie osoby? Bo w praktyce oznacza to że np. jeśli ja kończyłem poprzednią turę to następną zaczynam...
I pewnie tak jest. A przynajmniej tak wynika z instrukcji.
DragonWolff pisze: Prowadzi mnie to do drugiej rzeczy: słowa klucza 'turn'. Czy jest ono równoznaczne ze słowem 'round'? Czy nie? Bo np. Signature Bonecrushera odejmuje mu 1 obrony do 'końca tury'. Jeśli efekt ten faktycznie nie działałby do końca rundy tylko tury gracza to wtedy miało by to ogromne znaczenie, bo w tym momencie jeśli następny gracz ma po mnie swoją 'turę' to w fazie wroga efekt nie będzie już aktywny i odejmował mi tej obrony jeśli dobrze to rozumiem (a jedną potyczkę przegrałem właśnie przez obosieczność tej zdolności).
W instrukcji masz pojęcia "Players Turn" i "Game Round". Czyli tylko na czas Tury gracza. Ale tu mnie zastanawia, czy Counter-Attack wlicza się do Tury gracza (raczej tak) i czy w/w skill wtedy obowiązuje?
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1290
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Massive Darkness

Post autor: Nidhogg »

Ja mam pytanie odnośnie umiejętności/zdolności ect. która mówi zadaj +x wounds. Czy rany są zadawane zawsze czy tylko jeśli "przebiję" się przez obronę przeciwnika ?

Przykład: mam 4 miecze i odpaloną zdolność +1 wounds przeciwnik 4 tarczę to czy przeciwnik otrzymuję tą ranę ?
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
wladekbud
Posty: 101
Rejestracja: 24 mar 2011, 11:38

Re: Massive Darkness

Post autor: wladekbud »

Nidhogg pisze:Ja mam pytanie odnośnie umiejętności/zdolności ect. która mówi zadaj +x wounds. Czy rany są zadawane zawsze czy tylko jeśli "przebiję" się przez obronę przeciwnika ?

Przykład: mam 4 miecze i odpaloną zdolność +1 wounds przeciwnik 4 tarczę to czy przeciwnik otrzymuję tą ranę ?
Raczej po to rozdzielają opcje: +X mieczów i +X wounds, że drugie nie są blokowalne.
Instrukcja: +X wounds - Automatically inflict an extra X wounds to the Defender.

Zastanawiam się nad jednym. Jeśli Enchancments są rozpatrywane zgodnie z instrukcją przed koścmi, to jeśli przeciwnik zbierze już w tym etapie tyle ran, że zalicza zgon, to czy dalej rozpatrywane są efekty rzutu koścmi? Chodzi mi właśnie o przypadek Wounds - w jakim momencie są one wliczane?
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1290
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Massive Darkness

Post autor: Nidhogg »

wladekbud pisze:
Nidhogg pisze:Ja mam pytanie odnośnie umiejętności/zdolności ect. która mówi zadaj +x wounds. Czy rany są zadawane zawsze czy tylko jeśli "przebiję" się przez obronę przeciwnika ?

Przykład: mam 4 miecze i odpaloną zdolność +1 wounds przeciwnik 4 tarczę to czy przeciwnik otrzymuję tą ranę ?
Raczej po to rozdzielają opcje: +X mieczów i +X wounds, że drugie nie są blokowalne.
Instrukcja: +X wounds - Automatically inflict an extra X wounds to the Defender.

Zastanawiam się nad jednym. Jeśli Enchancments są rozpatrywane zgodnie z instrukcją przed koścmi, to jeśli przeciwnik zbierze już w tym etapie tyle ran, że zalicza zgon, to czy dalej rozpatrywane są efekty rzutu koścmi? Chodzi mi właśnie o przypadek Wounds - w jakim momencie są one wliczane?
Lub jeśli bohater zaliczy zgon (w trakcie obrany też niektóre potwory mają zadaj X wounds) to czy zadaje rany z kości ?
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1290
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Massive Darkness

Post autor: Nidhogg »

Czy a by użyć zdolności signature (za XP) muszę zużyć jedną z 3 dostępnych akcji w rundzie ?
Jeśli tak to jak ma się do tego zdolność +1 free move action ?
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
wladekbud
Posty: 101
Rejestracja: 24 mar 2011, 11:38

Re: Massive Darkness

Post autor: wladekbud »

Nidhogg pisze:Czy a by użyć zdolności signature (za XP) muszę zużyć jedną z 3 dostępnych akcji w rundzie ?
Jeśli tak to jak ma się do tego zdolność +1 free move action ?
Action cost jest podany 0, więc to jest jakby dodatkowa akcja.
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1290
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Massive Darkness

Post autor: Nidhogg »

Małe pytanie jest klasa która za 1 xp może zabić jedna figurkę minion, to czy za zabicie jej otrzymuje Xp ?
Niby za każda figurkę minion która zostanie zabita przez bohatera otrzymuje on 1 XP ale w połączeniu z tą zdolnością bohater ściągałby po prostu jednego miniona.
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1290
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Massive Darkness

Post autor: Nidhogg »

Czy ta gra jest mega łatwa czy coś źle gramy?

W story mode przenosimy między scenariuszami przedmioty i następny quest zaczyna się od poziomu na jakim maja bohaterowie umiejętności. Czyli za zaledwie 15 exp można mieć bohatera na 4 poziomie. (Większość klas mato w linii z życiem pierwsza um. za 5 exp druga za 10 exp).

W grze zdobywamy całe masy wyposażenia (każde pomieszczenie to około 6-8 przedmiotów) dzięki czemu po skończeniu 1 questa (w nim jest 4 poziom na ostatnim kafelku) mamy bohaterów (lub jednego) na 4 poziomie wyposażonych w 4 poziomowe przedmioty (wszyscy bohaterowie są tak wyposażeni). Kolejne questy mają w założeniu maksymalny poziom gry 3, ale gra będzie w nich na poziomie 4 bo jeden z bohaterów ma taki poziom.
Postacie z 4 poziomowym ekwipunkiem (takim praktycznie jak chcą bo tyle się przedmiotów zdobywa) są wymiataczami i gra staje banalnie prosta.

Jeśli nie mielibyśmy tak dużo wysokopoziomowych przedmiotów nie było by sensu gnać by na koniec questa jakiś bohater miał 4 poziom.
Przedmioty zdobywamy przy podnoszeniu skrzynek. Jak podnoszę 3 skrzynki z pomieszczenie to biorę 3 karty ekwipunku z stosu ekwipunku z poziomem jaki aktualnie ma gra i zatrzymuje je wszystkie. I jeszcze jak pokonamy potwory bo każdy nosi i używa jakiś ekwipunek.
I tu moje pytanie czy coś źle zdobywamy przedmioty lub jest jakaś zasada odnośnie nabywania umiejętności (po za tą że najpierw w jednej linii muszę wykupić wcześniejszą by kupić kolejną)?
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
wladekbud
Posty: 101
Rejestracja: 24 mar 2011, 11:38

Re: Massive Darkness

Post autor: wladekbud »

Nidhogg pisze:Czy ta gra jest mega łatwa czy coś źle gramy?

W story mode przenosimy między scenariuszami przedmioty i następny quest zaczyna się od poziomu na jakim maja bohaterowie umiejętności. Czyli za zaledwie 15 exp można mieć bohatera na 4 poziomie. (Większość klas mato w linii z życiem pierwsza um. za 5 exp druga za 10 exp).

W grze zdobywamy całe masy wyposażenia (każde pomieszczenie to około 6-8 przedmiotów) dzięki czemu po skończeniu 1 questa (w nim jest 4 poziom na ostatnim kafelku) mamy bohaterów (lub jednego) na 4 poziomie wyposażonych w 4 poziomowe przedmioty (wszyscy bohaterowie są tak wyposażeni). Kolejne questy mają w założeniu maksymalny poziom gry 3, ale gra będzie w nich na poziomie 4 bo jeden z bohaterów ma taki poziom.
Postacie z 4 poziomowym ekwipunkiem (takim praktycznie jak chcą bo tyle się przedmiotów zdobywa) są wymiataczami i gra staje banalnie prosta.

Jeśli nie mielibyśmy tak dużo wysokopoziomowych przedmiotów nie było by sensu gnać by na koniec questa jakiś bohater miał 4 poziom.
Przedmioty zdobywamy przy podnoszeniu skrzynek. Jak podnoszę 3 skrzynki z pomieszczenie to biorę 3 karty ekwipunku z stosu ekwipunku z poziomem jaki aktualnie ma gra i zatrzymuje je wszystkie. I jeszcze jak pokonamy potwory bo każdy nosi i używa jakiś ekwipunek.
I tu moje pytanie czy coś źle zdobywamy przedmioty lub jest jakaś zasada odnośnie nabywania umiejętności (po za tą że najpierw w jednej linii muszę wykupić wcześniejszą by kupić kolejną)?
I na pewno dajecie radę zebrać tyle XP z wykorzystaniem micro-XP?
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1290
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Massive Darkness

Post autor: Nidhogg »

wladekbud pisze:I na pewno dajecie radę zebrać tyle XP z wykorzystaniem micro-XP?
Graliśmy we dwóch bohaterów, każdy grauds to praktycznie 1 exp (3 mexp za bossa + za miniony zależy co wyjdzie 1-4 mexp) minimum jest ich 8 w pierwszym scenariuszu a jak pociągniesz drzwi w których jest po 2 graudsów to i może być 10. Wyszedł nam agent który zdążył wezwać posiłki to kolejne 2 exp. I jeden exp za każdego monstera. Da się uzbierać 15 Exp. Jak grasz w większą ilość osób to jeszcze więcej masz minionów strzegących bossów i potencjalnie jeszcze więcej exp.
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
keldorn
Posty: 558
Rejestracja: 29 sty 2014, 14:57
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 37 times
Been thanked: 21 times

Re: Massive Darkness (Raphael Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult)

Post autor: keldorn »

Moze było na forum, ale czy gdzieś krąży spolszczona instrukcja gry? Wprawdzie cos tam rozumiem czytajac w oryginalne (EN) ale nie jest to w moim przypadku bezproblemowe.
zajudzony
Posty: 103
Rejestracja: 12 maja 2020, 18:46
Has thanked: 50 times
Been thanked: 3 times

Re: Massive Darkness - pytania i wątpliwości

Post autor: zajudzony »

Siema,

A ja mam takie szybkie pytanie odnośnie Massive darkness 2. Czy w jednej strefie mogą się kumulować przeciwnicy różnych rodzajow? Czy jest zasada ze jeden rodzaj przeciwnika na strefę ?
. Z góry dziękuję za odpowiedź

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ