Jamaica - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
arek22
Posty: 6
Rejestracja: 14 lis 2015, 17:06

Jamaica - pytania o zasady

Post autor: arek22 »

Mam pytanie odnośnie braku zasobów, bo nie jest o tym napisane w instrukcji.
Jeśli po wykonanym ruchu staję na polu, którego koszt to 4 żetony żywności,a mam 3 - oddaję te 3 żetony do banku, a następnie cofam się o jedno pole.
Koszt tego pola to 7 dublonów. Mam w ładowni 6 dublonów. Czy muszę oddać te 6 dublonów do banku? Następnym polem wstecz jest kryjówka piratów.
Chodzi mi o to, czy cofając się tracę z każdym kolejnym polem wstecz zasoby próbując je opłacić? Czy też po wykonanym ruchu stając na polu, którego koszt to 4 żetony żywności,a mam 3 - oddaję te 3 żetony do banku, a następnie cofam się o jedno pole, na które mnie stać, nie tracąc po drodze zasobów wynikających z próby opłaty tych poprzednich.
Dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Jamaica

Post autor: orzeh »

.
Ostatnio zmieniony 23 paź 2017, 14:33 przez orzeh, łącznie zmieniany 1 raz.
kosmos
Posty: 60
Rejestracja: 08 paź 2014, 09:31

Re: Jamaica

Post autor: kosmos »

kolega Orzech nie ma racji:

Instrukcja - pkt. 5 (braki w zasobach)
1 Gracz płaci do banku tyle sztuk zasobu, ile może
2 Następnie cofa swój statek na pierwsze pole, którego koszt potrafi w pełni opłacić (np. na darmową kryjówkę piratów).
3 Na koniec opłaca koszt nowego pola
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Jamaica

Post autor: TTR_1983 »

Jeśli skończą się nam karty do dobierania to tasujemy stos kart odrzuconych tak aby zawsze mieć możliwość doboru do 3 kart?
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Jamaica

Post autor: osa1908 »

Dokladnie tak jak masz karte specialna ze skarbow piratow to mozesz nawet dopierac 4 zamiast standardowych 3.
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Jamaica

Post autor: TTR_1983 »

osa1908 pisze:Dokladnie tak jak masz karte specialna ze skarbow piratow to mozesz nawet dopierac 4 zamiast standardowych 3.
Wielkie dzięki [emoji6]

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Jamaica

Post autor: bobule »

O.o czemu w instrukcji nie ma info co się dzieje jak zaczną nam się kończyć karty? Masakra :/
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2806
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Jamaica

Post autor: kaszkiet »

bobule pisze: 08 lip 2022, 18:58 O.o czemu w instrukcji nie ma info co się dzieje jak zaczną nam się kończyć karty? Masakra :/
Jest.
Obrazek
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Jamaica

Post autor: bobule »

kaszkiet pisze: 08 lip 2022, 23:24 Jest.
Dobra. Pokonała mnie instrukcja do tak prostej gry. Czas usunąć konto z forum xDDD
Awatar użytkownika
kokosowy14
Posty: 323
Rejestracja: 22 sie 2021, 10:13
Has thanked: 160 times
Been thanked: 70 times

Re: Jamaica - pytania o zasady

Post autor: kokosowy14 »

Czy jeżeli nie ruszam się w ogóle w swojej turze to muszę opłacić postój na polu na którym jestem? Nie ma nic o tym w instrukcji więc założyłem, że opłaca się postój tylko po ruchu ale wolę się upewnić.
niedobry.tata
Posty: 23
Rejestracja: 24 wrz 2014, 09:43
Been thanked: 1 time

Re: Jamaica - pytania o zasady

Post autor: niedobry.tata »

kokosowy14 pisze: 26 lut 2023, 10:14 Czy jeżeli nie ruszam się w ogóle w swojej turze to muszę opłacić postój na polu na którym jestem? Nie ma nic o tym w instrukcji więc założyłem, że opłaca się postój tylko po ruchu ale wolę się upewnić.

Obrazek
Tomek7
Posty: 11
Rejestracja: 04 mar 2023, 00:21

Re: Jamaica - pytania o zasady

Post autor: Tomek7 »

Mam 2 edycję gry Jamajka i podczas gry naszły mnie wątpliwości co do zasad.

1. Co się dzieje, gdy ktoś dotrze do Port Royale? W instrukcji napisano, że gra się kończy i pierwszy gracz nie wykonuje akcji nocnej. Natomiast pozostali gracze normalnie rozgrywają tę zaczętą turę do końca. Jeżeli więc np. w omawianej turze kości dnia i nocy są identyczne,  każda z wynikiem 5, a gracz (stojący na polu przed samym Port Royale zagrał kartę ruch do przodu i ruch do tylu-też musi rozegrać akcję dzienną i nocną? Jeżeli tak, oznacza to, że w dzień wpłynie do Port Royale, natomiast w nocy będzie musiał cofnąć się o 5 pól tracąc przy tym punkty. Reasumując, pytanie sprowadza się do tego, czy tylko ten gracz, który dopłynie do Port Royale jako PIERWSZY ignoruje akcję nocną, czy też KAŻDY gracz, który tam dopłynie ją ignoruje.

2. W nowej edycji powiła się kostka braków do rozstrzygania braków. Co w sytuacji gdy wpłynę  na pole, na które mnie nie stać, rzucę kostką, a wynik pokaże np. port, którego nie ma od Port Royale do pola na opłacenie którego brakło mi zasobów? A) Cofam się na pierwszy port za Port Royale? B) Cofam się do Port Royale? C) Płynę do przodu do najbliższego portu? D) Nic nie robię, i zostję tam gdzie jestem? Jeżeli odpowiedzą jest B tylko dlatego, że Port Royale można by zinterpretować jako port, to co w sytuacji gdy wyrzucę czaszkę i powonieniem zgodnie z zasadami cofnąć się do najbliższej kryjówki piratów (oczywiście dotyczy to analogicznej sytuacji, czyli takiej, gdzie nie ma takowej kryjówki na odcinku od aktulnej pozycji mojego statku do Port Royale).
Proszę o pomoc i wyjaśnienia, z góry dziękuję za odpowiedź :) .
niedobry.tata
Posty: 23
Rejestracja: 24 wrz 2014, 09:43
Been thanked: 1 time

Re: Jamaica - pytania o zasady

Post autor: niedobry.tata »

Tomek7 pisze: 04 mar 2023, 00:31 Mam 2 edycję gry Jamajka i podczas gry naszły mnie wątpliwości co do zasad.

1. Co się dzieje, gdy ktoś dotrze do Port Royale? W instrukcji napisano, że gra się kończy i pierwszy gracz nie wykonuje akcji nocnej. Natomiast pozostali gracze normalnie rozgrywają tę zaczętą turę do końca. Jeżeli więc np. w omawianej turze kości dnia i nocy są identyczne,  każda z wynikiem 5, a gracz (stojący na polu przed samym Port Royale zagrał kartę ruch do przodu i ruch do tylu-też musi rozegrać akcję dzienną i nocną? Jeżeli tak, oznacza to, że w dzień wpłynie do Port Royale, natomiast w nocy będzie musiał cofnąć się o 5 pól tracąc przy tym punkty. Reasumując, pytanie sprowadza się do tego, czy tylko ten gracz, który dopłynie do Port Royale jako PIERWSZY ignoruje akcję nocną, czy też KAŻDY gracz, który tam dopłynie ją ignoruje.

2. W nowej edycji powiła się kostka braków do rozstrzygania braków. Co w sytuacji gdy wpłynę  na pole, na które mnie nie stać, rzucę kostką, a wynik pokaże np. port, którego nie ma od Port Royale do pola na opłacenie którego brakło mi zasobów? A) Cofam się na pierwszy port za Port Royale? B) Cofam się do Port Royale? C) Płynę do przodu do najbliższego portu? D) Nic nie robię, i zostję tam gdzie jestem? Jeżeli odpowiedzą jest B tylko dlatego, że Port Royale można by zinterpretować jako port, to co w sytuacji gdy wyrzucę czaszkę i powonieniem zgodnie z zasadami cofnąć się do najbliższej kryjówki piratów (oczywiście dotyczy to analogicznej sytuacji, czyli takiej, gdzie nie ma takowej kryjówki na odcinku od aktulnej pozycji mojego statku do Port Royale).
Proszę o pomoc i wyjaśnienia, z góry dziękuję za odpowiedź :) .
1. Wpłynięcie do Port Royale kończy turę każdego gracza, który to zrobił. Nie ma w instrukcji ani słowa o pierwszym graczu :)
2. "Braki w zasobach nie mogą sprawić, że gracz poruszy się do tyłu za pole Port Royal" - cofasz się na to pole.
Tomek7
Posty: 11
Rejestracja: 04 mar 2023, 00:21

Re: Jamaica - pytania o zasady

Post autor: Tomek7 »

Dziękuję, za odpowiedź. Co do 1 to faktycznie, nie wiem skąd mi się wziął ten pierwszy gracz :wink: :lol: Natomiast jeżeli chodzi o 2 to nadal nie mam pewności, co zrobić w sytuacji ze zdjęcia.
Obrazek
Czy powinienem wrócić na PR? Czy mogę płynąć do przodu o 1 pole, czyli na najbliższą kryjówkę piratów? Gdyby na kostce widniał wynik z kwadratem sprawa byłaby prosta, wystarczyłoby cofnąć się o 1 pole, czyli najbliższe pole morza.
niedobry.tata
Posty: 23
Rejestracja: 24 wrz 2014, 09:43
Been thanked: 1 time

Re: Jamaica - pytania o zasady

Post autor: niedobry.tata »

Tomek7 pisze: 05 mar 2023, 15:45 Dziękuję, za odpowiedź. Co do 1 to faktycznie, nie wiem skąd mi się wziął ten pierwszy gracz :wink: :lol: Natomiast jeżeli chodzi o 2 to nadal nie mam pewności, co zrobić w sytuacji ze zdjęcia.
Obrazek
Czy powinienem wrócić na PR? Czy mogę płynąć do przodu o 1 pole, czyli na najbliższą kryjówkę piratów? Gdyby na kostce widniał wynik z kwadratem sprawa byłaby prosta, wystarczyłoby cofnąć się o 1 pole, czyli najbliższe pole morza.
Na pewno nie do przodu :) Przecież instrukcja jasno wskazuje: cofasz się, ale nie dalej niż na pole PR.
Jdn
Posty: 287
Rejestracja: 21 lut 2022, 22:27
Has thanked: 60 times
Been thanked: 44 times

Re: Jamaica - pytania o zasady

Post autor: Jdn »

niedobry.tata pisze: 05 mar 2023, 20:49
Tomek7 pisze: 05 mar 2023, 15:45 Dziękuję, za odpowiedź. Co do 1 to faktycznie, nie wiem skąd mi się wziął ten pierwszy gracz :wink: :lol: Natomiast jeżeli chodzi o 2 to nadal nie mam pewności, co zrobić w sytuacji ze zdjęcia.
Obrazek
Czy powinienem wrócić na PR? Czy mogę płynąć do przodu o 1 pole, czyli na najbliższą kryjówkę piratów? Gdyby na kostce widniał wynik z kwadratem sprawa byłaby prosta, wystarczyłoby cofnąć się o 1 pole, czyli najbliższe pole morza.
Na pewno nie do przodu :) Przecież instrukcja jasno wskazuje: cofasz się, ale nie dalej niż na pole PR.
Widziałem to pytanie też na bgg. Dawniej grałem że cofasz się tak daleko jak musisz, ale na bgg chyba autor pisał, że nie można cofnąć się za Port Royal. To jest jakby start i nie możesz dalej niż tutaj. U mnie na początku kilka razy już się trafiło że z dwa statki stoją na PR, a ja właśnie rzucam kością zasobów i muszę cofnąć się za. Ale zgodnie z tą regułą wpadam na PR i muszę zacząć bitwę, co jest bardzo nie korzystne.

Jako ciekawa home rule jak chcecie urozmaicić zasady polecam rozgrywać bitwy ze wszystkimi którzy są na danym polu a nie tylko pomiędzy dwoma graczami. Bardzo ciekawie i zabawnie wtedy się robi. Rzucacie po kolei i ten co ma najwyzszy wynik łupi innych z tego pola.
Biedronator
Posty: 1
Rejestracja: 14 lis 2023, 21:22

Re: Jamaica - pytania o zasady

Post autor: Biedronator »

Hej,
Pytanie jak jest z tym cofaniem.
1. Nie mam zasobów na opłacenie portu złotem / załogi jedzeniem na danym polu.
2. Nie stać mnie, płacę max co mam i rzucam kością - wypadło na poprzedni port / otwarte morze.
3. Cofam statek na dane pole, czy ponownie muszę rozpatrzać koszt pola?
Sannderson
Posty: 26
Rejestracja: 30 wrz 2023, 23:07
Has thanked: 38 times
Been thanked: 15 times

Re: Jamaica - pytania o zasady

Post autor: Sannderson »

Biedronator pisze: 14 lis 2023, 21:25 czy ponownie muszę rozpatrzać koszt pola?
Nie, wtedy już nie
ODPOWIEDZ