Carcassonne - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Carcassonne Wachturme / Watchtowers / Strażnicy

Post autor: WRS »

Czerwony ustawił meepla na mieście kafla z Wachturme dającą 2 pkty za meepla.
Wreście udało się zamknąć miasto (to samo działoby się, gdyby zamknięta/zakończona została droga wiodąca w prawo).

Najsampierw punktujemy Wachturme.
Liczymy meeple na sąsiadujących (także po skosie!) kaflach oraz na kaflu z Wachturme też.
Jest ich... czterech! 2 czerwone, dzielony i dżółty.
Co daje 4x2 => 8 pktów.
Oczywiście samo miasto także punktuje - 3 kafle x2 => 6 pktów.

Poprawo drugi przykład z inną Wachturme. Tym razem 1 pkt. za kafel z częścią miasta.
Takich kafli mamy cztery! (liczymy TYLKO kafle, nie fragmenty miasta! - dlatego kafel w czerwonej ramce liczymy tylko raz). Zatem 4 pkty i ...
oczywiście samo miasto także punktuje - 3 kafle x2 => 6 pktów.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Marcin1974
Posty: 112
Rejestracja: 14 gru 2015, 20:55
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Carcassonne Wachturme / Watchtowers / Strażnicy

Post autor: Marcin1974 »

Dzięki za info. Czyli wieże strażnicze punktuja w sumie w taki sam sposób jak klasztory. Liczą się wszystkie 9 kafli z otoczenia. Dzięki. Fajny dodatek, właśnie zamówiłem go :) Zobaczymy jak w praktyce.
zbazyl86
Posty: 91
Rejestracja: 21 sie 2014, 09:04

Re: Carcassonne Wachturme / Watchtowers / Strażnicy

Post autor: zbazyl86 »

Szkoda tylko że graficznie mini dodatek ten jest kompatybilny z nową wersją Carcassonne. Pytanie pewnie już gdzieś padło ale czy fani serii przełkną gorycz różnic w awersach?
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Carcassonne Wachturme / Watchtowers / Strażnicy

Post autor: WRS »

Fani przełkną wszystko, niestety...
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Marcin1974
Posty: 112
Rejestracja: 14 gru 2015, 20:55
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Carcassonne Wachturme / Watchtowers / Strażnicy

Post autor: Marcin1974 »

Dodatek dotarł i gra się z nim nie świetnie. Ciekawe że głównie dlatego że wieże wyglądają ślicznie w mieście :-D
Aville
Posty: 254
Rejestracja: 04 paź 2016, 09:19
Been thanked: 4 times

Re: Carcassonne Wachturme / Watchtowers / Strażnicy

Post autor: Aville »

"nie świetnie" znaczy "zle"? :mrgreen:
Marcin1974
Posty: 112
Rejestracja: 14 gru 2015, 20:55
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Carcassonne Wachturme / Watchtowers / Strażnicy

Post autor: Marcin1974 »

Mały błąd się wkradł. Gra się świetnie, tyle że wcale straznice wybitnie nie punktowaly, natomiast pięknie się prezentują w grze :-D

Kolor miast dostosowany do jasnej kolorystyki, trawa nieco ciemniejsza ale trzeba się przyjrzeć aby to dostrzec. właśnie idzie drugi komplet z Niemiec, bo można było za 5 euro dostać razem z kafelkiem Spiel 16. Taka promocja B-)
wkargo
Posty: 4
Rejestracja: 22 gru 2016, 22:29

Carcassonne

Post autor: wkargo »

Witam

Mam dwie kwestie odnosnie Carcassonne.

1. Czy mozna dokladac plytki na ktorej jest np zamek i pole do pola ? I jezeli mozna to czy tylko w sytuacji gdy nie ma wolnego zamku do dolozenia ?

2. Czy jezeli stoi na trakcie lub w zamku wiecej niz jeden pion tego samego gracza to punkty licza sie za kazdego ?

pzdr
Awatar użytkownika
wok
Posty: 139
Rejestracja: 29 maja 2013, 15:09
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Carcassonne

Post autor: wok »

1. Ważne, żeby zgadzały się krawędzie. Krawędź pola musi się stykać z innym polem. Krawędź zamku musi się stykać z krawędzią zamku. Jeśli ten warunek jest spełniony to można dołożyć kafelek w dowolne miejsce na planszy.

2. Nie. Punktuje się tylko raz za daną strukturę(zamek, drogę itp.), chyba, że taką samą liczbę pionków posiada w tej strukturze więcej graczy (wtedy każdy z nich punktuje). Przypominam jednak, że aby w jednej strukturze było więcej pionków 1 gracza, to musi on zbudować 2 lub więcej niepołączonych ze sobą struktur (każdą z pionkiem), a potem je połączyć.
HUBertPL
Posty: 409
Rejestracja: 21 gru 2015, 15:19
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times

Re: Tajemnicze elementy na kafelkach nowego Carcassonne ?

Post autor: HUBertPL »

W sklepie Gandalf jest za 71 wersja z rzeką i opatem.
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Tajemnicze elementy na kafelkach nowego Carcassonne ?

Post autor: Bludgeon »

Marcin1974 pisze:No właśnie ciekaw jestem czy to tylko upiększacze ...
Tak, to tylko upiększacze. Być może powstanie w przyszłości dodatek który je wykorzysta ale na razie nic nie znaczą.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: Carcassonne

Post autor: dave8 »

Pytania do dodatku Opactwo i Burmistrz i Kupcy i Budowniczowie:
1. Czy dwór można ułożyć na dowolnej płytce w grze czy tylko na tej, którą się właśnie dołożyło?
2. To samo pytanie dotyczy świni
3. Czy przy dołożeniu budowniczego do traktu lub miasta od razu możemy dobrać nowy kafelek czy dopiero zaczyna on działać od następnej tury?
cichysdz
Posty: 1
Rejestracja: 01 lut 2017, 16:11

Re: CARCASSONNE - księżniczka i smok (pytanie o zasady)

Post autor: cichysdz »

Aslanvirus pisze:Gracz zamyka swoje miasto. Nie dokłada żadnego pionka. I teraz powinien ruszyć smokiem. W wyniku wędrówki smoka traci swego rycerza w tym mieście.
Czy zatem na koniec tury nie ma możliwości podliczyć punktów za to miasto, bo nie należy już ono do niego???
Czy za zamknięcie miasta przysługują mu precjoza z niego?
z góry dziękuję za wykładnie.
Może trochę odgrzebie temat ale nowe zasady z 22 maja 2015 mówią:

"A player who places a dragon tile may deploy a follower or move the fairy as usual. Then (before scoring) the game is interrupted the dragon is on the move!

Question: When a city, cloister, or road is completed by placing a dragon tile, is it scored
before the movement of the dragon? Answer: The dragon is moved before scoring and may possibly clear the city, cloister or road in question before any scoring takes place. [As noted in a previous
footnote, this is true in HiG and ZMG rules, but scoring occurs first in RGG rules – ed.]

Fully official clarifications from Hans im Glück (HiG), the original publisher of Carcassonne, are marked with the symbol. Additionally, these official clarifications may be written in
a question and answer format, although an effort has been made to keep clarifications concise. Occasionally, official clarifications from other publishers (e.g. Rio Grande Games in
the case of the Games Quarterly #11 expansion) are also written in this format.
"
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Carcassonne

Post autor: Quille »

Hej, mam pytanie typowego lajkonika. Grałam dopiero kilka razy w podstawową wersję, ale pojawiły się dwa problemy z liczeniem punktów za miasto i mimo przeszukania instrukcji, tego wątku i oglądnięcia kilku przykładowych rozgrywek na YT, odpowiedzi nie znalazłam.

1) Jeżeli robię małe miast, zrobione z dwóch kafelków, to czy mogę dołożyć drugi z nich i w tym momencie dołożyć znacznik, czy wtedy jest już za późno i takie małe miasto mogę zrobić tylko ustawiając znacznik na pierwszej płytce i zamykając drugą? Innymi słowy, czy możliwe jest dodanie znacznika na płytkę, która zamyka miasto?

2) Jak liczyć punktu za miasto, jeżeli miasto jest tak zbudowane, że jest kafelek, którzy ma dwa obszary miasta ułożone pod kątem 90 stopni (na obrazku drugi, w drugim rzędzie). Czy liczymy ten kafelek za 2 czy za 4 (bo są dwa obszary miasta na nim)?

Dzięki wielkie za pomoc.Obrazek
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Carcassonne

Post autor: Danielf »

Quille pisze:1) Jeżeli robię małe miast, zrobione z dwóch kafelków, to czy mogę dołożyć drugi z nich i w tym momencie dołożyć znacznik, czy wtedy jest już za późno i takie małe miasto mogę zrobić tylko ustawiając znacznik na pierwszej płytce i zamykając drugą? Innymi słowy, czy możliwe jest dodanie znacznika na płytkę, która zamyka miasto?
Tak, możesz dołożyć pionka na obszar, który właśnie zamykasz, pod warunkiem, że nie ma tam innego pionka. Wtedy od razu go ściągasz i podliczasz punkty.
Quille pisze:2) Jak liczyć punktu za miasto, jeżeli miasto jest tak zbudowane, że jest kafelek, którzy ma dwa obszary miasta ułożone pod kątem 90 stopni (na obrazku drugi, w drugim rzędzie). Czy liczymy ten kafelek za 2 czy za 4 (bo są dwa obszary miasta na nim)?
2 punkty. Miasto daje 2 punkty za każdy kafelek, który wchodzi w skład miasta.
ulusiek
Posty: 84
Rejestracja: 25 kwie 2011, 15:30
Has thanked: 9 times

Re: Carcassonne

Post autor: ulusiek »

1) Jeśli nikt nie postawił znacznika na pierwszej połówce miasta, to dokładając drugą połówkę możesz dołożyć swój znacznik.
2) Przede wszystkim punktów nie liczy się za kafelek. Punkty liczy się za konkretny element kafelka. Jak postawisz swój pionek na części miasta, to dostajesz punkty konkretnie za miasto zawierające tę część, na której postawiłaś pionek.
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Carcassonne

Post autor: Quille »

OK, dzięki, 1 wyjaśnione.
Ale 2 dalej nie rozumiem, bo napisaliście sprzeczne informacje - w jednym poście jest, że miasto punktuje za każdy kafelek, w drugim, że za każdy element.
Chodzi o miasto, w którym mam rycerza, które jest złożone z wielu kafelków, w tym z tego opisanego przeze mnie - kafelka (z dwoma elementami pod kątem 90 stopni). To skoro liczę za elementy, to ten kafelek tak naprawdę daje mi 4 punkty? No bo jeden kawałek miasta - 2 pkt, drugi kawałek miasta 2 pkt.
ulusiek
Posty: 84
Rejestracja: 25 kwie 2011, 15:30
Has thanked: 9 times

Re: Carcassonne

Post autor: ulusiek »

Quille pisze:OK, dzięki, 1 wyjaśnione.
Ale 2 dalej nie rozumiem, bo napisaliście sprzeczne informacje - w jednym poście jest, że miasto punktuje za każdy kafelek, w drugim, że za każdy element.
Chodzi o miasto, w którym mam rycerza, które jest złożone z wielu kafelków, w tym z tego opisanego przeze mnie - kafelka (z dwoma elementami pod kątem 90 stopni). To skoro liczę za elementy, to ten kafelek tak naprawdę daje mi 4 punkty? No bo jeden kawałek miasta - 2 pkt, drugi kawałek miasta 2 pkt.
Pytanie: czy obie części miast z tego kafelka wchodzą w skład jednego miasta?

Odp. Tak - dostajesz 4 punkty
Odp. Nie - dostajesz 2 punkty
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Carcassonne

Post autor: Quille »

Tak, chodziło mi o takie dziwne miasto, w kształcie litery L, gdzie oba elementy tego kafelka wchodzą w jego skład.
Dzięki!
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 309 times
Been thanked: 343 times

Re: Carcassonne

Post autor: tomb »

Podliczając miasto sumujemy liczbę kafelków, a nie liczbę fragmentów miasta. Kafelek z pytania powyżej przyniesie zawsze 2 punkty (nie licząc ewentualnych tarcz).
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
ulusiek
Posty: 84
Rejestracja: 25 kwie 2011, 15:30
Has thanked: 9 times

Re: Carcassonne

Post autor: ulusiek »

tomb pisze:Podliczając miasto sumujemy liczbę kafelków, a nie liczbę fragmentów miasta. Kafelek z pytania powyżej przyniesie zawsze 2 punkty (nie licząc ewentualnych tarcz).
Zgodnie z instrukcją, to faktycznie jest tak jak piszesz. Czyli nie ma różnicy między takim kafelkiem a 4. kafelkiem z 3. rzędu oprócz wizualnego?
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 309 times
Been thanked: 343 times

Re: Carcassonne

Post autor: tomb »

Przy określaniu wartości punktowej miasta - nie ma różnicy między takimi kafelkami.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Metaliczny
Posty: 1
Rejestracja: 26 mar 2017, 18:55

Carcassonne - problem z interpretacją zasad.

Post autor: Metaliczny »

Witajcie,

Dziś z żoną odkryliśmy niedoprecyzowanie w zasadach stawiania Zamku (dodatek Zamki, Mosty i Bazary). Chodzi o to, czy o przekształceniu Miasta dwupłytkowego w Zamek gracz może decydować tylko w swojej turze, czy również w momencie kiedy przeciwnik zamyka mu je w celu umieszczenia swojego podwładnego w wybranej dzielnicy Carcassonne (dodatek Hrabia, Król i Rzeka) ?
Żona próbowała stawiając Zamek dostać punkty z mojej "metropolii", więc chciałem zamknąć jej dwupłytkowe Miasto znajdujące się w zasięgu jej Zamku, by zapunktował za pierwszy ukończony element w okolicy, a przy okazji z racji nie otrzymania z tego tytułu żadnych punktów, móc wysłać mojego podwładnego do Carcassonne. Jednakże powiedziała, że w takim razie zamiast dostać punkty z swojego małego miasta przekształca je w kolejny Zamek, a punkty z poprzedniego przepadają. Niestety jak to zwykle bywa, poróżniliśmy się w tej kwestii, a z racji braku odpowiedzi w zasadach postanowiłem się spytać Was :-)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 309 times
Been thanked: 343 times

Re: Carcassonne - problem z interpretacją zasad.

Post autor: tomb »

Zasady mówią:
Jeśli nieukończone miasto zostanie zamienione w zamek może dojść do sytuacji, że obok siebie staną dwa zamki. Wówczas ten, w sąsiedztwie którego zostanie ukończony element, będzie liczył się jako ukończony, a oba zamki zapunktują tak samo.
Moim zdaniem Twoja żona zagrała prawidłowo. Postawiła dwa zamki i od teraz jeśli któryś z nich zapunktuje (zostanie ukończona droga, miasto lub klasztor na jednym z 6 otaczających go kafli), drugi natychmiast punktuje identycznie (nawet jeśli ukończony obiekt nie mieści się na żadnym z 6 kafli otaczających drugi zamek).
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1291
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Carcassonne - problem z interpretacją zasad.

Post autor: Nidhogg »

Zasady mówią jasno:
Kiedy gracz ułoży miasto składające się z dwóch
półokrągłych segmentów może zdecydować, czy
ukończy je na normalnych zasadach i zdobędzie 4 punkty,
czy zamieni to miasto na zamek.
Czyli zamek może postawić tylko gracz który ukończył dwu-kafelkowe miasto, a nie gracz który miały dostać punkty bo w okolicy ma zamek.

Czyli żona źle zagrała, mogłaby tak zrobić jakby sama zamknęła obok małe miasto i zamieniła je w zamek wtedy miała by 2 zamki obok Twojej metropolii. Ogólnie memple/mosty/katedry/zamki stawiamy tylko w swojej turze nie w turze innych graczy.
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
ODPOWIEDZ