Goa

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Maras
Posty: 598
Rejestracja: 25 paź 2006, 20:50
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Goa

Post autor: Maras »

W dniu dzisiejszym w końcu udało się zagrać w Goa (dzięki Al). Grałem wcześniej w tą grę na X edycji Pionku w Hotelu Łabędy od 1.00 nad ranem dlatego nie wszystkie zasady pamiętam a niestety instrukcja daje pewną swobodę interpretacji.
Pozwolę sobie zabrać wszystkie wątpliwości po rozgrywce i proszę o wyjaśnienie poprawności.
Wykonywanie akcji
W czasie swojej akcji, gracz może wykonać JEDNĄ z następujących czynności:
a) poruszenie znacznika na karcie rozwoju
b) budowanie statków
c) produkcja towarów
d) zbieranie podatków
e) podjęcie ekspedycji
f) założenie kolonii
Co się dzieje kiedy mamy np 3 dodatkowe akcje dodatkowe, oprócz trzech wykonanych wcześniej akcji. Jak tu obowiązuje zasada?
Karty ekspedycji
Gracz może używać kart ekspedycji w czasie gry lub zachować je na koniec gry by zyskać punkty zwycięstwa. Przed, w czasie lub po wykonaniu jednej akcji, gracz może zagrać tylko jedną kartę ekspedycji.
Może jednak odrzucić taką liczbę kart, jaką zechce.
Rozumiem, że odrzucenie konieczne jest zgodnie z wytycznymi karty magazynu - kolumny ekspedycja, która mówi o ilości kart ekspedycji na ręce?
Są trzy sposoby zdobywania kart ekspedycji.
Jednym z nich jest bycie pierwszym graczem, który osiągnie czwarty lub piąty wiersz rozwoju w kolumnie.
Czy dobrze rozumiem. Gracz Czerwony uzyskał jako pierwszy 4 poziom Budowy statków ze wszystkich 4 kart magazynów i tylko on dostaje kartę ekspedycji. Kolejny gracz, który osiągnie 4 poziom Budowy Statków już nie skorzysta z tego przywileju, chyba, że będzie pierwszym na 5 poziomie tej kolumny.
Czy to dotyczy pierwszych czterech kolumn? A co z kolumną 5 - Ekspedycji, tu karty są narysowane już na drugim poziomie?
Jak zasada tu obowiązuje, tego nie mówi instrukcja
Dyskusje wywołały także karty rozwoju wspomagające akcje:
Akcja rozwoju – gracz może przesunąć znacznik rozwoju płacąc wyłącznie odpowiednią liczbę statków.
Czy ilość statków powinna być odpowiednia do ilości występujących przypraw (dwie, trzy czy cztery) ?
Akcja rozwoju – gracz może przesunąć znacznik rozwoju płacąc wyłącznie odpowiednimi towarami. (analogicznie jak wyżej)

Akcja rozwoju – gracz może przesunąć znacznik rozwoju płacąc liczbę dukatów pokazaną na karcie,bez konieczności płacenia statkami ani towarami.
Ta karta wywołała najwięcej dyskusji.
Można zapłacić 6 - 12 - 18 lub 24 dukaty i przesunąć w zależności od opłaty znacznik o poziom w dół. Jaką opłatę ponosimy jeżeli jesteśmy na np na drugim poziomie czy też 6 dukatów czy już 12 dukatów? I czy można zapłacić od razu 24 dukaty i pojechać znacznikiem na max w kolumnie?

I jeszcze ostatnia wątpliwość Założenie kolonii
Jeżeli gracz pomyślnie "założy" kolonię to bierze ją układa w dolnym rzędzie i .... Tu nasuwają się pytania?
Czy pobiera razem z żetonem odpowiednie przyprawy lub przyprawę?
Czy kolonie podczas akcji produkcji towarów są uzupełniane (podczas rozgrywki uznaliśmy oba pytanie jako TWIERDZĄCE, że tak, zgodnie z symbolami na żetonach)

Zebrało się trochę tego, ale lepiej pomarudzić, niż grać źle. Nie znalazłem wątku z wyjaśnionymi zasadami Goa, a tylko wypowiedzi podczas spotkań głównie w Warszawie. Wnioskuje, że pierwsze rozgrywki tez nie były łatwe.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Goa - wątpliwości podczas gry

Post autor: melee »

Większość dobrze:

- jeśli masz dodatkowe akcje to po prostu są dodatkowe kółeczka akcji graczy. Czyli najpierw robimy 3 (4?) kółeczka, każdy robi po akcji. Później są kółeczka dodatkowe, jeśli ktoś chce wykorzystać dodatkowe akcje. Przy czym o ile pamiętam tylko jedną akcję można przenieść na kolejną rundę
- z bonusowym kartami ekspedycji jest tak jak napisałeś. Jest 5 torów, czyli w sumie w czasie całej gry jest do rozdanie 10 kart ekspedycji, dla pierwszych graczy którzy osiągną 4 i 5 poziom na każdym z torów. Pamiętaj, że w tym momencie nie sprawdza się limitu kart.
Maras pisze:A co z kolumną 5 - Ekspedycji, tu karty są narysowane już na drugim poziomie?
- zapewne pomyliło Ci się z bonusowymi kartami AKCJI, które dostajesz, jeśli wszystkie Twoje tory osiągną dany poziom, czyli 2, 3, 4 i 5. Czyli KAŻDY gracz może dostać w sumie 4 bonusowe karty akcji. Pamiętaj też, że nie wszystkie tory muszą być na danym poziomie, aby dostać kartę, np. miałeś 1,3,3,5,2. Rozwijając 1 tor dostajesz kartę akcji.
- akcje rozwoju: płacisz normalnie statkami lub przyprawami (po prostu w danym momencie nie płacisz jednym z tych dwóch elementów, drugi standardowo, wg określonego poziomu). Czyli najbardziej opłaca się użyć tej karty dla rozwoju na poziom 4 i 5.
- co do rozwoju za kasę: możesz zrobić tylko jeden rozwój. Płacisz tylko pieniędzmi. Tam są napisane 4 wartości, pierwsza jest za rozwój z 1 na 2, druga z 2 na 3 itd.
- gdy bierzesz kolonię lub plantację, to od razu z przyprawami. Później na nich rosną nowe, po akcji produkcji.

Ważna uwaga, najczęściej zapominana zasada to ta, o której wspomniałeś. Na jedną akcję gracza można zagrać tylko jedną kartę ekspedycji, w przeciwnym razie robią się za silne. I tak są mocne.
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1097
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 646 times
Been thanked: 522 times

Re: Goa - wątpliwości podczas gry

Post autor: Harun »

tak jak melee, dobrze też melee pamięta, iż na następną rundę możesz zachować jedną kartę akcji.
Radziłbym też uważną lekturę opisu żetonów - niektóre są także dodatkową akcją.
Awatar użytkownika
Maras
Posty: 598
Rejestracja: 25 paź 2006, 20:50
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Goa - wątpliwości podczas gry

Post autor: Maras »

Harun pisze:tak jak melee, dobrze też melee pamięta, iż na następną rundę możesz zachować jedną kartę akcji.
Radziłbym też uważną lekturę opisu żetonów - niektóre są także dodatkową akcją.
Rozumiem, że to te z literą A
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Goa - wątpliwości podczas gry

Post autor: melee »

No nie, te z literą A modyfikują w jakiś sposób konkretną akcję, np. zakładanie kolonii czy rozwój. Głównie chyba niebieskie, np. taki Vice-King, jego zagranie to nie jest akcja, a powoduje rozwój.
Grzech
Posty: 594
Rejestracja: 20 maja 2005, 13:55
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Goa - wątpliwości podczas gry

Post autor: Grzech »

Maras pisze:
Harun pisze:tak jak melee, dobrze też melee pamięta, iż na następną rundę możesz zachować jedną kartę akcji.
Radziłbym też uważną lekturę opisu żetonów - niektóre są także dodatkową akcją.
Rozumiem, że to te z literą A
Tak chodzi o te karty z dużą literą A (i niczym więcej)
Grzech
Posty: 594
Rejestracja: 20 maja 2005, 13:55
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Goa - wątpliwości podczas gry

Post autor: Grzech »

Maras pisze: Czy kolonie podczas akcji produkcji towarów są uzupełniane (podczas rozgrywki uznaliśmy oba pytanie jako TWIERDZĄCE, że tak, zgodnie z symbolami na żetonach)
Naturalnie uzupełniasz tylko tyle przypraw ile mozesz wyprodukować.
Awatar użytkownika
Maras
Posty: 598
Rejestracja: 25 paź 2006, 20:50
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Goa - wątpliwości podczas gry

Post autor: Maras »

Dzisiaj udało się rozegrać ponownie partyjkę w Goa. Dzięki ponownej weryfikacji zasad rozgrywka wyglądała zupełnie inaczej.
Dziękuje wszystkim za pomoc.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Goa - wątpliwości podczas gry

Post autor: zephyr »

Ogólnie to wygląda na to że wątpliwości zostały rozwiane ale dla formalności
Maras pisze:Jeżeli gracz pomyślnie "założy" kolonię to bierze ją układa w dolnym rzędzie
Kolonię układa się na odpowiednim polu. Gracz może mieć tylko jedna kolonie danego typu.
Do punktacji liczy się ilość kolonii więc brak pierwszej jest równie bolesny punktowo jak brak ostatniej.

Nie było o to pytania, ale z ciekawostek "okołoplantacyjnych", jeśli gracz weźmie piątą plantację może (musi?) wyrzucić jedną z poprzednich, ale jeśli były na niej punkty to punkty nie przepadają.

Generalnie wszystko co produkuje przyprawy wchodzi do gry z towarami i kiedy się skończą można je uzupełnić produkcją.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1097
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 646 times
Been thanked: 522 times

Re: Goa - wątpliwości podczas gry

Post autor: Harun »

melee pisze:No nie, te z literą A modyfikują w jakiś sposób konkretną akcję, np. zakładanie kolonii czy rozwój. Głównie chyba niebieskie, np. taki Vice-King, jego zagranie to nie jest akcja, a powoduje rozwój.
Ponownie tak jak melee
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: Goa

Post autor: staszek »

po ponad roku i ja o coś spytam
przy punktowaniu za symbole na kartach jest napisane ,że np. za 6 takich samych symboli jest ileś tam punktów.Skoro można mieć 5 kart na ręku to jak to możliwe.pytanie drugie-kiedy muszę się pozbyć nadmiaru kart ekspedycji-załóżmy ,że mogę mieć 2 i dostałem dwie bonusowe(nie wliczające sie do limitu)?
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Goa

Post autor: melee »

ilość kart na ręce jest sprawdzana tylko w momencie wykonywania akcji brania kart
a można je uzyskać również w inny sposób
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: Goa

Post autor: staszek »

czyli wszystkie karty ekspedycji dostępne dzięki kafelkom i kartom ekspedycji nie są wliczane do limitu?
(tak zrozumiałem Twój post melee)
dzięki za odpowiedź
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Goa

Post autor: zephyr »

nie tyle nie są wliczane co przy dobieraniu tych kart nie sprawdza się limitu - jeśli kiedyś gracz wykona akcje dobierania kart do limitu liczą sie wszystkie, ale dopóki jej nie wykonuje to może mieć dowolną ilość kart niezależnie od limitu na ręce
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
traxek
Posty: 104
Rejestracja: 16 sty 2010, 12:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: Goa

Post autor: traxek »

A ja mam pytanie kontrolne. Czy karty ekspedycji możemy odrzucić (jak nam nie pasują) w dowolnym momencie i dobrać do limitu przy ich pobraniu?
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Goa

Post autor: GrzeL »

traxek pisze:A ja mam pytanie kontrolne. Czy karty ekspedycji możemy odrzucić (jak nam nie pasują) w dowolnym momencie i dobrać do limitu przy ich pobraniu?
Tak, jest to wyraźnie napisane na stronie 8 pod opisem poszczególnych kart.
Robuś74
Posty: 20
Rejestracja: 15 kwie 2014, 19:41
Has thanked: 1 time

Re: Goa

Post autor: Robuś74 »

Mam małe pytanie na które nie mogłem znaleźć odpowiedzi w instrukcji :
Przy budowie kolonii uwzględnia się ilość kolonistów z toru rozwoju, kolonistów z dwóch kart wypraw pociągniętych w trakcie budowy koloni oraz ewentualnie kolonistów z posiadanych kart kolonistów. Czy można dodatkowo wliczyć kolonistów z posiadanych na ręce kart wypraw czy nie?
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Goa

Post autor: Firenski »

Nie.
Tylko te trzy źródła kolonistów, które podałeś.
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4057
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 276 times
Been thanked: 159 times

Re: Goa

Post autor: lacki2000 »

Robuś74 pisze:Czy można dodatkowo wliczyć kolonistów z posiadanych na ręce kart wypraw czy nie?
Tylko w przypadku gdy koloniści są u góry karty (nad kreską) - jest taka karta co daje dwóch kolonistów.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
pronto_
Posty: 42
Rejestracja: 25 gru 2015, 18:48
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 33 times
Been thanked: 4 times

Re: Goa

Post autor: pronto_ »

Witam!
Jestem po pierwszej partii w Goa i nie do końca wiem czy dobrze zrozumiałem niektóre zasady.

- Czy czerwone kafelki występujące w fazie A działają w fazie B? Przykładowo jeśli posiadam kafelek - weź jednego kolonistę, to pobieram jednego kolonistę co rundę, aż do końca gry, czy tylko do końca fazy A?

- Jeśli założę kolonię, przykładowo Quilon i do tego wybiorę przyprawę imbir, następnie w ramach przesunięcia znacznika niżej na karcie postępu, zapłacę imbirem, to przy przeprowadzaniu żniw, muszę dobrać znowu imbir? Czy mogę wyb wybrać sobie z dwóch możliwych, które są przedstawione na kafelku Quilon?
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Goa

Post autor: Wincenty Jan »

Tez mam pytanie. Czy moge korzystać kilka razy w fazie akcji z jednej z nich? Pobieram 6 dukatow i czy moge to zrobic dowolna ilośc razy w liczbie akcji które mam jeszcze dostępne?
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Goa

Post autor: KubaP »

Wincenty Jan pisze:Tez mam pytanie. Czy moge korzystać kilka razy w fazie akcji z jednej z nich? Pobieram 6 dukatow i czy moge to zrobic dowolna ilośc razy w liczbie akcji które mam jeszcze dostępne?
Tak.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Goa

Post autor: Wincenty Jan »

O rety. Sam KubaP odpisał na moja wiadomość :D Pozdrawiam i życzę wielu wygranych w święta.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Goa

Post autor: Wincenty Jan »

Jeszcze jedno pytanie. Przy próbie zakładania kolonii kiedy odsłaniamy dwie wicehrabiego karty wypraw one po rozpatrzeniu zostaja odrzucone na stos odurzonych wypraw czy dodajemy je do naszej ręki?
pronto_
Posty: 42
Rejestracja: 25 gru 2015, 18:48
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 33 times
Been thanked: 4 times

Re: Goa

Post autor: pronto_ »

Wincenty Jan pisze:Jeszcze jedno pytanie. Przy próbie zakładania kolonii kiedy odsłaniamy dwie wicehrabiego karty wypraw one po rozpatrzeniu zostaja odrzucone na stos odurzonych wypraw czy dodajemy je do naszej ręki?
Są odrzucane na stos.
Wklejam ponownie moje pytania, na które nie znalazłem odpowiedzi w instrukcji.

- Czy czerwone kafelki występujące w fazie A działają w fazie B? Przykładowo jeśli posiadam kafelek - weź jednego kolonistę, to pobieram jednego kolonistę co rundę, aż do końca gry, czy tylko do końca fazy A?

- Jeśli założę kolonię, przykładowo Quilon i do tego wybiorę przyprawę imbir, następnie w ramach przesunięcia znacznika niżej na karcie postępu, zapłacę imbirem, to przy przeprowadzaniu żniw, muszę dobrać znowu imbir? Czy mogę wyb wybrać sobie z dwóch możliwych, które są przedstawione na kafelku Quilon?
ODPOWIEDZ