Arkham Horror - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 15 times
Been thanked: 32 times

Re: Arkham Horror

Post autor: szutek »

Cóż, wtedy otworzy sie brama na obszarze z potworem zaś z bramy wyjdzie kolejny potwór.
dragonkce
Posty: 108
Rejestracja: 02 lis 2015, 18:05
Been thanked: 1 time

Re: Arkham Horror

Post autor: dragonkce »

Witam, mam pytanko dotyczące wymiany ekwipunku przez badaczy znajdujących się na tym samym polu. Badacze musza się wymieniać, czyli "cos za cos" czy mogą tylko po prostu cos komuś dać
Sledziu_w
Posty: 30
Rejestracja: 01 mar 2016, 21:45

Re: Arkham Horror

Post autor: Sledziu_w »

Możecie sobie dawać rzeczy.
Jeżeli dobrze pamiętam, to nie musicie nawet skończyć ruchu na tym samym polu - wystarczy, że jeden z badaczy będzie "przechodził" przez obszar, na którym stoi inny badacz.
dragonkce
Posty: 108
Rejestracja: 02 lis 2015, 18:05
Been thanked: 1 time

Re: Arkham Horror

Post autor: dragonkce »

bowmanek pisze:1.Kiedy brama pojawia się w miejscu, w którym stoi badacz (w wyniku karty Mitu), pojawia się tam również potwór. Brama wciąga mnie od razu, czy najpierw walczę z potworem?
2.Kiedy wchodzę badaczem na pole, na którym jest brama i potwór, to brama wciąga mnie od razu, czy najpierw walczę z potworem?
3.Kiedy w wyniku karty spotkań pojawia się brama i potwór, to brama wciąga mnie od razu, czy najpierw walczę z potworem?

Zawsze najpierw walczyłem z potworem, ewentualnie starałem się go unikać, potem przechodziłem przez bramę do innego wymiaru.

Czy cecha nieumarły ma jakiekolwiek znaczenie? Mają ją zombie, ale nie znalazłem nic na ten temat ani w indeksie, ani na ostatniej stronie z wypisanymi umiejętnościami potworów.

O co chodzi z obroną Cthulhu? "Specjalne (patrz atak)". Jego atak polega na obniżeniu maksymalnej poczytalności lub zdrowia badaczy o 1. Czy mam ten efekt rozpatrywać dwukrotnie w fazie walki, czyli kiedy badacze atakują przedwiecznego (jako obrona przedwiecznego), a następnie kiedy przedwieczny atakuje badaczy? Jak dotąd rozpatrywałem ten efekt raz na turę.

1. Najpierw pojawia się brama, potem potwor wiec brama wciga i jesteś zatrzymany w Innym Świecie
2. Najpierw potwor bo to faza ruchu potem brama bo to faza spotkan
3. Najpierw pojawia sie brama potem potwor, wiec brama najpierw wciąga i jesteś zatrzymany w Innym Świecie

Nieumarly=Wieczny - nie można brac go jako trofeum
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 15 times
Been thanked: 32 times

Re: Arkham Horror

Post autor: szutek »

Nieumarły a wieczny to oddzielne podtypy potworów. Nieumarły sam z siebie nic nie robi, ale niektore karty moga sie do nich odnosic, np. przedmiot powszechny Krzyż z tego co pamiętam.
dragonkce
Posty: 108
Rejestracja: 02 lis 2015, 18:05
Been thanked: 1 time

Re: Arkham Horror

Post autor: dragonkce »

Spotkalem się z takim i takim określeniem tego :)
Przy okazji, co oznacza na karcie zaklęcia - koszt poczytalności - specjalny?
Sledziu_w
Posty: 30
Rejestracja: 01 mar 2016, 21:45

Re: Arkham Horror

Post autor: Sledziu_w »

Koszta specjalne są rozpisane w opisie karty.
Na przykładzie zaklęcia "Całun cienia":

Modyfikator rzucania: -1
Koszt poczytalności: Specjalny
Rzuć zaklęcie, zakryj tę kartę i odrzuć dowolną liczbę punktów Poczytalności. Za każdy odrzucony punkt otrzymujesz premię +2 do testu skradania
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Arkham Horror

Post autor: donmakaron »

dragonkce pisze:Spotkalem się z takim i takim określeniem tego :)
Ale na pewno nie w instrukcji. W temacie z pytaniami o zasady operujmy odpowiednią nomenklaturą, bo się wszystko ludziom pomiesza.
dragonkce
Posty: 108
Rejestracja: 02 lis 2015, 18:05
Been thanked: 1 time

Re: Arkham Horror

Post autor: dragonkce »

Proszę mi wylumaczyc, na czym polega wczerpanie przedmiotu muzealnego. Czy przedmiot muzealny - jakakolwiek maska może być wyczerpana? Można na niej polozyc 5 znacznikow i przyjąć zdolności innej ostaci i co ture odejmować 1 zeton z tej karty.
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 15 times
Been thanked: 32 times

Arkham Horror

Post autor: szutek »

Kolego zanim zadasz kolejne pytanie to usiądź spokojnie nad kartą, usiądź nad instrukcją i się zastanów, a dopiero wtedy szukaj odpowiedzi na forum. W zasadzie zadałeś pytanie i sam nie nie odpowiedziałeś, treść kart z maskami zdaje się być jasna, aktywujesz kartę, kladziesz tokeny i co utrzymanie zamiast ją odswiezac to odrzucacasz jeden token. Wyczerpanie polega wiec na jednorazowym uruchomieniu maski ktora bedzie dzialac przez kilka tur. Karta nie ma tokenow to idzie do pudelka, gdzie tu jest jakis problem ?
dragonkce
Posty: 108
Rejestracja: 02 lis 2015, 18:05
Been thanked: 1 time

Re: Arkham Horror

Post autor: dragonkce »

Nie, nie jasna gdyby jacys c.... napisali jasno instrukcje albo przetłumaczyli FAQ 2.0 ale ktoś potrafi brac kase za gry ale cos więcej przetlumaczyc to już nie. Po telefonach do "szanownej" galakty slysze od 1,5 roku ze przetlumacza i jakos nic tylko brac kase potrafią. Typowa Polska. Wiec kiedy Maska jest wyczerpana, po odrzuceniu 1 zetony czy po odrzuceniu ostatniego?
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Arkham Horror

Post autor: donmakaron »

Z Maskami Muzealnymi to jest tak, że wyczerpujesz je w momencie użycia (czyli jak chcesz położyć na niej te znaczki, wybrać postać i zacząć korzystać z jej zdolności). Normalne przedmioty odświeżyły by się w utrzymaniu, ale Maski mówią, że zamiast się odświeżać tracą żeton, a jak nie mają żetonu, to się odrzucają. Czyli od momentu jej użycia, do momentu jej utracenia Maska pozostaje wyczerpana. Oczywiście można jej nie używać.
dragonkce
Posty: 108
Rejestracja: 02 lis 2015, 18:05
Been thanked: 1 time

Re: Arkham Horror

Post autor: dragonkce »

Dzieki, a jaki jest inny przykład wyczerpania przedmiotu muzealnego oprócz maski?
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Arkham Horror

Post autor: donmakaron »

Jest na przykład jedna karta Mitów, chyba pogłoska, która coś tam niedobrego robi, chyba że się wyczerpie co turę przedmiot muzealny. Ale to taki wyjątkowy przypadek. Generalnie wyczerpujemy przedmioty w celu ich użycia (chyba że z ich opisu wynika, że nie muszą być wyczerpywane). Wszystko będzie na kartach.
dragonkce
Posty: 108
Rejestracja: 02 lis 2015, 18:05
Been thanked: 1 time

Re: Arkham Horror

Post autor: dragonkce »

Dzieki
dragonkce
Posty: 108
Rejestracja: 02 lis 2015, 18:05
Been thanked: 1 time

Re: Arkham Horror

Post autor: dragonkce »

Co można rozumieć pod pojęciem, ze karta Maska Występków (przedmiot muzealny) pozwala nabyć jakieś przedmioty, których badacz nie moglby normalnie nabyc?
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Arkham Horror

Post autor: donmakaron »

Sprawdź jeszcze raz nazwę karty. Maska Występków (Mask of Vice) pozwala na używanie przez kilka tur zdolności Badacza nie biorącego udziału w grze, tak jak wszystkie maski z przedmiotów muzealnych.
Jeśli ja coś pomyliłem - napisz w swoim pytaniu treść karty.

Jeśli chodzi o zapis You gain that character's unique ability while you have this item. oznacza on, że masz tę zdolność póki posiadasz ten przedmiot, gdzie ten przedmiot to Maska Występków.
dragonkce
Posty: 108
Rejestracja: 02 lis 2015, 18:05
Been thanked: 1 time

Re: Arkham Horror

Post autor: dragonkce »

Chodzi mi o FAQ 2.0
Q: Can the Mask of Vice be used to gain an item the investigator
could not afford to purchase?
A: Yes.

I pytanie czy dobrze rozgrywam gre, karta spotkania nakazuje przesunąć się na obszar Lasu, odbyc tam spotkanie i wrocić, ale na obszarze Lasu jest brama i potwór, wiec ignoruje potwora bo to faza spotkań, a brama zastępuje obszar wiec mnie wciąga do Innego Świata, przesuwam się na 1 pole i normalnie kontynuuje grę w Innych Światach nie wracając na obszar , z którego mnie przesunięto na obszar Lasu.?
krokozuoo
Posty: 2
Rejestracja: 29 kwie 2016, 16:41

Re: Arkham Horror

Post autor: krokozuoo »

Czesc,

Pare moze oczywistych dla niektorych pyta:

1) jesli nastepuja spotegowanie potworow to czy na danym obszarze pojawia sie zeton drugiej bramy, czy dodajemy tylko odpowiednia ilosc potworow, a brama zostaje jedna?
2) czy jestli mamy juz otwarta brame, a karta Mitow mowi ,ze na tym obszarze ma pojawic sie wskazowak ,to czy ona sie tam pojawia?
3) ruch latajacych potworow: mamy potwora w przestworzach i powinien sie ruszyc zgodnie z karta mitow, ale na ulicy nie ma zadnego badacza na ktorego moglby spasc ( sa na obszarach, a wg instrukcji latajacy potwor pojawia sie na ulicach), to czy taki potwor laduja na najblizesz ulicy ( obok obszaru , na ktorym znajduje sie badacz), czy w ogole sie nie rusza i czeka a lepsza okazje?

z gory dziekuje
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 15 times
Been thanked: 32 times

Re: Arkham Horror

Post autor: szutek »

krokozuoo pisze:
1) jesli nastepuja spotegowanie potworow to czy na danym obszarze pojawia sie zeton drugiej bramy, czy dodajemy tylko odpowiednia ilosc potworow, a brama zostaje jedna?
2) czy jestli mamy juz otwarta brame, a karta Mitow mowi ,ze na tym obszarze ma pojawic sie wskazowak ,to czy ona sie tam pojawia?
3) ruch latajacych potworow: mamy potwora w przestworzach i powinien sie ruszyc zgodnie z karta mitow, ale na ulicy nie ma zadnego badacza na ktorego moglby spasc ( sa na obszarach, a wg instrukcji latajacy potwor pojawia sie na ulicach), to czy taki potwor laduja na najblizesz ulicy ( obok obszaru , na ktorym znajduje sie badacz), czy w ogole sie nie rusza i czeka a lepsza okazje?

z gory dziekuje
1) to drugie, z tymze dokladasz jednego potwora na jedna brame, a jak jest wiecej graczy niz bram to tyle potworow ile graczy, przy czym na wskazanej na karcie mitow bramie musi byc najwiecej

2) nie pojawia sie / przepadla

3) w ogole sie nie rusza
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Arkham Horror

Post autor: donmakaron »

dragonkce pisze:Chodzi mi o FAQ 2.0
Q: Can the Mask of Vice be used to gain an item the investigator
could not afford to purchase?
A: Yes.

I pytanie czy dobrze rozgrywam gre, karta spotkania nakazuje przesunąć się na obszar Lasu, odbyc tam spotkanie i wrocić, ale na obszarze Lasu jest brama i potwór, wiec ignoruje potwora bo to faza spotkań, a brama zastępuje obszar wiec mnie wciąga do Innego Świata, przesuwam się na 1 pole i normalnie kontynuuje grę w Innych Światach nie wracając na obszar , z którego mnie przesunięto na obszar Lasu.?
Już wiem o co chodzi. Klątwa Czarnego Faraona Revised Edition zmieniła zupełnie treść karty Mask of Vice:
Any: Exhaust this card to gain any Common Item or Unique Item you currently have the opportunity to purchase without paying for it.
Czyli możemy wyczerpać kartę gdy mamy możliwość zakupić jakiś przedmiot (Common ablo Unique), żeby dostać go bez płacenia. Wpis z faq mówi, że możemy to zrobić nawet jak nas nie stać na zapłacenie za ten przedmiot na normalnych warunkach (mam tylko 2$, proponują mi zakup czegoś za 5$ - nie stać mnie, ale mogę tapnąć maskę i zdobyć przedmiot).

W przypadku opcji przesuń się na inny obszar, odbądź spotkanie i wróć - ostatecznie musisz wrócić na pierwotny obszar, nawet jeśli po drodze mogłeś się ruszyć, zostałeś wysłany do Innego Świata czy jeszcze coś innego.
dragonkce
Posty: 108
Rejestracja: 02 lis 2015, 18:05
Been thanked: 1 time

Re: Arkham Horror

Post autor: dragonkce »

Dzieki :)
krokozuoo
Posty: 2
Rejestracja: 29 kwie 2016, 16:41

Re: Arkham Horror

Post autor: krokozuoo »

szutek pisze:
krokozuoo pisze:
1) jesli nastepuja spotegowanie potworow to czy na danym obszarze pojawia sie zeton drugiej bramy, czy dodajemy tylko odpowiednia ilosc potworow, a brama zostaje jedna?
2) czy jestli mamy juz otwarta brame, a karta Mitow mowi ,ze na tym obszarze ma pojawic sie wskazowak ,to czy ona sie tam pojawia?
3) ruch latajacych potworow: mamy potwora w przestworzach i powinien sie ruszyc zgodnie z karta mitow, ale na ulicy nie ma zadnego badacza na ktorego moglby spasc ( sa na obszarach, a wg instrukcji latajacy potwor pojawia sie na ulicach), to czy taki potwor laduja na najblizesz ulicy ( obok obszaru , na ktorym znajduje sie badacz), czy w ogole sie nie rusza i czeka a lepsza okazje?

z gory dziekuje
1) to drugie, z tymze dokladasz jednego potwora na jedna brame, a jak jest wiecej graczy niz bram to tyle potworow ile graczy, przy czym na wskazanej na karcie mitow bramie musi byc najwiecej

2) nie pojawia sie / przepadla

3) w ogole sie nie rusza
Dzieki!:)
dragonkce
Posty: 108
Rejestracja: 02 lis 2015, 18:05
Been thanked: 1 time

Re: Arkham Horror

Post autor: dragonkce »

Mam 2 pytanka:
1. Jeśli jest otwiera się nowa brama, a na planszy jest limit potworów, to czy potwór pojawi się na bramie a jakiegoś innego należy przenieść na peryferia czy nowo pojawiajacy się potwor trafia od razu na peryferia?
Badacz staje się obłąkany i traci polowe przedmiotów i żeonów wskazówek. Co się stanie, jeśli jest Zastępcą Szeryfa i ma tylko jego pistolet i wóz patrolowy? Czy broń i wóz patrolowy to przedmioty i należy je odrzucić? Jeśli tak, to zostanie mu sama karta zastępcy szeryfa? (woz patrolowy i bron to premie do zastępcy szeryfa, a wiec po co mu sama karta zastępcy szeryfa)
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2811
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 100 times
Been thanked: 154 times
Kontakt:

Re: Arkham Horror

Post autor: Ink »

dragonkce pisze:1. Jeśli jest otwiera się nowa brama, a na planszy jest limit potworów, to czy potwór pojawi się na bramie a jakiegoś innego należy przenieść na peryferia czy nowo pojawiajacy się potwor trafia od razu na peryferia?
Ten pojawiający się spada na peryferia.

"3. A Monster Appears
The first player draws a monster marker from the cup at random and places it on the location. If this would bring the number of monsters over the monster limit, the first player places the monster in the Outskirts instead"
dragonkce pisze:Badacz staje się obłąkany i traci polowe przedmiotów i żeonów wskazówek. Co się stanie, jeśli jest Zastępcą Szeryfa i ma tylko jego pistolet i wóz patrolowy? Czy broń i wóz patrolowy to przedmioty i należy je odrzucić? Jeśli tak, to zostanie mu sama karta zastępcy szeryfa? (woz patrolowy i bron to premie do zastępcy szeryfa, a wiec po co mu sama karta zastępcy szeryfa)
Pistolet i wóz traktujemy jak normalne przedmioty, więc tak, można je stracić. Tak, zostanie mu bezużyteczna karta zastępcy.

"Important: When adding up items before discarding them, count all Common Items, Unique Items, and Spells. In addition, the Deputy’s Revolver and the Patrol Wagon both count as items. Allies, Skills, and other cards do not count towards this total."
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
ODPOWIEDZ