Dominion - zasady, pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Dominion

Post autor: zephyr »

Na maksa nieczytelna? Dla mnie to jedna z lepszych instrukcji jakie istnieją. Jaka jest dobra instrukcja w takim razie?

3 dowolne stosy, zupełnie dowolne

Definicja Supply jest w 3 akapicie na drugiej stronie - wszystkie karty na środku stołu.

PS jakie inne znaczenie mogłoby mieć to zdanie...
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
piotrsmu
Posty: 441
Rejestracja: 17 cze 2010, 01:27

Re: Dominion

Post autor: piotrsmu »

zephyr pisze: Definicja Supply jest w 3 akapicie na drugiej stronie - wszystkie karty na środku stołu.
karty zasobów to wszystkie stosy poza śmietniskiem na których karty nie mają napisane że "nie należą do zasobów"
a gra się kończy gdy skończą się prowincje lub 3 stosy które należą do zasobów np
klątwy posiadłości i kaplice


również uważam że to jedna z lepiej napisanych instrukcji
Awatar użytkownika
meshuggah717
Posty: 102
Rejestracja: 25 gru 2012, 23:57
Lokalizacja: Kraków

Re: Dominion

Post autor: meshuggah717 »

Czy w grze biorą udział wszystkie karty skarbu? Ich jest tam mnóstwo :)
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Dominion

Post autor: zephyr »

Tak biorą, kart skarbu jest praktycznie nieskończoność, ale jakby jakimś cudem się skończył stos to też się liczy do tych 3
Tylko karty punktujące (zielone) są w ilości zależnej od ilości graczy, u reszta gra wszystko co zostało

Polecam zagrać na
http://www.goko.com/games/Dominion
bo zadajesz strasznie podstawowe pytania, partyjka online z AI powinna je łatwo wyjaśnić.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
meshuggah717
Posty: 102
Rejestracja: 25 gru 2012, 23:57
Lokalizacja: Kraków

Re: Dominion

Post autor: meshuggah717 »

Wiem, że to podstawowe pytania, ale wole się zawsze upewnić przed pierwszą rozgrywką. Gra już jest w domu, za mną dwie partie, wszystko jest jasne.
Awatar użytkownika
morris
Posty: 604
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

zephyr pisze:Tak biorą, kart skarbu jest praktycznie nieskończoność, ale jakby jakimś cudem się skończył stos to też się liczy do tych 3
Tylko karty punktujące (zielone) są w ilości zależnej od ilości graczy, u reszta gra wszystko co zostało
Liczba Klątw też zależy od liczby graczy (i jeszcze liczba Ruin - w dodatku Dark Ages).

Tak przy okazji, to przez dłuższy czas popełnialiśmy pewien błąd z Posiadłościami. Jak wiadomo jest ich 24. Na początku każdemu graczowi rozdaje się po 3*. W przypadku 4 graczy nie ma problemu - zostaje 12 kart, natomiast w przypadku trzech - zostaje 15. No i myśmy te 15 odkładali na stos (gramy głównie w 3 osoby). A tu trzeba było na stosie zostawić 12, a pozostałe trzy karty do pudełka.

Pozdrawiam,
Morris

* - może się to zmienić w przypadku grania z dodatkiem Dark Ages
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Dominion

Post autor: zephyr »

Zapomniałem o klątwach, a to faktycznie jest bardzo ważne, że jest ich 10 x (ilość graczy-1).

O tym że klątwy grają zawsze pisałem już kilkukrotnie - to że w danej partii żadna z nich zostanie użyta nie ma znaczenia - to naprawdę jest dużo lepsza zasada niż "debatujcie wspólnie przez 2h czy przy danym zestawie jest jakaś sytuacja w której karta klątwy zostanie użyta", są różne dziwne karty, które mogą zrobić użytek z klątw, a się do nich nie odnoszą typu maskarada, ambasador, szwindlarz itd. a to że coś leży na stole ale nikt tego nie zagra nie jest żadnym problemem (możecie trzymać stos klątw w pudełku dopóki ktoś o niego nie poprosi, ważne jest tylko to że jak ktoś chce korzystać z klątwy to może)
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Dominion

Post autor: Bea »

Właśnie zagrałam w Dominiona na komputerze. Mniej więcej wiem jak mechanicznie działa gra, ale nie mogę zrozumieć niektórych taktycznych zagrań. Np po co są karty, które mówią, że można odrzucić całą rękę? Po co odrzuca się karty?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Dominion

Post autor: rastula »

żeby szybciej dokopać się do kart , których potrzebujesz np.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Dominion

Post autor: Bea »

rastula pisze:żeby szybciej dokopać się do kart , których potrzebujesz np.
No ale chyba nie wyrzuca się punktów zwycięstwa czy pieniędzy?
Poza tym to się wyrzuca do swojego decku czy w ogóle odpadają z gry? (na komputerze niestety nie zdążyłam zauważyć :oops: )
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Dominion

Post autor: rastula »

są karty które pozwalają ci wyrzucić karty na śmietnisko - czyli na stałe ( możesz np wyrzucić karty klątwy, bądź miedziaków, bądź nawet pojedyncze punkty zwycięstwa) wszystko aby odchudzić talię i szybciej zdobyć kombosa

dawno nie grałem w D. ale tam chyba wyrzucanie kart do talii nie ma sensu , bo i tak na koniec ruchu wszystkie wędrują na kupkę kart odrzuconych, ale mogą sobie wyobrazić sytuację, kiedy np inna kartą każe ci dobrać coś do określonego limitu i wtedy chcesz się pozbyć jak najwięcej kart z ręki. ktoś na pewno będzie wiedział...
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Dominion

Post autor: zephyr »

Nie kojarzę żadnej karty która po prostu wyrzuca na stos odrzuconych, to lepiej zagrać...
jest parę kart które odrzucają żeby coś zrobić, np dobrać nowe albo dostać kasę za te karty
(no ok, kanclerz, ale on wyrzuca cały deck żeby przyspieszać wyciąganie dobrych kart i przy okazji daje 2 kasy)
za to usuwanie z talii słabych kart jest podstawową mechaniką w tej grze...
miedziaki klątwy i posiadłości to są karty które tylko przeszkadzają i lepiej się ich pozbywać jak już coś lepszego jest w talii
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Dominion

Post autor: Bea »

Ja nadal nie łapię działania sali tronowej na salę tronową. Jeśli mam taki ciąg akcji. Sala tronowa-sala tronowa-kuźnia to pierwsza sala tronowa powoduje, że mogę dwa razy zagrać drugą salę tronową. Raz zagrywam na kuźnie a drugi raz? Też muszę na kuźnię czy mogę na inną kartę akcji jeśli jakąś mam?

I jeszcze jedno. Gra się kończy kiedy obojętnie jakie trzy zapasy się skończą, czy to miedziaki, czy to klątwy czy to stos kart akcji? Z wyjątkiem kart Prowincji, bo ich wyczerpanie kończy grę od razu.
Awatar użytkownika
olocop
Posty: 325
Rejestracja: 22 wrz 2011, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 42 times
Been thanked: 140 times

Re: Dominion

Post autor: olocop »

Sala tronowa dubluje Ci zagraną na nią kartę. Jeśli zagrasz na nią kolejną salę tronową, to tak jakbyś posiadała zagrane 2 sale tronowe obok siebie (podwojenie zagranej sali tronowej). Tak więc na pierwszą zagrywasz kużnię i podwajasz jej działanie, a na drugą musisz zagrać jakąś inną kartę i również podwoić jej działanie.

Najciekawiej się robi, jak się zagra 3 sale, jedna na drugą ;)

Pytanie 2: Obojętnie jakie.
"Wojna? Kataklizm? Po co? Diabły te przysłały Europie coś, co się nazywa: Mah-jong. Mah-jong jest to taka chińska gra, w którą umiał grać dobrze jeden stuletni mandaryn, ale się wreszcie powiesił" Kornel Makuszyński, "Wycinanki",1925
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Dominion

Post autor: Bea »

Mniej więcej rozumiem, tyle, że się chyba powinno mówić, że sala tronowa dubluje działanie karty na którą ona sama jest zagrana.
Czyli dla sprawdzenia czy dobrze pojęłam. Zagrywam salę tronową na salę tronową, więc jest tak jak bym teraz miała dwie sale tronowe. Jedna zagrywam na kużnię ( i ciągnę 6 kart), a drugą na inną akcję np. fosę (i wtedy ciągnę 4 karty), jeśli nie mam innej akcji to to na kuźni kończę. To działa na zasadzie takiego drzewka?
olocop pisze:Sala tronowa dubluje Ci zagraną na nią kartę.
Awatar użytkownika
olocop
Posty: 325
Rejestracja: 22 wrz 2011, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 42 times
Been thanked: 140 times

Re: Dominion

Post autor: olocop »

Sala tronowa ma w treści: "Wybierasz kartę ze swojej reki. Zagrywasz ją dwukrotnie". Czyli najpierw zagrywasz salę tronową, a następnie na nią kartę z ręki, którą wg opisu z karty zagrywasz dwukrotnie (czyli dublujesz jej działanie). Nie ma mozliwości dublowania karty, która była już wczesniej zagrana.

A tok rozumowania prawidłowy. Takie drzewko :) Na salę tronową zagrywasz salę tronową -> na 1-szą salę tronową zagrywasz kuźnię, czyli masz : kuźnia + kuźnia (w sumie 6 kart), na 2 salę tronową zagrywasz fosę i masz: fosa +fosa (w sumie 4 karty).

Kolor czerwony - 1 poziom drzewka
Kolor niebieski - 2 poziom
kolor zielony - 3 poziom
"Wojna? Kataklizm? Po co? Diabły te przysłały Europie coś, co się nazywa: Mah-jong. Mah-jong jest to taka chińska gra, w którą umiał grać dobrze jeden stuletni mandaryn, ale się wreszcie powiesił" Kornel Makuszyński, "Wycinanki",1925
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Dominion

Post autor: Bea »

Dzięki, już wszystko jasne :)
Awatar użytkownika
morris
Posty: 604
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

olocop pisze:Sala tronowa dubluje Ci zagraną na nią kartę. Jeśli zagrasz na nią kolejną salę tronową, to tak jakbyś posiadała zagrane 2 sale tronowe obok siebie (podwojenie zagranej sali tronowej). Tak więc na pierwszą zagrywasz kużnię i podwajasz jej działanie, a na drugą musisz zagrać jakąś inną kartę i również podwoić jej działanie.
Z tym podwojeniem to bym uważał. Niby prawie to samo, ale jak się ktoś źle przyzwyczai to będzie źle grał. Jeśli np. karta mówi "+3 karty. Odłóż kartę na wierzch talii." to nie znaczy "+6 kart. Odłóż 2 karty na wierzch talii.".
olocop pisze:Najciekawiej się robi, jak się zagra 3 sale, jedna na drugą ;)
Eeee tam. Po prostu będziesz mógł zagrać 3 kolejne akcje podwójnie.
olocop pisze:Pytanie 2: Obojętnie jakie.
No tu też niekoniecznie. Dany stos musi należeć do zapasów. Czyli np. wyczerpanie stosu nagród (z Rogu obfitości) nie przybliża końca gry, tak samo wyczerpanie stosu Czarnego rynku, czy też kart takich jak Spoils, Madman i Mercenary (z Dark Ages).
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Dominion

Post autor: Bea »

morris pisze: Z tym podwojeniem to bym uważał. Niby prawie to samo, ale jak się ktoś źle przyzwyczai to będzie źle grał. Jeśli np. karta mówi "+3 karty. Odłóż kartę na wierzch talii." to nie znaczy "+6 kart. Odłóż 2 karty na wierzch talii.".

.....
olocop pisze:Pytanie 2: Obojętnie jakie.
No tu też niekoniecznie. Dany stos musi należeć do zapasów. Czyli np. wyczerpanie stosu nagród (z Rogu obfitości) nie przybliża końca gry, tak samo wyczerpanie stosu Czarnego rynku, czy też kart takich jak Spoils, Madman i Mercenary (z Dark Ages).

Ja to rozumiem tak, że trzeba te czynności wykonać osobno. Czyli dobrać 3 karty i odłozyć jedną z nich i dobrać 3 karty i odłożyć jedną.

Co do tego drugiego, to ja gram tylko podstawką, więc nawet jeszcze nie wiem co te karty o których mówisz znaczą :)
Awatar użytkownika
morris
Posty: 604
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

Bea pisze:
morris pisze: Z tym podwojeniem to bym uważał. Niby prawie to samo, ale jak się ktoś źle przyzwyczai to będzie źle grał. Jeśli np. karta mówi "+3 karty. Odłóż kartę na wierzch talii." to nie znaczy "+6 kart. Odłóż 2 karty na wierzch talii.".

Ja to rozumiem tak, że trzeba te czynności wykonać osobno. Czyli dobrać 3 karty i odłozyć jedną z nich i dobrać 3 karty i odłożyć jedną.
No i bardzo dobrze, o to właśnie chodzi, że karty się nie "podwaja", tylko dwukrotnie zagrywa.

Kolejny przykład, że to nie to samo: załóżmy że gracie w 4 osoby, na stosie pozostały 4 klątwy. Zagrywasz Sala tronowa -> Wiedźma. Gdyby podwajać kartę, to każdy musiałby wziąć 2 klątwy, i ostatni gracz by nie wziął klątwy (pierwszy bierze 2, drugi bierze 2 i koniec). Natomiast dwukrotne zagranie to: pierwszy bierze Klątwę, drugi bierze Klątwę, trzeci bierze Klątwę, potem znowu pierwszy bierze Klątwę i koniec (Klątwy się skończyły).
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Dominion

Post autor: Bea »

Jeszcze jedno: Kartę rozpatruje się od góry do dołu, w takiej kolejności tak? To chyba ważne przy szpiegu, bo najpierw dopiera kartę a potem podgląda.
Wiem że nie wszystkie akcje związane z kartą trzeba wykonywać. Bo jeśli karta ma + 1 akcja, to nawet jeśli mamy kolejną kartę akcji to chyba nie ma obowiązku jej zagrywać?
Albo np taka karta Piwnica. Jeśli ją zagramy mamy dodatkową akcję, ale jeśli nie chcemy to nie musimy odrzucać żadnej karty i ciągnąć kolejnej? Tak przynajmniej jest na Goko. Ale co z akcją + 1 karta? Jest obowiązek dobierać karty? Na Goko jest tak, że na to nie mamy wpływu. Zawsze karty zostają dobrane. Czy można zrezygnować z dobierania karty/kart i wykonać inne rzeczy na które pozwala zagrana karta?
Awatar użytkownika
morris
Posty: 604
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

Bea pisze:Jeszcze jedno: Kartę rozpatruje się od góry do dołu, w takiej kolejności tak? To chyba ważne przy szpiegu, bo najpierw dopiera kartę a potem podgląda.
Tak, karty czyta się od góry do dołu i wykonuje wszystko, co się da wykonać.
Bea pisze:Wiem że nie wszystkie akcje związane z kartą trzeba wykonywać. Bo jeśli karta ma + 1 akcja, to nawet jeśli mamy kolejną kartę akcji to chyba nie ma obowiązku jej zagrywać?
Jeżeli coś da się wykonać, to trzeba to zrobić. Z tym, że "+1 akcja" nie oznacza "zagraj natychmiast kolejną akcję", tylko raczej daje ci możliwość zagrania kolejnej karty akcji (jeśli masz ją na ręce) po zakończeniu wykonywania wszystkich poleceń z ostatniej zagranej karty. Generalnie nie można zagrywać kolejnej karty akcji w trakcie wykonywania poleceń z bieżącej karty akcji - wyjątkiem są tu karty, które takie coś nakazują (czyli zagranie kolejnej akcji TERAZ): Sala tronowa, King's Court (z Prosperity), Golem (z Alchemy), Procession i Cultist (z Dark Ages).
Bea pisze:Albo np taka karta Piwnica. Jeśli ją zagramy mamy dodatkową akcję, ale jeśli nie chcemy to nie musimy odrzucać żadnej karty i ciągnąć kolejnej? Tak przynajmniej jest na Goko.
"Dowolna liczba" oznacza 0 lub więcej, więc możesz nie odrzucić żadnej karty po zagraniu Piwnicy.
Bea pisze:Ale co z akcją + 1 karta? Jest obowiązek dobierać karty? Na Goko jest tak, że na to nie mamy wpływu. Zawsze karty zostają dobrane. Czy można zrezygnować z dobierania karty/kart i wykonać inne rzeczy na które pozwala zagrana karta?
Nie można zrezygnować. Jakkolwiek "+$1", "+1 zakup" i "+1 akcja" są niejako odsunięte w czasie i opcjonalne, tak "+1 karta" jest obowiązkowe i wykonuje się natychmiast.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Dominion

Post autor: Bea »

zephyr pisze:Dominion ma bardzo precyzyjną semantykę (znaczenie) - czytasz tekst od góry do dołu, wykonujesz najbardziej jak się da, jak masz wybór nawiasowanie jest wyraźnie zaznaczone, np średnikami; keywordy są precyzyjne

Baron

+1 buy (dostajesz niezależnie od wszystkiego, nawet jeśli nie możesz spełnić dalszej części karty to nie ma znaczenia)
You may discard estate card. (możesz [nie musisz nawet jeśli masz] odrzucić estate [a nie strashować, leci na discard, skąd pomysł z trashem???])
If you do +4G (jeśli odrzuciłeś estate na discard +4 kasy)
otherwise gain estate (jeśli nie odrzuciłeś [spróbuj] wziąć estate [na discard])
Miałam wątpliwości, czy zapis na karcie Baron jest prawidłowy, myślałam, że może jest błąd i zamiast odrzuć powinno być wyrzuć (na śmietnisko) okazuje się, że jednak jest prawidłowo, z tego co piszecie. Jaki więc ma sens odrzucenie karty posiadłości z ręki? Co to zmienia? Bo odrzucenie na śmietnisko zmienia wiele...
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Dominion

Post autor: Cin »

Bea pisze:Co to zmienia?
No 4 kasy więcej to jednak trochę zmienia...
Awatar użytkownika
morris
Posty: 604
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

Bea pisze:Miałam wątpliwości, czy zapis na karcie Baron jest prawidłowy, myślałam, że może jest błąd i zamiast odrzuć powinno być wyrzuć (na śmietnisko) okazuje się, że jednak jest prawidłowo, z tego co piszecie. Jaki więc ma sens odrzucenie karty posiadłości z ręki? Co to zmienia? Bo odrzucenie na śmietnisko zmienia wiele...
Ale pytasz w kontekście Barona czy ogólnie?
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
ODPOWIEDZ