Agricola - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: Agricola

Post autor: Miszon »

jak można inaczej rozumieć "zwróć kuchnię" niż "zwróć kuchnię"? "Nie zwracaj kuchni"? :lol: Do tego raczej nie trzeba przepisu konkretnego, wystarczy przeczytać co jest napisane :-P .
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Agricola

Post autor: szymuss »

Z tego co pamietam bylo to tlumaczone na Mistrzostwach Europy czy Swiata. Chodzi o to ,ze ,,zwrot posiadanej kuchni'' odnosi sie do tego ,ze zwracasz posiadana kuchnie ,ktora masz zeby inny gracz mogl ja kupic ,a nei blokowac czegos co przetwarza jedzenie. Gralem z osobami ,ktore startowaly w Krakowie w mistrzostwach Polski i wlasnie grali tak ,ze majac male usprawnienie ( nie pamietam teraz numerku) jakas tam piekarnia wystawiali ja normalnei za free nie majac kuchni.
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: Agricola

Post autor: Miszon »

no tak samo jak przy zamianie Paleniska na Kuchnię. Zwracam Palenisko albo płacę Glinę i wtedy mam oba usprawienia.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Agricola

Post autor: szymuss »

Miszon to akurat jest jasne, ale mi chodzi o to ,ze przy zagraniu malego usprawnienia piakerani czy jakiegos pieca gdzie jest napisane zwrot posiadanej kuchni jestem na 90% pewny ,ze nie majac kuchni / pieca mozesz to zagrac. Dopiero w momencie gdy masz ów usprawnienia je zwracasz. pzdr
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: Agricola

Post autor: Miszon »

nie pamiętam tej karty. A jak ona wygląda?
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 15 times
Been thanked: 32 times

Agricola

Post autor: szutek »

To trochę tak jakbyś był 90% pewien że nie mając drewna możesz zagrać usprawnienie posiadające w koszcie drewno. Rozważ czy jednak te 10% nie wchodzi tutaj w rachubę [emoji1]

I dla rozwiania wątpliwości, jeżeli ktokolwiek inny też je miał:

https://boardgamegeek.com/thread/546428/bakers-oven
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Agricola

Post autor: BartP »

Jak jest "zwrot" w koszcie, to trzeba ten koszt ponieść.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2786
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 347 times
Been thanked: 623 times

Re: Agricola

Post autor: bogas »

A jak jest warunek (np. posiadanie iluś pomocników) to ten warunek TRZEBA spełniać.
akon
Posty: 14
Rejestracja: 10 lip 2015, 12:14
Has thanked: 8 times
Been thanked: 6 times

Re: Agricola- Chłopi i ich zwierzyniec

Post autor: akon »

Hej. Mam pytanie do budynku specjalnego "Zagroda z oborą". Rozumiem, że można go wybudować tylko na miejscu szopy. Szopę wyrzucamy do zasobów ogólnych i na jej miejsce budujemy "Zagrodę z oborą".
Moje pytanie to czy można zbudować tą "Zagrodę z oborą" na miejscu obory czy tylko i wyłącznie szopy?
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2786
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 347 times
Been thanked: 623 times

Re: Agricola- Chłopi i ich zwierzyniec

Post autor: bogas »

akon pisze: 18 kwie 2018, 16:25 Hej. Mam pytanie do budynku specjalnego "Zagroda z oborą". Rozumiem, że można go wybudować tylko na miejscu szopy. Szopę wyrzucamy do zasobów ogólnych i na jej miejsce budujemy "Zagrodę z oborą".
Moje pytanie to czy można zbudować tą "Zagrodę z oborą" na miejscu obory czy tylko i wyłącznie szopy?
Tylko i wyłącznie szopy.
Awatar użytkownika
muj_rzłuf
Posty: 25
Rejestracja: 23 cze 2018, 12:04
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Agricola

Post autor: muj_rzłuf »

Dzień Dobry,

Proszę wybaczyć jeśli piszę w niewłaściwym wątku i jeśli powtarzam pytanie, ciężko przebrnąć przez ilość wątków, choć starałem się, co nieco wyczytać... ale do sedna.

Agri - Torfowisko.

1. Czy konie są traktowane jak wszystkie inne zwierzęta, z wyjątkiem sposobu ich pozyskiwania? (akcja na karcie akcji specjalnej), czyli:
A. Czy się rozmnażają podczas żniw?
[w internetach czytałem, że owszem, ale z instrukcji bezpośrednio to nie wynika (lub może nie zauważyłem)]
B. Czy ich ilość na ogrodzonym jednym polu pastwiska to 2; z oborą - 4; na polu z oborą - 1
[Obrazek w instrukcji jasno tego nie określa]

2. Czy podczas żniw ogrzewanie izb przebiega przed żywieniem rodziny czy po żywieniu? A więc czy rolnik - je w jeszcze nie ogrzanej izbie nabierając sił by napalić w piecu, czy szczęśliwy posila się w nagrzanej chałupie?
[instrukcja mówi, że w fazie żywienia gracz musi się nie tylko wyżywić ale również zgromadzić opał, nie określając kolejności - zakładając że przed żywieniem, gdy idę do szpitala tracę rundę ale podczas żywienia mam jedną gębę do miski mniej, a ze szpitala wychodzę z jedzeniem. Jeśli po żywieniu; tracę jadzenie (by np. nie żebrać) dla pionka który się posila w nieogrzanej później izbie, a dodatkowo tracę rundę, gdy jej później nie ogrzeję. Opcja pierwsza to mniej strat.]

dz
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Agricola

Post autor: GrzeL »

muj_rzłuf pisze: 23 cze 2018, 12:46 1. Czy konie są traktowane jak wszystkie inne zwierzęta, z wyjątkiem sposobu ich pozyskiwania? (akcja na karcie akcji specjalnej), czyli:
A. Czy się rozmnażają podczas żniw?
[w internetach czytałem, że owszem, ale z instrukcji bezpośrednio to nie wynika (lub może nie zauważyłem)]
B. Czy ich ilość na ogrodzonym jednym polu pastwiska to 2; z oborą - 4; na polu z oborą - 1
[Obrazek w instrukcji jasno tego nie określa]

2. Czy podczas żniw ogrzewanie izb przebiega przed żywieniem rodziny czy po żywieniu? A więc czy rolnik - je w jeszcze nie ogrzanej izbie nabierając sił by napalić w piecu, czy szczęśliwy posila się w nagrzanej chałupie?
[instrukcja mówi, że w fazie żywienia gracz musi się nie tylko wyżywić ale również zgromadzić opał, nie określając kolejności - zakładając że przed żywieniem, gdy idę do szpitala tracę rundę ale podczas żywienia mam jedną gębę do miski mniej, a ze szpitala wychodzę z jedzeniem. Jeśli po żywieniu; tracę jadzenie (by np. nie żebrać) dla pionka który się posila w nieogrzanej później izbie, a dodatkowo tracę rundę, gdy jej później nie ogrzeję. Opcja pierwsza to mniej strat.]
Ad 1
Tak.
Ad 1 A
Tak.
Ad 1 B
Tak.

Ad 2
Równocześnie.
Członka rodziny wysyłamy do Szpitala jako akcję w Fazie pracy, a nie w Fazie żywienia podczas Żniw.
Awatar użytkownika
muj_rzłuf
Posty: 25
Rejestracja: 23 cze 2018, 12:04
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Agricola

Post autor: muj_rzłuf »

GrzeL pisze: 23 cze 2018, 14:25
Ad 1
Tak.
Ad 1 A
Tak.
Ad 1 B
Tak.

Ad 2
Równocześnie.
Członka rodziny wysyłamy do Szpitala jako akcję w Fazie pracy, a nie w Fazie żywienia podczas Żniw.
Pięknie dziękuję!
00smerfeta00
Posty: 2
Rejestracja: 21 lip 2018, 22:04

Agricola de - intrukcja

Post autor: 00smerfeta00 »

Proszę poratujcie mnie instrukcją do Agricoli- dokładnie do tej wersji ,którą posiadam (skan okładki w załączniku).Widziałam już rożne wersje w sieci, ale nie tą...mam swoja w wersji niemieckiej i jestem totalnie zielona. :mrgreen: Napisy są wszędzie - np na kartach pomocników i nie da się grac nie znając języka. :cry: Poratujecie? :mrgreen:
Obrazek
Awatar użytkownika
sztefyn
Posty: 687
Rejestracja: 17 wrz 2014, 18:00
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Agricola de - intrukcja

Post autor: sztefyn »

"Nie śpię, bo trzymam kredens. Z planszówkami." :)
Kolekcja gier BGG | Sprzedam/Wymienię | Kupię
yadyam
Posty: 81
Rejestracja: 09 mar 2017, 09:50
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Agricola

Post autor: yadyam »

Co oznaczają litery A i B na kartach małych usprawnień i pomocników?
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Agricola

Post autor: GrzeL »

yadyam pisze: 20 sie 2018, 08:40 Co oznaczają litery A i B na kartach małych usprawnień i pomocników?
Oznaczenie talii.
yadyam
Posty: 81
Rejestracja: 09 mar 2017, 09:50
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Agricola

Post autor: yadyam »

Dzięki, ale coś więcej? W instrukcji nie ma na ten temat słowa. Jakiej talii?
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Agricola

Post autor: GrzeL »

yadyam pisze: 20 sie 2018, 10:30 Dzięki, ale coś więcej? W instrukcji nie ma na ten temat słowa. Jakiej talii?
Obecnie podział na A i B nie ma żadnego znaczenia dla gracza, wydawca podzielił karty na talie z powodów wydawniczych.
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Agricola

Post autor: szymuss »

Jeżeli np karta małego usprawnienia mówi ,że jeżeli użyjesz pola akcji ,,dniówka'' i dostajesz np dodatkowo jeden zasób zboża, a inna karta pomocnika mówi ,że jeżeli skorzystam z akcji ,,dniówka'' to dostaje dodatkowo jedną żywność z zasobów ogólnych rozumiem ,że mamy tutaj ,,combo''?:) i mamy bonusy jednoczenie z obu kart?:) pzdr
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3640
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 54 times
Been thanked: 118 times

Re: Agricola

Post autor: gafik »

Tak.
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Agricola

Post autor: szymuss »

1. Mam male usprawnienie kuchnie i prawy gorny rog ma napisanie zwroc posiadana kuchnie . A jak nie mam kuchni to co?:D nie moge jej zagrac( ona jest darmowa)

2. Jak jest napisane zwrot posiadanej kuchni lub 5 gliny ( gdy chce kupic inna kuchnie) to nie moge miec 2 kuchni jak mnie na nia stac?

pzdr:)
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3640
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 54 times
Been thanked: 118 times

Re: Agricola

Post autor: gafik »

Pytania do zasad zadaje się w innym wątku.

̶1̶.̶ ̶M̶o̶ż̶e̶s̶z̶ ̶z̶a̶g̶r̶a̶ć̶.̶ ̶J̶e̶ż̶e̶l̶i̶ ̶n̶i̶e̶ ̶m̶a̶s̶z̶ ̶k̶u̶c̶h̶n̶i̶ ̶t̶o̶ ̶n̶i̶e̶ ̶o̶d̶d̶a̶j̶e̶s̶z̶.̶ ̶(̶c̶z̶y̶t̶a̶ć̶ ̶z̶e̶ ̶z̶r̶o̶z̶u̶m̶i̶e̶n̶i̶e̶m̶ ̶-̶ ̶w̶ ̶t̶w̶o̶i̶m̶ ̶p̶y̶t̶a̶n̶i̶u̶ ̶j̶u̶ż̶ ̶j̶e̶s̶t̶ ̶o̶d̶p̶o̶w̶i̶e̶d̶ź̶ ̶"̶.̶.̶.̶z̶w̶r̶ó̶ć̶ ̶p̶o̶s̶i̶a̶d̶a̶n̶ą̶.̶.̶.̶"̶ ̶-̶ ̶n̶i̶e̶ ̶p̶o̶s̶i̶a̶d̶a̶m̶,̶ ̶n̶i̶e̶ ̶z̶w̶r̶a̶c̶a̶m̶ ̶:̶P̶ ̶)̶

̶2̶.̶ ̶M̶o̶ż̶n̶a̶ ̶m̶i̶e̶ć̶ ̶t̶y̶l̶k̶o̶ ̶1̶ ̶k̶u̶c̶h̶n̶i̶ę̶.̶ ̶(̶w̶ ̶ś̶r̶e̶d̶n̶i̶o̶w̶i̶e̶c̶z̶n̶e̶j̶ ̶c̶h̶a̶c̶i̶e̶ ̶1̶ ̶k̶u̶c̶h̶n̶i̶a̶ ̶t̶o̶ ̶i̶ ̶t̶a̶k̶ ̶l̶u̶k̶s̶u̶s̶ ̶;̶)̶ ̶)̶

Edit: patrz niżej
Ostatnio zmieniony 04 lis 2018, 23:42 przez gafik, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2786
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 347 times
Been thanked: 623 times

Re: Agricola

Post autor: bogas »

gafik pisze: 04 lis 2018, 17:14 Pytania do zasad zadaje się w innym wątku.

1. Możesz zagrać. Jeżeli nie masz kuchni to nie oddajesz. (czytać ze zrozumieniem - w twoim pytaniu już jest odpowiedź "...zwróć posiadaną..." - nie posiadam, nie zwracam :P )

2. Można mieć tylko 1 kuchnię. (w średniowiecznej chacie 1 kuchnia to i tak luksus ;) )
Ad. 1 Jest dokładnie odwrotnie niż piszesz. Ta kuchnia z małego usprawnienia modernizuje kuchnię i trzeba ją oddać (to warunek) - str. 7 instrukcji dół strony.
Ad. 2 można mieć kilka palenisk i kuchni - str. 10 instrukcji pkt 2
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3640
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 54 times
Been thanked: 118 times

Re: Agricola

Post autor: gafik »

O! To tyle razy źle grałem!?
Przepraszam za wprowadzenie w błąd :(
ODPOWIEDZ