Niewielka ale niełatwa - głównie dla dwojga

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Archivista
Posty: 13
Rejestracja: 18 lis 2017, 08:44
Lokalizacja: podkarpackie
Has thanked: 2 times

Niewielka ale niełatwa - głównie dla dwojga

Post autor: Archivista »

Witajcie,
Poszukuję gry planszowej, która będzie zajmować niewiele miejsca (zasada: im mniej tym lepiej), ale jednocześnie rozgrywka powinna być przynajmniej średnio wymagająca. Czas: min. 30 min. (jeśli mniej to nie będzie tragedii, ale troszkę krótko). Gra głównie 2-osobowa.
Tematyka w zasadzie dowolna, jeśli instrukcja będzie po angielsku to także nie stanowi to kłopotu, chociaż tekst na kartach w obcym języku dla drugiej ze stron stanowiłby problem. Odpadają gry abstrakcyjne (z wyjątkiem Roju, który mamy).
Z takich niewielkich w kolekcji w zasadzie na obecną chwilę tylko Jaipur, ale ilość partii spowodowała znudzenie, poza tym jest nieco zbyt szybka.

O czym myślę?
Glen More (jak tutaj z angielskim na kartach?), Cthulhu Światy i w zasadzie nic więcej nie przychodzi mi do głowy ;-)

Pomóżcie.
"Błogosławieni, którzy potrafią śmiać się z własnej głupoty, albowiem będą mieć ubaw do końca."
Jan Twardowski
szynan
Posty: 38
Rejestracja: 17 lut 2017, 16:33
Lokalizacja: Kraków

Re: Niewielka ale niełatwa - głównie dla dwojga

Post autor: szynan »

Bardzo małe pudełka:
O mój zboże! - najmniejsze jakie mi przyszło do głowy. Bardzo dobrze się gra na 2 osoby, karcianka.
Karciane Podziemia - głównie gra solo, ale we dwójkę gra się przyjemnie (kooperacja). Zwiedzamy podziemia, pokonujemy potwory i przeszkody, po to, by na końcu zmierzyć się z bossem. Dużo rzucania kostkami.

Trochę większe pudełka:
7 Cudów Świata: Pojedynek lub mała Agricola (Chłopi i ich zwierzyniec). Obie tylko na dwie osoby.

Glen More nie znam, ale patrząc na jego wymiary, to tej samej wielkości są jeszcze Carcassonne i Wyspa Skye. Obie super na dwie osoby, obie bazują na układaniu kafelków. Do Carcassonne po kilku rozgrywkach może się przydać choć jeden z dodatków (pudełka są dwa razy mniejsze), które dodają jakieś nowe metody punktowania. Jeśli taka wielkość jest jeszcze ok to bardzo polecam (szczególnie Wyspę Skye).

Wszystkie wymienione mają czas pudełkowy min. 30 min.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2879
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Niewielka ale niełatwa - głównie dla dwojga

Post autor: romeck »

7 Ronin. Ale to dwuosobówka.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 63 times
Been thanked: 14 times

Re: Niewielka ale niełatwa - głównie dla dwojga

Post autor: Dellas »

Metallum.
Awatar użytkownika
ozon
Posty: 258
Rejestracja: 13 gru 2016, 21:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 48 times
Been thanked: 22 times

Re: Niewielka ale niełatwa - głównie dla dwojga

Post autor: ozon »

Star Realms

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka
anna26
Posty: 221
Rejestracja: 29 lis 2017, 09:53
Has thanked: 14 times
Been thanked: 23 times

Re: Niewielka ale niełatwa - głównie dla dwojga

Post autor: anna26 »

+Star Realms/hero realms

Obecność
Zapraszamy do podziemi
7 cudów pojedynek

z trochę większych Najemnicy,51 stan master set (mozna przepakowac)/osadnicy narodziny imperium

Tajniacy /Tajniacy duel z lekko imprezowych ale trochę jest do myślenia
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Niewielka ale niełatwa - głównie dla dwojga

Post autor: Pixa »

Z bardzo małych np. 13 minutes (po angielsku, ale proste zasady, poprawiona instrukcja na BGG).

Z ciut większych: Neorishima Hex - genialny tytuł :-)
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Niewielka ale niełatwa - głównie dla dwojga

Post autor: norkbes »

Strife. Jest/był dostepny po polsku. Innowacje.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Niewielka ale niełatwa - głównie dla dwojga

Post autor: KubaP »

Koniecznie spróbuj małych: Caverny, Agricoli i Le Havre. Nie znoszę ich oryginalnych, dużych wersji, ale te dwuosobówki są genialne.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Niewielka ale niełatwa - głównie dla dwojga

Post autor: Gizmoo »

Eight-Minute Empire: Legends - bardzo dobre area control z kartami. Malutkie pudełko, ale mnóstwo frajdy w środku. Niestety - pod koniec rozgrywki potrafi zająć trochę miejsca na stole, ale i tak połowę tego, co przeciętna planszówka.

Sail to India - fajne, małe euro w niewielkim pudełku. Niby kilka kart i kosteczek, ale działa i jest nad czym pomyśleć.

Santiago de Cuba - znakomite euro, które nie zajmuje dużo miejsca na stole.

Tajniacy Duet - tajniacy w wersji dwuosobowej, ale o dziwo - jest więcej kombinowania.

Z mikro gier dla więcej niż 2 osoby absolutnie polecam Karciane Filary Ziemi (najlepiej działa we 4) i Startups od Oink games (od 3 w górę).

Nie grałem, ale podobno dobre - Mintworks.
Awatar użytkownika
Archivista
Posty: 13
Rejestracja: 18 lis 2017, 08:44
Lokalizacja: podkarpackie
Has thanked: 2 times

Re: Niewielka ale niełatwa - głównie dla dwojga

Post autor: Archivista »

Dzięki za odzew.

7 Cudów Świata: Pojedynek oczywiście mamy i jest zgrany niemiłosiernie. Niebawem domówimy dodatek.
KubaP pisze:Koniecznie spróbuj małych: Caverny, Agricoli i Le Havre. Nie znoszę ich oryginalnych, dużych wersji, ale te dwuosobówki są genialne.
Mam podobne odczucia do tych gier, a dwuosobowe spróbujemy kiedy nadarzy się okazja - może się przekonamy.

Ostatecznie padnie na Innowacje.
Prócz tego Poprzez Wieki od Portalu.
W późniejszym czasie Star Realms - współgrająca musi przekonać się do "kosmicznego" klimatu.

Oczywiście jestem otwarty na kolejne propozycje od Was. Tego nigdy za wiele.
Natrafiłem np. na Vampire Empire i będę chyba szukał tego tytułu po okazyjnej cenie.
"Błogosławieni, którzy potrafią śmiać się z własnej głupoty, albowiem będą mieć ubaw do końca."
Jan Twardowski
Awatar użytkownika
Gosiek
Posty: 440
Rejestracja: 15 gru 2017, 13:28
Lokalizacja: W-wa
Has thanked: 416 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Niewielka ale niełatwa - głównie dla dwojga

Post autor: Gosiek »

Archivista pisze: Prócz tego Poprzez Wieki od Portalu.
Jeżeli zdecydowałeś się na "Poprzez Wieki", to polecam wersję "Droga do szaleństwa". Podstawowa gra może się dość szybko znudzić, a żetony szaleństwa dodają trochę kombinowania i poprawiają regrywalność.
Ajk
Posty: 58
Rejestracja: 14 lis 2011, 20:01

Re: Niewielka ale niełatwa - głównie dla dwojga

Post autor: Ajk »

Jeszcze Waleczne Piksele/Zombiaki
Pierwsza prosta do nauczenia sie, ciezka do wymasterowania z duzm potecjalem taktycznym i olbrzymia regrywalnoscia, druga prostrza zdecydowania, bardziej lajtowa ale bardzo przyjemna. Obie na 2 osoby.
Shantall
Posty: 301
Rejestracja: 30 gru 2014, 17:47
Been thanked: 1 time

Re: Niewielka ale niełatwa - głównie dla dwojga

Post autor: Shantall »

Race for the Galaxy - trudna do nauczenia, ale po ogarnięciu bardzo regrywalna

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka
Szukamy nowych znajomych z Opola lub okolic Dobrzenia Wielkiego, lubiących pograć w planszówki :-)
ODPOWIEDZ