Coś z podziałem na dwuosobowe drużyny

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Lee-Shu
Posty: 33
Rejestracja: 16 mar 2017, 08:47

Coś z podziałem na dwuosobowe drużyny

Post autor: Lee-Shu »

Jak w temacie,

udało nam się zarazić planszówkami znajomą rodzinkę i w efekcie mamy sześcioosobowy skład: dwóch facetów, dwie kobiety i dwie córki w wieku 12 lat. Szybko dało się zauważyć podczas gry, że tworzą się niepisane drużyny nawet gdy każdy gra na własne konto. Niestety tytuły, które posiadam nie dają zbytnio szans by takie zespoły miały większą rację bytu niż werbalne odgrażanie się lub przybicie sobie piątki po rozgrywce na zasadzie "chłopy górą" :lol:

I tu pojawia się pytanie: czy są takie gry, w których zasady determinują tworzenie takich dwuosobowych zespołów? Czyli mamy np. sześciu graczy, ale w dwójkach uskutecznia się batalię przeciwko pozostałym drużynom? Dla jasności dodam, że nie chodzi mi o to by we dwójkę grać jako jeden i wspólnie podejmować decyzje. Gra musi mieć ewidentnie mechanikę opartą na kooperacji dwójek graczy skierowanych przeciwko pozostałym zespołom.
pike
Posty: 268
Rejestracja: 13 wrz 2014, 00:24
Lokalizacja: Gdzieś pomiędzy
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times

Re: Coś z podziałem na dwuosobowe drużyny

Post autor: pike »

Tajniacy, tylko że to gra tzw. imprezowa, ale świetna.
anna26
Posty: 221
Rejestracja: 29 lis 2017, 09:53
Has thanked: 14 times
Been thanked: 23 times

Re: Coś z podziałem na dwuosobowe drużyny

Post autor: anna26 »

Cyklady+tytani
Summoner wars
Tajniaków też polecam
berem
Posty: 1218
Rejestracja: 26 sie 2008, 14:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Coś z podziałem na dwuosobowe drużyny

Post autor: berem »

Carolus Magnus i 878 Vikings (chyba to nie dla kobiet) to na 2 pary.
Ale na 6 osób to Fief.
Miszon
Posty: 2509
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1010 times
Been thanked: 492 times

Re: Coś z podziałem na dwuosobowe drużyny

Post autor: Miszon »

Pokój 25 ma wśród trybów gry również drużynowy.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1148
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 200 times
Been thanked: 98 times

Re: Coś z podziałem na dwuosobowe drużyny

Post autor: zioombel »

Dodatek Azja do Wsiąść do pociągu
LudoS
Posty: 17
Rejestracja: 12 gru 2014, 20:34
Lokalizacja: Radlin
Has thanked: 1 time

Re: Coś z podziałem na dwuosobowe drużyny

Post autor: LudoS »

Szalone Wózki - gra się dwójkami przy czym każdy wykonuje inne akcje i nie można sie porozumieć z partnerem z wózka - trzeba dobrze planować i obserwować co sie dzieje na planszy, zabawna i rodzinna gra.
Diuna - tu jest już więcej główkowania ale można, a nawet trzeba zawierać sojusze.
Awatar użytkownika
Lee-Shu
Posty: 33
Rejestracja: 16 mar 2017, 08:47

Re: Coś z podziałem na dwuosobowe drużyny

Post autor: Lee-Shu »

Dzięki za podpowiedzi. Z wymienionych brałem do tej pory pod uwagę tylko Pokój 25. Zaraz sprawdzę pozostałe propozycje.

EDIT:
Nie wiem czy rykoszetem nie zabiorę się za Wsiąść do Pociągu. Tyle się naczytałem i nasłuchałem pozytywów, a tu jeszcze dodatek Azja umożliwia granie w drużynach. No, no...
szynan
Posty: 38
Rejestracja: 17 lut 2017, 16:33
Lokalizacja: Kraków

Re: Coś z podziałem na dwuosobowe drużyny

Post autor: szynan »

Przypomniało mi się, że w Pandemii, w dodatku Laboratorium jest tryb umożliwiający grę dwuosobowymi zespołami. Każdy zespół ma ukryty cel i gracze z zespołów dzielą między siebie 6 akcji (gdzie każdy ma przynajmniej 2 do wykonania). Wszyscy grają tak, by choroby pokonać i jak się nie uda to wszyscy przegrywają, ale jeśli się uda - to wygrywa zespół, który zdobył najwięcej punktów prestiżu. Instrukcja do dodatku. Nigdy w ten tryb nie grałam, więc nie mogę ocenić, ale wygląda dobrze ;)
Awatar użytkownika
Asia - On Table
Posty: 422
Rejestracja: 09 mar 2018, 20:57
Has thanked: 4 times
Been thanked: 168 times

Re: Coś z podziałem na dwuosobowe drużyny

Post autor: Asia - On Table »

Cyklady z dodatkiem Tytani powinny spełnić oczekiwania. Bardzo fajna gra ! może się troszkę dłużyć ,ale licytację będą zapamiętane na długo :)
Moje Recenzje gier planszowych na kanale You Tube
Awatar użytkownika
Lionic
Posty: 13
Rejestracja: 30 gru 2015, 10:32
Lokalizacja: Swarzędz

Re: Coś z podziałem na dwuosobowe drużyny

Post autor: Lionic »

Pandemic z dodatkiem Laboratorium - polecam, klimat, regrywalność no i możecie zagrać 2vs2vs2 albo 3vs3
Awatar użytkownika
sirwei
Posty: 1654
Rejestracja: 26 gru 2012, 18:29
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Coś z podziałem na dwuosobowe drużyny

Post autor: sirwei »

World of Warcraft board game 2x2 lub 3x3.

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka
Nobody`s perfect, everybody frytki.

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Lee-Shu
Posty: 33
Rejestracja: 16 mar 2017, 08:47

Re: Coś z podziałem na dwuosobowe drużyny

Post autor: Lee-Shu »

Co do Cyklad to sprawa jest chyba przegrana. Miałem podstawkę i dziewczynom nie podeszło. Mnie osobiście wkurzała licytacja, ale zawziąłem się i dokupiłem Hades. Niestety pomimo mojego marudzenia nie udało mi się namówić ani żony, ani córki do zagrania. W końcu z żalem sprzedałem, bo nie mogłem zdzierżyć, że leży i się kurzy.

Natomiast co do Pandemic Laboratorium - mam Pandemic Legacy Sezon 1. Czy ten dodatek tu zagra jeśli nie zaczęliśmy jeszcze grać w sezon, a jedynie w podstawę?
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Coś z podziałem na dwuosobowe drużyny

Post autor: elayeth »

Rising Sun...
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 296 times
Kontakt:

Re: Coś z podziałem na dwuosobowe drużyny

Post autor: Grzdyll »

Obadaj jeszcze sobie Captain Sonnar - specyficzna ale bardzo fajna gra na dwa zespoły po 3 lub 4 osoby (więc niekoniecznie spełnia Twoje kryteria)
Awatar użytkownika
Asia - On Table
Posty: 422
Rejestracja: 09 mar 2018, 20:57
Has thanked: 4 times
Been thanked: 168 times

Re: Coś z podziałem na dwuosobowe drużyny

Post autor: Asia - On Table »

Lee-Shu pisze:Co do Cyklad to sprawa jest chyba przegrana. Miałem podstawkę i dziewczynom nie podeszło. Mnie osobiście wkurzała licytacja, ale zawziąłem się i dokupiłem Hades. Niestety pomimo mojego marudzenia nie udało mi się namówić ani żony, ani córki do zagrania. W końcu z żalem sprzedałem, bo nie mogłem zdzierżyć, że leży i się kurzy.

Dla mnie licytacje to najfajniejsza sprawa w tej grze :) w fajnym gronie sporo frajdy z tego jest.
Moje Recenzje gier planszowych na kanale You Tube
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Coś z podziałem na dwuosobowe drużyny

Post autor: kmd7 »

Co prawda to home rules, ale grywałem w Colt Express w dwuosobowych zespołach. Gra robi się oczywiście jeszcze bardziej nieprzewidywalna, ale taki charakter rozgrywki nam nie przeszkadzał, a dostarczał sporo zabawy. Nie ma co liczyć na jakieś strategiczne boje, ale w roli familijnej imprezówki z elementami planowania Colt Express jest świetny. A jeśli uda się okraść konkurencyjną bandę nie uszkadzając towarzysza, frajda jest jeszcze większa. Zresztą, dyskusje w drużynie po przypadkowej strzelaninie lub ciosie pięścią też wywoływały wybuchy śmiechu :D.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Coś z podziałem na dwuosobowe drużyny

Post autor: FortArt »

Tokyo Train oczywiście!

Time's Up z imprezówek.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1341
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 545 times
Been thanked: 281 times

Re: Coś z podziałem na dwuosobowe drużyny

Post autor: Atamán »

7 Cudów Świata - w dodatku Miasta wprowadzono zasady gry drużynowej, każdy gra wtedy w 2 osobowych zespołach. Na tych zasadach da się grać na samej podstawce (wiem, bo testowałem), wystarczy tylko instrukcję do miast sobie obczaić. Jedynie odradzałbym granie w drużynach od pierwszej gry, najpierw każdy powinien zagrać samodzielnie że 2 gry i dopiero wtedy wprowadziłbym zasady drużynowe.
ODPOWIEDZ