Pomoże ktoś w wyborze pierwszej gry?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!

Która gra najlepsza na początek?

Mage Knight
3
4%
Ghost Stories
5
7%
Pandemia
17
25%
Osadnicy: Narodziny Imperium
25
37%
Listy z Whitechapel
4
6%
Horror w Arkham
3
4%
Świat Dysku - Ankh Morpork
10
15%
Kupcy i Korsarze
1
1%
 
Liczba głosów: 68

filip404
Posty: 11
Rejestracja: 24 lis 2014, 02:41

Pomoże ktoś w wyborze pierwszej gry?

Post autor: filip404 »

Cześć,
to mój pierwszy post, ostatnio stwierdziliśmy z dziewczyną, że chcemy zacząć grać w planszówki i znalazłem to forum :) Doświadczenia za bardzo nie mamy, oczywiście zdarzało się grać w Monopoly czy Scrabble, no ale wiadomo, nie o to teraz chodzi :P Ja raz grałem u kumpla w Świat Dysku - Ankh Morpork i meeega mi się spodobało! W sumie stąd pomysł ;)

Miałem więc nadzieję, że pomożecie w wyborze. Otóż po przeczytaniu wielu wątków, poradnika z tego forum oraz niezliczonych recenzji zawęziliśmy wybór do kilku gier, ale byłoby super gdybyście drodzy forumowicze doradzili co wybrać na pierwszą gierkę zakładając trzy kryteria:

1) Grać będziemy przeważnie we dwójkę, ale nie interesują nas gry tylko dla dwóch osób, bo a nuż czasami zejdzie się większa ekipa :) Tak więc ilość graczy dwa i więcej, ale niech planszówka nie traci na grywalności przy dwóch osobach :)
2) Regrywalność - jesli okaże się, że po kilku rozgrywkach trzeba znowu kupować coś nowego, to uznamy to za zbyt drogie hobby i pewnie odpuścimy, wolałbym, aby pierwsza gra dostarczyła nam sporo rozrywki zanim się znudzi, to będzie dobry start.
2) Nie za trudna, ale też nie chcemy czegoś dziecinnie prostego i niewymagającego myślenia - od tego jest Monopoly :D

Nasze typy to:
1- Mage Knight (podobno mega, ale czy nie za trudna na pierwszą...?)
2- Ghost Stories
3- Pandemia
4- Osadnicy: Narodziny Imperium
5- Listy z Whitechapel
6- Horror w Arkham (też podobno rewelacyjna ale trudna)
7- Świat Dysku - Ankh Morpork (jak się nie zdecydujemy na nic to to kupimy, ale wolałbym coś nowego, w co nie grało żadne z nas)
8- Kupcy i Korsarze (to chyba najbardziej do nas przemawia, myślicie, że dobra gierka na początek? :) )

Na pewno wybierzemy którąś z tych, nie proponujcie proszę więcej nowych bo już i tak dym mi z uszu leci :D :D

Która waszym zdaniem będzie najlepsza na początek (nie ma znaczenia czy konfrontacja czy kooperacja)? :)

Z góry dzięki za pomoc!!!
alukard88
Posty: 92
Rejestracja: 17 paź 2014, 14:04
Lokalizacja: Sochaczew

Re: Pomoże ktoś w wyborze pierwszej gry?

Post autor: alukard88 »

Od siebie polecam się zastanowić, czy chcecie w grze współpracować ze sobą czy rywalizować, kooperacja jest nie dla każdego (my sprzedaliśmy Pandemie po 3 grach właśnie z tego powodu).
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 728
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 146 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Pomoże ktoś w wyborze pierwszej gry?

Post autor: Munchhausen »

Kupcy i Korsarze na początek to baaardzo odważna decyzja, bo gra ma sporo zasad i zajmuje bardzo dużo czasu, więc nowicjuszy może przytłoczyć i zniechęcić. Ghost Stories i Pandemia to z kolei świetne kooperacje - przy czym pierwsza jest dużo trudniejsza i bardziej losowa, więc jak ktoś źle reaguje na kiepskie rzuty kośćmi i ciągłe porażki, to powinien się jej wystrzegać. Od siebie polecę Seasons - kapitalnie chodzi na dwie osoby (ale obsługuje do czterech graczy), świetne wygląda, ciekawie łączy zagrywanie kart z rzucaniem kostkami, a ponadto ma łatwe do zrozumienia zasady, choć już opanowanie wzajemnych zależności kart i ich optymalnego użycia wymaga trochę czasu :)
filip404
Posty: 11
Rejestracja: 24 lis 2014, 02:41

Re: Pomoże ktoś w wyborze pierwszej gry?

Post autor: filip404 »

Dzięki wielkie za odpowiedzi i głosy! Do wypłat jeszcze kilka dni podczas których możemy się zastanowić. Stwierdziliśmy jednak, że nie chcemy Osadników, gdyż za mało mają w sobie z planszówki, jest to jednak bardziej gra karciana, a na pierwszy ogień chcemy wziąć grę typowo planszową ;) ale na pewno się na nią niedługo potem zdecydujemy skoro tyle osób poleca :)

Seasons też wygląda super, ale ma tą samą cechę: jest to jednak gra karciana.

Stwierdziliśmy też, że kooperacji nie chcemy, będzie na drugą grę, na początku chcemy się porozwalać :D

Drogą eliminacji zastanawiamy się poważnie nad Listami z Whitechapel, co o tym sądzicie...?
Awatar użytkownika
Bardias
Posty: 303
Rejestracja: 19 sty 2014, 04:07
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Pomoże ktoś w wyborze pierwszej gry?

Post autor: Bardias »

Jak chcecie koniecznie grę planszową, to może jakieś euro w stylu Epoki Kamienia albo Agricoli?

Przemyślałbym Seasons. Może rzeczywiście wiele w niej karcianki, ale ma planszę, znaczniki, kostki i jest bardzo grywalna :)
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Pomoże ktoś w wyborze pierwszej gry?

Post autor: Yavi »

Zdecydowanie Świat Dysku: Ankh-Morpork, ale przemyślcie jeszcze raz Osadników - od soboty codziennie goszczą na naszym stole :P
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Pomoże ktoś w wyborze pierwszej gry?

Post autor: TV3 »

"Drogą eliminacji zastanawiamy się poważnie nad Listami z Whitechapel, co o tym sądzicie...?"

Listy to moim zdaniem bardzo dobra gra. I ma stosunkowo proste zasady.
Jednak jest to móżdżenie, liczenie, dedukowanie. Pytanie, kogo to zmęczy pozytywnie, kogo negatywnie.
A zmęczy zwoje raczej na pewno, szczególnie grając policją.

Móżdżenie/liczenie - ruch - móżdżenie/liczenie - ruch... i tak w kółko. Plus klimat. Plus stres związany z obecnością 2-ch policjantów uliczkę obok. Plus radość z odnalezienia śladu (bądź irytacja z powodu nie znajdowania śladów). Plus blef.

Jeśli taka forma zabawy Wam odpowiada - brać.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Pomoże ktoś w wyborze pierwszej gry?

Post autor: rastula »

Na stałą listę poleceń można od tego tygodnia włączać grę "Boże Igrzysko - Magnaci".

Po pierwszej rozgrywce mogę stwierdzić, że zasady są proste, wykonanie wzorcowe a głębia rozgrywki zdecydowanie ponadprzeciętna. Pozostaje jeszcze kwestia rozgrywki na 2 osoby, której nie testowałem - ale mam zaufanie do tych autorów.

Uważam, że również tematyka wytrąca argument, że to jakieś takie dziwne zabawki...
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Pomoże ktoś w wyborze pierwszej gry?

Post autor: BartP »

A ja widzę, że jak na razie graliście w jedną grę i sami nie wiecie, co wam się podoba. Ludzie będą wam tu wszystko polecać, ale trudno trafić, skoro nie znamy waszych gustów (sami ich też jeszcze nie znacie). Ważnym pytaniem jest, czy chcecie sobie przeszkadzać w trakcie gry, podrzucać świnie, kraść zasoby itd., czy też może budować coś w spokoju i rywalizować w dostępie do zasobów na zasadzie kto-pierwszy-ten-lepszy i w inny, niekonfrontacyjny sposób.
Kolejne pytanie: czy wolicie raczej w grach sobie pogłówkować, optymalizować ruchy, by zdobyć najwięcej punktów i przewidywać ruchy przeciwnika czy też wczuwać się w klimat i mieć dobrą zabawę z pływania statkiem, łażenia po lochach itd.?
Polecam zagrać w więcej gier "u kolegi" najpierw. Albo w kafejce growej, gdziekolwiek.

Póki nie będziecie znali odpowiedzi na te pytania, będzie błądzić i trudno polecić coś poza sprawdzonymi klasykami pokroju Carcassonne czy Epoka Kamienia. Z waszej pierwszej listy niczego wam nie polecam na pierwszy raz na dwie osoby.
method
Posty: 14
Rejestracja: 02 lis 2014, 15:28
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoże ktoś w wyborze pierwszej gry?

Post autor: method »

Ja proponuje (z tej listy) Listy z Whitechapel oraz Świat dysku

pozdr
filip404
Posty: 11
Rejestracja: 24 lis 2014, 02:41

Re: Pomoże ktoś w wyborze pierwszej gry?

Post autor: filip404 »

Po zastanowieniu stwierdziliśmy, że:

1 - nie chcemy kooperacji
2 - chcemy coś, gdzie trzeba pogłówkować, zastanowić się nad ruchem, wysilić mózgownicę
3 - jeśli da się sobie nawzajem poprzeszkadzać to też by było super, na pierwszą grę chcemy sobie, jak to ujął BartP "przeszkadzać w trakcie gry, podrzucać świnie, kraść zasoby itd."

Więc póki co skłaniamy się ku Listom z Whitechapel i Ankh Morpork, choć myślę, że zdecydujemy się na Listy (Ankh Morpork można łyknąć na Święta :D). Ale Pandemia i Osadnicy nie będą daleko w kolejce na następne gry bo wiadomo: różnorodność tez jest bardzo ważna. :)

Dzięki za odpowiedzi i głosy!
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Pomoże ktoś w wyborze pierwszej gry?

Post autor: rastula »

Listom z Whitechapel nie spełniają warunku 3

Ankh - (niech piszą co chcą) nie jest grą dobrą przy dwóch graczach...
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Pomoże ktoś w wyborze pierwszej gry?

Post autor: TV3 »

rastula pisze:Listom z Whitechapel nie spełniają warunku 3
A tam nie spełniają. Policja przeszkadza Kubie w dotarciu do kryjówki.
Seba_wse
Posty: 61
Rejestracja: 03 gru 2013, 09:00
Been thanked: 3 times

Re: Pomoże ktoś w wyborze pierwszej gry?

Post autor: Seba_wse »

Ankh nam (Żonie i mi) się znudziło po kilkunastu rozgrywkach. Wychodzi na to, że nie jesteśmy fanami blefu. Nam się wydawało, że możliwości blefu są dość mocno ograniczone przez grę. Poczytajcie instrukcję, zwracając szczególną uwagę na warunki zwycięstwa poszczególnych graczy.
Początkowo byliśmy grą zauroczeni, wszystko super. Po iluś tam razach i możliwościach kombinowania, wyszło, że kombinowanie staje się szablonowe a przez to gra robi się nudna.
Wiem, wiem, są ludzie którzy mają po kilkaset partii i tkwią nadal w zachwycie. Widocznie wirtuozi i miłośnicy blefu. Nam nie podeszło, piszę czysto SUBIEKTYWNIE. Ale warto wziąć pod uwagę, bo sporo krytycznych głosów (recenzje+fora) okazało się jednak nie bez znaczenia, przynajmniej w naszym przypadku. Moim zdaniem fajna gra, żeby pokazać komuś, że jest coś innego niż Chińczyk, Monopol i Warcaby. Kilka partii na zachętę a potem szybko coś innego...
... póki co sami jesteśmy na etapie poszukiwań tego czegoś...
method
Posty: 14
Rejestracja: 02 lis 2014, 15:28
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoże ktoś w wyborze pierwszej gry?

Post autor: method »

rastula pisze:Listom z Whitechapel nie spełniają warunku 3
Policja przeszkadza Kubie, Kuba zwodzi policje, ta gra to jakby kwintesencja punktu 3 + dużo móżdżenia. To była druga gra jaką pokazałem dziewczynie (pierwsza byla Ticket To Ride) i bardzo sie spodobalo, mimo, ze nigdy wczesniej nie grala w gry planszowe. Moim zdaniem warto miec w kolekcji ;)
filip404
Posty: 11
Rejestracja: 24 lis 2014, 02:41

Re: Pomoże ktoś w wyborze pierwszej gry?

Post autor: filip404 »

Akurat Ankh Morpork jest jedyną gra w którą grałem i wiem, że nam się spodoba i nie znudzi, tym bardziej, że ładnych parę razy była grana ;)

Ale póki co na 99% będą listy, gierka wygląda na super wykonaną i klimatyczną więc pójdziemy w tym kierunku :)
Awatar użytkownika
arturpe
Posty: 469
Rejestracja: 12 lis 2014, 21:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Pomoże ktoś w wyborze pierwszej gry?

Post autor: arturpe »

Krótko mówiąc pptrzebowales się utwierdzić w wyborze [WHITE SMILING FACE]

Wysłane z mojego HTC One przy użyciu Tapatalka
filip404
Posty: 11
Rejestracja: 24 lis 2014, 02:41

Re: Pomoże ktoś w wyborze pierwszej gry?

Post autor: filip404 »

Hehe nie do końca, serio się mega wahaliśmy, przyznam, że nie do końca przed założeniem postu wiedzieliśmy do końca czego tez chcemy dokładnie, chciałem poznać wasze opinie ;) tak jak BartP napisał wcześniej, musieliśmy jeszcze chwilę poświęcić na zastanowienie czego od gry oczekujemy :)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Pomoże ktoś w wyborze pierwszej gry?

Post autor: rastula »

i to wbrew ewidentnym wynikom ankiety? hmmm

spoko - w końcu to wy będziecie grać... tylko po co pytać o radę, z której się nie ma zamiaru korzystać
filip404
Posty: 11
Rejestracja: 24 lis 2014, 02:41

Re: Pomoże ktoś w wyborze pierwszej gry?

Post autor: filip404 »

Oczywiście, że skorzystałem z rady, niektórzy też wysłali wiadomości, wszystko to wziąłem pod uwagę :)

Jednak zwróć proszę uwagę, że poza dodatkową ankietą są też wypowiedzi osób, a te są dużo cenniejsze. Poza tym jak napisałem, musieliśmy się zastanowić jeszcze czego chcemy, fakt faktem, że ankieta powstała zbyt wcześnie. Poza tym kolejna rzecz którą napisałem: nawet jeśli nie kupimy tego teraz, to już wiem, że zarówno Pandemię jak i Osadników warto kupić niedługo po tym. Nie mów więc, że nie skorzystałem z rad udzielonych przez członków forum.
ODPOWIEDZ