Uwe Rosenberg- jak zacząć?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
hanys246
Posty: 37
Rejestracja: 22 cze 2016, 16:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Uwe Rosenberg- jak zacząć?

Post autor: hanys246 »

Witam serdecznie.Nie miałem dotychczas styczności z grami autora ujętego w tytule posta, jednakże chciałbym wypróbować którąś z jego gier. Obecnie jedyną eurogrą byli Osadnicy, reszta to gry typu ameri. Bardzo spodobała mi się ostatnio mechanika worker placement, w związku z czym proszę o poradę, którą grę Uwe polecacie na początek? Najwięcej grywam solo, rzadziej w 2 osoby, toteż cenię sobie grywalny wariant solo. Na pewno w grę wchodzą Pola Arle, Kawerna, Agricola i Ora et Labora. Tylko która z nich?
P.S. nie przeraża mnie złożoność mechaniki.
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Uwe Rosenberg- jak zacząć?

Post autor: genek »

w szklanym szlaku masz wersję na 1 osobę
kisiel365
Posty: 773
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: Uwe Rosenberg- jak zacząć?

Post autor: kisiel365 »

Do gry w pojedynkę Ora. Moim zdaniem, jeżeli nie planujesz gry w więcej niż 2 - Pola Arle, w przeciwnym wypadku Kawerna lub Le Havre. W Fest for Odin myślę, że też może się nadać, ale licz się z większą ilością mechanik i zasad (trochę bardziej skomplikowana, ale może być dzięki temu bardziej ciekawa w wariancie jednoosobowym). Trochę zaskoczyłeś mnie tym, że chcesz grać w worker placement solo, ponieważ niebezpośrednia interakcja negatywna (poprzez zajęcie pól akcji) czyni te gry interesującymi. W takim przypadku mogą się lepiej sprawdzić gry o większym czynniku losowości z mechanikami typu dice placement, dice-/bag-/deck-building. Coś, co zasymuluje Ci chciwego lub złośliwego nieprzewidywalnego przeciwnika. Gry Uwe znacznie zyskują przy prawdziwym przeciwniku, co czyni je bardziej 2+.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Wolny
Posty: 39
Rejestracja: 12 paź 2016, 10:45
Been thanked: 4 times

Re: Uwe Rosenberg- jak zacząć?

Post autor: Wolny »

Na początek polecałbym Agricolę lub Kawernę.
A jak to ci podejdzie, to każdą kolejną ;-)
#TeamUwe
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4631
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1940 times

Re: Uwe Rosenberg- jak zacząć?

Post autor: warlock »

Do grania solo od Pól Arle znacznie bardziej polecam Agricolę (naprawdę lubię Agricolę w trybie jednoosobowym ;))
Po pierwsze - masz wyzwanie, bo gra mocno ciśnie. Po drugie - ogrom kart gwarantuje niepowtarzalność każdej partii (tylko pamiętaj - stara wersja Agricoli jest lepsza niż obecna Wersja dla Graczy, właśnie ze względu tę ogromną liczbę kart!). Po trzecie - masz możliwość rozegrania czegoś na kształt minikampanii ;).

W sumie to ze wszystkich eurosów w wersji solo najchętniej siadam do Agricoli ;).
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Uwe Rosenberg- jak zacząć?

Post autor: kmd7 »

Lubię Agricolę i Szklany Szlak, ale myśląc o grze solo chyba na początek wziąłbym ten drugi tytuł. Jest prostszy, łatwiejszy do ogarnięcia. Losowość występuje ze względu na dużą ilość budynków. W Agricoli mniej więcej wiadomo, kiedy jaka akcja będzie dostępna, tu z kolei losowość (a więc i regrywalność) zapewniają karty. Dla mnie Szklany Szlak solo to świetna łamigłówka, jak wycisnąć maksimum punktów z dostępnych dóbr. Gdybym jednak teraz miał dla siebie wybrać jedną z tych gier, to zdecydowanie wygrałaby Agricola (stara wersja), mimo ogromnej sympatii do Szklanego Szlaku. W resztę wymienionych gier niestety nie grałem.
hanys246
Posty: 37
Rejestracja: 22 cze 2016, 16:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Uwe Rosenberg- jak zacząć?

Post autor: hanys246 »

A co myślicie o grze loyang?
hanys246
Posty: 37
Rejestracja: 22 cze 2016, 16:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Uwe Rosenberg- jak zacząć?

Post autor: hanys246 »

Czy ktoś jest w stanie podać wymiary planszy akcji w polach arle?
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2492
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 423 times
Been thanked: 126 times

Re: Uwe Rosenberg- jak zacząć?

Post autor: Coen »

Loyang jest świetny. W tę grę z gier Uwego gram najczęściej solo, a mam jeszcze Agricolę, Pola Arle, Le Havre.

Wysłane z urządzenia mobilnego. Z góry przepraszam za niezamierzone błędy.
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
wiewiur
Posty: 14
Rejestracja: 14 sie 2016, 15:38

Re: Uwe Rosenberg- jak zacząć?

Post autor: wiewiur »

hanys246 pisze:Czy ktoś jest w stanie podać wymiary planszy akcji w polach arle?
Plansza główna ok. 30 x 60 cm,
Plansza włości ok. 25 x 35,5 cm,
Plansza stodoły i celów podróży ok. 19,5 x 28,5 cm,
Plansza zasobów ok. 14 x 38 cm.

Pomiary +/- 0,5 cm ;]
hanys246
Posty: 37
Rejestracja: 22 cze 2016, 16:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Uwe Rosenberg- jak zacząć?

Post autor: hanys246 »

Dokonałem analizy recenzji, gameplaya, waszych opinii oraz dostępności produktu i myślę nad trzema : pola arle, kawerna i szklany szlak. Cenowo zbliżone. Poradzicie?
Ostatnio zmieniony 25 cze 2017, 11:31 przez hanys246, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 439
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 43 times

Re: Uwe Rosenberg- jak zacząć?

Post autor: grabol »

Polecam Le Havre! Wróciliśmy ostatnio do tej gry po kilku latach przerwy. Gra jest znakomita! Znam co prawda tylko wariant 2 osobowy ale gra jest dedykowana 1-4. Rekord punktowy solo to jakieś astronomiczne wielkości, więc jest co bić! Cud, miód i orzeszki, a właściwie rybka, chlebek i miesko!
hanys246
Posty: 37
Rejestracja: 22 cze 2016, 16:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Uwe Rosenberg- jak zacząć?

Post autor: hanys246 »

A która z tych przeze mnie wymienionych ma największą regrywalność?
kisiel365
Posty: 773
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: Uwe Rosenberg- jak zacząć?

Post autor: kisiel365 »

Z wymienionych najbardziej chyba Szklany, bo budynki w każdej grze mogą być inne losowo dostępne. Aczkolwiek cała zabawa Szklanego polega na przewidywaniu akcji przeciwnika i wykorzystywaniu tego na swoją korzyść a jednocześnie nie dając sobie zabrać połowy akcji. Teraz jak myślę, to chyba rzeczywiście Le Havre może być niezłe i regrywalne solo, w szczególności, że w polskiej wersji są od razu budynki z dodatku.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
hanys246
Posty: 37
Rejestracja: 22 cze 2016, 16:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Uwe Rosenberg- jak zacząć?

Post autor: hanys246 »

A coś z dostępnych gier bardziej? le Havre nie ma w sklepach.
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 439
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 43 times

Re: Uwe Rosenberg- jak zacząć?

Post autor: grabol »

Używana jest do znalezienia.
Puppet_Master
Posty: 274
Rejestracja: 05 lut 2017, 21:35
Lokalizacja: Marki
Has thanked: 11 times
Been thanked: 35 times

Re: Uwe Rosenberg- jak zacząć?

Post autor: Puppet_Master »

Cześć, mam bardzo duży dylemat- w tym samym zakresie (ten sam twórca).

Szukam gry do kupienia komuś na urodziny- kobieta 28 lat, jej mąż 32.
Warunki szczególne to:
- chcę wprowadzić te osoby w świat planszówek,
- nie mają dużego doświadczenia,
- próbowałem nauczyć ich grać w Horror w Arkham, ale.... lekko mówiąc nie przypadło im to do gustu/zanudziło ich na śmierć, nauczyłem ich z sukcesem grać w kilka nieskomplikowanych karcianek- (Gangi Nowego Jorku, List Miłosny).

Czy ktoś kto miał styczność mógłby mi powiedzieć, czy w ogóle ma sens kupowanie "Agricola wersja rodzinna"? Zastanawiam się, się pomiędzy "Wersją rodzinną", a "Wersją dla gracza" (standardową). Gdyby złapali bakcyla dodatki są pewnie tylko do wersji "normalnej"...? Z drugiej strony boję się trochę "Wersji dla gracza", czy nie będzie za trudna i się nie zniechęcą...

Nie grałem w żadną z tych dwóch gier, a kolejna gra tego twórcy tj. Kawerna- wydaje mi się, że "gorzej wygląda" i jest gorzej wykonana sądząc po zdjęciach, ma mniej bajkowy klimat, a przy tej początkującej dwójce, może mieć to znaczenie. Co poradzicie?
Om nom nom
Posty: 114
Rejestracja: 29 wrz 2012, 15:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Uwe Rosenberg- jak zacząć?

Post autor: Om nom nom »

Dla dwóch początkujących osób lepsza może okazać się "mała agricola", czyli Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec. Poczytaj sobie o niej.

Ewentualnie niezawodny patchwork.
.
Wolny
Posty: 39
Rejestracja: 12 paź 2016, 10:45
Been thanked: 4 times

Re: Uwe Rosenberg- jak zacząć?

Post autor: Wolny »

Puppet_Master pisze: Czy ktoś kto miał styczność mógłby mi powiedzieć, czy w ogóle ma sens kupowanie "Agricola wersja rodzinna"? Zastanawiam się, się pomiędzy "Wersją rodzinną", a "Wersją dla gracza" (standardową). Gdyby złapali bakcyla dodatki są pewnie tylko do wersji "normalnej"...? Z drugiej strony boję się trochę "Wersji dla gracza", czy nie będzie za trudna i się nie zniechęcą...
Nie grałem w żadną z tych dwóch gier, a kolejna gra tego twórcy tj. Kawerna- wydaje mi się, że "gorzej wygląda" i jest gorzej wykonana sądząc po zdjęciach, ma mniej bajkowy klimat, a przy tej początkującej dwójce, może mieć to znaczenie. Co poradzicie?
Ja polecałbym Agricolę w wersji dla gracza (wersja rodzinna będzie zbyt prosta) albo Kawernę (to fantastyczna gra, chociaż może być nieco przytłaczająca na samym początku (ze względu na dużą liczbę elementów)). Obie gry są równie dobre (jak się lubi gry Uwe Rosenberga ;-).
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4631
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1940 times

Re: Uwe Rosenberg- jak zacząć?

Post autor: warlock »

Ja polecałbym Agricolę w wersji dla gracza
A ja jej nie polecam. Weź starą edycję od Lacerty. Wersja Dla Graczy to imo sztucznie okrojona Agricola pozbawiona największego atutu - dużej różnorodności kart.
Puppet_Master
Posty: 274
Rejestracja: 05 lut 2017, 21:35
Lokalizacja: Marki
Has thanked: 11 times
Been thanked: 35 times

Re: Uwe Rosenberg- jak zacząć?

Post autor: Puppet_Master »

Dzięki Panowie za sugestie, bardzo rozstrzelone, ale dały mi do myślenia (wersja dla dwojga, rodzinna, dla gracza i pierwsza edycja z dużą ilością kart), poczytałem też trochę i wyrobiłem już sobie jako takie zdanie.

Kawerny tej osobie na prezent nie kupię- jak na recenzjach widzę ile tam jest elementów/ile to waży, to oni coś tak czuje (razem z mężem) szybko mogliby się zniechęcić, a szansa na to, że prędko będą grali w jakieś tytuły w 7 osób jest niewielka 8)
Puppet_Master
Posty: 274
Rejestracja: 05 lut 2017, 21:35
Lokalizacja: Marki
Has thanked: 11 times
Been thanked: 35 times

Re: Uwe Rosenberg- jak zacząć?

Post autor: Puppet_Master »

<Post usunięty- bo zbędny>

Gdyby kogoś interesowało jak jest- to koledzy z wydawnictwa mi odpisali, że wersja "Dla Graczy" jest wstecznie kompatybilna, czyli dodatki mogą być wykorzystywane i do starej i do nowej wersji.
hanys246
Posty: 37
Rejestracja: 22 cze 2016, 16:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Uwe Rosenberg- jak zacząć?

Post autor: hanys246 »

Hej. Mam do wyboru kupić starą agricole za 100 zł w stanie niemal idealnym albo nową dla graczy za 130. Co wybrać? Głównie do solo będzie, rzadko 2 osoby, no i jestem początkującym jeśli chodzi o Uwe. Liczy się również regrywalność.
Puppet_Master
Posty: 274
Rejestracja: 05 lut 2017, 21:35
Lokalizacja: Marki
Has thanked: 11 times
Been thanked: 35 times

Re: Uwe Rosenberg- jak zacząć?

Post autor: Puppet_Master »

Jak widzisz stałem przed takim dylematem jeszcze tydzień temu. Od tamtej pory udało mi się "zagrać kilka razy w Agricolę" i wybrać prezent temu komuś, dla kogo prezentu szukałem.

Zaraz pewnie pomogą Ci ludzie mający doświadczenie z obiema wersjami, ale tak na chłopski rozum dorzucę swoje 3 grosze:

- dla jednego gracza (solo) nie będzie miała znaczenia większa ilość elementów (żetonów surowców/zwierząt) w starej wersji, w związku z tym mamy "remis", wersja bez znaczenia,
- wykonanie wersji "dla gracza" jest dużo lepsze, grafiki, elementy gry itd, tutaj 1:0 dla nowszej wersji,
- regrywalność, z tego co piszą ludzie choćby powyżej w tym temacie, w starej wersji masz 3 razy więcej kart niż w nowej, więc zdecydowana przewaga starej wersji co do tego kryterium, trzeba tylko pamiętać, że część kart jest zbanowana/zbyt słaba, więc XX kart ze starej wersji lepiej od razu odłożyć do odrębnego woreczka w pudełku i nie ruszać, wciąż jednak będzie ich więcej niż w nowej wersji,
- odświeżone dodatki, które wyjdą za rok (prawdopodobnie), będą już "językowo" i "graficznie" pasowały do "wersji dla gracza", dodatki, które są do kupienia teraz tj. Torfowisko i Talie Graczy, wyszły jeszcze jako dodatki do "starej wersji" i do niej "lepiej" pasują (głównie językowo, grafiki to pikuś).

Wyszło mi w sumie, tak okiem laika- że nie ma dużej różnicy co kupisz, z jakąś jednak przewagą dla "starej" wersji z uwagi na większą ilość kart = wyższą regrywalność, o której piszą doświadczeni gracze.
Cezary1916
Posty: 156
Rejestracja: 24 lis 2011, 15:19
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Uwe Rosenberg- jak zacząć?

Post autor: Cezary1916 »

hanys246 pisze:Hej. Mam do wyboru kupić starą agricole za 100 zł w stanie niemal idealnym albo nową dla graczy za 130. Co wybrać? Głównie do solo będzie, rzadko 2 osoby, no i jestem początkującym jeśli chodzi o Uwe. Liczy się również regrywalność.
Posiadam obydwie wersję i tak samo głównie gram solo z doświadczenia mogę powiedzieć że stara wersja ma przewagę i częściej trafia na stół dlatego jeżeli masz okazję kupić za 100zl w stanie bdb to nawet się nie zastanawiaj
ODPOWIEDZ