2 osoby, karciana, szybka, średniowiecze, podkładanie świń

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3640
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 54 times
Been thanked: 118 times

2 osoby, karciana, szybka, średniowiecze, podkładanie świń

Post autor: gafik »

Witam :)
Proszę podpowiedzcie coś... :D

Szukam gry głownie do grania z żoną (bardzo, rzadko więcej osób). Najlepiej karcianej (ale niekoniecznie, tylko niewielka plansza i setup jak najkrótszy). Niestety musi być szybka (lepiej żonie zagrać 2x po pół godzinki, niż raz godzinę). W klimacie średniowiecznym (najlepiej Anglii Tudorów, ale każde inne spasi, tylko, żeby było w stylu dworskim - mniej rycerskim czy wojennym). Najlepiej, żeby żona mogła mi podkładać tyle świń, żebym podnieść się nie mógł :twisted: . Może być jakiś element rozbudowywania się czy licytacji, ale głównie chodzi o przeszkadzanie mi. Nie może być gra logiczna. Nie mam wymagań co do skomplikowania zasad.

Żona umie i lubi grać 1. Magic the Gathering. 2. Osadnicy z Catanu. 3. Filary Ziemi.

Poczytałem trochę i to nawet podobnych tematów, ale dalej nie wiem... :oops:

Dominion - czy można grać w samą Intrygę? ponoć tak...
LotR Konfrontacja - czy jest szybka?
Cytadela - czy w 2 osoby da się fajnie grać?
WH:I - nie chcę kupować i kupować... czy można kupić jakieś jedno pudełko z dwoma zbalansowanymi taliami i grać spokojnie? Kurczę, jednak boję się, że się wciągnę, jak w Magica :!: :twisted:
Havana?
Gdzieś tu czytałem o takiej plaszówce co dzieje się na dworze króla i generalnie chodzi o kłamanie i wbijanie sobie noży w plecy, jakieś układy...? kurczę chyba jednowyrazowa nazwa...? jakieś słowo z francuskiego chyba...? ale nie jestem pewny... :(

Co Wy o tym wszystkim myślicie?

PS właśnie zamówiłem Rekiny Biznesu, ale to pod całkiem innym kątem (do grania ze znajomymi), choć wypróbuję je na żonie :twisted: Ale temat jest cały czas otwarty.
Ostatnio zmieniony 26 wrz 2011, 11:41 przez gafik, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: 2 osoby, karciana, szybka, średniowiecze, podkładanie św

Post autor: bart8111 »

Jeśli jak piszesz nie musi być skomplikowana to może Court of the Medici. Klimat jakiego szukasz, podkładanie świń chyba też występuje. Tutaj można sobie recenzję obejrzeć: http://www.boardgamegeek.com/video/7651
Awatar użytkownika
vder
Posty: 716
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 281 times
Been thanked: 119 times

Re: 2 osoby, karciana, szybka, średniowiecze, podkładanie św

Post autor: vder »

gafik pisze: Gdzieś tu czytałem o takiej plaszówce co dzieje się na dworze króla i generalnie chodzi o kłamanie i wbijanie sobie noży w plecy, jakieś układy...? kurczę chyba jednowyrazowa nazwa...? jakieś słowo z francuskiego chyba...? ale nie jestem pewny... :(
zdaje się, że Intrigue http://www.boardgamegeek.com/boardgame/265/intrigue.


Basilica chyba też się kwalifikuje jako szybka, agresywna gra dla 2 os.
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: 2 osoby, karciana, szybka, średniowiecze, podkładanie św

Post autor: surmik »

Intrigue to 100% podkładania świń i oszukiwania ale na dwie osoby nie działa.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6427
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 923 times

Re: 2 osoby, karciana, szybka, średniowiecze, podkładanie św

Post autor: Odi »

W stylu 'dworskim', powiadasz....

No to tak:
LOTR Konfrontacja to ZNAKOMITA gra, szybka, bardzo szachowa, mnóstwo blefu itp, ale to nie jest karcianka. Daleka od klimatów 'dworskich'.

Cytadela - osobiście lubię grać w 2 osoby. Ten wariant ma tylu samo zwolenników, co i przeciwników. Havana na 2 osoby jest lepsza, ale tutaj z kolei żadnej 'dworskości' tez nie uświadczysz

Dominion? No, może to będzie najlepsze z Twojej listy. Choć setup wcale nie jest taki szybki :)

WH:I jest znakomite, i niby sam core set na początek wystarczy. Ale... No właśnie. wciągniesz się :) Dworskości też tam nie ma, raczej brutalna siła i wygrzew.

Ja bym jeszcze radził zwrócić uwagę na A Game of Thrones LCG - co prawda w 2 osoby działa podobno znacznie gorzej niż w 3-4, ale najlepiej pasuje do Twoich pozostałych wymagań (klimat średniowieczny, intrygi, podkładanie świń itp)
Awatar użytkownika
jingowawa
Posty: 888
Rejestracja: 12 kwie 2010, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: 2 osoby, karciana, szybka, średniowiecze, podkładanie św

Post autor: jingowawa »

Od razu po przeczytaniu samego tematu do głowy przyszła mi Cytadela
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: 2 osoby, karciana, szybka, średniowiecze, podkładanie św

Post autor: szmajchel »

Basilica, Cytadela, Dominion (ewentualnie Intryga - dużo więcej "świńskich kart"). W sumie ciężko cokolwiek więcej wymyśleć w tej kwestii. WH: I jest ZNAKOMITĄ grą, ale nie ma klimatu średniowiecza.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: 2 osoby, karciana, szybka, średniowiecze, podkładanie św

Post autor: sirafin »

Odi pisze:Ja bym jeszcze radził zwrócić uwagę na A Game of Thrones LCG - co prawda w 2 osoby działa podobno znacznie gorzej niż w 3-4, ale najlepiej pasuje do Twoich pozostałych wymagań (klimat średniowieczny, intrygi, podkładanie świń itp)
Podpisuję się pod tym. O ile planszowa Gra o Tron mi nie przypadła do gustu (za "sucha") to karciana ma mnóstwo klimatu i pełno tam intryg i brudnych zagrywek, gdy rody walczą o władzę. Póki co miałem okazję grać w 3 i 4 osoby, jest wtedy dużo interakcji ale trzeba ostrożnie planować zagrania, jak ktoś się za bardzo wychyli to dostanie po łbie od pozostałych, którzy poczują się zagrożeni. W 2 osoby siłą rzeczy rozgrywka będzie trochę inna, bo bierze się poprawkę tylko na jednego przeciwnika. Mimo to, sądzę że ten tytuł dobrze wpasowuje się w podane kryteria.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
jingowawa
Posty: 888
Rejestracja: 12 kwie 2010, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: 2 osoby, karciana, szybka, średniowiecze, podkładanie św

Post autor: jingowawa »

szmajchel pisze:Dominion (ewentualnie Intryga - dużo więcej "świńskich kart").
Bez przesady. Dominion to pasjans i tam nie ma wiele interakcji, a tych naprawdę agresywnych kart do podkładania świń to w podstawce jest tyle, że na palcach jednej ręki można policzyć.
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2266
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 392 times
Been thanked: 1043 times
Kontakt:

Re: 2 osoby, karciana, szybka, średniowiecze, podkładanie św

Post autor: Leviathan »

jingowawa pisze:
szmajchel pisze:Dominion (ewentualnie Intryga - dużo więcej "świńskich kart").
Bez przesady. Dominion to pasjans i tam nie ma wiele interakcji, a tych naprawdę agresywnych kart do podkładania świń to w podstawce jest tyle, że na palcach jednej ręki można policzyć.
...i właśnie dlatego masz w przytoczonym przez siebie cytacie:
szmajchel pisze:Dominion (ewentualnie Intryga - dużo więcej "świńskich kart").
Awatar użytkownika
pawel1454
Posty: 231
Rejestracja: 31 paź 2008, 22:11
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: 2 osoby, karciana, szybka, średniowiecze, podkładanie św

Post autor: pawel1454 »

Cytadela.
Trochę negatywnej interakcji jest też w karcianych Osadnikach, tylko klimat może nie pasować.
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: 2 osoby, karciana, szybka, średniowiecze, podkładanie św

Post autor: Pierzasty »

gafik pisze:szybka (...) W klimacie średniowiecznym (...) w stylu dworskim (...) żeby żona mogła mi podkładać tyle świń, żebym podnieść się nie mógł (...) Nie mam wymagań co do skomplikowania zasad (...) chyba jednowyrazowa nazwa...? jakieś słowo z francuskiego chyba
Gilotyna? Wybacz, ale musiałem ;)
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: 2 osoby, karciana, szybka, średniowiecze, podkładanie św

Post autor: cezaras »

Palais Royal, Ludwiczek XIV - nie wiem czy chodzą w dwie osoby (grałem w 3 lub 4), ale jak najbardziej "dworskie klimaty", interakcja przez przewagi itp...

na dwie osoby: Filary Ziemi - pojedynek budowniczych
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 994
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 56 times
Been thanked: 46 times

Re: 2 osoby, karciana, szybka, średniowiecze, podkładanie św

Post autor: charlie »

Odkopuję temat.Też szukam obecnie czegoś podobnego.

Gilotynę i Cytadelę mam i najbardziej pasują do warunków - choć gilotyna na 2 chodzi gorzej niż na 3. Mam też Osadników - szybką grę karcianą. Możecie przybliżyć trochę Basilicę i Palais Royal? Są podobne?

A może ktoś trafił na coś nowego. Tyle, że z mojej strony niekoniecznie w klimacie dworskim, ważne żeby działała na 2 osoby, karcianka, szybka, średniowieczny klimat może być (chyba, że odkryliście jakąś perełkę w innym), negatywnej interakcji może być sporo. Piszę tu, żeby nie zakładać nowego tematu. Myśłę, że gafik się nie obrazi :)
Awatar użytkownika
przemoo99
Posty: 310
Rejestracja: 26 gru 2010, 14:08
Lokalizacja: Sheffield/UK

Re: 2 osoby, karciana, szybka, średniowiecze, podkładanie św

Post autor: przemoo99 »

surmik pisze:Ja bym jeszcze radził zwrócić uwagę na A Game of Thrones LCG - co prawda w 2 osoby działa podobno znacznie gorzej niż w 3-4, ale najlepiej pasuje do Twoich pozostałych wymagań (klimat średniowieczny, intrygi, podkładanie świń itp)
Taaa... Zwlaszcza jak sie gra Martelami i po pojedynku militarnym rzucasz jedna swinska karte z tekstem: "Nie, to nie ja zabije sobie tych dwoch gosci tylko Ty"...

Kocham ten klan :)

A na 2 osoby dziala wg mnie lepiej bo nie ma tego karania osoby ktora wygrywa (doswiadczylem na wlasnej skorze grajac w 3 osoby)
Planszówkowy maniak... :)
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3640
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 54 times
Been thanked: 118 times

Re: 2 osoby, karciana, szybka, średniowiecze, podkładanie św

Post autor: gafik »

charlie pisze:...Piszę tu, żeby nie zakładać nowego tematu. Myśłę, że gafik się nie obrazi :)
Oczywiście, że się nie obrażę!!!
Mam Basilica, ale nie jest karciana tylko kafelkowa - buduje się planszę (symbolizującą budowlę) z kafelków o rozmaitych kolorach i właściwościach. Kto wybuduje największy obszar wygrywa. Jest silna negatywna interakcja - np. moje obszary są malutkie i widzę, że nie wygram, więc zmniejszę i wyburzę Twoje elementy.
Niestety nie jest to gra szybka, partie rozpoznawcze mogą trwać ponad godzinę.
Jest to bardzo abstrakcyjna gra logiczna - mnie się spodobała w niewielkim stopniu. Dam jej jeszcze kilka szans. Na razie oceniam na 5/10.
Filip z Lublina
Posty: 1680
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 23 times
Been thanked: 19 times

Re: 2 osoby, karciana, szybka, średniowiecze, podkładanie św

Post autor: Filip z Lublina »

2 de mayo
ODPOWIEDZ