Trudne łamigłówki

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Tomasz
Posty: 122
Rejestracja: 03 lut 2005, 00:11
Lokalizacja: Lublin

Trudne łamigłówki

Post autor: Tomasz »

Chcę sobie kupić jakąś łamigłówkę. Chcę żeby była wymagająca, dobrze by było aby umożliwiała wielokrotną zabawę. Bardzo, bardzo podoba mi się Chocolate Fix, sznurkowe czy druciane są zbyt jednorazowe, Tantrix Extreme i Marble Cube rozwiązałem za szybko. Szczególną uwagę przykuwają zabawki ThinkFun, Professor puzzle oraz Granny, ale producenci nie informują, które są trudniejsze, więc nie wiem, które wybrać. Pomożecie?
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Trudne łamigłówki

Post autor: ja_n »

Dla mnie Chocolate Fix był taki akurat, nie za trudny, nie za łatwy. Za to bardzo trudna była Blokada, choć rozwiązywałem tylko kilka zadań. Trudne jest też (dla mnie) Safari, chociaż słyszałem głosy, że to łatwa łamigłówka. Może to kwestia indywidualnych uzdolnień, albo nie umiem znaleźć odpowiedniego podejścia. Mimo wielokrotnych prób nigdy nie udało mi się rozwiązać ostatniego zadania z Cover Your Tracks, to też moim zdaniem dość trudna łamigłówka. Próbowałem rozwiązywać Top This i to też obiecująca łamigłówka.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Trudne łamigłówki

Post autor: folko »

Bardzo dobry i dość trudny jest Titanic... bardzo polecam. Blokada też jest fajna i trudna :-)
khaox
Posty: 419
Rejestracja: 13 wrz 2006, 15:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Trudne łamigłówki

Post autor: khaox »

Moge kierowac się tylko własnym doświadczeniem, ale z tego co grałem da się wybrac te kilka tytułów (dasz radę obdzielić rodzinę tytułami prezentów które mogą Tobie kupić na święta ;) )

chocolate fix = 4h dla wprawnego rozgryzacza ;) chociaz wrazenia początkowo są fantastyczne i koniecznie trzeba zaliczyc ten tytuł ;)

ja bym polecał ze SMARTa (polskim dystrybutorem jest Granna) Titanic i Alcatraz - obie na pierwszym miejscu, Metro, Anti-virus też są bardzo fajne (zwłaszcza ze względu na ciekawe rozwiązania mechaniczne tych 4 tytułów). Port lotniczy i blokada też są fajne i nie takie proste. Pozostałe tytuły które dotychczas sie ukazały są raczej prostsze, dostosowane dla rozgryzaczy szukających relaksu ;)
Alcatraz - http://www.krainagier.net/content/view/405/36/
Titanic - http://www.krainagier.net/content/view/598/36/
Anti-virus - http://www.krainagier.net/content/view/565/36/
Blokada - http://www.krainagier.net/content/view/428/36/

z Think Fun zwróć uwagę na 3 tytuły:
Rush hour - starszy, ale nie umierający dzięki gigantycznej ilości zadań (3 dodatki do kupienia za grosze) i dosyć trudnym zadaniom na wyższych poziomach - http://www.krainagier.net/content/view/252/36/
Cover Your Tracks - trudna, do wytłumaczenia w 3 sekundy, koniecznie do zaliczenia, ale raczej 2 wieczory dla wprawnej osoby - http://www.krainagier.net/content/view/477/36/
Tip Over - od tej łamigłówki zacząłem uwielbienie dla łamigłówek z nieodwracalnymi akcjami - bardzo dobra, łatwo dostepna, dodtkowe zadania na stronie wydawcy - http://www.krainagier.net/content/view/491/36/

A poza plastikowymi tworami powinieneś koniecznie zapoznać się z książką: http://www.empik.com/the-zen-of-the-lab ... ,ksiazka-p
bardzo fajny zbiór kolorowych labiryntów w kilku kategoriach, które mają w sobie bardzo dużo logiki i są bardzo wymagające. Juz na średnim poziomie trudności zadania są wyzwaniem... mała poręczna książeczka. Po angielsku, ale w całej książce są może 4 strony tekstu na podstawowym poziomie

A co do informowania przez producenta które są trudniejsze... nie ma miary. Pamiętam jak pisałem z Rafem Peetersem (autorem SMARTów) o tym jak wyznacza się trudność... zwykle jest grupa kontrolna. Statystyki czasu rozwiązania poszczególnych zadań... przydzielanie do kategorii trudności ... w związku z tym bywa, że masz problem z zadaniem na niższym poziomie trudności a któreś z mega eksperckich rozwiązujesz w 5 sekund... odbiegasz umiejętnościami od statystycznego człowieka masz problem ;) Wychodzą na przykład takie smaczki jak różnice w rozwiązywaniu łamigłówek przez kobiety i mężczyzn, przez reprezentantów różnych zawodów i za nic na świecie nie chce wyjść że wszyscy są równi. Nie chodzi o to, że ktoś jest gorszy, ale np zauważono silna zależność od płci - kobiety lepiej radziły sobie z jednym typem zadań, mężczyźni z innym (nie pamiętam juz dokładnie o które tytuły chodziło, musiałbym sie przekopać przez maile). Ale możesz zwrócić uwagę na sugerowany wiek... nie może być ograniczenia maksymalnym wiekiem, a minimalny wiek im wyższy tym prawdopodobnie lepiej... Szata graficzna mało mówi o trudności, musisz zachęcić klienta, więc nikt się nie powstrzyma przed narysowaniem zwierzątek na trudnej łamigłówce albo pseudo-ekskluzywną-super-drogą drewnianą wersją łamigłówki "na godzinę".

Do tego... jak sie przyglądniesz stronie http://puzzlebeast.com/ i http://www.clickmazes.com/ to znajdziesz komputerowe wersje wielu wersji łamigłówek do kupienia ;) plus masę innych
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Trudne łamigłówki

Post autor: MichalStajszczak »

Moim zdaniem masakrycznie trudne są zadania z kategorii Wizard łamigłówki Antywirus.
Polecam też łamigłówki Kobe i Gem Puzzlomatica.

Alcatraz będzie dostępny w Polsce prawdopodobnie w przyszłym roku
Awatar użytkownika
Tomasz
Posty: 122
Rejestracja: 03 lut 2005, 00:11
Lokalizacja: Lublin

Re: Trudne łamigłówki

Post autor: Tomasz »

Dzięki wam wszystkim. Jak zamówię pochwalę się co wybrałem. Zapowiada się wielkie łamanie głowy :)
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Trudne łamigłówki

Post autor: garg »

Nieśmiertelny (bo ma już ponad tysiąc lat) i naprawdę trudny jest oczywiście Tangram :)

Wzorów do ułożenia są tysiące, a nad niektórymi możesz siedzieć nawet po kilka godzin :lol: Chociaż oczywiście początkowe sa stosunkowo łatwe. Tak na podpuchę :mrgreen:
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Trudne łamigłówki

Post autor: MichalStajszczak »

Na to, że Tangram ma 3 tysiące lat, jak to podaje Wikipedia, nie ma żadnych dowodów. Pierwsza książka z zadaniami tangramowymi została wydana ok. 200 lat temu. Wprawdzie w tej książce łamigłówka jest określana jako bardzo stara, to w żadnych wcześniejszych źródłach nie ma o niej żadnej wzmianki.
Zadań tangramowych są faktycznie tysiące, ale chyba takich na kilka godzin myślenia trudno sie wśród nich doszukać. Moim zdaniem trudniejsze są podobne ideowo łamigłówki Gem i Kobe, o których pisałem wcześniej.
Warto jeszcze zwrócic uwagę na Pentomino, szczególnie w wersji 3D oraz Tetris Cube i chyba niedostępny aktualnie w Polsce Bedlam Cube.
Awatar użytkownika
Tomasz
Posty: 122
Rejestracja: 03 lut 2005, 00:11
Lokalizacja: Lublin

Re: Trudne łamigłówki

Post autor: Tomasz »

Bawiłem się Tangramem, niestety nie stanowi dla mnie większego wyzwania :)
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Trudne łamigłówki

Post autor: garg »

MichalStajszczak pisze:Na to, że Tangram ma 3 tysiące lat, jak to podaje Wikipedia, nie ma żadnych dowodów. Pierwsza książka z zadaniami tangramowymi została wydana ok. 200 lat temu. Wprawdzie w tej książce łamigłówka jest określana jako bardzo stara, to w żadnych wcześniejszych źródłach nie ma o niej żadnej wzmianki.
Ciekawe. Nigdy o tym nie słyszałem, ale to by pasowało do braku jakichś konkretnych wzmianek o źródłach tej łamigłówek, poza "bardzo stara" :)
MichalStajszczak pisze:Zadań tangramowych są faktycznie tysiące, ale chyba takich na kilka godzin myślenia trudno sie wśród nich doszukać. Moim zdaniem trudniejsze są podobne ideowo łamigłówki Gem i Kobe, o których pisałem wcześniej.
Tomasz pisze:Bawiłem się Tangramem, niestety nie stanowi dla mnie większego wyzwania :)
To potwierdza wyrażoną we wcześniejszym poście Khaoxa opinię, że poziom trudności jest bardzo subiektywny i jednak nie uniwersalny :wink:
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 145 times
Been thanked: 25 times

Re: Trudne łamigłówki

Post autor: uyco »

Dzięki Khaox za linki do recenzji, bo właśnie zastanawiałem się nad zakupem czegoś nowego. Jeśli chodzi o moje doświadczenia:
Blokada - ślicznie wykonana, wymagająca wyobraźni geometrycznej, dosyć trudna - zwłąszcza na wysokich poziomach. Jeszcze nie skończyłem.
Rush Hour - na razie przeszedłem podstawkę i jestem w połowie pierwszego dodatku - bardzo ciekawa, jak wpadnie się w trans to można śmiało kilkanaście zagadek przejść pod rząd. Gorąco polecam.
River Crossing - ciekawa, choć w moim odczuciu jednak dużo prostsza od pozostałych.
Chcolate Fix - piękna, genialna, ale zdecydowanie za prosta. No i mogliby dołożyć nowe zagadki.

Po lekturze recenzji kupię chyba Titanic i Tip Over.
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Trudne łamigłówki

Post autor: ja_n »

uyco pisze:Po lekturze recenzji kupię chyba Titanic i Tip Over.
Moim zdaniem Tip Over jest łatwiejsza niż River Crossing.
Awatar użytkownika
Tomasz
Posty: 122
Rejestracja: 03 lut 2005, 00:11
Lokalizacja: Lublin

Re: Trudne łamigłówki

Post autor: Tomasz »

Jeżeli ktoś kojarzy równie dedukcyjną łamigłówkę jak Chocolate Fix to proszę mi polecić.

Kupiłem Cover Your Tracks, kolegów namówiłem na Titanica i Blokadę :twisted:
khaox
Posty: 419
Rejestracja: 13 wrz 2006, 15:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Trudne łamigłówki

Post autor: khaox »

podobne do czekoladek? mozesz zobaczyc na Meta forms, cos jakby abstrakcyjny pierwowzór czekoladek http://www.g3poland.com/Fox_Mind/Meta__ ... is,102051/
i Zoologike http://www.g3poland.com/Fox_Mind/Zoolog ... is,102510/

jak dobrze pogooglasz to znajdziesz dema (wiem ze są bo grałem, ale nie pamietam juz gdzie... pewnie na stronie foxmind)

jakosciowo foxmind wydaje fantastycznie (mam ich oooops! , ktory tez polecam, chociaz ma jedna drobna wade... na nierownej powierzchni trudno sie gra) troszkę plastikowo, ale dopracowane do najmniejszego detalu
Awatar użytkownika
DDP
Posty: 369
Rejestracja: 12 kwie 2006, 18:01
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 7 times
Been thanked: 21 times

Re: Trudne łamigłówki

Post autor: DDP »

Odkopie temat by nie tworzyć nowego. Czy grał ktoś w: Shape by shape, Brick by brick, Square by square i Block by block wyd. ThinkFun? Kojarzą się trochę z tangramem 3d (zwłaszcza block by block). Fajnie to, nie za łatwe? Wiem że wszystko zależy od osoby. Powiem, że mnie akurat tangram sprawia problemy (seria gem) bo geometrycznie gorzej mi idzie niż w łamigłówkach przesuwanych (jak Tytanic, który nie stanowił większego problemu).
Zawsze gram o zwycięstwo!
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Trudne łamigłówki

Post autor: MichalStajszczak »

Block by block to nie tangram tylko Soma Cube - faktycznie łamigłówka przestrzenna
Do tangramu bardziej podobna jest łamigłówka Shape by shape - łamigłówka płaska, podobnie jak Brick by brick i Square by square.
Jeżeli lubisz łamigłówki, które "sprawiają problemy", to podobna do Gem ale chyba jeszcze trudniejsza jest łamigłówka Kobe tego samego producenta
Radek
Posty: 628
Rejestracja: 15 gru 2006, 21:20
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 6 times

Re: Trudne łamigłówki

Post autor: Radek »

Block by block jest trudne.
Pozostałe łatwiejsze, moim zdaniem.
Z przesuwanych dosyć fajne i do pomyślenia są pete's pike i hot spot.

podobne do chocolate fix jest gridworks, ale nie jestem pewny czy uda się to jeszcze kupić. Oprócz informacji jakie są w chocolte fix, w gridworks są zadania, w których dane jest "czego na pewno nie ma w danej komórce". Poziom trudności podobny do chocolate fix
ODPOWIEDZ