Gra dla 3+ dzieci w wieku 3-5 lat

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Benedetto XVII
Posty: 207
Rejestracja: 01 sie 2009, 18:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times

Gra dla 3+ dzieci w wieku 3-5 lat

Post autor: Benedetto XVII »

Witam,

Jak w tytule. Zbliża się Mikołaj, trzeba przygotować siostrzeńcom jakąś paczuszkę. Rozmawiamy o trójce dzieci w wieku 3-5 lat, jest to rodzeństwo (bliźnięta i jedno starsze).
Szukam jakiejś gry, w którą (po kilku pierwszych partiach pod opieką) dzieci mogłyby bawić się same. Fajnie, jakby gra zawierała jakieś elementy edukacyjne - ćwiczące zręczność, spostrzegawczość itp. Raczej byłbym ostrożny z nauką liczenia czy rozpoznawania - to będzie za rok ;)
Gra powinna być ładna, kolorowa, przykuwająca uwagę, ilustrowana prostymi obrazkami, o prostych regułach.
Polecono mi "Planetę zmysłów", która wstępnie spełnia założenia, jednakże wolałbym zapytać jeszcze forumowiczów o jakieś alternatywne tytuły, gdyż nie mam doświadczeń z maluchami.
Jakieś ciekawe propozycje?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Gra dla 3+ dzieci w wieku 3-5 lat

Post autor: palladinus »

Generalnie szukam czegoś z tej samej kategorii. O Planecie zmysłów nie słyszałem. Ja rozmyślam nad Pędzącymi żółwiami. Też nie mam doświadczenia w tym temacie, więc będę wdzięczny za podpowiedź. Z tym że ja chętnie też bym się przyłączał do gry :)
Z góry dziękuję za sugestie.
SolusLupus
Posty: 122
Rejestracja: 02 lut 2010, 17:49
Lokalizacja: Gdynia

Re: Gra dla 3+ dzieci w wieku 3-5 lat

Post autor: SolusLupus »

Mój synek, lat 3, od roku gra w pędzące żółwie, choć początkowo odrobinę niezgodnie z regułami ;) - mogę je więc z czystym sumieniem polecić. Ponadto - ale to na jedną osobę - lubi memory i łamigłówki GRANNY opisane ostatnio przez ŚGP - zwłaszcza auto.
Awatar użytkownika
Benedetto XVII
Posty: 207
Rejestracja: 01 sie 2009, 18:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times

Re: Gra dla 3+ dzieci w wieku 3-5 lat

Post autor: Benedetto XVII »

Recenzję "Planety zmysłów" od Haby znalazłem TUTAJ, i brzmi bardzo interesująco, ale nadal się waham.
Nie wiem, po prostu, na ile wykonywanie tych zadań będzie dla dzieci nadal interesujące po rozegranych powiedzmy 3-4 partiach?
Może rzeczywiście pędzące żółwie będą lepsiejsze? Lub jakiś jeszcze inszy tytuł?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Gra dla 3+ dzieci w wieku 3-5 lat

Post autor: konev »

Skubane Kurczaki
Gulo Gulo
The Kids of Carcassonne
Zwierzak na zwierzaku
Re re kum kum
... czyli klasyka
oraz gigantyczna ilość gier HABY, których nie dano mi jeszcze sprawdzić. Najlepiej wejść na BGG, do zakładki gier dla dzieci i po kolei sobie sprawdzać tytuły oraz granice wieku.

PRAWIE KAŻDA gra dla dziecka w tym wieku ma wartość edukacyjną, tak więc nie siliłbym się tutaj na jakieś cuda, które mają z malucha zrobić geniusza ;).

[edit] Przejrzałem recenzje z Planety Zmysłów i wygląda to bardziej na zabawę niż na grę. Dodatkowo zabawę w której musza uczestniczyć dorośli. Przykłady:
Mistrz równowagi to znane ćwiczenie z balansowaniem przedmiotem na głowie. Tutaj gra poleca dziecku ustawić sobie na głowie jedną z puszek i okrążyć z nią stół dookoła. Jak wspomniałem wyżej, lepiej jednak użyć woreczka z grochem lub innym sypkim wypełnieniem.
Czuły nos wymaga od dorosłego przygotowania w pięciu salaterkach różnie pachnących substancji, a od dziecka rozpoznania substancji po zapachu.
Znawca smaków podobny jest do zadania Czuły nos. Przygotowuje się 6 salaterek z różnymi produktami spożywczymi i dziecko rozpoznają je po smaku.
Mistrz pamięci ćwiczy pamięć, koncentrację oraz refleks. Dzieci przyglądają się 10 drewnianym elementom leżącym na środku planszy i zamykają oczy. Określony wcześniej gracz zabiera jeden element, chowa go i zakrywa planszę chustą. Pozostałe dzieci zgadują, czego brakuje. Kto pierwszy poda właściwą odpowiedź, zdobywa kulkę. Nie trzeba się jednak spieszyć, bo za pospieszną błędną odpowiedź nie dostaje się nic i nie można już więcej zgadywać.

Tak więc zamiast Planety Zmysłów można chyba kupić książkę z 1001 zabaw dla dzieci i używać klocków/zabawek, które już ma się w domu ;). Przy czym zaznaczam, że pobieżnie to przejrzałem.
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
Benedetto XVII
Posty: 207
Rejestracja: 01 sie 2009, 18:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times

Re: Gra dla 3+ dzieci w wieku 3-5 lat

Post autor: Benedetto XVII »

PRAWIE KAŻDA gra dla dziecka w tym wieku ma wartość edukacyjną, tak więc nie siliłbym się tutaj na jakieś cuda, które mają z malucha zrobić geniusza
Nie chodzi o cuda, po prostu dzieci w wieku lat 3 zazwyczaj są za małe żeby rozróżniać bardziej skomplikowane symbole, np cyfry czy litery. Nieprzypadkowo czytania programowo uczy się dopiero w wieku 5-6 lat. Próby zaniżania tego wieku mogą np zaowocować dysleksją w dorosłym życiu. Dlatego pozycja dobra dla np pięciolatka nie musi być dobrą pozycją dla trzylatka, więc wole przebrać pod tym kątem "klasykę".

Dlatego zależy mi żeby gra dobrana była dobrze. A ponieważ kompletnie się na tym nie znam, poprosiłem o zdanie forumowiczów.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Gra dla 3+ dzieci w wieku 3-5 lat

Post autor: konev »

Prawda jest też taka, że
- różnica wieku 3 lata, a 5 lat jest bardzo duża
- różnica pomiędzy poszczególnymi dziećmi w tym samym wieku 3,4 lata potrafi być bardzo duża.

Na pierwszy rzut bym kupił Skubane Kurczaki. Ale nie ma nigdy 100% pewności, że się sprawdzi. Może się dziś nie sprawdzić, ale już będzie dobrze za pół roku.
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
blue cat
Posty: 15
Rejestracja: 15 cze 2009, 14:38
Lokalizacja: praska strona Wisły

Re: Gra dla 3+ dzieci w wieku 3-5 lat

Post autor: blue cat »

z uwagi na to że młodszych jest dwoje i jedno starsze
polecę coś na zręczność, refleks i spostrzegawczość
spadające małpki prod. Mattel - zręcznościowa
a na spostrzegawczość i refleks Figurix lub Halli Galli Junior
lub cos z Haby, np: Piramidka zwierząt, albo z Selecty: Zoowaboo
wszystkie są kolorowe i ładnie wydane
a dzieci będą mogły bawić się we własnym gronie, bez pomocy dorosłych

pozdrawiam
blue cat
grucha
Posty: 361
Rejestracja: 08 paź 2006, 08:18
Lokalizacja: Szamotuły, k/Poznania
Has thanked: 13 times
Been thanked: 5 times

Re: Gra dla 3+ dzieci w wieku 3-5 lat

Post autor: grucha »

możę Rattle snake ?
Pochodzenie człowieka od małpy jest prywatną sprawą każdego z nas.
ODPOWIEDZ