Living Card Game.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Raviael
Posty: 29
Rejestracja: 26 wrz 2010, 00:55
Lokalizacja: Wrocław

Living Card Game.

Post autor: Raviael »

Witam.

Zakładam ten temat, gdyż ostatnio nakręciłem się na kupienie jakiegoś LCGa. Problem tkwi w tym, że to, co mi się podoba w LCG to... właśnie idea zamkniętego pudła. Grałem w karcianki kolekcjonerskie, ale jest to straszny pożeracz kasy, a poza tym w tego tupu grach z reguł wygrywa ten, kto więcej zainwestuje w deck. W magicu zaś dochodzi już do totalnych absurdów. Dlatego też chciałbym kupić jakiegoś "core seta" (i kilka dodatków i na tym basta) i grać na nim z kumplami. Na drafty, składanie talii z dostępnych kart etc. NIE zamierzam jednak kupować żadnego pudła x2 lub x3. NIE lubię robić decków w stylu combo na 14 kart w trzech kopiach. Nie chcę robić z tego collectibla, a jedynie karcianą wersję gry planszowej, do której nie trzeba dokupywać ciągle nowych kart, a gra jest ciekawa i się nie nudzi. Wiecie o co chodzi, obieg zamknięty, zebrać ok. 500 kart i tylko tym grać. Tak o, do pogrania z kumplem/kuzynem/kimkolwiek, a nie z fanatykami-kolekcjonerami, którzy grają tylko na uber-deckach.

Póki co mam na oku trzy tytuły: Warhammer Invasion (jeszcze się nie zdecydowałem do końca :D), Call of Cthulhu i A Game of Thrones.
Który z nich będzie najbardziej odpowiednia (głównie na 2 graczy, z sensowną interakcją)?
A może znacie jeszcze jakąś inną grę karcianą spełniającą wyżej wypisane wymogi (niekoniecznie living card game)?
W której karty są, że tak powiem najbardziej wyważone (by nie było efektu przegiętych i słabych kart)?
Czy powyższy system wypali (bez ciągłego inwestowania w karty)?

Proszę o rady, opinie etc.
Rav
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Living Card Game.

Post autor: SeeM »

We Wrocławiu jest ogromna społeczność graczy LCG, głownie chyba Cthulhu i Inwazji. A pewnie ktoś od Tronu, Warcrafta i Magic też się znajdzie.

http://www.whinvasion.pl/viewforum.php?f=13 - poczekaj na najbliższy turniej Inwazji i zapytaj graczy bezpośrednio, bo znają wiele tych gierek.
+ (BGG)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 924 times

Re: Living Card Game.

Post autor: Odi »

Od razu można powiedzieć, że AGoT LCG odpada, bo najlepiej sprawdza się w rozgrywkach 3-4 osobowych. W CoC nie grałem. Mam za to WHI i jestem fanem tej gry.
Sama mechanika jest bardzo fajna, ale pewnie już sporo o niej czytałeś, więc nie będę tu się nad nią rozwlekał.

Miałem dokładnie taki sam zamiar jak Ty: jeden Core Set, jakieś dodatki, trochę boosterków i na tym koniec. Jak to wyjdzie w praktyce? Nie wiem

Na razie mam:
- Core Set - jeden naprawdę wystarczy, nie ma co się bawić w kolejne kopie samej podstawki
- Szturm na Ulthuan - konieczny zakup - wprowadza talie elfów wysokich i mrocznych
To jest minimum, ale to minimum spokojnie starczy Wam na kilkadziesiąt fajnych rozgrywek.
Kupcie to od razu w zestawie i pograjcie samymi taliami podstawowymi, żeby załapać klimat poszczególnych nacji (każdą gra się inaczej)

Do tego mam jeszcze:
- 3 battlepacki z cyklu wrogów
- Marsz Nieumarłych
Razem z powyższymi, daje to już w tym momencie naprawdę sporą liczbę kart i możliwości kombinowania z taliami.

W planach:
- kolejne 3 battlepacki z cyklu wrogów i 6 battlepacków z cyklu spaczenia
Łącznie wszystko da mi ok 500 wzorów kart i mam wrażenie, że to juz naprawdę będzie wystarczyło na dłuuuuu u u u u u u u u u u u u u u u u u u uu go.
Jasne, FFG będzie wprowadzać nowe mechaniki, nowe możliwości, i pewnie skuszę się np na dodatek wprowadzający Kislev, Bretonię czy Norskę (jako neutrale), czy umożliwiający grę multiplayer. Ale te 500 wzorów kart to będzie POTĘŻNA liczba. Spokojnie można na tym poprzestać w zabawie z kumplami, a i w turniejach nie powinno być źle.

Jeśli nie zamierzasz wydawać aż tylu pieniędzy, to myślę, że wariant: Core Set + Ulthuan + 6 battlepacków z cyklu spaczenia (wyjdą w listopadzie w jednym pakiecie, za ok 170-180 zł, może nawet taniej) starczy w zupełności do fajnej gry z kumplami :)

Z innych gier:
Warto zwrócić uwagę na Race for the Galaxy (na rynku jest podstawka za ok 90 zł + 3 dodatki, po 60-70 zł każdy). Gra jest świetna, tyle że ma zdecydowanie bardziej subtelną interakcję niż WHI. W Warhammerze liczy się bezpośredni wygrzew, RftG to przy tym trochę pasjans (choć znakomity i emocjonujący).
Natomiast, odwrotnie niż w przypadku WHI, gdzie właściwie można kupić wszystko od razu, RftG najlepiej kupić albo samą podstawkę, albo ewentualnie razem z pierwszym dodatkiem. Dwa kolejne mocno komplikują grę (ale wprowadzają tez trochę bezpośredniej interakcji)
adamatom
Posty: 96
Rejestracja: 26 sty 2010, 22:02

Re: Living Card Game.

Post autor: adamatom »

http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 43&t=12026

Tutaj, masz dosyć obszerny wątek na temat LCG. Może będzie troszkę przydatny.
Ja chciałbym dorzucić swoje pytanie w tym temacie. Jak bardzo kuszą nowe dodatki? Tzn. Ok powiem sobie, że kupię np. W:I Core Seta, do tego np. Szturm aby mieć 6 nacji i trochę nowych kart do kombinowania, ew. coś małego i koniec. Cena ok. 220 zł. Czy czymś takim będę wstanie równorzędnie zagrać partie wszystkimi nacjami? Czy będę mógł do każdej nacji wykorzystywać różne strategie? (mowa o graniu w jednej grupie, jak w planszówkę)

I najważniejsze pytanie, czy przy takim wydatku nie będzie mnie kusić aby dalej dokupywać? W końcu jeden duży dodatek to już cena planszówki? A może lepiej tą kasę wydać na Starcrafta? Albo 51. Stan, RFTG i Brass ?

Kolega wyżej napisał co posiada bo go to wciągnęło. Wydał ok. 380-400 zł Na jedną grę ! Ciągle chodzi o to samo. Ta sama mechanika, ten sam klimat, taki sam fun z gry. Nie lepiej kupić za to 4-5 różnych planszówek/karcianek (np. Brass, 51. Stan, RftG, Power Grid: ZM) i mieć różne rodzaje zabawy do wyboru? Proszę dajcie swoją opinię.
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: Living Card Game.

Post autor: sheva »

Ja może jestem nieobiektywny ale na pewno wziął bym 5 różnych gier ;) A RftG i 51 na pewno bym obejrzał przed zakupami jakimikolwiek :)
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 924 times

Re: Living Card Game.

Post autor: Odi »

adamatom -> to jest, widzisz, ciekawa sprawa... Czasem lepiej zakupić drogą grę, która ma świetną grywalność i często będzie gościć na stole (np The Fires of Midway, za 250 zł - drogie, ale nie żałuję ani złotówki), niż kilka tańszych, które będą leżeć odłogiem.

Ta samo jest z WHI

Ja już mam sporo różnych gier, i z tej perspektywy inwestowanie w WHI nie jest dylematem pt "Czy lepiej wydać 400 zł na WHI czy może na 2-3 planszówki?". Po co mi 2-3 kolejne planszówki, skoro tutaj mam pewniaka, w który chcę grać i grać, a każda nowa inwestycja multiplikuje ilość możliwości, kombosów... Czyli gra staje się coraz miodniejsza :) Pewnie inaczej wygląda to na początku przygody z planszówkami, bo w sumie wokół takie mnóstwo świetnych gier, a tu tylko ładowanie kasy w jedną... Każdy musi sam sobie odpowiedzieć.

Ale WHI to naprawdę świetna gra. Potrafię sobie wyobrazić, że do rozgrywek dwuosobowych ktoś ma właśnie tylko WHI, i swoją kolekcję uzupełnia ewentualnie o kilka gier rodzinnych na spotkania 3,4 czy 5 osobowe.

Za 220 zł można będzie kupić Core Set+Ulthuan+1-2 battlepacki (te małe, z cyklu spaczenia). Będę upierał się, że jednak warto kupić cały CYKL battlepacków (czyli 6 sztuk, np cykl spaczenia, lub nowszy - cykl wrogów), bo dopiero wtedy mamy jakiś balans. Pojedyncze battlepacki są niezbalansowane - pełny obraz dostajemy dopiero po zakupie całego cyklu.
Te z cyklu wrogów są większe (20 wzorów kart po 3 szt każdej - ok 40-45 zł), a te z cyklu spaczenia mniejsze, ale tańsze (20 wzorów kart, 1,2 lub 3 szt każda - łącznie 40 kart w jednym battlepacku, cena ok 30 zł).
Więc naprawdę radzę zakup CS + Ulthuan + 6 battlepacków z cyklu spaczenia (170-180 zł). To pozwoli się pobawić w konstrukcję talii.

To jest niby ta sama gra, ale:
- siła każdej nacji leży w czymś innym, każdą gra się inaczej, często wręcz zupełnie inaczej
- styl każdej nacji można jeszcze modyfikować o tzw karty neutralne (np Skaveni w cyklu spaczenia, Nieumarli i Jaszczuroludzie w Marszu), które dodają kolejne specjalne mechaniki
- w ramach samej nacji kart jest całkiem sporo i można sobie próbować różnych rozwiązań. Myślę, że taki zestaw o którym mówiłem pozwoli już na skonstruowanie 2, może 3 różnych skutecznych talii dla każdej nacji. Różnych, tzn opartej na innym twiście, na innym kluczowym kombosie, który pozwoli nam niszczyć przeciwnika. A zanim skonstruujesz skuteczną talię, to musisz ją testować w różnych warunkach, czyli... grać :) Więc grywalność jest naprawdę spora.
Oczywiście z każdym kolejnym dodatkiem te możliwości się zwiększają. Ale w sumie można się zadowolić tym, o czym pisałem.
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Living Card Game.

Post autor: Senthe »

adamatom pisze:http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 43&t=12026

Tutaj, masz dosyć obszerny wątek na temat LCG. Może będzie troszkę przydatny.
Ja chciałbym dorzucić swoje pytanie w tym temacie. Jak bardzo kuszą nowe dodatki? Tzn. Ok powiem sobie, że kupię np. W:I Core Seta, do tego np. Szturm aby mieć 6 nacji i trochę nowych kart do kombinowania, ew. coś małego i koniec. Cena ok. 220 zł. Czy czymś takim będę wstanie równorzędnie zagrać partie wszystkimi nacjami? Czy będę mógł do każdej nacji wykorzystywać różne strategie? (mowa o graniu w jednej grupie, jak w planszówkę)

I najważniejsze pytanie, czy przy takim wydatku nie będzie mnie kusić aby dalej dokupywać?

Tego nie da się zagwarantować ;)

Myślę, że Szturm + Core Set wystarczą, będzie to oczywiście wersja troszkę wykastrowana, ale z pewnością da się w to grać dla funu. (Skoro ludzie mają fun z samego Core Seta, to widać można)

Chociaż osobiście dodałabym do tego Marsz Potępionych, niby spory wydatek, ale też dużo kart (co prawda dlatego, ze wszystkie są x3), koszt w przeliczeniu na kartę wychodzi niższy, no i wtedy naprawdę da się pokombinować z czymś ciekawszym. Ale to już decyzja zależna od tego, jak bardzo Inwazja Was wciągnie ;)
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
Raviael
Posty: 29
Rejestracja: 26 wrz 2010, 00:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: Living Card Game.

Post autor: Raviael »

Odi pisze:Miałem dokładnie taki sam zamiar jak Ty: jeden Core Set, jakieś dodatki, trochę boosterków i na tym koniec. Jak to wyjdzie w praktyce? Nie wiem
Dobrze wiedzieć, że nie jestem z tym problemem sam :D
Odi pisze:Jeśli nie zamierzasz wydawać aż tylu pieniędzy, to myślę, że wariant: Core Set + Ulthuan + 6 battlepacków z cyklu spaczenia (wyjdą w listopadzie w jednym pakiecie, za ok 170-180 zł, może nawet taniej) starczy w zupełności do fajnej gry z kumplami :)
Odi pisze:Więc naprawdę radzę zakup CS + Ulthuan + 6 battlepacków z cyklu spaczenia (170-180 zł). To pozwoli się pobawić w konstrukcję talii.
:shock: Za niecałe 200 zł podstawka, dodatek i 6 packów?! Chyba źle to zinterpretowałem i jest to cena za same battlepacki. :lol:

Co do waszych sugestii, z tego co wywnioskowałem to Marsz i Cykl Wrogów składają się z kart x3.. :? Więc chyba skuszę się tylko na w/w wariant (podstawka, ulthuan, 6 paczek spaczenia), bo IMO deck x3 to to samo co deck 14 kart, a tego nie chcę. Wtedy do gry wchodzi pewna rutyna i ilość strategii zmniejsza się do odpalania przez całą grę tego samego combosa. Wolałbym, żeby w moich rozgrywkach karty aż tak się nie powtarzały.
Za 220 zł można będzie kupić Core Set+Ulthuan+1-2 battlepacki (te małe, z cyklu spaczenia). Będę upierał się, że jednak warto kupić cały CYKL battlepacków (czyli 6 sztuk, np cykl spaczenia, lub nowszy - cykl wrogów), bo dopiero wtedy mamy jakiś balans. Pojedyncze battlepacki są niezbalansowane - pełny obraz dostajemy dopiero po zakupie całego cyklu.
Właśnie na tym balansie też mi zależy. :)
adamatom pisze:Kolega wyżej napisał co posiada bo go to wciągnęło. Wydał ok. 380-400 zł Na jedną grę ! Ciągle chodzi o to samo. Ta sama mechanika, ten sam klimat, taki sam fun z gry. Nie lepiej kupić za to 4-5 różnych planszówek/karcianek (np. Brass, 51. Stan, RftG, Power Grid: ZM) i mieć różne rodzaje zabawy do wyboru? Proszę dajcie swoją opinię.
Podkreślę tylko jedną różnicę - to jest karcianka, a nie planszówka. Gry karciane (te dobre gry karciane) mają to do siebie, że chce się w nie grać ciągle i ciągle(mówię tutaj o osobach, które przepadają za karciankami). Sądzę, że replayability takiej gry jest o wiele większe niż karcianek zawierających ograniczoną liczbę 100 kart. Nie twierdzę, że są one źle, tylko, że po 10 razie nowe kombo kumpla nie robi już na Tobie wrażenia. Poza tym - weźmy np. grających w Magica czy inne CCG - ile oni na to wydają kasy? Na pewno więcej, jeżeli chcą mieć pro decki. Grają od lat, a nie nudzi im się to. Ja chcę to samo tylko w wersji zamkniętej. Oczywiście sam chcę mieć kilka różnych gier pod względem gatunku (żeby ciągle nie wałkować tego samego tematu), ale w tym jedną rozbudowaną karciankę, w którą mógłbym grać częściej niż standardowe raz na tydzień.

BTW może ktoś coś napisać o Call of Cthulhu? Bo niestety żadna opinia o tej grze tutaj nie padła, a z tego co udało mi się rozeznać to gra jest równie ciekawa zarówno pod względem zasad, jak i opcji wychodzących ze core seta (165 kart, wszystkie x1, 7 frakcji, które można mieszać).

Rav
adamatom
Posty: 96
Rejestracja: 26 sty 2010, 22:02

Re: Living Card Game.

Post autor: adamatom »

Chciałbym podziękować przedmówcą za opinię, poglądy. Rozjaśniliście mi trochę sprawę. Jednak przy mojej ilości gier (około 7-8) i ciągłej chęci poznawania nowych mechanik, tytułów, rodzajów rozgrywek. Wydanie około 360 zł (CS + AoU + 6 BP) na grywalną grę dla dwóch to na razie nie dla mnie ;)

Oczywiście rozumiem, że to jest karcianka, w którą ma się chcieć grać non stop, bo ciągle nas zaskakuje. Jednak, jak na razie jest to dla mnie gra (nie ważne czy zaklasyfikowana jako karciana czy planszowa). Więc powstrzymam się z zakupem WH:I, aby się nie wciągnąć :D
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Living Card Game.

Post autor: Senthe »

Ale jeśli chcesz poznać grę, poczuć jej smak - zapraszamy do grania online na Vassalu :)
(to taki chytry podstęp, a nuż się wciągniesz ;P)
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Living Card Game.

Post autor: SeeM »

adamatom pisze:Chciałbym podziękować przedmówcą za opinię, poglądy. Rozjaśniliście mi trochę sprawę. Jednak przy mojej ilości gier (około 7-8) i ciągłej chęci poznawania nowych mechanik, tytułów, rodzajów rozgrywek. Wydanie około 360 zł (CS + AoU + 6 BP) na grywalną grę dla dwóch to na razie nie dla mnie ;)
Źle rozumujesz. :) To nie jest grywalna gra - to jest gra, dla której poświęcisz całe wieczory i nawet bez znajomych będziesz przerzucał kartki w segregatorze szukając nowych pomysłów, czy podglądał kto co zmienił ostatnio w swojej talii na deckboksie. Ja akurat taki jestem, że wolę grac dobrze w pięć dobrych gier, niż znać średnio dwadzieścia mechanik i na okrągło handlować grami.

Starszych BP Corruption nie polecałbym na początek, bo są niby tańsze, ale karty nie są w trzech kopiach, co jest niesamowicie irytujące dla turniejowego gracza :| więc dla grających we własnym gronie może być również.

Natomiast kupienie podstawki od Inwazji można porównać do zakupu podstawki do Dominiona - jest już dużo dodatków, a granie jednym pudełkiem nadal mnie bawi i potrafi zaskoczyć. Po prostu mechanika się broni i jakkolwiek dodatki wnoszą ogromnie dużo, to da się grać "zamkniętym pudłem".

Co do grania latami w Magic i się nie nudzi - gwarantuję, że gdyby przestaliby wypuszczać dodatki, już dawno by się znudziło. :) Nawet format Legacy, gdzie zasadniczo możesz grać tą samą talią przez kilka lat, ewoluuje i pojawiają się nowe decki. Specyfiką karcianek jest to, że po pewnym czasie okazuje się, że niektóre talie są (bardziej lub mniej) subtelnie lepsze od innych i to widać przy graczach na równym poziomie. Ale nawet zmiana jednej karty na inną może spowodować zmianę tego stanu rzeczy. Dodatki gwarantują, że konkretny deck nie utrzyma się na topie zbyt długo. Nawet nie chodzi o to, że twórcy gry specjalnie podpakują przeciwną strategię (co zazwyczaj oznacza koniec dobrej karcianki), ale dzieje się to siłą rzeczy poprzez nowe karty.
+ (BGG)
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Living Card Game.

Post autor: zephyr »

Senthe pisze:Ale jeśli chcesz poznać grę, poczuć jej smak - zapraszamy do grania online na Vassalu :)
(to taki chytry podstęp, a nuż się wciągniesz ;P)
Są jakieś regularne partie wasalowe, nawet bym się pobawił TCG/LCG ale pomysł z wydawaniem paruset zł na jedną grę i to jeszcze wymagającą środowiska mnie odstrasza, a granie za darmo po internecie brzmi fajnie.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Living Card Game.

Post autor: Senthe »

Pozwolę sobie zalinkować: http://whinvasion.pl/viewforum.php?f=48

All you need :)

Partii regularnych nie ma, ale jeśli wbijesz się od czasu do czasu na serwer, na pewno znajdziesz kogoś, kto zagra z newbie ;)
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
adamatom
Posty: 96
Rejestracja: 26 sty 2010, 22:02

Re: Living Card Game.

Post autor: adamatom »

Mnie jakoś rozgrywki komputerowe nie wciągają. Może dlatego, że ważny dla mnie jest element gry planszowej - czyli granie na żywo. Odejście wtedy od komputera.
SeeM pisze: Źle rozumujesz. :) To nie jest grywalna gra - to jest gra, dla której poświęcisz całe wieczory i nawet bez znajomych będziesz przerzucał kartki w segregatorze szukając nowych pomysłów, czy podglądał kto co zmienił ostatnio w swojej talii na deckboksie. Ja akurat taki jestem, że wolę grac dobrze w pięć dobrych gier, niż znać średnio dwadzieścia mechanik i na okrągło handlować grami.
Nie mówię, żeby iść w ilość gier. Twierdzę, że na początku przygody nie mam jeszcze wszystkich ciekawych innowacyjnych typów/rozwiązań w grach. A Mogąc raz zagrać w świetną ekonomię, raz w deckbuilding, raz w strategię ... itd.
Zdanie o poświęcaniu całych wieczorów mnie przeraża :D znając siebie mogę w to wpaść ;)
SeeM pisze: Natomiast kupienie podstawki od Inwazji można porównać do zakupu podstawki do Dominiona - jest już dużo dodatków, a granie jednym pudełkiem nadal mnie bawi i potrafi zaskoczyć. Po prostu mechanika się broni i jakkolwiek dodatki wnoszą ogromnie dużo, to da się grać "zamkniętym pudłem".
Akurat mam podstawkę od Dominiona, korciła mnie Intryga ale nie kupiłem z jednego względu: cel i założenie gry jest ciągle takie same. Wolałem wydać pieniądze na coś dla mnie odkrywczego.

Może zadam swoje ostatnie proste pytanie. Czy jednoznacznie da się grać w WH:I samym Core Setem i nie będę odczuwał niedogodności związanych z brakiem balansu, który FFG wprowadziło specjalnie aby skłonić do kupowania dodatków?
Awatar użytkownika
godpuppet
Posty: 592
Rejestracja: 30 gru 2008, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Living Card Game.

Post autor: godpuppet »

To jeszcze ja dorzucę słowo na temat Call of Cthulhu. Z zastrzeżeniem, że nie porównam do pozostałych LCG, bo nie grałem oraz z drugim, że od zawsze lubiłem budować talie, co może trochę skrzywiać moje spojrzenie na Core Set.

Pojedynczy Core set wykorzystujesz z założenia w ten sposób, że bierzesz 2 frakcje z 7 dostępnych (frakcje to jak kolory w Magicu), dorzucasz karty neutralne do 50 i grasz. Teoretycznie masz dwadzieścia parę różnych talii, co powinno starczyć na kilkadziesiąt rozgrywek. Jednak rozgrywki nie do końca satysfakcjonują, ponieważ masz każdą kartę tylko w 1 kopii. I jak zużyjesz swoją jedyną niszczarkę do supportów albo na nią nie trafisz, a przeciwnik wystawi Blackmoor Estate (support, który wyrzuca Ci karty z decku), to już wiadomo, że zostaniesz przewinięty i nic nie zrobisz. Niektóre karty robią się bardzo mocne (Ravager from the Deep, Y'Golonac), bo nie masz na nie haka, albo jeden w talii, co frustruje. Dlatego sam core set moim zdaniem, to trochę za mało na satysfakcjonujące kilkadziesiąt partii.
Zaznaczam, że sama gra jest świetna, z fajnym klimatem (choć jestem fanem twórczości Lovecrafta, więc u mnie z tym było łatwo:), sprytnym systemem domen i zasobów, który powoduje, że niemal zawsze możesz kart użyć - jak nie zagrać, to jako zasobu pod domenę. Sam COre set składa się z bardzo dobrych i przydatnych kart.

Moim zdaniem, żeby sobie sympatycznie pograć i mieć przyzwoite możliwości stosowania różnych talii, trzeba by kupić 2x Core Set i 1 x dodatek Secrets of Arkham. Za około 300 PLN masz po 2 kopie każdej karty, 27 różnych kart dla każdej frakcji plus neutrale, a w Secrets są również doskonałe karty. Pozwoli to np. budować talie składające się z jednej frakcji (sam core set nie da rady, za mało wzorów), jest dużo więcej możliwości.

Jakbyś miał dodatkowe pytania, służę pomocą tu albo na pw.
All work and no play makes Jack a dull boy!
Rogue30
Posty: 107
Rejestracja: 25 lut 2009, 16:10

Re: Living Card Game.

Post autor: Rogue30 »

Odi pisze:Od razu można powiedzieć, że AGoT LCG odpada, bo najlepiej sprawdza się w rozgrywkach 3-4 osobowych.
Od razu można powiedzieć, że piszesz bzdury i nie wiesz co czynisz.
To tak jak ja bym napisał, że WHI od razu odpada, bo przecież dostajesz 4 talie w pudełku.
ODPOWIEDZ