Planszówka do grania z narzeczoną :)

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
RamJack
Posty: 17
Rejestracja: 13 lip 2012, 23:35

Planszówka do grania z narzeczoną :)

Post autor: RamJack »

Witam :)

Szukam gry, która sprawdzi się w grze z narzeczoną. ;)
Wymagania:
- Ustaliłem sobie granicę finansową do 100zł
- Losowość nie może być dominująca (ale ewentualnie może występować jako miły dodatek ;))
- Musi się podobać dziewczynom... przy okazji aby też nie było wstydu zagrać z kumplami =P
- Tematyka dowolna
- Ciekawa wciągająca rozgrywka, która się będzie śnić po nocach :mrgreen:
- Czas gry do około godziny
- BARDZO WYSOKA regrywalność

Moje doświadczenia w grach planszowych to:
Neuroshima hex 2,5 + babel - świetna gra. Dlatego myślę też nad Drako bo też zawiera hexową planszę ;)
Władca Pierścieni LCG - gram głównie sam z soundtrackiem filmowym w tle :)
Ryzyko - zakup promocyjny. za duża losowość dla mnie ale czasami się do niej wraca. ;)

Wspólne granie z dziewczyną:
Pędzące żółwie
Prawo dżungli
Magiczny miecz

Aktualnie znalazłem następujące interesujące mnie tytuły:
- Carcassonne - bardzo dużo opinii pozytywnych, chociaż i tak boję się kupować w ciemno. Cieszy mnie cena niewiele ponad 50zł
- Drako - świetnie wydana gra. czuć klimat. nie wiem czy losowość większa niż w neuro hex (bo w niej jest ok).
- Agricola - chłopi i ich zwierzyniec - tematyka się spodobała drugiej połówce oraz świetnie wychodzi pod względem cena/jakość (zawartość)

Więc jak widać raczej będzie to gra dla osób dopiero poznających gry planszowe. :)
Dobrze by było gdyby była prosta do wytłumaczenia innym potencjalnym graczom. ;)

Z góry dziękuję za pomoc. :)
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Planszówka do grania z narzeczoną :)

Post autor: Trolliszcze »

Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że moja żona najbardziej lubi ze mną grać w: Dominiona, Carcassonne i Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund). Wszystkie są bardzo regrywalne, a na dodatek zarówno do Dominiona, jak i Carcassonne można dokupić sporo dodatków urozmaicających rozgrywkę. Z tych trzech najłatwiejszy jest Carcassonne, a najtrudniejsze Zamki Burgundii. Uwielbiamy też grać w Macao Felda, ale tam pewnym ograniczeniem może być język angielski.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Planszówka do grania z narzeczoną :)

Post autor: mig »

Moja żona jest nadal początkującą planszoholiczką, ale z tego co grała (w sumie kilkanaście tytułów) to najbardziej przypadły jej do gustu (w kolejnosci od najlepszej):
- Stone Age
- Mondo
- Wikingowie
- Carcassonne
- Filary ziemi

Innym żonom ;) podobały się zwłaszcza Wsiąść do pociągu, K2 i Puerto Rico.

Każda z nich powinna mieścić się w kryteriach cenowych (inaczej niż wymieniana przez Ciebie wcześniej Agricola - za nówkę trzeba dać od 140zł w górę - chyba że chodzi Ci o dwuosobówkę Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec). Każda z nich się też nieźle skaluje i spokojnie można pograć w dwie osoby (co do Puerto Rico zdania są podzielone, imho wariant dwuosobowy jest fajniejszy niż wieloosobowe). Reasumując - bierz Stone Age :D - ładne, dobrze skalujące się, znajdziesz poniżej 100zł, łatwe do nauczenia, ale dające sporo możliwości, z losowością, ale ładnie wkomponowaną w całą mechanikę i z ciekawymi mechanizmami zarządzania nią... No i można ją w praktyce przetestować online (np. na boardgamearena).
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
other
Posty: 43
Rejestracja: 02 lip 2011, 10:17
Lokalizacja: Toruń/Poznań

Re: Planszówka do grania z narzeczoną :)

Post autor: other »

Puerto rico odradzam, w moim towarzystwie kobietom się raczej nie podobało... Mojej dziewczynie natomiast carcassonne znudziło się po zapoznaniu z innymi tytułami, moim zdaniem lepiej się gra w to z dziećmi ;) Za to polecam stone age - proste zasady, można eliminować losowość, bogata i śliczna zawartość pudełka za niską cenę (z przesyłką nową można kupić koło 100zł, na forum jak trafisz jeszcze taniej). Możesz też spróbować książęta florencji, ale to już gra cięższa i raczej specyficzna, może nie podejść ;)
Temat z sprzedażą/wymianą moich gier: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 53&t=27234
Zapraszam też na bloga http://www.racjonalnie.pl
RamJack
Posty: 17
Rejestracja: 13 lip 2012, 23:35

Re: Planszówka do grania z narzeczoną :)

Post autor: RamJack »

Dzięki za szybkie odpowiedzi. :)

Rzeczywiście zainteresowała mnie podana przez Was gra Stone Age. Zastanawiam się jednak też nad Filarami Ziemi. Którą bardziej polecacie? Filary Ziemi wydają się mieć więcej możliwości dojścia do zwycięstwa.

Edycja posta:
Zauważyłem, że Stone Age jest na 30 miejscu na BGG z czego 13000 osób oddało głos. Filarów Ziemi nie widziałem nawet w top 100. :P
Prawdopodobnie wezmę właśnie zaproponowany przez Was tytuł. :)

Tylko jeszcze jedno pytanie. Jak skaluje się gra na 2,3,4 osoby. Czy każdy wariant jest tak samo dobrze grywalny? Proszę też o porównanie jej pomimo z Filarami Ziemi. :)
Awatar użytkownika
Dabliu
Posty: 394
Rejestracja: 21 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: Planszówka do grania z narzeczoną :)

Post autor: Dabliu »

RamJack pisze:Tylko jeszcze jedno pytanie. Jak skaluje się gra na 2,3,4 osoby. Czy każdy wariant jest tak samo dobrze grywalny? Proszę też o porównanie jej pomimo z Filarami Ziemi. :)
SA skaluje się świetnie; dzięki paru kosmetycznym zmianom w zasadach gra sama dostosowuje się do liczby graczy.
W Filary nie grałem, ale często słyszałem, że w porównaniu ze SA wypada słabiej.

Zaś co do podanych przez ciebie parę postów wyżej propozycji:

Carcassonne - fajne, proste i przyjemne, do tego tanie. A w dalszej perspektywie, można żywotność gry przedłużać, dokupując liczne dodatki. Z drugiej strony, prostota gry po pewnym czasie może zacząć doskwierać; różnie z tym bywa.
Drako - również fajna, sprytna mała gra. Jednakże, dość szybko może się przejeść, z uwagi na dość oczywistą strategię gry (mocno ograniczony zasób zagrań taktycznych). Jako "chwiller" wyśmienite; jako główne danie wieczoru, to IMHO trochę za mało.
Agricola: Chłopi i ich... - świetna gierka. Do grania z małżonką szczerze polecam. Śliczne, sprytne, z jednej strony lekkie, a z drugiej potrafi doskonale "wymasować" zwoje mózgowe ;)

Zresztą, najlepiej weź wszystkie cztery pozycje. Jeśli nie jesteś w stanie za jednym zamachem, kupuj w kolejności:
- Stone Age
- Carcassonne (żeby nie brać dwóch worker placementów jeden po drugim)
- Agricola: Chłopi...
- Drako
Moje grafomańskie wybryki / W czym jeszcze maczam paluchy / Rodzinna kolekcja
Pamiętaj, aby zawsze być sobą. Chyba, że możesz być Batmanem. Wtedy lepiej bądź Batmanem.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Planszówka do grania z narzeczoną :)

Post autor: mig »

Stone Age jest lepsze niż Filary Ziemi. :)
Mechanicznie to worker placementy, ale lepiej wszystko się zazębia w SA. W obu jest losowość, ale wg mnie nie doskwiera za bardzo. W FZ robi się dużo róznych rzeczy, jest niby sporo decyzji, ale działania raczej są dość schamatyczne. To znaczy nie za bardzo widze jak tam można zbudowac sensowną, konsekwentną strategię. Głębia w SA wydaje się większa.
Wykonanie - na porównywalnym poziomie (tzn oba śliczne;)
Skalowalność - lepiej SA - imho chodzi równie dobrze w ekipie dwuosobowej jak i w czwórkę.
Cena - porównywalna, choć nieco tańsze jest chyba SA
Grywalność - w SA grałem kilkadziesiąt razy i nie znudziło mi się. W FZ kilka -jeszcze mi się nie przejadła, bo to zła gra nie jest, ale od SA jest wyraźnie gorsza. Do obu są dodatki, które m.in grę odświeżają i umożliwiają rozgrywkę w większym (5 osobowym) składzie. Więc zawsze można spróbować coś nowego jak się znudzi.
Klimat - jeśli czytałeś książkę/ oglądałeś serial to FZ mogą lepiej trafić. Jesli nie to są porównywalne.

Carcassonne to też nie jest zły wybór. Biorąc pod uwagę w co graliście to nie bedzie raczej krok wstecz. W kategorii, tanich, lekkich, prostych, szybkich ale jednocześnie nie pozbawiających tworzenia i realizowania własnej strategii to dobry produkt :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 399
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 18 times
Been thanked: 24 times

Re: Planszówka do grania z narzeczoną :)

Post autor: piechotak »

mig pisze:Stone Age jest lepsze niż Filary Ziemi. :)
Mechanicznie to worker placementy, ale lepiej wszystko się zazębia w SA. W obu jest losowość, ale wg mnie nie doskwiera za bardzo. W FZ robi się dużo róznych rzeczy, jest niby sporo decyzji, ale działania raczej są dość schamatyczne. To znaczy nie za bardzo widze jak tam można zbudowac sensowną, konsekwentną strategię. Głębia w SA wydaje się większa.
Wykonanie - na porównywalnym poziomie (tzn oba śliczne;)
Skalowalność - lepiej SA - imho chodzi równie dobrze w ekipie dwuosobowej jak i w czwórkę.
Cena - porównywalna, choć nieco tańsze jest chyba SA
Grywalność - w SA grałem kilkadziesiąt razy i nie znudziło mi się. W FZ kilka -jeszcze mi się nie przejadła, bo to zła gra nie jest, ale od SA jest wyraźnie gorsza. Do obu są dodatki, które m.in grę odświeżają i umożliwiają rozgrywkę w większym (5 osobowym) składzie. Więc zawsze można spróbować coś nowego jak się znudzi.
Klimat - jeśli czytałeś książkę/ oglądałeś serial to FZ mogą lepiej trafić. Jesli nie to są porównywalne.
Podpisuję się obiema rękami i nogami :)
A ze swojego doświadczenia z grania z żoną polecam Cesarski Kurier (Thurn und Taxis), Dolina Królów, Blue Moon City (jeżeli gdzieś znajdziesz) i Caylus.
RamJack
Posty: 17
Rejestracja: 13 lip 2012, 23:35

Re: Planszówka do grania z narzeczoną :)

Post autor: RamJack »

A więc Stone Age i Carcassonne. :) Dziękuję za pomoc. :)
Ostatnie pytania: Co kupić z tych dwóch gier w pierwszej kolejności? Interesuje mnie też czy obie tak samo dobrze sprawdzają się jako gra na wyjazd wakacyjny. Czy zasady Stone Age są równie proste do wytłumaczenia jak gry Carcassonne?
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Planszówka do grania z narzeczoną :)

Post autor: mig »

Carcassonne zajmie trochę mniej miejsca niż SA (w transporcie) ;)
Dwuosobowa rozgrywka w Carcassonne trwa zwykle u nas 20-30 minut. W Stone Age 40-50 minut.
Rozmiary gry o rozłożeniu są podobne.
Więc jeśli chodzi o powyższe to zależy od tego jaki to wyjazd, ile macie miejsca itd...

Poziom trudności w obu nie jest wysoki, ale prostsze jest Carcassonne. Zasady do C można wytłumaczyć z przykładami i pokazywaniem w 3-5 minut. Do SA pewnie w jakieś 10-15...

Trudno powiedzieć co najpierw. IMHO lepszą grą jest jednak SA więc sugerował bym kupienie w pierwszej kolejności SA, z drugiej strony czasem/często jest tak, że po spróbowaniu gry bardziej skomplikowanej i dającej większe możliwości nie za bardzo się chce sięgać do tych prostszych bo nie dają już tyle frajdy. Ale to dość indywidualne - trudno powiedzieć. Najlepiej kup od razu obie i grajcie przemiennie - zaoszczędzisz na kosztach przesyłki;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
RamJack
Posty: 17
Rejestracja: 13 lip 2012, 23:35

Re: Planszówka do grania z narzeczoną :)

Post autor: RamJack »

Stone Age został zamówiony dzisiaj rano. :) Gra powinna dojść jutro. Nie mogę się doczekać. :mrgreen:

Dziękuję za pomoc. :)
RamJack
Posty: 17
Rejestracja: 13 lip 2012, 23:35

Re: Planszówka do grania z narzeczoną :)

Post autor: RamJack »

Grę otrzymałem wczoraj. Pierwszą partię rozegraliśmy w 3 osoby i zajęła nam ona aż 3 godziny (trzeba doliczyć częste spoglądanie w instrukcję). :D Grało się bardzo przyjemnie i pomimo długiego czasu gry w ogóle się nie nudziliśmy. :) Świetna gra. Dziękuję jeszcze raz za podpowiedzi. :)
kacha
Posty: 6
Rejestracja: 26 lip 2012, 17:17

Re: Planszówka do grania z narzeczoną :)

Post autor: kacha »

Gdybyś chciał jeszcze coś dokupić w przyszłości to polecam Ticket to ride ;) gram z narzeczonym, a czasem też dołączają do nas znajoma z mężem ;)
RamJack
Posty: 17
Rejestracja: 13 lip 2012, 23:35

Re: Planszówka do grania z narzeczoną :)

Post autor: RamJack »

Mam kolejne pytanie. Co zakupić po Stone Age? :)

Wymagania te same co wcześniej tylko zastanawiam się warto próbować gier kooperacyjnych?
Sam w domu mam Władcę Pierścieni LCG ale gram w to raczej sam lub z kumplami. Narzeczona nie jest raczej zainteresowana tą grą.
Stone Age natomiast bardzo się podoba. :D

Zastanawiam się nad:
Dodatek do Stone Age - fajnie odświeża tą grę dodając element handlu między graczami
Yggdrasil - druga połówka lubi klimaty skandynawskie więc myślałem nad tym tytułem, ale widzę, że ma on skrajne opinie w sieci
Small world - ładne wykonanie, klimat fantasy, ciekawa rozgrywka. Tylko, że opinie ma również różne i za wysoka cena.
Hawaii - wydaję się być na takim samym poziomie jak Stone Age. Ładnie wydana. Dobre recenzje w sieci

Na razie tyle z tytułów. :wink:
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Planszówka do grania z narzeczoną :)

Post autor: mig »

Z ww Hawaii. Small world imho to najwyżej średnia gra. Dodatek do SA grę odświeża ale wg mnie lepsza inwestycja będzie hawaii.

Zerknij jeszcze na Goa i W roku smoka.


Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
7koliberek9
Posty: 283
Rejestracja: 03 lip 2011, 14:23
Lokalizacja: Mazowieckie
Has thanked: 31 times
Been thanked: 12 times

Re: Planszówka do grania z narzeczoną :)

Post autor: 7koliberek9 »

Polecam Hawaii, my jesteśmy zachwyceni a bardzo lubimy Stone Age. Piękne wykonanie, bardzo dobrze się gra i we 2 i w 4 osoby, proste zasady, ciekawe rozwiązanie zmieniających się co rundę cen :)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Planszówka do grania z narzeczoną :)

Post autor: mig »

U nas w 2 osoby ok 45 minut, na 4 ok 1,5godz.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
RamJack
Posty: 17
Rejestracja: 13 lip 2012, 23:35

Re: Planszówka do grania z narzeczoną :)

Post autor: RamJack »

Fundusze chwilowo zmuszają mnie do zakupienia czegoś tańszego (w granicach 50zł) a poza tym chciałbym mieć jakąś grę, która będzie różniła się od obecnych, które posiadam. Będzie duża różnorodność gatunkowa na półce. ;)

Obecnie mam (w kolejności nabywania):
- Ryzyko
- Neuroshima hex + babel
- Władca pierścieni LCG + polowanie na golluma
- Epoka kamienia

Zastanawiam się nad:
- Sabotażystą
- Agenci Molocha
- Fasolki
- Carcassone (65zł kosztują u mnie w mieście co jest dla mnie maksymalną kwotą)
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Planszówka do grania z narzeczoną :)

Post autor: surmik »

Po Stone Age to spokojnie może być już Agricola :)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Planszówka do grania z narzeczoną :)

Post autor: mig »

Do sabotażysty imho nie ma co siadać w mniej niż 4-5 osób.
Agenci Molocha - sensowni od jakiś 8 osób.

Więc jeśli masz tylko jedną narzeczoną to gra może nie wypalic;)

Fasolki są średnie (i działają od 3 osób)...

Carcassonne jest ok - gra się przyjemnie, ale to na pewno nie jest bardziej skomplikowana/rozbudowana gra od Epoki Kamienia.

Może 51.stan Nowa Era? Albo Konwój? Albo Basilica?
Właśnie pojawiły się też Innowacje - powinny być do zdobycia za ok 70zł.
Bardzo przyjemne jest też Mondo (powinno być do dostania w podobnej cenie).

Z fajnych tanich to jeszcze można przetestować Wikingów (choć nie wiem czy są w sklepach - raczej na forum).
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
burnthesun
Posty: 26
Rejestracja: 29 kwie 2012, 14:00
Lokalizacja: Poznań

Re: Planszówka do grania z narzeczoną :)

Post autor: burnthesun »

U nas Fasolki rządzą do tej pory (od jakichś dwóch lat). Regularnie lądują na stole i za każdym razem bawimy się świetnie. Choć gramy głównie w 4 osoby. Ale jak dokupisz rozszerzenie to jest wariant 2 osobowy, co prawda mniej w nim interakcji niż w wersji standardowej ale też daje radę. Swego czasu pykaliśmy z małżonką po kilka partyjek dziennie.

Sabotażysta i Agenci to zdecydowanie na większą liczbę osób.

Carcassone to w mojej ocenie nudna gra. Nie przypadła do gustu ani mi ani mojej małżonce ani teściowej ani szwagierce. Dalej już nie próbowałem i poszłooo na allegro ;)

W sumie to nawet sympatyczna jest karciana wersja Osadników z Catanu (ta dwuosobowa). Co prawda dosyć losowa, ale przyjemne mam wspomnienia (choć już wieki nie grałem). Można jeszcze tu i ówdzie dostać za jakieś 60-65zł. Aż chyba sobie odkurzę ten tytuł ;)
RamJack
Posty: 17
Rejestracja: 13 lip 2012, 23:35

Re: Planszówka do grania z narzeczoną :)

Post autor: RamJack »

W takim razie zastanawiam się teraz nad:
- Konwój
- Nowa era
- Na chwałę Rzymu
- i dalej Fasolki :P

Nowa era czy konwój to bardziej do grania z moimi kumplami będzie widzę. Na chwałę Rzymu podobno jest trudne do wytłumaczenia nowicjuszom. Fasolki bo luźna tematyka. :P
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1148
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 200 times
Been thanked: 98 times

Planszówka do grania z narzeczoną :)

Post autor: zioombel »

Moja żona bardzo lubi ze mną grać w 51 stan czyli tak jakby Nową Erę, więc nie ma reguły, że tylko z kumplami ;-)
Awatar użytkownika
shaggy92
Posty: 140
Rejestracja: 25 mar 2012, 22:42
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
Has thanked: 18 times
Been thanked: 14 times

Re: Planszówka do grania z narzeczoną :)

Post autor: shaggy92 »

Ja polecam Na chwałe rzymu;] z moja dziewczyna się swietnie gra;D z początku była sceptyczna ale potem sie jej bardzo spodobało;) na 2 ta gra swietnie działa na wiecej osob tez wiec spoko nie?:D
ODPOWIEDZ