Gra strategiczna w klimatach Fantasy

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Mucha
Posty: 141
Rejestracja: 05 lis 2010, 19:59
Lokalizacja: Okolice Kołobrzegu

Gra strategiczna w klimatach Fantasy

Post autor: Mucha »

Poszukuję gry w klimatach Fantasy (jak w temacie :wink: ) najlepiej gry strategicznej (także jak w temacie :D ) bez przesadnej losowości. Jestem nowy w świecie planszówek i nie mam dużego budżetu więc bez przesadnych kosztów (do 180zł). Zastanawiał się nad grami bitewnymi (ale nie do końca jestem pewien co to). Przede wszystkim figurki! Uwielbiam gry z figurkami. Mój towarzysz gier także lubuje się w Fantasy i też ma już dość TMiMa (mimo wszystko czasem do niego wracamy). Na oku mam Warhamer Inwazja ale problem sprawia język angielski. To tyle słowem wstępu, wysilcie mózgownice i dojdźmy do czegoś bo w kupie siła ! :D
Jestem nowy w świecie planszówkowym.
Moja przygoda zaczęła się od TMiMa a teraz mam:
-Osadnicy z Catanu
-Monopoly Świat
-Talisman Magia i Miecz
-Talisman Magia i Miecz Podziemia
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6123
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 633 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Gra strategiczna w klimatach Fantasy

Post autor: pan_satyros »

Najpierw co do Inwazji, to karcianka więc nie wiem w jakim kontekście by pasowała do tematu ? Inna sprawa, że niesie ze sobą spore koszta (wiem z autopsji hehe) oraz jest już dawno w polskiej wersji. Co nie zmienia faktu, ze gra jest FENOMENALNA !!!

Pakowania się w bitewniaki odradzam, jeżeli nie jesteś dziecięciem milionerów, lub nie dorabiasz na boku daj sobie spokój. Ten typ rozrywki wymaga multum kasy, czasu i cierpliwości. Zdecydowanie taniej wychodzi wspomniana wyżej karcianka.

Co do strategii w świcie fantasy, na myśl przyszedł mi Runewars, ale to uno drogie, dwa po angielsku, więc raczej odpada.
Gdybyś zawsze miał 4-osobową ekipę polecałbym Chaos in the Old Wold, też po angielsku, ale są dostępne spolszczenia do druku.
Swoją drogą może warto poczekać na wznowienie War of the Ring (po angielsku, ale w pełni spolszczona przez geeków ;) )? ja sam ostatnio miałem chętkę na coś dużego i epickiego i właśnie na ten tytuł sobie poczekam ;)
http://cf.geekdo-images.com/images/pic303761.jpg
http://www.planszowki.gildia.pl/gry/war ... g/recenzja
Na początek fajny powinien być też Small World. Kupiłem go stosunkowo dawno, a nadal daje nam wielką frajdę. Świetnie się skaluje, ma proste zasady, wiele dodatków które znacząco wydłużają żywotność. Figurek nie ma, lecz oprawa i grafiki na żetonach rekompensują to w 100%.
http://cf.geekdo-images.com/images/pic902643.jpg
Jest po angielsku, ale wszystko jest przetłumaczone w PL instrukcji.
To jedna z tych gier, bez których nie wyobrażam sobie swojej kolekcji ;)
Ostatnio zmieniony 26 sty 2011, 22:11 przez pan_satyros, łącznie zmieniany 8 razy.
Awatar użytkownika
sowacz
Posty: 768
Rejestracja: 04 lut 2008, 11:08
Lokalizacja: Rumia
Been thanked: 23 times

Re: Gra strategiczna w klimatach Fantasy

Post autor: sowacz »

Warhammer Inwazja jak sama nazwa wskazuje jest w całości po polsku, no i nie ma praktycznie żadnych figurek, bo to gra karciana jest :)
A co do gry w klimatach Fantasy to polecam Descent (tylko, że niestety po angielsku), no i Runewars (również angielski).
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: Gra strategiczna w klimatach Fantasy

Post autor: Arkadiusz »

Zanim zacząłem się interesować planszówkami miałem krótki epizod z grą bitewną Warhammer 40000. Decydując się na to musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Przede wszystkim kosmiczne wydatki, sam wydałem ponad 600zł i w sumie miałem tylko tyle by zacząć, nawet nie mogłem z tym rozegrać sensownej potyczki. Oczywiście figurki w bitewniakach trzeba skleić i pomalować (farbki kupowane osobno, jedna kosztuje ok. 12zł, potrzeba ok. 5-6 kolorów, do tego pędzelki co najmniej 2 za 15zł sztuka, z innych akcesoriów potrzebna jest miarka calowa, klej modelarski i dużo kostek, jakieś 30 ), to oznacza dodatkowy wydatek. Weź też pod uwagę, że jak nie masz talentu do malowania to Twoja kosztująca kilkaset lub kilka tysięcy złotych armia będzie wyglądać szkaradnie.. Prócz tego oczywiście rulebook za jakieś 150zł (chyba że ściągniesz z sieci) i kodeks (80zł) dla określonej armii. Potrzebujesz także sporego stołu do gry, makiet, które albo kupisz albo zrobisz samodzielnie. Ale to jeszcze nie koniec bo musisz znaleźć jeszcze drugiego pasjonata, który jest gotowy wydać tyle samo na swoją armię :) Słowo "pasjonat" nie padło przez przypadek, właśnie nim trzeba być, żeby wytrwać w tym hobby. Wiesz już dlaczego dałem sobie spokój i sprzedałem? Planszówki są znacznie bardziej opłacalne cenowo i możesz mieć ich kilka za dużo mniejsze pieniądze.

Ja za mało wiem, żeby Ci doradzać ale sam się pytałem niedawno o gry z tego gatunku i doradzono mi Runewars i Wojnę o Pierścień. Zobacz sobie recenzje tych gier, czy Ci pasują. Problem w tym, że pierwsza kosztuje 299zł a druga jest obecnie niedostępna.

Warhammer Inwazja z tego co wiem to karcianka... Chyba że chodzi Ci o Warhammer 40000 Inwazja na Czarną Grań, to jest starter do tego bitewniaka co Ci opisałem, miałem to. Tyle, że to nie klimaty fantasy a science fiction.
Ostatnio zmieniony 26 sty 2011, 22:23 przez Arkadiusz, łącznie zmieniany 4 razy.
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Gra strategiczna w klimatach Fantasy

Post autor: szmajchel »

Claustrophobia, moze Small World
Awatar użytkownika
sowacz
Posty: 768
Rejestracja: 04 lut 2008, 11:08
Lokalizacja: Rumia
Been thanked: 23 times

Re: Gra strategiczna w klimatach Fantasy

Post autor: sowacz »

Jeszcze mi się przypomniał World of Warcraft: the boardgame. Na allegro chodzi używana wersja PL w rozsądnej cenie. Z dodatkowymi home rulami, że za bicie się z przeciwną frakcją dostaje się bonusy, gra jest całkiem niezła. No i masa figurek!
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6123
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 633 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Gra strategiczna w klimatach Fantasy

Post autor: pan_satyros »

sowacz pisze:Jeszcze mi się przypomniał World of warcraft: the boardgame. Na allegro chodzi używana wersja PL w rozsądnej cenie. Z dodatkowymi home rulami, że za bicie się z przeciwną frakcją dostaje się bonusy, gra jest całkiem niezła. no i masa figurek!
WoWa odradzam masa komponentów, a gra sprowadza się do schematycznego siekania potworków, zdecydowanie moje największe planszówkowe rozczarowanie.
Poza tym to gra przygodowa.
Awatar użytkownika
sowacz
Posty: 768
Rejestracja: 04 lut 2008, 11:08
Lokalizacja: Rumia
Been thanked: 23 times

Re: Gra strategiczna w klimatach Fantasy

Post autor: sowacz »

pan_satyros pisze:
sowacz pisze:Jeszcze mi się przypomniał World of warcraft: the boardgame. Na allegro chodzi używana wersja PL w rozsądnej cenie. Z dodatkowymi home rulami, że za bicie się z przeciwną frakcją dostaje się bonusy, gra jest całkiem niezła. no i masa figurek!
WoWa odradzam masa komponentów, a gra sprowadza się do schematycznego siekania potworków, zdecydowanie moje największe planszówkowe rozczarowanie.
Poza tym to gra przygodowa.
TMiM to też gra przygodowa. WoW = Fantasy i figurki ;) WoW z podstawowymi zasadami faktycznie słaby. Ale trochę home ruli i gra nabiera rumieńców.
Awatar użytkownika
Mucha
Posty: 141
Rejestracja: 05 lis 2010, 19:59
Lokalizacja: Okolice Kołobrzegu

Re: Gra strategiczna w klimatach Fantasy

Post autor: Mucha »

Myślę, że Claustrophobia, Warhammer Inwazja i War of the ring to niezłe propozycje ale mam pytanie Czy czas gier jest taki sam jak na ich pudełkach? Warhammer ma trwać 30 min. Claustrophobia 45min. A War of the ring to nie wiem. Bo lubię długo posiedzieć nad planszówką tak żebym mógł spędzić przy niej godzinę albo dwie, a rozgrywanie 4 parti Warhammera podczas jednego popołudnia to tak trochę średnia propozycja (chyba, że jest rzeczywiście tak wciągający jak się słyszy).
Jestem nowy w świecie planszówkowym.
Moja przygoda zaczęła się od TMiMa a teraz mam:
-Osadnicy z Catanu
-Monopoly Świat
-Talisman Magia i Miecz
-Talisman Magia i Miecz Podziemia
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 555 times
Been thanked: 924 times

Re: Gra strategiczna w klimatach Fantasy

Post autor: Odi »

Spokojnie możesz dodać te 15 min do pudełkowego czasu

czyli Claustrophobia 60 min, WH:I - 45 min.

Zdecydowanie WH:I jest grą, która aż się prosi o szybki rewanż. O to się nie bój 8)
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Gra strategiczna w klimatach Fantasy

Post autor: Dabi »

Pakowania się w bitewniaki odradzam, jeżeli nie jesteś dziecięciem milionerów, lub nie dorabiasz na boku daj sobie spokój. Ten typ rozrywki wymaga multum kasy, czasu i cierpliwości. Zdecydowanie taniej wychodzi wspomniana wyżej karcianka.
Nie do końca to prawda bo nie każda gra wymaga setek modeli. Na Warhammerze Fantasy Battle bitewniaki się nie kończą i grach GWu świat się nie kończy ;)
Z własnych doświadczeń to karcianki wychodzą wcale nie tak korzystnie. Koszty koszulek, segregatorów to wszystćo trzeba liczyć, większy napór na ciągłe wydatki. Sam ze względu na koszty wolę drugą armię do bitewniaka niż wchodzenie w Inwazję.

Problem jest niestety z dobrą grą bitewną fantasy bo o te trudno.

Warhammer Inwazja jest po polsku i jeśli pasuje to bym się zdecydował :) Ewentualnie Klaustrofobia

Polecałbym najbardziej chyba Descent ale tu dochodzi bariera językowa oraz koszty.
Ostatnio zmieniony 27 sty 2011, 09:12 przez Dabi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: Gra strategiczna w klimatach Fantasy

Post autor: Arkadiusz »

Mucha lubisz długie gry, chciałeś grę strategiczną i pisałeś, że liczą się przede wszystkim figurki a teraz chcesz się zdecydować na karciankę :) Nie czaje :)
Ostatnio zmieniony 27 sty 2011, 08:54 przez Arkadiusz, łącznie zmieniany 1 raz.
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1767
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 372 times
Been thanked: 94 times

Re: Gra strategiczna w klimatach Fantasy

Post autor: farmer »

Partia Warhammera: 20 - 45 minut, zależy jak się ułoży gra.
Claustrophobia: 45 - 60 minut
War of the Ring: 3 - 4 godziny

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
Mucha
Posty: 141
Rejestracja: 05 lis 2010, 19:59
Lokalizacja: Okolice Kołobrzegu

Re: Gra strategiczna w klimatach Fantasy

Post autor: Mucha »

Karcianka, nie karcianka, Warhammer po prostu mi się podoba, nie koniecznie muszą być figurki no bo chodziło mi żeby w przygodówkach - figurki, a karcianki to dla mnie nowy gatunek i muszę pomyśleć bo mi się podoba.
I teraz pozostaje wybrać czy Claustrophobia czy Inwazja. Z grą strategiczną chodziło mi o to, że można obrać różne drogi do zwycięstwa, stosować różne podstępy itp. Miałem dość losowości TMiMa. Teraz prosiłbym o wymienienie mniej więcej wad i zalet Claustrophobi i Inwazjii. No i oczywiście wasze własne doświadczenia i doznania po zagraniu w te gry.
Jestem nowy w świecie planszówkowym.
Moja przygoda zaczęła się od TMiMa a teraz mam:
-Osadnicy z Catanu
-Monopoly Świat
-Talisman Magia i Miecz
-Talisman Magia i Miecz Podziemia
Awatar użytkownika
Mucha
Posty: 141
Rejestracja: 05 lis 2010, 19:59
Lokalizacja: Okolice Kołobrzegu

Re: Gra strategiczna w klimatach Fantasy

Post autor: Mucha »

''To demoniczna wypraska na jajka!!!'' Niezły tekst :D No ale dalej nie wiem co wybrać lecz szala przechyla się na stronę Claustrophobii mimo wszystko muszę się jeszcze zastanowić nad Inwazją. Jak powiedział Wookie w Inwazję grali nieprzerwanie parę tygodni i o coś w tym stylu mi chodziło ale z kolei Claustrophobia ma swój urok, pomalowane figurki, losową planszę i możliwość wysyłania hord demonów!
Jestem nowy w świecie planszówkowym.
Moja przygoda zaczęła się od TMiMa a teraz mam:
-Osadnicy z Catanu
-Monopoly Świat
-Talisman Magia i Miecz
-Talisman Magia i Miecz Podziemia
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Gra strategiczna w klimatach Fantasy

Post autor: Banan2 »

Witam !
Claustrophobia. Gra jest rozwijana (dodatkowe scenariusze, duży dodatek w II połowie roku). Czas rozgrywki uzależniony jest od scenariusza - średnio 45 minut. Gra się rewelacyjnie ! Warhammer to też świetna gra, ale jeśli mają być figurki no to tylko Claustrophobia.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
assurbanipal
Posty: 250
Rejestracja: 09 sie 2007, 04:59
Lokalizacja: Bielsko - Biała
Has thanked: 1 time

Re: Gra strategiczna w klimatach Fantasy

Post autor: assurbanipal »

Może bloczkowy Wiazard Kings?
Awatar użytkownika
Mucha
Posty: 141
Rejestracja: 05 lis 2010, 19:59
Lokalizacja: Okolice Kołobrzegu

Re: Gra strategiczna w klimatach Fantasy

Post autor: Mucha »

Wiazard Kings raczej nie. Jak już pisałem wybór między Inwazją a claustrophobią. Pytanie, które może rozstrzygnąć sprawę: Jak wygląda obieranie strategii w Inwazji i Claustrophobii? (drogi do zwycięstwa, taktyki itp.) :?: :?:
Jestem nowy w świecie planszówkowym.
Moja przygoda zaczęła się od TMiMa a teraz mam:
-Osadnicy z Catanu
-Monopoly Świat
-Talisman Magia i Miecz
-Talisman Magia i Miecz Podziemia
Awatar użytkownika
virco
Posty: 1463
Rejestracja: 15 gru 2010, 15:31
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Gra strategiczna w klimatach Fantasy

Post autor: virco »

Runewars jest w edycji polskiej ..
ale tak na prawde polecam Ci Gre o tron a jak starczy ci kasy to jeszcze dodatek starcie krolow
(A game of thrones + Clash of kings)
fenomenalna gra dla strategiczna bez kostki :) w swiecie Fantasy
Click me for -> Virco BGG Collection
Click me for -> Virco Forum Topic Buy/Sale/Trade
Stałe rabaty : planszostrefa.pl 10% | zgrami.pl 10% | 3trolle.pl 5% | planszak.pl 5%
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6123
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 633 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Gra strategiczna w klimatach Fantasy

Post autor: pan_satyros »

virco pisze:Runewars jest w edycji polskiej ..
chyba Ci się pomyliło z Runebound.
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Gra strategiczna w klimatach Fantasy

Post autor: Senthe »

W Inwazji już na poziomie wyboru frakcji i składania talii wybierasz strategię gry, którą później trzeba dostosować do tego, co dla swojej talii wymyślił przeciwnik. To prawdziwy pojedynek umysłów. Im większe doświadczenie, tym mniej losowość ma tu do powiedzenia.
Jeśli zaś chodzi o granie na samej podstawce (gdzie talie są z góry wymyślone) - jak dla mnie to po prostu rodzaj takiego lekkiego sympatycznego startu. Na samym Core Secie się raczej nie zatrzymasz, kiedy już go rozpracujesz, będziesz chciał więcej ;)
Gra ma ogromny potencjał i jeśli Cię wciągnie, zapewni całe miesiące frajdy.
Graficznie jest świetna, klimat jest, strategia jest.
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
Mucha
Posty: 141
Rejestracja: 05 lis 2010, 19:59
Lokalizacja: Okolice Kołobrzegu

Re: Gra strategiczna w klimatach Fantasy

Post autor: Mucha »

WARHAMMER INWAZJA !!!!
A na poważnie jak to jest z tą strategią w Claustrophobii? Bo w naszym starciu Inwazja wychodzi na prowadzenie :wink:
Jestem nowy w świecie planszówkowym.
Moja przygoda zaczęła się od TMiMa a teraz mam:
-Osadnicy z Catanu
-Monopoly Świat
-Talisman Magia i Miecz
-Talisman Magia i Miecz Podziemia
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Gra strategiczna w klimatach Fantasy

Post autor: szmajchel »

Ciężko jest porównać dwie całkowicie różne gry, któe w zasadzie nic ze sobą nie łączy (poza światem fantasy)...
Awatar użytkownika
Ryach
Posty: 54
Rejestracja: 17 cze 2004, 01:08

Re: Gra strategiczna w klimatach Fantasy

Post autor: Ryach »

Dołączę do tematu czy jest coś podobnego do gry o tron ale pozwalającej na dobrą zabawę dwóm osobą, Lub Tide of iron w klimatach fantazy, z pominięciem Battlelore.
ODPOWIEDZ