Ahoj! Szczury lądowe!

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Ahoj! Szczury lądowe!

Post autor: Rune »

Pomimo wieku jestem na początku nowej przygody z grami bez prądu i co miesiąc chcę poszerzać swój stan posiadania o różnego rodzaju gry planszowe. Niemniej jednak bardzo interesują mnie gry w których piraci są głównym tematem bądź są jedną z profesji do wyboru w przygodach na morzach i oceanach. Problem mam tylko taki, że głównie do pary w gry będę miał wyłącznie żonę, a jak spróbowałem się zorientować w tematyce to trafiałem praktycznie na same gry wymagające min. 3 osób do zabawy: Santy Anno, Piraci, Piraci: Karaibska flota. Proszę o propozycję tytułów powiązanych z piratami niezależnie, czy będzie to karcianka, przygodówka, strategia, licytacyjna i Neptun wie, co jeszcze :D Na razie namierzyłem: Munchkin z Karaibów i Merchants & Marauders (ale w tym przypadku poczekam na wersję PL). Proszę o top 5 o piratach i całą resztę! Kubek grogu dla wszystkich!
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1000
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 53 times

Re: Ahoj! Szczury lądowe!

Post autor: charlie »

Ahoj!
Z rankingiem będzie u mnie ciężko, ale grałem w Merchants and Marauders, i rzadko kto powie, że w kategorii gier o piratach lub z udziałem piratów nie jest to numer 1. Ale zależy jakie gry preferujesz, bo M&M to raczej należąca do tych cięższych strategicznych moim zdaniem. Oprócz tytułów które wymieniłeś (grałem w Munchkina z Karaibów i Santy Anno) znam jeszcze Cartagenę (rodzinna) i karciankę Loot (sławnego Reinera Knizia) oraz Pirate's Cove.
Awatar użytkownika
tysma
Posty: 259
Rejestracja: 18 kwie 2010, 13:49

Re: Ahoj! Szczury lądowe!

Post autor: tysma »

Jak to nie jest prezent na wigilię to bym poczekał na M&M. Lepszej poważnej gry o piratach nie znajdziesz. Większość to gry familijne/dla dzieci i raczej nie zaspokoją Twoich oczekiwań, bo wnioskuje że jesteś pasjonatem takich klimatów.
Pirate's Cove nie wiem czy jest w wersji PL. A przyglądałeś się Piraci- córka gubernatora?
Santy Anno, Karaibska Flota to są gry luźno, no po prostu familijnie podchodzące do tematu. Z takich gier jest jeszcze Jamaica, pięknie wydana i można grać od 2 osób, jednak rozgrywka nie jest wówczas tak zacięta jak przy 4+.
Jest jeszcze Blackbeard, ale jak M&M niedostępny w wersji PL.

Grałem tylko w dwie gry o piratach- w m&m i jamaice. M&M był świetny- jest w nim wszystko co można spotkać w filmach i książkach o tej tematyce fajnie opakowane. Ale jak sprawuje się na dwóch graczy nie wiem.
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Ahoj! Szczury lądowe!

Post autor: Rune »

Ahoj! Dziękuję za odzew :) Już zacząłem czytać recenzje tytułów, które wymieniliście. Tak, jak wskazałem w pierwszym poście rozstrzał kategorii jest duży z tego względu, że najczęściej będę miał szansę zagrać raczej w coś lekkiego czytaj bardziej familijnego, co nie będzie zajmowało dużo czasu, czyli do 1h. Na Merchants and Marauders poczekam do wersji PL, bo właśnie odbieram ją jako grę na którą potrzeba czasu i skupienia, a nie tłumaczenia zasad gry z języka Szekspira na język ojczysty w momencie zasiadania do pierwszej gry. W przypadku Piraci - córka gubernatora to rzeczywiście natknąłem się na ten tytuł ale została mi w głowie, jakaś recenzja, która oceniała tą grę na średniaka z plusem. Poszukam jednak jeszcze innych recenzji i opisów graczy. Ciekawie zapowiada się Pirate's Cove i o dziwo Jamaica, której tytuł zupełnie pierwszy raz przeczytałem w poście powyżej :shock: Nic nie wiem o Cartagenie i Loot, jeśli można to poproszę o krótki opis tych gier. A jak sprawuje się Munchkina z Karaibów na dwie osoby i czy w Santy Anno można grać we dwoje, bo we wszystkich opisach widziałem, że min. to 3 graczy. Teraz siadam do recenzji: Pirate's Cove, Piraci- córka gubernatora i na koniec Jamaica 8) Czytałem też recenzję Martinique, która nie zrobiła na mnie wielkiego wrażenia ale może jako przerywnik jest dobra. Jeśli ktoś grał to też proszę o opis.
Ostatnio zmieniony 11 gru 2011, 23:08 przez Rune, łącznie zmieniany 1 raz.
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Ahoj! Szczury lądowe!

Post autor: Pierzasty »

Może Dreadfleet? ;)
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Ahoj! Szczury lądowe!

Post autor: Rune »

Czytałem recenzję w ostatnim Rebel Timesie i stwierdzam, że super sprawa ale modelarstwo nie jest dla mnie :wink:
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
Kornellious
Posty: 103
Rejestracja: 25 sie 2011, 23:06
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ahoj! Szczury lądowe!

Post autor: Kornellious »

Merchanci to dobra gra - można pomyśleć, jest klimat - tylko dłuuuga, pożera sporo czasu.

Piraci: Karaibska Flota - na rozluźnienie idealna, inaczej - broń Wielki Potworze Spaghetti, tutaj się gra, a na końcu ktoś wygrywa. I nie od graczy zależy, kto. ;)

Santy Anno - fajna imprezówka, nie mam pojęcia, kto wymyślił sztuczne ograniczenie od 3 osób - toczyłem już dwuosobowe pojedynki i było takie samo ciśnienie na spostrzegawczość, więc nie widzę problemu.

Pirate's Cove - masakra, tak, jak w Karaibskiej Flocie - mało zależy od graczy, ale odmiennie niż tam, tutaj wieje nudą. Nie polecam.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4481
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1439 times
Been thanked: 1102 times

Re: Ahoj! Szczury lądowe!

Post autor: garg »

Cartagena to gra logiczna z tematem. Fajna, chociaż nic rewelacyjnego. Taki przerywnik. Zagrywasz karty, żeby przesuwać swoich piratów po drodze ucieczki z więzienia.

Loot ma przecudne grafiki i proste zasady. Nie ujęła mnie, ale może się podobać. Myk polega na tym, że na początku swojej rundy, ZANIM zagrasz kartę, sprawdzasz, czy masz gdzieś przewagę. Jeśli tak, to zgarniasz statek, a potem zagrywasz kartę na jakiś inny. I tak w kółko.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Ahoj! Szczury lądowe!

Post autor: Pierzasty »

Rune pisze:Czytałem recenzję w ostatnim Rebel Timesie i stwierdzam, że super sprawa ale modelarstwo nie jest dla mnie :wink:
Skąd jesteś? Jeśli z Wawy, to może trzeba się będzie kiedyś umówić na Man O'Wara... :wink:
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Ahoj! Szczury lądowe!

Post autor: Rune »

O w mordę! Popatrzyłem na zdjęcia w serwisie BBG, ależ to wygląda! Niestety mieszkam na pomorzu :wink:
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3365
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 116 times
Been thanked: 131 times

Re: Ahoj! Szczury lądowe!

Post autor: maciejo »

Pierzasty pisze:Może Dreadfleet? ;)
Tak tak Dreadfleet :!: Ale nie wyobrażam sobie grać w to z żoną :lol:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Ahoj! Szczury lądowe!

Post autor: Rune »

Dreadfleet jest piękne ale ja nie nadaję się do malowania figurek, chyba, że ktoś na zlecenie zrobi to profesjonalnie :wink: A co do gry z żoną to faktycznie nie jestem przekonany, czy by dała się namówić :D Nic to podrzucajcie dalej opinie i propozycje tytułów 8) (tylko czasem nie Shoguna :) )
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
berni
Posty: 647
Rejestracja: 29 lis 2010, 15:35
Been thanked: 1 time

Re: Ahoj! Szczury lądowe!

Post autor: berni »

Rune pisze: (tylko czasem nie Shoguna :) )
Widać maciejo już jest powszechnie znany na forum :D
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Ahoj! Szczury lądowe!

Post autor: Pierzasty »

Ja tu tylko to zostawię:

http://boardgamegeek.com/geeklist/74995 ... lley-games
http://boardgamegeek.com/geeklist/53463 ... oard-games
http://boardgamegeek.com/geeklist/22148 ... mes-on-bgg
http://boardgamegeek.com/geeklist/5012/ ... l-wargames
http://boardgamegeek.com/geeklist/2651/ ... mbat-games
http://boardgamegeek.com/geeklist/37352 ... l-database
http://boardgamegeek.com/geeklist/27996/age-of-sail

Miłego przeglądania, daj znać jeśli się trafią jakieś rodzynki ;)


...A właśnie, a propos nie-modelarstwa: pamiętam, że była jakaś gra planszowo-bitewna, w której żaglowce były sprzedawane w postaci wyciętych kart przypominających kredytowe. Kilka/kilkanaście elementów na żaglowiec, wypchnąć z karty, złożyć bez kleju i gotowe. Pamięta ktoś nazwę? (Wiem o kilku takich grach, ale chodziło mi konkretnie o tą żaglową.)
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1348
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 125 times
Been thanked: 86 times

Re: Ahoj! Szczury lądowe!

Post autor: nahar »

Pirates of the Spanish Main i kolejne dodatki.
Na Allegro mamy do kupienia zestawy startowe za 8 pln.
Kiedyś w to grałem, proste i całkiem niezłe. Tylko jak ktoś chce czegoś więcej to szybko się nudzi.

Z cięższych - Wooden Ship and Iron Man - klasyka Avallon Hill, zasady z sieci, statki to już detal.
Flying Colors GMT.
Ale to raczej nie do grania z Żoną.
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Ahoj! Szczury lądowe!

Post autor: Rune »

Pierzasty pisze:Ja tu tylko to zostawię:
Dzięki Pierzasty. Teraz to mnie zawaliłeś na długie miesiące :shock: Co do Pirates of the Spanish Main to natknąłem się na jakiś booster na stronie sklepu na R. Chociaż do końca nie wiem to miałem wrażenie, że jest to system na zasadzie karcianej gry kolekcjonerskiej, gdzie kupujesz boostery i co faktycznie dostajesz to okazuje się dopiero po otwarciu, a na jednym boosterze to mogę co najwyżej sobie przeczytać zasady. Taki system zniechęcił mnie, bo raczej szukam zamkniętej gry do której można zakupić dodatki ale również tworzące pewną całość w momencie zakupu, a nie dokupowanie kolejnych boosterów na oślep. Jednakże zważywszy na aktualną cenę to poproszę jeszcze o jakieś informacje. Na czym polega cel i zasady gry, czy są jakieś gotowe scenariusze (packi), które tworzą całość jakiejś przygody oraz ile potrzeba zestawów aby pograć z żoną 8) bez napinki na kolekcjonerstwo.
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Ahoj! Szczury lądowe!

Post autor: Pierzasty »

nahar pisze:Pirates of the Spanish Main i kolejne dodatki.
Na Allegro mamy do kupienia zestawy startowe za 8 pln.
Tak, chyba o to chodziło. WSaIM widziałem, ale do tego chyba figurki nieoficjalnie?
I nie chodziło mi o sam system, tylko o możliwość proksowania statków z epoki dla kogoś, kto ma dwie lewe ręce do sklejania/malowania modeli.
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1348
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 125 times
Been thanked: 86 times

Re: Ahoj! Szczury lądowe!

Post autor: nahar »

Do WSIM bierzesz dowolne modele. Ja grałem plastikowymi okrętami w Pirates of the Spanish Main.
Ale mam też kilka modeli metalowych (marnej jakości więc nimi nie gram).

Co do PoSM to rzeczywiście jest to coś a'la CCG. Nie wiesz co trafisz itp.
Grałem w to trochę, flotę ma kolega, może z 10 zestawów.
Wystarczy do fajnej zabawy o ile nie rajcuje Cię zbieranie.
Na start na 100% 4 boostery są ok. Masz 8 okrętów po 4 na osobę.
Do statków można przypisywać załogi, je też masz w boosterach.
Ale my to sobie robiliśmy załogi dodatkowe, z papieru bo to po prostu kwadrat z napisem kapitan/sternik itp.
Do grania z dziewczyną/żoną jak najbardziej, bo gra jest szybka i prosta (ale nie prostacka).
A poza tym można modele wykorzystać do np WSIM :D

BTW unikałbym ostatnich dodatków (min tego który jest w Rebel.pl). To już są mocno wydumane pomysły, potwory morskie itp.
Najlepiej pierwsze 3-4 serie.
Spanish Main
Crimson Coast
Revolution
Barbary Coast
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1000
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 53 times

Re: Ahoj! Szczury lądowe!

Post autor: charlie »

Jeszcze są Piraci od Queen Games, wydani w Polsce przez G3: http://www.g3poland.com/G3/Piraci_edycj ... is,101818/
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1348
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 125 times
Been thanked: 86 times

Re: Ahoj! Szczury lądowe!

Post autor: nahar »

Dla chcących zagrać we WSIM online:
youplay.it
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Ahoj! Szczury lądowe!

Post autor: schizofretka »

Będzie dopiero w przyszłym roku, ale Sails of Glory może się okazać tym, czego szukasz - przeniesienie Wings of War na żaglowce, czyli kupujesz zestaw podstawowy z kilkoma miniaturkami żaglowców, do każdego masz karty manewrów.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3365
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 116 times
Been thanked: 131 times

Re: Ahoj! Szczury lądowe!

Post autor: maciejo »

berni pisze:
Rune pisze: (tylko czasem nie Shoguna :) )
Widać maciejo już jest powszechnie znany na forum :D
A dlaczego niby nie Szogun :evil: Przecież można wyciąć Porty np:ze zgranego doszczętnie Catana,przykleić do mapy Szoguna,dołożyć stateczki z dodatku żeglarze,szybciutko sklecić home rules i można grać :idea: (dodam tylko,że wszyscy gracze powinni mieć opaskę przynajmniej na jednym oku).
U mnie Szogun zastępuje każdą gre-no prawie każdą.Jeszcze nie próbowałem Genkami i Marinsami ale wszystko jeszcze przede mną :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Ahoj! Szczury lądowe!

Post autor: Rune »

Super, że temat cały czas się rozwija :D Ale o co właściwie chodzi w Pirates of the Spanish Main? Czy kupując 4 boostery w każdym mam jakiś scenariusz? Czy dodatki można mieszać? Czy http://isa.pl/p1293-QUEST-FOR-THE-DAVY- ... K6108.html tworzy jakąś całość w postaci jednego scenariusza? Czy potrzebna jest jakaś plansza? Gdzie znajdę, jakiś spis kolejności dodatków i występujących w nich statków, załóg, wysp itp. Jakie są strony "konfliktu"?
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1348
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 125 times
Been thanked: 86 times

Re: Ahoj! Szczury lądowe!

Post autor: nahar »

mhm, sprawdź na stronie ISA
Scenariusze są w necie, gra się zwykle zdobycie złota. Gracz może mieć okręty różnych nacji w swojej flocie.
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Ahoj! Szczury lądowe!

Post autor: Rune »

Strona jest już lekko nieświeża :? i tak na dobrą sprawę to o samej grze jest tylko opis jednego dodatku i instrukcja w wersji PL. Nic to będę szukał gdzie indziej, bo faktycznie za takie pieniądze, co aktualnie kosztuje booster to chyba warto spróbować. Niemniej jednakjeśli ktoś znajdzie czas, a ma wiedzę to proszę o dalsze informacje.
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
ODPOWIEDZ