Gra do pogrania we dwoje lub więcej

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Killinmachin
Posty: 6
Rejestracja: 27 sie 2012, 17:49

Gra do pogrania we dwoje lub więcej

Post autor: Killinmachin »

Witam, po raz kolejny zwracam się do was o pomoc w wyborze gry.
Interesuje mnie tytuł który:
-nie będzie zbyt długi (mam już Horror w Arkham i jestem zadowolony, ale szukam gry, która będzie krótsza (godzina-półtorej), żeby dobrze się przy niej bawić, gdy znajomi nie chcą grać tak długo lub gdy z dziewczyną nie mamy na tyle czasu aby zagrać w horror).
-można grać w 2 osoby, ale również 3,4,5 i więcej, 1-osobowy wariant tez nie gryzie, ale nie jest zupełnie wymagany.
-Musi być naprawdę wciągająca ze sporą dozą główkowania ale nie bardzo losowa(właśnie ta zbyt duża losowość zniechęciła mnie do Talismanu, który już prawie kupiłem :D).
-Odpadają gry S-F oraz ekonomiczne, najbardziej mile widziane klimaty fantasy takie jak Talisman lub Horror ale nie jest to wymagane.
-Cena w sumie dowolna, no może poza tytułami za 250+, zastanawiał mnie tytuł Mage Knight lecz trochę odstrasza cena i jest to jednak gra długa, ale jeżeli uważacie, że wgniecie mnie w fotel to może znów rozważę tą propozycję jednak preferował bym nowe propozycje.
-Najmilej widziane gry sprawdzone przez forumowiczów i ich znajomych, jeżeli macie gry przy których spędziliście mnóstwo nocy i uważacie, że są naprawdę wybitne, podzielcie się nimi :D

Jeżeli nie uwzględniłem jakiegoś aspektu chętnie odpowiem na wasze pytania.
Z góry dziękuję za propozycję i mam nadzieję, że i tym razem mnie nie zawiedziecie.
SqL84
Posty: 3
Rejestracja: 12 lut 2013, 09:54

Re: Gra do pogrania we dwoje lub więcej

Post autor: SqL84 »

Podpinam się pod temat. Temat sformułował bym niemal identycznie. Również szukam gry od 2-więcej osób. Cóż, dziewczyna to max w chińczyka grała, wojennych gier nie lubi więc z myślą o niej gra musi być dość prosta i wciągająca. Ja natomiast sporo grałem w różne strategie, a także karcianke magic the gathering. Zbyt prosta gra szybko mnie znudzi, dlatego musi to być coś wciągającego intelektualnie. Ostatnio mieliśmy okazję grać w carcassone, mi się bardzo spodobała, mimo tego postanowiliśmy kupić inną grę.
Oczytałem się trochę i mam kilka gier na oku, poniżej wymieniam tytuły a obok w nawiasie moje wątpliwości. Zależy mi na opiniach - "tej nie kupuj bo tamta jest ciekawsza, bo..." albo "zwróć uwagę na taki a taki tytuł..." etc. lub rozwianiu moich uprzedzeń.

- Ticket to Ride (gra zbiera masę pozytywnych opinii ale czy nie jest zbyt prosta dla ludzi przed 30tką ?)
- Osadnicy z Catanu (wygląda ok. ale zdaje się, że można by wyszukać coś bardziej ciekawego, choćby i Carcassone lepsze?)
- Horror w Arkham (kusi mnie ten tytuł, ale czy nie jest zbyt czasochłonna jak pisze Killinmachin ?)
- Agricola (oglądałem tutorial na yt i wydaje się strasznie skomplikowane, to może odstraszać potencjalnych graczy)
- Filary Ziemi (... a może to ?)

Killinmachin - jak się Wam gra w dwójkę w Horror w Arkham ? Czy w towarzystwie też jest super ?
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Gra do pogrania we dwoje lub więcej

Post autor: mig »

SqL84 pisze:
- Ticket to Ride (gra zbiera masę pozytywnych opinii ale czy nie jest zbyt prosta dla ludzi przed 30tką ?)
Jak dla ludzi bez doświadczenia dużego w planszówkach to się nada. Ale to faktycznie waga bardzo lekka.
SqL84 pisze: - Osadnicy z Catanu (wygląda ok. ale zdaje się, że można by wyszukać coś bardziej ciekawego, choćby i Carcassone lepsze?)
Poziom trudności (i fajnosci) imho podobny, ale Osadnicy w wersji planszowej nie chodzą na 2 osoby. Trzeba grać w nieco słabszą "Szybką grę karcianą".
SqL84 pisze: - Agricola (oglądałem tutorial na yt i wydaje się strasznie skomplikowane, to może odstraszać potencjalnych graczy)
Ja nie przepadam. Jest sporo móżdżenia i spora regrywalność. Ale... jakoś nie chwyciła.
SqL84 pisze: - Filary Ziemi (... a może to ?)
Fajne i można polecić ale imho w tym poziomie trudnosci i fajności są lepsze pozycje...

Co z innych:
- w kategorii cięższych - zamiast Agricoli imho lepszy byłoby np. Le Havre (wersja PL za kilka miesięcy, jak się Lacerta spręży), jeszcze cięższy Brass (świetnie chodzacy na 2 osoby, chociaż to wariant nieoficjalny jest tylko) i świetnie skalujący się Caylus. No i Puerto Rico - są kontrowersje co do tego czy tryb 2-osobowy się sprawdza, ale imho jest co najmniej tak samo dobry jak multi. No, a gra doskonała. I jeszcze Feld - W roku smoka byłoby doskonałe :)
Zasady wszystkich są do ogarnięcia bez problemu - bardziej kwestia czy oczekujecie od gry, żeby się zrelaksować przy niej czy pomyśleć, pomóżdżyć i zrelaksować ;)

- ze średnio-lekkich (zamiast Filarów) - imho lepsze są Stone Age, Ninjato i Pokolenia. A jak kuszą klimaty Folleta to lepszy Świat bez Końca.

- z lekkich gatewayów to z ww listy bym obstawiał mimo wszystko Carcassonne (jest sporo dodatków, więc mozna zrobić potem z C grę o znacznie wyższym poziomie kombinowania i trudności). I może nieco trudniejszą Hawanę, albo Santiago de Cuba? Osadnicy tylko od 3 osób. Wsiąść do pociągu jest niezłe i na małych mapach sprawdza w 2 osoby (najpopularniejsza Europa to raczej 4-5 osób, choć znam ludzi którzy chwalą sobie również grę we dwójkę).

A najlepiej kupić wszystkie :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1888
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 144 times
Been thanked: 170 times

Re: Gra do pogrania we dwoje lub więcej

Post autor: tomuch »

Ja i moja Żonka też zaczynaliśmy od Karkasona z dodatkami, a później polecieliśmy na głębszą wodę i kupiliśmy Agricolę. No i wypadło super, szczególnię Żona bardzo lubi. Regrywalność na bardzo wysokim poziomie, dwa warianty (rodzinny-prostszy i trudniejszy), móżdżenia sporo, ale bez przesady...
W Horror grałem tylko w 2 osoby i... kurzy się teraz na półce. Niby wszystko fajnie, ale jakoś tak nie pasuje... A mało kto ze znajomych chce przysiąść do tego.
TTR moim zdaniem jest fajną zabawą na 2 os., ale im więcej tym ciekawiej. No i z gatunku tych lżejszych.
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
SqL84
Posty: 3
Rejestracja: 12 lut 2013, 09:54

Re: Gra do pogrania we dwoje lub więcej

Post autor: SqL84 »

Bardzo wartościowe odpowiedzi.
Skreślam Horror w Arkham. Oglądałem do niego wideorecenzje i nie czuję klimatu. TTR jakaś taka zbyt prosta.
Wygląda na to, że zaczniemy od Agricoli. Dziewczynie tytuł się podoba a ja na pewno odnajdę w niej coś dla siebie.
tomuch - czy gracie w Agricole w 2 osoby i nie nudzi się ?

Oglądam teraz recenzję Cyclades i zdaje się prosta i ciekawa.
nanautzin
Posty: 283
Rejestracja: 02 wrz 2011, 09:48
Lokalizacja: Koszalin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 22 times

Re: Gra do pogrania we dwoje lub więcej

Post autor: nanautzin »

Ankh Morpork. Spójrz sobie na tą grę :) Mam podobną sytuację jak u Ciebie, chociaż ja już troszeczkę swoją dziewczynę wkręciłem, bo pogrywamy w Claustrophobie albo z rodziną w Dixit'a. Teraz zdecydowałem się właśnie na Ankh Morpork, jako kolejny tytuł :)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Gra do pogrania we dwoje lub więcej

Post autor: mig »

SqL84 pisze: Oglądam teraz recenzję Cyclades i zdaje się prosta i ciekawa.
Owszem, ale na dwójkę średnia :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1888
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 144 times
Been thanked: 170 times

Re: Gra do pogrania we dwoje lub więcej

Post autor: tomuch »

SqL84 pisze:tomuch - czy gracie w Agricole w 2 osoby i nie nudzi się ?
Absolutnie się nie nudzi. Co prawda, mamy teraz więcej gier niż na początku, więc nie ląduje już tak często na stole, ale na początku się działo :mrgreen: ok. 30 partii za nami. Nudzić się nie nudzi, bo każdorazowa rozgrywka jest ciut inna (ze względu na różny zestaw kart małych usprawnień i pomocników). Gramy właściwie tylko w 2 osoby. Kilka razy graliśmy w 3, ale bardziej lubię w 2.

A jeśli chodzi o Cyklady, to dla mnie jest to gra na jeden raz (ale grałem tylko jeden raz, więc może rozwija później skrzydła...).
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
SqL84
Posty: 3
Rejestracja: 12 lut 2013, 09:54

Re: Gra do pogrania we dwoje lub więcej

Post autor: SqL84 »

Zamówiłem Agricole. Spotykam się z samymi pozytywnymi opiniami dot. tej pozycji. Za pewien czas rozważę zakup Ankh Morpork, Carcassone Big Box i Dixit.
Dzięki za opinie i pomoc w wyborze.
ODPOWIEDZ