Co zakupić ?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Sejmitar
Posty: 6
Rejestracja: 27 maja 2008, 20:35
Lokalizacja: Wrocław

Co zakupić ?

Post autor: Sejmitar »

Witam!

Po przejrzeniu wątków o tym, w co grać (a w co nie grać), odważnie wystawię się na krytykę typu 'ale to już było' i zapytam : Co by tu sobie kupić do pogrania, niekoniecznie z pierwszej ręki...

Niestety, gierka do naszego grona musi spełniać kilka warunków, przez co większość tytułów zostaje zdyskwalifikowana. Oto one

Primo - grywalna dla 4, 5 i 6 graczy. Warunek niestety nienegocjowalny. Opcje gry na większą czy mniejszą ilość mile widziane, ale nie wymagane. Największym naszym problemem jest to, że mam gierki spełniające wszystkie warunki, ale grywalne na max 4 czy 5 osób. Wariant alternatywny - gierka na 4 osoby, ale proszę to wyraźnie zastrzec w odpowiedzi.

Primo - kompaktowość. Gierka musi dać się rozegrać na powierzchni czteroosobowego stoliczka z fastfooda (konkretniej - takiego z KFC :) ) w wersji 4-osobowej. To jeden z powodów, dla których pozbyłem się Arkham - jest ZA DUŻE. Rules clarification : na 'stoliczku z KFC' mieści się plansza do BSG bez dotatku i zostaje trochę miejsca na łokcie czy podobne excesy. Ewentualnie nie ma miejsca na łokcie i trzeba uważać, bo Pegasus trochę wystaje poza.

I nie kupię drugiego stoliczka, wspomnienie o wymiarach jest wzięte z życia :P

Primo - fluff i/lub design. Szachy 4-osobowe czy heksagonalne niewątpliwie są świetną grą, ale... Może królestwo do uratowania, a może to, że każdy gra osobną rasą z zupełnie innym rysunkiem. Może pionki w kształcie wagoników... Rozbestwiliśmy się na gierkach DaysOfWonder, przyznaję.
Dodatkowo - wiele wariantów rozgrywki, czy to poprzez różne kombinacje ras, czy wielotorową akcję, czy różnorakie możliwości graczy.

Rules upgrade : NIE elementom zręcznościowym czy wygibasowym.

Dziękuję za typy...

PS : Wszystkie trzy 'primo' są równie ważne ;) Dlatego nie ma po 1, 2 i 3cie.
Ostatnio zmieniony 05 kwie 2013, 18:51 przez Sejmitar, łącznie zmieniany 1 raz.
Goa'uld victory - President, Admiral, Cylon. [ BSG ]
Uses : LotR LCG, BSG, Tanto Cuore, Ticket to Ride (used all except last one), Arkham Horror (in waiting), L5R LCG (in waiting), TI3 (1/year but it is EPIC).
Awatar użytkownika
Soulless
Posty: 569
Rejestracja: 22 cze 2008, 21:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Co zakupić ?

Post autor: Soulless »

Moim zdaniem zabiłeś wszystkie sensowne propozycje wymogiem stoliczka z KFC... ;)
Gdyby nie ten warunek, to sporo dobrych gier by się łapało.
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Co zakupić ?

Post autor: Sandman »

Age of Steam, Struggle of Empires, Starcraft, Gra o Tron z dodatkiem Storm of Sword. Warunek ze stoliczkiem potraktowałem z przymrużeniem oka.

Small World z Days of Wonders jest bardzo bliski spełnienia wszystkich warunków, niestety odpada opcja gry w 6 osób...
Ostatnio zmieniony 02 gru 2009, 14:14 przez Sandman, łącznie zmieniany 1 raz.
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Co zakupić ?

Post autor: Andy »

Czyli odpowiedź na pytanie "co zakupić?" brzmi po prostu: "na początek drugi stoliczek". :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Co zakupić ?

Post autor: Sandman »

Chociaż jeśli zupełnie poważnie brać pod uwagę warunek stolikowy to pozostają jeszcze karcianki:
Race for the Galaxy z 2 dodatkami,
Dominion z jednym dodatkiem,
Bang - spełnia wszystkie postawione warunki idealnie. 8)
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Co zakupić ?

Post autor: Nataniel »

Dla 6 osob przy malym stoliczku to tylko gierki, a nie gry - Fasolki, Bang, Jungle Speed, Palce w Pralce, Cytadela, Dixit.

Przy troche wiekszym stoliczku: Talisman, Wysokie Napięcie, Battlestar Galactica - zadna z nich nie zajmuje tyle co kobylasty Arkham Horror, ale na stoliczku w KFC nie da rady.

Moja rada: kupcie dwie gry na 3 osoby i zajmijcie dwa stoliczki. Albo jedna gre duzo do grania jednak w normalnych warunkach a druga mniejsza do grania w tym nieszczesnym KFC.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3236
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Co zakupić ?

Post autor: Veridiana »

Czego nie wymyślę to któreś z kryteriów się nie łapie :? chyba musisz jednak gdzieś poluzować, bo będzie bieda!
Awatar użytkownika
Klos
Posty: 1065
Rejestracja: 29 wrz 2007, 22:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Co zakupić ?

Post autor: Klos »

Castle Panic
That's Life!
Mall of Horror
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3236
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Co zakupić ?

Post autor: Veridiana »

Sandman pisze: Bang - spełnia wszystkie postawione warunki idealnie. 8)
no nie wiem, czy trzecie primo tak idealnie. przez ten punkt odpadły mi Hoity Toity i Cash and Guns
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Co zakupić ?

Post autor: Sandman »

Veridiana pisze:no nie wiem, czy trzecie primo tak idealnie. przez ten punkt odpadły mi Hoity Toity i Cash and Guns
Sejmitar pisze:Primo - fluff i/lub design. Szachy 4-osobowe czy heksagonalne niewątpliwie są świetną grą, ale... Może królestwo do uratowania, a może to, że każdy gra osobną rasą z zupełnie innym rysunkiem. Może pionki w kształcie wagoników... Rozbestwiliśmy się na gierkach DaysOfWonder, przyznaję.
Każdy gra innym kowbojem z zupełnie innym rysunkiem, inną zdolnością i inną sprawowaną funkcją. Warunek spełniony.
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
Soulless
Posty: 569
Rejestracja: 22 cze 2008, 21:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Co zakupić ?

Post autor: Soulless »

Moooże, przy założeniu trzymania żetonów w woreczku - Last Night on Earth - czyli brainzzzzz, lub Touch of Evil - czyli Arkham w pigułeczce :)
Awatar użytkownika
Sejmitar
Posty: 6
Rejestracja: 27 maja 2008, 20:35
Lokalizacja: Wrocław

Re: Co zakupić ?

Post autor: Sejmitar »

Rules clarification : na 'stoliczku z KFC' mieści się plansza do BSG bez dotatku i zostaje trochę miejsca na łokcie czy podobne excesy. Ewentualnie nie ma miejsca na łokcie i trzeba uważać, bo Pegasus trochę wystaje poza.

Rules upgrade : NIE elementom zręcznościowym czy wygibasowym. Przepraszam, zapomniałem.

I nie kupię drugiego stoliczka, wspomnienie o wymiarach jest wzięte z życia :P

EDIT : uzupełniono głóne rulzy.
Ostatnio zmieniony 05 kwie 2013, 18:49 przez Sejmitar, łącznie zmieniany 1 raz.
Goa'uld victory - President, Admiral, Cylon. [ BSG ]
Uses : LotR LCG, BSG, Tanto Cuore, Ticket to Ride (used all except last one), Arkham Horror (in waiting), L5R LCG (in waiting), TI3 (1/year but it is EPIC).
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Co zakupić ?

Post autor: skanna »

Chyba faktycznie dość dobrze te Twoje prima spełnia RftG, ale coś mi się kołacze, że chyba próbowałeś, więc jak rozumiem, nie znalazło uznania?
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Co zakupić ?

Post autor: skanna »

Uściślę zatem, bo dla mnie to jedno, a faktycznie różnica jest - RftG z dwoma dodatkami. W tej wersji chyba spełnia?
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Lucf
Posty: 1344
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Co zakupić ?

Post autor: Lucf »

Ja bym polecił Wysokie Napięcie. I nowy stoliczek, albo dywan przynajmniej.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3236
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Co zakupić ?

Post autor: Veridiana »

Sandman pisze:Każdy gra innym kowbojem z zupełnie innym rysunkiem, inną zdolnością i inną sprawowaną funkcją. Warunek spełniony.
raczej naciągany :wink:
ostatecznie granie pionkami różnego koloru też by pasowało...
Awatar użytkownika
Sejmitar
Posty: 6
Rejestracja: 27 maja 2008, 20:35
Lokalizacja: Wrocław

Re: Co zakupić ?

Post autor: Sejmitar »

Bang - owszem, łapie się na warunki z fluffem (etc), ale to jest jedno-strzałówka (pardą - sześciostrzałówka ;) ), ale to nie jest gra na dłużej. Rozegranie 6ciu czy 12tu minigier w ciągu jednego posiedzenia to nie to samo co jednej większej partii 'czegoś'. A taką wadę ma większość "karcianek".

RftG = Race for the Galaxy ? Fajne, grałem w to parę razy, ale patrz niżej.

Poza tym, jakoś tak wypadło, że gierki 'samokarciane' jakoś nie mają u nas długiego życia. Ot, na przykład - 3 manczkiny się kurzą na półce, obok stoi Mag-Blast. A spełniają wszystkie warunki... Może to kwestia tego, że CCGi (w które większość z nas gra) mają na nas znacznie większą moc przyciągania niż 'board' CG.
Goa'uld victory - President, Admiral, Cylon. [ BSG ]
Uses : LotR LCG, BSG, Tanto Cuore, Ticket to Ride (used all except last one), Arkham Horror (in waiting), L5R LCG (in waiting), TI3 (1/year but it is EPIC).
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Co zakupić ?

Post autor: skanna »

Sejmitar pisze:RftG = Race for the Galaxy ?
Tak właśnie.

A Finstere Flure?
http://www.rebel.pl/product.php/1,371/8 ... lure-.html

http://www.rebel.pl/product.php/1,371/1 ... loors.html
Tylko nie wiem, na ile toto spełnia trzecie primo.
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Co zakupić ?

Post autor: Andy »

skanna pisze:Uściślę zatem, bo dla mnie to jedno, a faktycznie różnica jest - RftG z dwoma dodatkami. W tej wersji chyba spełnia?
Sześć osób, każda w tableau ma do dwunastu wyłożonych kart, plus talia, rozrzucony discard, czipy VP, cele - i to wszystko na małym stoliczku? Hmmm...
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Co zakupić ?

Post autor: Perpetka »

Hmmm, ktoś się orientuje jaki rozmiar planszy ma nowy Imperial? Bo ładnie by pasował...
Mehow
Posty: 38
Rejestracja: 06 wrz 2009, 19:58
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Co zakupić ?

Post autor: Mehow »

Ja będę niepowtarzalny, i zaproponuję Ligretto Futball. Gra ta polega na wykładaniu kart na czas, w grze tej stosuje się zasadę stosu ( poprzednia karta wymusza zagranie kolejnej ). Gra utrzymana jest w klimacie piłki nożnej (podane są w niej znane wszystkim miłośnikom tego sportu imiona graczy np: Iker, Cristiano, Artur ( Boruc), Michał ( Żewłakow). Wykładanie kart rozpoczyna się od bramkarza (Iker albo Artur)

Super gra towarzyska, żadna strategia, w sumie żadnego większego myślenia- tylko satysfakcja z gry:)

Razem z kumplami gramy czasem po kilka godzin, na zasadzie: "przegrałem?, no to gramy jeszcze raz"

Co najważniejsze da się grać w KFC.

Ja posiadam wersję Polska vs reszta świata, ale z powodu podobnych imion ( Marcin, Maciej, Michał, Mariusz) prostsza wydaje się gra resztą świata...
...jak widać nasza reprezentacja jest gorsza nawet w grach karcianych...
Gram w planszówki w Krakowie w każdy wtorek i czwartek, zainteresowanych wspólnym graniem zapraszam do grupy:
https://www.facebook.com/groups/1656141158004800/
Awatar użytkownika
Sejmitar
Posty: 6
Rejestracja: 27 maja 2008, 20:35
Lokalizacja: Wrocław

Re: Co zakupić ?

Post autor: Sejmitar »

Co to jest IMPERIAL ?

Futbol - dwuosobówka. Sorry.
Goa'uld victory - President, Admiral, Cylon. [ BSG ]
Uses : LotR LCG, BSG, Tanto Cuore, Ticket to Ride (used all except last one), Arkham Horror (in waiting), L5R LCG (in waiting), TI3 (1/year but it is EPIC).
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Co zakupić ?

Post autor: Perpetka »

Futbol Ligretto nie jest dwuosobówką, ale zdecydowanie nie podejdzie - wrzaskliwa, wieloosobowa gra na spostrzegawczość, męcząca dla otoczenia i graczy. Jungle Speed to przy niej szachy.

Imperial (nowa wersja: Imperial 2030) - bardzo, bardzo dobra gra o niebyt wyeksploatowanych rozwiązaniach mechanicznych. Gracze wcielają się w inwestorów, którzy wspomagają swoimi pożyczkami różne państwa. Gracz mający chwilowo największe wpływy w danym państwie staje się jego rządem i decyduje o posunięciach państwa, ale pamiętać trzeba, że celem nie jest, aby wygrało państwo, tylko aby wygrał inwestor (pierwsze pół rozgrywki to zmaganie się z tym dwutorowym myśleniem). Reguł jest trochę, ale bez przesady, fajna rywalizacja, co prawda nie ma tego zróżnicowania graczy, ale ponieważ to nie pasjans, tylko "właśnie musisz swoją Rosją doprowadzić do upadku Wielkiej Brytanii, zanim rywal zdąży się nachapać na jej opodatkowaniu", to emocje naprawdę są. Działa do 6 osób, bo tyle jest państw. Wymaga miejsca na planszę i odrobiny stołu dookoła na udziały i gotówkę graczy, tylko właśnie nie wiem, jaki rozmiar ma plansza w nowym wydaniu (stare jest praktycznie niedostępne).
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2811
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 100 times
Been thanked: 154 times
Kontakt:

Re: Co zakupić ?

Post autor: Ink »

Perpetka pisze:"właśnie musisz swoją Rosją doprowadzić do upadku Wielkiej Brytanii, zanim rywal zdąży się nachapać na jej opodatkowaniu"
Jeszcze lepiej - musisz porządnie dofinansować WB, żeby przejąć jej rząd i samemu nachapać się na tym opodatkowaniu.

Co do (Futbol) Ligretto - popieram opinię, to jest gra imprezowa z gatunku tych najbardziej imprezowych. W dodatku wymaga bardzo tolerancyjnego otoczenia (najlepiej - braku otoczenia), bo generuje decybele.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
Sejmitar
Posty: 6
Rejestracja: 27 maja 2008, 20:35
Lokalizacja: Wrocław

Re: Co zakupić ?

Post autor: Sejmitar »

Mineły 3 lata... co nowego w temacie pogrania na stoliczku :) ? Warunki te same.
Goa'uld victory - President, Admiral, Cylon. [ BSG ]
Uses : LotR LCG, BSG, Tanto Cuore, Ticket to Ride (used all except last one), Arkham Horror (in waiting), L5R LCG (in waiting), TI3 (1/year but it is EPIC).
ODPOWIEDZ