Który Dixit?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8719
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Który Dixit?

Post autor: Curiosity »

Dziś odebrałem Dixita 5.
Powiem tak - zestaw składał się z dwóch osobno zapakowanych talii i ta pierwsza jest sporym rozczarowaniem. Dominują karty w jednym odcieniu z jednym motywem dominującym, takie dość przygnębiające. Druga talia jest dużo lepsza, większa paleta barw i więcej punktów odniesienia na kartach. Trzy karty bonusowe całkiem fajne.

Na razie daleki jestem od zachwytów, ale zobaczymy jak pójdzie rozgrywka.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
pieczkins
Posty: 185
Rejestracja: 04 lut 2014, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 6 times

Re: Który Dixit?

Post autor: pieczkins »

Te karty bonusowe osobno zapakowane miałeś?
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8719
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Który Dixit?

Post autor: Curiosity »

Były poza pudełkiem, ale fabrycznie zafoliowane razem z nim.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
b3r53rk3r
Posty: 143
Rejestracja: 12 sie 2014, 00:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 3 times

Re: Który Dixit?

Post autor: b3r53rk3r »

Jestem za kupieniem Dixit Odyssey. Tu masz lepszy tor punktacji, grę do 12 graczy i wypraskę, w której jest miejsce na karty z dodatku. Co do kart podstawowych w zestawie to powiedziałbym, że są bardziej uniwersalne pod względem skojarzeń. Przy późniejszym zagraniu w podstawkę mieliśmy wrażenie, że nie ma za dużo pomostów między kartami - tak by do skojarzenia narratora pasowało więcej kart. Aczkolwiek to nasze subiektywne odczucie.

Co do dodatków to chyba najbardziej podoba mi się Dixit 3 - jest najmroczniejszy i ma najładniejszą kreskę. Chyba z dodatków to Dixit 2 ma najmniej odjechanych kart. Właściwie to wszystko zależy od Twojego gustu - przejrzyj sobie karty z poszczególnych dodatków i zadecyduj, które najbardziej otwierają Twój umysł na ciekawe skojarzenia ;)
Zawsze wybieram czerwone.
Moja skromna kolekcja
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 994
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 56 times
Been thanked: 46 times

Re: Który Dixit?

Post autor: charlie »

@Curiosity
Gdzie zamawiałeś Dixit 5 z tymi bonusowymi kartami, jeśli można wiedzieć?

@berik
5 nie widziałem, ale każdy inny dodatek spełnia swoją rolę. Dixit 3, który większości, mam wrażenie, się podoba jest popełniona przez Xaviera Collette - gościa odpowiedzialnego z obłędne grafiki do Abyss.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8719
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Który Dixit?

Post autor: Curiosity »

charlie pisze:@Curiosity
Gdzie zamawiałeś Dixit 5 z tymi bonusowymi kartami, jeśli można wiedzieć?
http://www.planszostrefa.pl/pl/p/Dixit-5-Marzenia/3975
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 994
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 56 times
Been thanked: 46 times

Re: Który Dixit?

Post autor: charlie »

Curiosity pisze:
charlie pisze:@Curiosity
Gdzie zamawiałeś Dixit 5 z tymi bonusowymi kartami, jeśli można wiedzieć?
http://www.planszostrefa.pl/pl/p/Dixit-5-Marzenia/3975
Damn it! Niech zgadnę: tym zbiorowym zamówieniem -20% organizowanym przez Rastulę, w którym też brałem udział? Myślałem, że tylko Rebel rozdaje te karty i celowo pominąłem przy zamawianiu z Planszostrefy...
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8719
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Który Dixit?

Post autor: Curiosity »

Bingo :)
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Simunia24
Posty: 1
Rejestracja: 03 gru 2016, 12:10

Re: Który Dixit?

Post autor: Simunia24 »

Ja zakupiłam podstawę Dixit i się zastanawiam nad zakupem Dixit odyseja lub dwóch dodatków. I już sama nie wiem co bardziej się opłaca kupić. I tak planuje by w przyszłości mieć wszystkie dodatki do gry Dixit. W Dixit odyseja kusi mnie tym, że można grać w więcej niż 6 osób co w moim przypadku mogło by się nawet sprawdzić. Z drugiej strony jednak dwa dodatki to dużo więcej kart. Jeszcze Dixit odyseja przemawia do mnie bardzo ze względu na planszę punktacji bardziej się przyda podczas gry na działce. Pudełko od Dixit w którym jest plansza po prostu zajmuje za dużo miejsca na stole i się tak średnio gra.
Awatar użytkownika
E2MD
Posty: 381
Rejestracja: 11 kwie 2017, 12:42
Lokalizacja: 43-518
Has thanked: 53 times
Been thanked: 135 times

Re: Który Dixit?

Post autor: E2MD »

Ja dokupiłem karty na Alliexpress.
Jak ma się nie śpieszy - miesiąc do półtorej - to się ma dwie talie za cenę jednej (albo i mniej)
Nie przyszedłem tutaj wygrać
Awatar użytkownika
Asia - On Table
Posty: 421
Rejestracja: 09 mar 2018, 20:57
Has thanked: 4 times
Been thanked: 166 times

Re: Który Dixit?

Post autor: Asia - On Table »

Ja mam Dixit Odyseja + dodatek 4 początki i gra się przyjemnie. Wiem ,że gra stara ,ale jara więc zrobiłam recenzję :
https://youtu.be/SS1nA9KvG0w

Zastanawiam się czy nie kupić krainy snów. Powiew świeżości mnie by się chyba przydał
Moje Recenzje gier planszowych na kanale You Tube
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1516
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 297 times
Been thanked: 633 times

Re: Który Dixit?

Post autor: EsperanzaDMV »

Odświeżę temat, bo od czasu ostatnich dyskusji na rynku było tylko pierwszych kilka dodatków (do 5), a teraz mamy ich bodajże z 10.
Grał ktoś w te nowsze? Które są warte polecenia do Odysei?
2: Przygody
3: Podróże
4: Początki
5: Marzenia
6: Wspomnienia
7: Wizje
8: Harmonia
9: Edycja jubileuszowa
10: Zwierciadła
GAZDA
Posty: 103
Rejestracja: 11 sty 2015, 13:06
Has thanked: 6 times
Been thanked: 17 times

Re: Który Dixit?

Post autor: GAZDA »

Ja tylko dopiszę swój głos na dixit podstawkę. J mówię to jako posiadacz odysey. Wg. Mnie podstawka ma karty mogące się kojarzyć z większą ilością rzeczy. Tor w odysey jest rzeczywiście lepszy a tabliczki do głosowania cóż...po jednym użyciu odłożyłem je do pudełka i wszyscy gracze zgodnie twierdzą, że lepiej na "trzy czteeery" pokazać palcem na co głosujemy :)
Awatar użytkownika
addekk
Posty: 642
Rejestracja: 28 gru 2018, 11:54
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 103 times

Re: Który Dixit?

Post autor: addekk »

Mam tylko odyseje, podróże i zwierciadła.
Grafiki ze zwierciadeł odbiegają standardem od reszty, kreska bajkowa zamieniona jest jakby to nazwać hmm komputerowym malowaniem, zdecydowanie nie polecam zwierciadeł gdyż są nie ładne, a i grafiki też są raczej nie ciekawe😁
Weźże chodźże grać BGG
poxi
Posty: 237
Rejestracja: 28 kwie 2020, 21:37
Has thanked: 50 times
Been thanked: 106 times

Re: Który Dixit?

Post autor: poxi »

Ja sprzedałem zarówno podstawkę Dixita, jak i karty z Odysei, zostawiając jedynie planszę, wskaźniki i pionki. Przejadł mi się ten styl graficzny, a i obrazki opatrzyły.
Dokupiłem Wspomnienia (6), Wizje (7, złocony pierwszy druk) i Edycję Jubileuszową (9) i gram tylko na nich. Preferuję ten bardziej szczegółowy, nowoczesny styl grafik. Zwłaszcza z Wizji. Dodatki do siebie nieźle pasują, a gracze, którzy spodziewają się zwykłego Dixita odchodzą od stołu zachwyceni, czymś znanym, a jednocześnie nowym. Polecam!
Ostatnio zmieniony 29 sty 2021, 12:50 przez poxi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1516
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 297 times
Been thanked: 633 times

Re: Który Dixit?

Post autor: EsperanzaDMV »

GAZDA pisze: 29 sty 2021, 03:17Tor w odysey jest rzeczywiście lepszy a tabliczki do głosowania cóż...po jednym użyciu odłożyłem je do pudełka i wszyscy gracze zgodnie twierdzą, że lepiej na "trzy czteeery" pokazać palcem na co głosujemy :)
Odyseja jest domyślnie do 12 osób, to ciekawi mnie jak pokazujecie numer 11 i 12 w większym gronie :P
addekk pisze: 29 sty 2021, 07:43 Mam tylko odyseje, podróże i zwierciadła.
Grafiki ze zwierciadeł odbiegają standardem od reszty, kreska bajkowa zamieniona jest jakby to nazwać hmm komputerowym malowaniem, zdecydowanie nie polecam zwierciadeł gdyż są nie ładne, a i grafiki też są raczej nie ciekawe😁
Hm zmartwiłeś mnie, bo właśnie ten dodatek dodałem do koszyka. Najbardziej chciałbym 9-ty, Edycja Jubileuszowa, ale w tym sklepie gdzie chcę złożyć zamówienie go nie ma, więc spodobały mi się karty z najnowszego dodatku. Nie widzę, by były one jakoś bardzo "komputerowo malowane"...
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: Który Dixit?

Post autor: RasTafari »

EsperanzaDMV pisze:Które są warte polecenia do Odysei?
Pytanie jest trochę z gatunku "Co polecacie dzisiaj na obiad? Schabowy? Mielony? Rolada a może sznycel? Im nowszy dodatek tym ładniejsze (moim zdaniem) grafiki, tyle. Jak nie wiesz co wziąć to rzuć D10 i masz po problemie :wink:
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
GAZDA
Posty: 103
Rejestracja: 11 sty 2015, 13:06
Has thanked: 6 times
Been thanked: 17 times

Re: Który Dixit?

Post autor: GAZDA »

EsperanzaDMV pisze: 29 sty 2021, 12:39
GAZDA pisze: 29 sty 2021, 03:17Tor w odysey jest rzeczywiście lepszy a tabliczki do głosowania cóż...po jednym użyciu odłożyłem je do pudełka i wszyscy gracze zgodnie twierdzą, że lepiej na "trzy czteeery" pokazać palcem na co głosujemy :)
Odyseja jest domyślnie do 12 osób, to ciekawi mnie jak pokazujecie numer 11 i 12 w większym gronie :P
Tak jak każdy inny numer :) trzy czteeery i każdy kładzie palucha na karcie, na którą głosuje ;P
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1516
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 297 times
Been thanked: 633 times

Re: Który Dixit?

Post autor: EsperanzaDMV »

Ale to jak, masz powiedzmy 10 osób siedzących naraz przy stole i każdy ma dostęp do wyłożonych kart...? Myślałem, że chodzi o pokazywanie numeru na palcach jednej/dwóch rąk, wskazywanie palcami przy większej liczbie osób brzmi... nierealnie. Nie będą w stanie wszyscy siedzieć tak blisko, by móc sięgnąć do kart. Chyba, że wszyscy stoją i pochylają się jednocześnie nad stołem, ale to brzmi meganiewygodnie...?
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Który Dixit?

Post autor: FortArt »

Tabliczki nie zapewniają tajności głosu plus były doniesienia o wypadaniu pinezek jeśli położy się na stole.

Ja polecam po prostu nabyć 12 kości K12. Przy odrobinie starań można nawet kolory plus minus trafić.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1516
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 297 times
Been thanked: 633 times

Re: Który Dixit?

Post autor: EsperanzaDMV »

FortArt pisze: 14 lut 2021, 15:38 Tabliczki nie zapewniają tajności głosu plus były doniesienia o wypadaniu pinezek jeśli położy się na stole.
Chyba nie rozumiem. Zaznaczasz jedno pole znacznikiem, drugą ręką zasłaniasz górną część swojej tabliczni. Jak to nie gwarantuje tajności głosu?
FortArt pisze: 14 lut 2021, 15:38
Ja polecam po prostu nabyć 12 kości K12. Przy odrobinie starań można nawet kolory plus minus trafić.
Kości K12, raz że mają tendencję do przekręcania się, a dwa dają możliwość zmiany liczby w momencie wykładania ich na stół. To już pozostałbym przy tabliczkach ;)
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1516
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 297 times
Been thanked: 633 times

Re: Który Dixit?

Post autor: EsperanzaDMV »

Może komuś pomoże ta informacja - finalnie kupiłem 10: Zwierciadła i jestem zadowolony. Rysunki są piękne, duuużo ładniejsze niż te z podstawki. Jedyny minus jest taki, że karty z tego dodatku są zauważalnie cieńsze niż z Odysei - widać to zwłaszcza jak ułożyłem dwa stosy obok siebie, niby każdy ma 84 karty, a jednak jeden jest zauważalnie wyższy.
W marcu powinien pojawić się dodruk 9: Edycja Jubileuszowa i te dwa dodatki idealnie wypełnią puste miejsca w pudełku od podstawki :)
ODPOWIEDZ