Który Dixit?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
lunio94
Posty: 33
Rejestracja: 06 kwie 2010, 13:13

Który Dixit?

Post autor: lunio94 »

Mam do wydania parę złotych w Emipku. Wśród dostępnych tam gier są wszystkie części Dixita. Mam pytanie czy lepiej kupić dodatek (Dixit 2 lub 3), który jest 40 zł tańszy (70-80 zł) czy podstawkę (120 zł). Wiem, że nie będę miał toru punktacji i królików, ale ja ich fanem nie byłem gdy grałem w podstawkę. Dodatkowym plusem dla mnie będzie możliwość poznania nowych kart. Jeżeli polecacie dodatek to 2. czy 3.?
Awatar użytkownika
skolo
Posty: 1074
Rejestracja: 02 lis 2011, 19:52
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Który Dixit?

Post autor: skolo »

kup dowolny box. kazdy zawiera karty, o ktore glownie chodzi, wiec obojetne co wybierzesz a i tak bedziesz zadowolony imho.
kolejne pudelka to jedynie zwiekszenie niepowtarzalnosci kart w talii dla graczy.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Który Dixit?

Post autor: kwiatosz »

Jak dodatek to 3, dwójka i Odyssey to ten sam ilustrator, więc efektu wow nie ma. Jedynka moim zdaniem słuszniejszym wyborem, w Odyssey ma serie obrazków (np 5 z królikiem) co nieco ogranicza pole manewru.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
skolo
Posty: 1074
Rejestracja: 02 lis 2011, 19:52
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Który Dixit?

Post autor: skolo »

kwiatosz, jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia graczy :mrgreen:
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Który Dixit?

Post autor: Perpetka »

W zasadzie to wszystko jedno.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 994
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 56 times
Been thanked: 46 times

Re: Który Dixit?

Post autor: charlie »

kwiatosz pisze:Jak dodatek to 3, dwójka i Odyssey to ten sam ilustrator, więc efektu wow nie ma. Jedynka moim zdaniem słuszniejszym wyborem, w Odyssey ma serie obrazków (np 5 z królikiem) co nieco ogranicza pole manewru.
Bardziej podobne są podstawka i 2, tam jest jedna autorka, która jest również w Oddysey jako jeden z dwóch autorów, z tym ,że w Odyssey, większość obrazów na kartach jest popełniona przez drugiego (Piero), widać to gołym okiem. Co do kart z Odyssey, rzeczywiście są bardziej specyficzne i ludzie mają problem z wymyślaniem haseł.

Jak nie zależy ci na torze, to lepiej wziąć dodatek. Większość uważa, że 3 jest lepsza.
Borek224
Posty: 348
Rejestracja: 25 lis 2010, 13:35
Been thanked: 1 time

Re: Który Dixit?

Post autor: Borek224 »

U mnie w grupie 1 lepiej się grało niż odyseją. Za to 3 jest totalnie z innej bajki i jest genialnym odświeżeniem gry po ograniu wcześniejszych zestawów.

Jeżeli nie zależy ci na więcej niż 6 graczach i mobilnej planszy to bierz oryginał.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8721
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Który Dixit?

Post autor: Curiosity »

A nie jest tak, że Oddysey zwiększa ilość graczy w porównaniu do podstawki? Ja bym brał Oddysey.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Który Dixit?

Post autor: kwiatosz »

Zwiększa, ale w moim odczuciu powyżej 7 osób i tak gra się raczej słabo.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1557
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 102 times

Re: Który Dixit?

Post autor: espresso »

Oddysey ma fajny tor punktów i króliczki, które się nie przewracają, ale w mojej opinii najbrzydsze obrazki (tak, kilka jest po prostu brzydkich). Najładniejsze ilustracje to IMO część 3, później 1 i 2 na tym samym poziomie, długo nic i na końcu Oddysey
lunio94
Posty: 33
Rejestracja: 06 kwie 2010, 13:13

Re: Który Dixit?

Post autor: lunio94 »

Chyba zdecyduje się na 3. część, głównie ze względu na wygląd kart, wydają mi się ładniejsze, bardziej odpowiada mi ich styl. Dziękuję wszystkim za pomoc.
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Który Dixit?

Post autor: Hiu »

kwiatosz pisze:Zwiększa, ale w moim odczuciu powyżej 7 osób i tak gra się raczej słabo.
Mam zupelnie odmienne wrazenie. W 10 osob to dopiero zaczyna sie inna gra.

Nie potrzeba Oddysey - tylko po to, zeby miec dlugi tor i wiecej kroliczkow - dowolne meeple albo dowolne kryszytalki zastapia kroliczki :)

Karty to podstawa - reszta do zrobienia.

Dowolny zestaw startowy jest dobry.
Swoja droga - mozna kupic tylko expansion 2 i 3
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Który Dixit?

Post autor: rastula »

Hiu pisze:
kwiatosz pisze:Zwiększa, ale w moim odczuciu powyżej 7 osób i tak gra się raczej słabo.
Mam zupelnie odmienne wrazenie. W 10 osob to dopiero zaczyna sie inna gra.

Nie potrzeba Oddysey - tylko po to, zeby miec dlugi tor i wiecej kroliczkow - dowolne meeple albo dowolne kryszytalki zastapia kroliczki :)

Karty to podstawa - reszta do zrobienia.

Dowolny zestaw startowy jest dobry.
Swoja droga - mozna kupic tylko expansion 2 i 3

potwierdzam : poza kartami nic do gry w Dixit nie jest potrzebne - oczywiście króliczki są kjut ale do kieszeni zawsze brałem tylko karty i ew. kartkę i ołówek do spisywania punktów ( choć często graliśmy i bez punktów, "dla śmiechu")
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Który Dixit?

Post autor: FortArt »

No chyba trzeba tez cos do glosowania. :) Kilka kosci K12 jest chyba najlepszym rozwiazaniem naprawiajacym wadliwy system w DO.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
game_maniac
Posty: 124
Rejestracja: 12 wrz 2013, 19:51
Lokalizacja: Józefosław k/Warszawy

Re: Który Dixit?

Post autor: game_maniac »

kwiatosz pisze:Zwiększa, ale w moim odczuciu powyżej 7 osób i tak gra się raczej słabo.
Zdecydowanie bym sie nie zgodzil z ta opinia. Ostatnio grywalem w Oddyseya dosyc sporo w duzych grupach (10-12 osob) i bylo rewelacyjnie. Byl tylko jeden mankament ...
Otoz karty w Oddyseyu sa dosc mroczne, dziwne i faktycznie bardzo specyficzne. Po parunastu rozgrywkach staly sie nudne i zniechecily mnie do gry. Ale ostatnio mialem okazje pograc w Dixit, Dixit 2 i Dixit 3 i musze powiedziec, ze fajnie jest miec takze tamte karty.

I faktycznie najciekawiej prezentuja sie karty z Dixit 3. Ale jesli dobrze pamietam to za chwile ma wyjsc Dixit 4 ...
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Który Dixit?

Post autor: rattkin »

Zdecydowanie pierwsza wersja. Raz, że najlepsze (bez dwóch zdań, żadnej dyskusji) karty autorstwa pani Marie Cardouat, dwa, że najlepszy system głosowania (żetoniki). Punktację w tej grze można sobie zdecydowanie odpuścić, a nawet jeśli, to można zapisywać na kartce. Przy większej ilości graczy, gra się zdecydowanie drętwo, ponieważ nie ma aż tylu kart, które dobrze pasują do danego hasła (podstawka i dodatek Dixit 2 zdecydowanie jeszcze pasują, bo obydwa tej samej autorki, reszta to graficy, którzy nie zrozumieli idei gry i po prostu namalowali ładne pocztówki). W efekcie rozgrywka wygląda tak, że 2-3 osoby wykładają dobre karty, a reszta jakieś zupełnie nie pasujące odrzuty. Wszystkie głosy idą na 2-3 karty, reszta jest "martwa", a punkty zdobywa, więc gra się wypacza. Sweet spot to 4 osoby, ewentualnie 5.
Amiata
Posty: 31
Rejestracja: 30 kwie 2013, 11:48

Re: Który Dixit?

Post autor: Amiata »

A jeżeli by to miała być moja pierwsza styczność z Dixitem, to którą wersję brać? Podstawkę czy Odyssey? Odyssey kusi większą ilością graczy, ale z tego co tutaj piszecie to ilustracje lepsze w podstawce.
Awatar użytkownika
game_maniac
Posty: 124
Rejestracja: 12 wrz 2013, 19:51
Lokalizacja: Józefosław k/Warszawy

Re: Który Dixit?

Post autor: game_maniac »

Jeali nie potrzebujesz wiecej niz 6 graczy to bierz Dixit :D
Amiata
Posty: 31
Rejestracja: 30 kwie 2013, 11:48

Re: Który Dixit?

Post autor: Amiata »

game_maniac pisze:Jeali nie potrzebujesz wiecej niz 6 graczy to bierz Dixit :D
A czy poza brakiem pionków i żetonów głosowania są jakieś problemy przy grze w więcej niż 6 osób? Widzę, że kart jest tyle samo co w Odyssey.
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1377
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 190 times

Re: Który Dixit?

Post autor: Brylantino »

Nie, gdyż dalej to ta sama gra, jednak przy większej ilości tabliczki do głosowania się przydają.
Amiata
Posty: 31
Rejestracja: 30 kwie 2013, 11:48

Re: Który Dixit?

Post autor: Amiata »

To można samemu je dorobić ;)
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Który Dixit?

Post autor: FortArt »

Dorób. Do głosowania niezmiennie polecam komplet różnokolorowych kości K12. Oryginalny system z Odyssey nie gwarantuje do wyboru tajności albo wygody. Z kolei w Dixicie "jedynce" ten tor głosowania wewnątrz wypraski bardzo dziwaczny jest - niech ktoś ubawiony skojarzeniem trąci to lekko....
Co do obrazków: BGG i sam sam sobie oceń.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
berik
Posty: 15
Rejestracja: 10 sty 2015, 11:20

Re: Który Dixit?

Post autor: berik »

Podbijam wątek. Właśnie zamówiłem Dixita podstawę i zastanawiam się już nad kupnem dodatków. Co polecacie na początek?
Awatar użytkownika
Vel O' Sevens
Posty: 61
Rejestracja: 25 maja 2014, 17:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Który Dixit?

Post autor: Vel O' Sevens »

Dixit Odyssey jest najrozsądniejszym wyborem jako starter jak i pierwszy dodatek. Dopłacasz jakieś ~30zł w porównaniu do normalnego dodatku za ulepszoną planszę i możliwość ugrania do 12 graczy. Jakbym o tym wiedział, to bym pewnie podstawki do tej pory nie posiadał, bo cena praktycznie ta sama.

Ale jeżeli nie sądzisz, że będziesz miał zbyt dużo okazji grania w większym gronie, to inne dodatki są rozsądniejsze i mamy tu kilka wyborów. Dixit 2 to ten sam artysta, dużo abstrakcji. Dixit 3 to już inny, te karty są moim zdaniem najśliczniejsze ale niektórzy zarzucają im zbyt wyrazisty przekaz emocji w porównaniu do charakterystycznie wieloznacznych kart głównego artysty. Ja tego problemu nie zauważyłem, aczkolwiek mieszam karty z różnych dodatków. Posiadam również Dixit 4, który też jest ładniejszy od podstawowego zestawu, ale jednak trochę wraca do korzeni z abstrakcją. Takie połączenie 2 i 3. Dixit 5 nie posiadam ale stylowo przypomina mi 4, więc jak wolisz, ja myślę że jeden dodatek ze stylowo-mixowanych kart (Dixit 4/5) oraz jeden wyróżniający się (Dixit 3) stanowiłyby najbardziej zbalansowany zestaw startowy.

EDIT: Warto też pisać do sklepów na allegro z zapytaniem czy nie sprzedają kilku dodatków w zniżce, ja za odyssey + 2 dodatki zapłaciłem ~30zł mniej, jakby się przyczaić z kuponem to już w ogóle dobry deal.
"The best fantasy is written in the language of dreams. It is alive as dreams are alive, more real than real … for a moment at least … that long magic moment before we wake. [...]"

- George R.R. Martin
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8721
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Który Dixit?

Post autor: Curiosity »

Zaryzykowałem i zamówiłem Dixita 5 - głównie dlatego, że jeszcze dużo osób go nie posiada i grafiki nie zdążyły się opatrzeć.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
ODPOWIEDZ