Chaos w Starym Świecie+ Rogaty Szczur vs. Bloodrage

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1401
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 152 times
Been thanked: 181 times

Chaos w Starym Świecie+ Rogaty Szczur vs. Bloodrage

Post autor: Błysk »

Czytałem, że te gry są w sumie do siebie podobne.

Może jest tu ktoś, kto grał w obie i pokusiłby się o jakieś porównanie leciwego już nieco klasyka, z nowością jaką jest Bloodrage?

Osobiście uwielbiałem Świat Warhammera, ale mitologia skandynawska też jest całkiem ok. Interesuje mnie Bloodrage "goły" bez dodatków, bo cenowo wychodzi dosyć podobnie do Chaosu z dodatkiem (chyba).
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5457
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Chaos w Starym Świecie+ Rogaty Szczur vs. Bloodrage

Post autor: Rocy7 »

Grałem w obie gry, w Chaos 12 razy, w tym tylko 2 ze Szczurem, w Blood Rage 5 razy ( w tym 3 razy wersja bez dodatków).

 

Zalety Blood Rage:

- dobrze działa już od 3 osób

- dużo lepsze wydanie (figurki)

- możesz sobie sam stworzyć drogę do wygranej przez ulepszenia i nie jesteś ograniczony przez ograniczenia frakcji

- z uwagi na kształt mapy przemieszczanie jednostek jest bardziej dynamiczne niż w Chaosie

- dzięki różnorodnym kartom bitwy i ulepszeniom jednostek bitwy są ciekawsze

- brak losowości w walce (chyba, że wliczamy dobór kart walki w drafcie)

- możesz wygrywać przez blef i przegrywanie walk (karty Lokiego)

- więcej rodzajów ulepszeń jest w Blood Rage (7 lub więcej na grę) niż w Chaosie (3 na grę)

- jeśli dobrze kombinujesz to gra pozwala na świetne comebacki

Wady

- na 5 robi się zbyt ciasno i trudniej cokolwiek zaplanować

- warto dokupić szamanów;) bo jeszcze zwiększają możliwości kombinowania w grze

- niektóre komba kart są przegięte (ale jak już wiesz co i jak to po prostu nie dasz komuś określonej karty)

- początkowo wszystkie jednostki są identyczne

 

Chaos w Starym Świecie

Zalety

- karty wydarzeń odpalane co turę

- każda z frakcji ma unikalne karty i jednostki

- unikalny cel punktowania dla każdego gracza

 

Wady

- dość częsty możliwy Kingmaking

- bóg determinuje strategię na rozgrywkę (Khorne  z reguły łatwiej wygrywa na obroty (choć ze Szczurem może próbować komba punktowego), Nurgle na punkty)

- losowość walki z uwagi na kostki (bardzo istotna dla wygranej Khorna)

- eventy potrafią pomagać konkretnemu bogowi.
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 63 times
Been thanked: 14 times

Re: Chaos w Starym Świecie+ Rogaty Szczur vs. Bloodrage

Post autor: Dellas »

@Rocy7

Z tego co opisujesz Blood Rage przypomina bardziej Kemeta niż Chaos.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5457
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Chaos w Starym Świecie+ Rogaty Szczur vs. Bloodrage

Post autor: Rocy7 »

Dellas pisze:@Rocy7

Z tego co opisujesz Blood Rage przypomina bardziej Kemeta niż Chaos.
Kemet nie jest nawet w 1/3 tak dynamiczny i ma mniej ciekawa walke niż Blood Rage. Dodatkowo draft działa inaczej niż technologie z Kemeta.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Chaos w Starym Świecie+ Rogaty Szczur vs. Bloodrage

Post autor: kwiatosz »

Jako psychofan Chaosu będę go bronił pomimo niegrania w Blood Rage ;) Mnie się bardzo, bardzo podoba zmienność rozgrywki ze względu na mocarne karty wydarzeń, czy w BR są jakieś zmienne w rozgrywce niezależne od graczy?
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Bardok
Posty: 604
Rejestracja: 23 mar 2010, 18:42
Has thanked: 40 times
Been thanked: 111 times

Re: Chaos w Starym Świecie+ Rogaty Szczur vs. Bloodrage

Post autor: Bardok »

Niezależnie od graczy - nie bardzo - no może poza Ragnarokiem niszczącym prowincję, jednak z góry wiadomo od początku które, więc to nie niespodzianka.

Za to w Blood Rage karty mają niezłą moc i naprawdę zmieniają rozgrywkę - czy to upgrade'y czy też karty bitewne, które mogą sporo namieszać. Eventy ogólne popsułyby trochę Rage'a, bo jednak przez brak losowości fajne jest tutaj zaplanowane ryzyko.
When they kick out your front door, How you gonna come? With your hands on your head or on the trigger of your gun!?

______Moja kolekcja______Wymienię/sprzedam______
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5457
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Chaos w Starym Świecie+ Rogaty Szczur vs. Bloodrage

Post autor: Rocy7 »

kwiatosz pisze: czy w BR są jakieś zmienne w rozgrywce niezależne od graczy?

Sa:

1) obszary niszczone w Ragnaroku i ich kolejnosc (chyba ze ktos ma Fenrira, ale to KS Exclusive),
2) bonusy z obszarow rozkladane sa losowo (mozna nawet co ere zmieniac ich rozstawienie, ale to home rule)
3) nie wszystkie karty wchodza do kazdej gry
4) draft (zawsze beda karty, ktore wezma inni gracze)

Dodatki
1) losowe rozmieszczenie bogow co ere
2) jeszcze wiecej kart nie pojawia sie w kazdej rozgrywce
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Chaos w Starym Świecie+ Rogaty Szczur vs. Bloodrage

Post autor: kwiatosz »

Ok, dzięki :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1401
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 152 times
Been thanked: 181 times

Re: Chaos w Starym Świecie+ Rogaty Szczur vs. Bloodrage

Post autor: Błysk »

Czyli póki co przewaga po stronie Bloodrage. Dzięki za porównanie i czekam na to, aż być może ktoś jeszcze się skusi.

A jak z prawdopodobną regrywalnością? Pewnie ciężko jeszcze oceniać Bloodrage, ale zapytać nie zaszkodzi.
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Chaos w Starym Świecie+ Rogaty Szczur vs. Bloodrage

Post autor: Quetzalcoatl »

Stanowczo bardziej podoba mi się Blood Rage.
Rocy7 elegancko wypunktował wszystkie za i przeciw. Mam tylko jedną uwagę - dla mnie to, że na starcie wszystkie frakcje są identyczne jest na plus. Bo ich zróżnicowanie doskonale samo tworzy się w trakcie gry, można w każdej grze wybrać inną ścieżkę rozwoju dzięki dobieranym kartom. Chaos jest pod tym względem znacznie bardziej ograniczony.
Awatar użytkownika
wis
Posty: 1231
Rejestracja: 20 sty 2009, 18:01
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 59 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: Chaos w Starym Świecie+ Rogaty Szczur vs. Bloodrage

Post autor: wis »

No to dla równowagi - głos na CitOW :). Akceptuję jego wady i losowość :), odrobinę home-ruluję (licytacja o frakcje, małe ułatwienie życia Nurglowi). Jeśli nie mam 4 graczy, lub chcę mniej losową grę - gram w Pana Lodowego Ogrodu.
Blood Rage nie jest zły, na ile mogę to powiedzieć po niecałej partii. Dla mnie jednak kołowa mapa bez jakiegokolwiek odwołania do Skandynawii przypomina najlepsze dokonania doktora Knizii - perfekcyjność w zamian za klimat. I tym właśnie wygrywa u mnie CitOW.
BR będę na pewno jeszcze ogrywać, lecz nie zanosi się, żebym z jego powodu sprzedał coś z zestawu CitOW+PLO.
Glory: A Game of Knights - nasza pierwsza gra Kickstarter / FB / Gamefound
windziarz44
Posty: 827
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 60 times

Re: Chaos w Starym Świecie+ Rogaty Szczur vs. Bloodrage

Post autor: windziarz44 »

Najistotniejsze w wypowiedzi Rocy jest
Rocy7 pisze:Grałem w obie gry, w Chaos 12 razy, w tym tylko 2 ze Szczurem, w Blood Rage 5 razy ( w tym 3 razy wersja bez dodatków).
Podkreślę, 2 RAZY ze szczurem.

W Blood Rage na razie zagrałem za mało, żeby powiedzieć jest lepsza/gorsza.
Jest inna i na pewno nie zastępuje CWSŚ.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5457
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Chaos w Starym Świecie+ Rogaty Szczur vs. Bloodrage

Post autor: Rocy7 »

windziarz44 pisze: Jest inna i na pewno nie zastępuje CWSŚ.
gdybym częściej grał w tego typu gry możliwe, że gralbym w obie.

Blood był wybrał z uwagi na możliwość większego dopasowania frakcji do aktualnych potrzeb. Nie ida mi questy, idę w Lokiego lub Ragnarok.

W Chaosie Khorne nie stanie się Nurglem, specjalizacja jest fajna, ale nakłada też ograniczenia.
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 63 times
Been thanked: 14 times

Re: Chaos w Starym Świecie+ Rogaty Szczur vs. Bloodrage

Post autor: Dellas »

W Chaosie Khorne nie stanie się Nurglem, specjalizacja jest fajna, ale nakłada też ograniczenia.
Specjalizacja w przypadku Chaosu wpływa bardzo pozytywnie na klimat gry. Każda z frakcji jest głęboko osadzona w Świecie WH. Dlatego nie razi mnie to, że Khorne nie może być Nurglem itd.

Na razie z tego co pisze @Rocky7, @wis i @Quetzalcoatl to BR jest całkiem inną grą. No nic wypada zagrać i samemu się przekonać.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5457
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Chaos w Starym Świecie+ Rogaty Szczur vs. Bloodrage

Post autor: Rocy7 »

Dellas pisze: Specjalizacja w przypadku Chaosu wpływa bardzo pozytywnie na klimat gry. Każda z frakcji jest głęboko osadzona w Świecie WH. Dlatego nie razi mnie to, że Khorne nie może być Nurglem itd.

Na razie z tego co pisze @Rocky7, @wis i @Quetzalcoatl to BR jest całkiem inną grą. No nic wypada zagrać i samemu się przekonać.
Z tym się zgodzę, choć w Blood Rage też rzuć klimat dzięki Valhalii, bogom i zwłaszcza Ragnarok. Dodatkowo gra wymusza walki o chwałę co też dodaje klimatu.

W Blood warto często walczyć dla walki, czy to dla chwały / łupów czy to dla chwalebnej smierci w Chaosie (oprócz Khorna) walka jest częściej tam gdzie warto to robić.
Awatar użytkownika
Kapelatejesy
Posty: 88
Rejestracja: 21 wrz 2014, 17:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chaos w Starym Świecie+ Rogaty Szczur vs. Bloodrage

Post autor: Kapelatejesy »

windziarz44 pisze:Podkreślę, 2 RAZY ze szczurem.
Dla odmiany mogę powiedzieć, że z Rogatym gram większość partii. Faktycznie zagęszcza sytuację na planszy i mam poczucie, że gra skaluje się lepiej, niż w podstawowej wersji na 4. Mechanika skavenów jest fajna i dosyć dobrze oddaje klimat fabularny. Możliwość podmieniania kart podstawowych na te z dodatku (w tym ulepszeń, których faktycznie jest w podstawowej wersji trochę mało) odczuwalnie odświeża rozgrywkę.

Co do regrywalności - może się zrobić nudno, jeśli masz stałą ekipę graczy i gracie wybierając frakcje, a np. przez sympatię zawsze lądujecie z takim samym rozmieszczeniem. Przerabiałem człowieka "nie losuuujmy, ja chcę grać Khornem;_;" - koszmar. Jeśli losujecie frakcje, co jakiś czas zmieniacie talie podstawowe na dodatek, a ekipa graczy nie jest zawsze taka sama, to na powtarzalność nie powinniście narzekać.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Chaos w Starym Świecie+ Rogaty Szczur vs. Bloodrage

Post autor: schizofretka »

Kolejny psychofan chaosu ślepy na jego wady się zgłasza!

Blood Rage eliminuje wszystkie problemy chaosu - downtime, czytelność planszy, losowość, brutalność (łatwo wypaść całkiem z walki o zwycięstwo 'bo tak'), próg wejścia. Gra się płynniej, łatwiej i zwykle walczy do samego końca, można posadzić też nową osobę i nie wywali całej rozgrywki.

Gdzieś przy tym jednak zamienił się w euro, tyle że z figurkami zamiast kostek. Nie mam tyle partii co w Chaos, ale wydaje mi się też łatwiejszy; w chaosie, mimo losowości, widzę więcej kombinowania, czajenia się i liczenia. Ogólnie BR będzie lepszy jeśli ktoś nie ma stałej ekipy i Stary Świat go nie rusza, jednak klimatem do pięt nie dorasta Chaosowi i jest mocno generyczny (jeśli ktoś lubi mitologię nordycką to wręcz ta zamerykanizowana interpretacja będzie drażniąca). Jeśli natomiast już sam fakt wcielenia się w boga chaosu wywołuje uśmiech na twarzy, nie przeszkadza wam generalnie jeśli nie wygracie, pod warunkiem, że rozgrywka była ciekawa, to brałbym Chaos.

Do BR usiądę chętnie, jeśli ktoś zaproponuję, ale dla partii w Chaos pojadę na koniec miasta ;)


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Chaos w Starym Świecie+ Rogaty Szczur vs. Bloodrage

Post autor: ChlastBatem »

schizofretka pisze: Gdzieś przy tym jednak zamienił się w euro, tyle że z figurkami zamiast kostek.
Coraz bardziej ciekawi mnie ten Bloodrage :D Euro <3
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1401
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 152 times
Been thanked: 181 times

Re: Chaos w Starym Świecie+ Rogaty Szczur vs. Bloodrage

Post autor: Błysk »

ChlastBatem pisze: Gdzieś przy tym jednak zamienił się w euro, tyle że z figurkami zamiast kostek.
Coraz bardziej ciekawi mnie ten Bloodrage :D Euro <3[/quote]

A ja zagrałem do tej pory w chyba za mało gier żeby to rozróżniać. Czym jest Senji, TI czy Mage Knight, albo Studium w Szmaragdzie czy NS Hex? ;)


Dzięki za kolejne głosy. W sumie mam coraz większy mętlik w głowie co byłoby warte kupna, więc znając życie i tak przytargam zupełnie co innego :D


EDIT:
@schizofretka- już myślałem, że zniknąłeś z forum, bo jakiś czas nie widziałem żadnego twojego posta, a razem z @rocy7 zazwyczaj najsensowniej mi doradzacie. ;)
Awatar użytkownika
Owczy
Posty: 29
Rejestracja: 07 paź 2009, 17:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Chaos w Starym Świecie+ Rogaty Szczur vs. Bloodrage

Post autor: Owczy »

Ja powiem tak. Grałem i Cahos... i Blood Rage.
Chaos jest OK, zagrałem kilka partii i w sumie nie chciało mi się do niego wracać (mimo, że jestem fanem Młotka i gier z podkładem, a nie euro sucharków). Zarówno z dodatkiem jak i bez.

Blood Rage, zagrałem kilkanaście partii i wciąż chce jeszcze. Gra ma w sobie to coś co szepcze do ucha: "Jeszcze jedna partyjka"

Jak dla mnie Blood Rage jest o niebo lepszą grą niż Chaos, a może jest po prostu Chosem 2.0 bez młotka ;) Ja bym postawił swoje 10 groszy na BR.
Tylko spróbuj :>
Bald_rabbit
Posty: 10
Rejestracja: 11 sty 2016, 03:56

Re: Chaos w Starym Świecie+ Rogaty Szczur vs. Bloodrage

Post autor: Bald_rabbit »

Chciałem zapytać jak jest ze skalowaniem na 2 osoby? Ani w Chaos, ani w Bloodrage jeszcze nie grałem, a szukam czegoś co dobrze by chodziło też przy 2 i 3 graczach... I pytanie czy konieczny jest Rogaty szczur do Chaosu? bo jest trudno dostępny
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Chaos w Starym Świecie+ Rogaty Szczur vs. Bloodrage

Post autor: kwiatosz »

Chaosu się nie da grać na dwie osoby, na trzy niespecjalnie warto. BR na dwie raczej nie warto.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Bald_rabbit
Posty: 10
Rejestracja: 11 sty 2016, 03:56

Re: Chaos w Starym Świecie+ Rogaty Szczur vs. Bloodrage

Post autor: Bald_rabbit »

Dzięki za pomoc :)
żagiel
Posty: 165
Rejestracja: 12 lis 2015, 21:40

Re: Chaos w Starym Świecie+ Rogaty Szczur vs. Bloodrage

Post autor: żagiel »

Jak szukasz gry na 2 osoby to zapomnij o Chaosie... Jest to wspaniała gra ale najlepiej w pełnym składzie. I powiem tak: Rozegrałem już pewnie kilkadziesiąt partii w Chaos i żadna nie była taka sama. Zawsze ktoś zrobi coś co zmieni całkiem rozgrywkę.
Ja bym brał Chaos zwłaszcza jak z dodatkiem.
andy h
Posty: 75
Rejestracja: 16 lut 2014, 23:08
Has thanked: 1 time

Re: Chaos w Starym Świecie+ Rogaty Szczur vs. Bloodrage

Post autor: andy h »

To ja dodam swoje 3 grosze. W Chaos grałem póki co 12 razy (w tym 8 ze Szczurem), w BR -2. BR jest super grą, pewnie z każdą kolejną partią lepszą ale Chaos! Chaos to jeb... petarda! Wojna totalna ze wszystkimi o wszystko, każda, dosłownia każda kolejna partia jest lepsza od poprzedniej! Jeśli tylko masz możliwość kupna Chaosu z dodatkiem (nówki dodatku w wersji PL już nie kupisz) to bierz bez zastanowienia. Ale możliwe, wręcz prawdopodobne że BR też okaże się z czasem tak dobre. Dodam jeszcze że z Chaosem często jest tak, że na początku nie za bardzo się ludziom podoba. Jest tak dlatego, że tą grę trzeba "zrozumieć" i nie chodzi mi o zasady, ale po 2 ,3 partiach jest już ogień:)
ODPOWIEDZ