Zaawansowana strategia 2-5 graczy

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
yoyek
Posty: 7
Rejestracja: 11 lut 2016, 14:39

Zaawansowana strategia 2-5 graczy

Post autor: yoyek »

Witam wszystkich,
po ponad roku gry w osadników z catanu (mamy 3 dodatki i podstawę - robi się niezła strategia), kolejki, wsiąść do pociągu czy tikala, myślimy nad zakupem gry typowo strategicznej dla 2-5 graczy (najczęściej 3). Zależy nam na negatywnej interakcji, najlepiej żeby były tam elementy walki pomiędzy sobą a nie tylko utrudnianie. Coś zaawansowanego na wieczory - najlepiej w wydaniu Polskim.

To co ja rozważam po przeszukaniu kilku tematów i sklepów internetowych:
- KEMET
- Twilight Imperium - martwi mnie to, że jest tylko wydanie angielskie i boje się, że nie wszyscy to ogarną - jak gra się sprawdza w przypadku osób z podstawową znajomością angielskiego?
- Age of Discovery - tutaj wydaje mi się, że będzie mało interakcji na zasadzie walki
- Puerto Rico
- Star Wars - nie wiem, czy dobrze sprawdza się walka jednego "mistrza gry" vs reszta?
- Caylus
- Terra Mystica

Jaką grę wybrać na pierwszą grę typowo strategiczną (a nie rodzinne z elementami strategii jak te, w które graliśmy dotychczas) i która najlepiej sprawdzi się w tym przypadku?
Zależy mi też na grze ładnie wykonanej, dużej i klimatycznej - ale nie jest to priorytet.

Jeżeli ma to jakieś znaczenie to wiek ok 25lat, ekipa mieszana damsko/męska :)
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Zaawansowana strategia 2-5 graczy

Post autor: misioooo »

Twilight Imperium odpuść. Na 3 osoby tak sobie. No i czas gry - przynajmniej całe popołudnie jak i nie nocka. Gra jest dosyć złożona, tłumaczenie zasad - policz ok godzinki (tłumaczenie "w trakcie gry"... Do tego negocjacje, polityka...
Puerto Rico - fajne, ale "pasjans". Nie ma walk czy jakiegoś przeszkadzania sobie specjalnie...
Kemet - nie wiem jak na 3 graczy, ale na pewno warto się zainteresować i przetestować. Typowa "nawalanka" z lekkim twistem worker placement.
Star Wars Imperial Assault - na pewno dobrze się sprawdza 1 vs reszta... Tylko czy reszta nie będzie bardziej żądna krwi innych (poza jednym) graczy? To bardziej taktyczna przygodówka jak dla mnie, bardzo fajna.
Caylus - mnóstwo wrednej, pośredniej interakcji. Mózgożerne. Zero losowości. Walk jako takich nie ma.

Poczekaj może na Bloodrage w wydaniui polskim? Tudzież zapoluj na Chaos w Starym Świecie z dodatkiem Rogaty Szczur - jest walka, jest taktyka, jest strategia... Do tego bardzo ładnie wydane z figurkami. Są rzuty kostkami/losowość. Ewentualnie jak chcesz bardziej eurowate z mniejszą (znikomą) losowością - Pan Lodowego Ogrodu. Taki Chaos ale bez kostek w nieco innym settingu ;)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
yoyek
Posty: 7
Rejestracja: 11 lut 2016, 14:39

Re: Zaawansowana strategia 2-5 graczy

Post autor: yoyek »

dzieki za odpowiedź,
sporo mi rozjaśniła :)

Bardzo podoba mi się z Twoich propozycji Chaos i Pan Lodowego Ogrodu, ale bardzo ważne jest dla mnie, aby mieć grę uniwersalną tj. od 2 do minimum 5 graczy. Najczęściej gramy we 3, ale chętnie zagrałbym sam z dziewczyną lub kiedy znajomych przychodzi do nas więcej.

Wybór chyba padnie na KEMET'a, ale poczekam jeszcze na kilka propozycji :)
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Zaawansowana strategia 2-5 graczy

Post autor: misioooo »

Jeszcze zainteresuj się Keyflower - działa świetnie od 2 do 6 graczy. Mnóstwo kombinowania i bardzo dużo (mocno) wrednej interakcji. Walk nie ma, ale bardzo często robisz akcję, którą potrzebujesz/chcesz dla siebie i przy okazji przeciwnikowi tak plany mieszasz, że potem... (przy dziewczynie) śpisz na kanapie ;P

To jest taki mi mechanik - licytacja (działa też b. dobrze na dwie osoby!), worker placement, pickup and deliver, upgrejdy, układanie swojej wioski z kafli, produkcja, zarządzanie zasobami i logistyką ogólnie...
Losowość tylko w kaflach, jakie pojawiają się na licytacji co rundę (gra się 4 rundy / pory roku).
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
PanOddjob
Posty: 181
Rejestracja: 11 sty 2016, 09:49
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Zaawansowana strategia 2-5 graczy

Post autor: PanOddjob »

Są różne opinie, ale jak dla mnie Kemet na 2 osoby jest poootwornie nudny. Więc prawdopodobnie w takim zestawieniu nie będziesz czerpał radości z tej gry.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Zaawansowana strategia 2-5 graczy

Post autor: misioooo »

Neuroshima Hex! Działa genialnie na 2 osoby, stricte "naparzanka". Można też grać w 3 i 4 osoby na pewno (choć mi to nie przypada do gustu - wtedy robi sie z tego inna gra, a we dwójkę to a'la szachy).
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Patyk
Posty: 324
Rejestracja: 15 mar 2015, 10:43
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Zaawansowana strategia 2-5 graczy

Post autor: Patyk »

Chaos to tylko 4 osoby (5 z dodatkiem), przy mniejszej liczbie graczy sypie się balans. PLO chyba lepiej się skaluje w dół, ale z drugiej strony max to 4 osoby. Z dużych strategii nieźle skaluje się Warrior Knights, ale w dwie osoby raczej sensownie się nie pogra.
yoyek
Posty: 7
Rejestracja: 11 lut 2016, 14:39

Re: Zaawansowana strategia 2-5 graczy

Post autor: yoyek »

A co myslicie o runewars (tylko do 4os ale klimat z opisu ma swietny) albo eclipse jako poczatek z zaawansowanymi strategiami?
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Zaawansowana strategia 2-5 graczy

Post autor: misioooo »

yoyek może najpierw sprecyzuj co rozumiesz pod pojęciem "strategia" - każdy to inaczej trochę rozumie i trudno coś napisać, jak nie wiemy dokładnie o co ci chodzi...
Jak najbardziej szczegółowo, najlepiej z przykładami opisz na czym powinna polegać twoja "strategia". (nie gniewaj się, pisze to całkiem serio... co osobnik to inne rozumienie strategii)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
yoyek
Posty: 7
Rejestracja: 11 lut 2016, 14:39

Re: Zaawansowana strategia 2-5 graczy

Post autor: yoyek »

Misio, moze masz racje i po prostu ja zle rozumiem pojecie strategii.
Chodzi mi o gre gdzie kazdego gracza bedzie w grze reprezentowal oczywiscie jakis bohater/druzyna/armia, gra musi miec cel jasny strategicznie - dazymy do tego aby osiadgnac jakis cel. Musimy miec plan na gre (myslec strategicznie) a nie grac jak popadnie.

Majac na mysli gre idealna, widze gre z duza mapa, z wieloma jednostkami, ktore zajmuja teren/bija sie o budynki/wypieraja sie na wzajem aby osiagnac jakis cel glowny i np. poboczne ktore pomagaja zdobyc glowny cel. Kazdy ruch i dzialanie graczy musi byc przemyslane bo maja wplyw na cala gre - co za tym idzie, fajnie jakby byla mala losowosc.

Neuroshima wydaje sie byc super, ale jest wedlug mnie kiepska na wiecej niz 2 graczy (grywalem w to na tablecie).

Czy te 2 pozycje ktore podalem nie sa grami strategicznymi?

Porownujac do gier komputerowych (na ktorych niestety sie wychowalem) wyobrazam soboe polaczenoe Heroes 3, Red Alert i np. Age of Empires czy Rome Total War ;)
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Zaawansowana strategia 2-5 graczy

Post autor: misioooo »

Nie wiem jak Runewars, ale dla mnie Eclipse to nie jest strategia... I jakie tam masz cele? Ot ciułasz punkty i tyle...
Bliżej do strategii jest już chyba tytułom takim jak Memoir'44 czy osadzony w tematyce fantasy Battlelore... Choć to raczej też na dwie osoby.
Epicka strategia to na pewno Wojna o Pierścień, ale nie wierz, że to na 4 osoby dobry pomysł...

Z twojego opisu wygląda mi to bardziej na grę wojenną niż stricte "planszową". W większości planszówek dzisiejszych, gdzie się toczy bitwy liczy się punkty... cele? czasami są, a czasami wygrywa się po XX rundach jak ma się najwięcej punktów...

Do twojej strategii pasuje Lewis & Clark :) Może nie łazi się postaciami i jednostkami po planszy ale plan na grę trzeba mieć. I jest jasny, jeden cel.
Zerknij też na Runebound - przygodówka, która wg mnie pasuje w sporej części do twojego opisu. Coś jak Talizman, ale znacznie więcej decyzji do podjęcia no i można łazić gdzie się chce, a nie tylko lewo/prawo i to o określoną ilość pól (nie mniej, nie więcej). Losowości trochę jest, ale zdecydowanie mniej niż w talizmanie. To już całkiem nowoczesna gra, a nie kulnij/rusz/kulnij/rusz ;P Niestety są bohaterowie, ale nie ma jednostek... Jakby to z Battlelore połączyć to miałbyś ideał :)

Masz jeszcze Bitwy Westeros i Conquest of Nerath czy jakoś tak, ale nie grałem to się nie wypowiem jak działają, zwłąszcza na dwie osoby...
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
yoyek
Posty: 7
Rejestracja: 11 lut 2016, 14:39

Re: Zaawansowana strategia 2-5 graczy

Post autor: yoyek »

Dzieki za pomoc i kolejne propozycje, mysle ze z tych podanych przez Ciebie pozycji wybiore to o co mi chodzilo! ;)
Glownie tutaj mi chodzi o Runebound, conquest of nerat, ewentualnie pan lodowego ogrodi
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Zaawansowana strategia 2-5 graczy

Post autor: detrytusek »

yoyek pisze:Misio, moze masz racje i po prostu ja zle rozumiem pojecie strategii.
Chodzi mi o gre gdzie kazdego gracza bedzie w grze reprezentowal oczywiscie jakis bohater/druzyna/armia, gra musi miec cel jasny strategicznie - dazymy do tego aby osiadgnac jakis cel. Musimy miec plan na gre (myslec strategicznie) a nie grac jak popadnie.

Majac na mysli gre idealna, widze gre z duza mapa, z wieloma jednostkami, ktore zajmuja teren/bija sie o budynki/wypieraja sie na wzajem aby osiagnac jakis cel glowny i np. poboczne ktore pomagaja zdobyc glowny cel. Kazdy ruch i dzialanie graczy musi byc przemyslane bo maja wplyw na cala gre - co za tym idzie, fajnie jakby byla mala losowosc.

Neuroshima wydaje sie byc super, ale jest wedlug mnie kiepska na wiecej niz 2 graczy (grywalem w to na tablecie).

Czy te 2 pozycje ktore podalem nie sa grami strategicznymi?

Porownujac do gier komputerowych (na ktorych niestety sie wychowalem) wyobrazam soboe polaczenoe Heroes 3, Red Alert i np. Age of Empires czy Rome Total War ;)
Runewars idealnie pasuje. Najlepiej jeszcze jakbyś znalazł sobie wydanie z górami 3D. Gra nie jest nastawiona tylko na naparzanke - jest tam też przygodowy element.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania:

Wątek sprzedażowy
yoyek
Posty: 7
Rejestracja: 11 lut 2016, 14:39

Re: Zaawansowana strategia 2-5 graczy

Post autor: yoyek »

początkowo tak też mi się wydawało, ale boje się, że po osadnikach z catanu (nawet z 3 dodatkami) i tikalu będzie to za duży przeskok w stopniu komplikacji gry i ilości zasad do opanowania dla naszej paczki :oops: ... gramy dość często ale powyższe gry są bardziej familijne niż strategiczne dla mnie ;)
wujek2114
Posty: 149
Rejestracja: 14 sty 2015, 21:28
Lokalizacja: Wrocław (Górowo)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Zaawansowana strategia 2-5 graczy

Post autor: wujek2114 »

Spróbuj może Shoguna. Co prawda działa od 3 graczy do 5, ale chyba ideał dla Ciebie...
Moze Clash Of Cultures. Nie ma wersji PL, ale są dostępne tłumaczenia, które powinny wystarczyć w zrozumieniu o co w tym wszystkim chodzi.
Mars276
Posty: 11
Rejestracja: 07 maja 2013, 21:28

Re: Zaawansowana strategia 2-5 graczy

Post autor: Mars276 »

Myślę, że z Twoje oczekiwania spełniłby Chaos w Starym Świecie, ale koniecznie z dodatkiem Rogaty Szczur. Tego samego autora Blood Rage jest grą moim zdaniem jeszcze lepszą (biorąc pod uwagę hype wokół tej gry, zapewne zostanie wydana po polsku jeszcze w tym roku). Jeśli szukasz bardziej skomplikowanych gier euro, to świetnymi grami z bardzo dużą ilością negatywnej interakcji są Dominant Species i Argent:The Consortium - o ile mi wiadomo żadna nie została wydana po polsku. Ktoś jeszcze wspomniał o Lewis & Clark i Panu Lodowego Ogrodu. L&C jest bardzo dobrym euro, ale negatywnej interakcji nie ma w nim zbyt dużo. Z kolei PLO jest dobrą grą z ewidentnym bugiem w mechanice - pod koniec gry odchodzi w niej kingmaking na całego - gracz niemający możliwości wygrać de facto decyduje, kto spośród dwóch prowadzących graczy wygra. Z pozostałych wymienionych gier zdecydowanie odradzam Eclipse'a, którego nie znoszę, a Kemet jest grą co najwyżej ok.
Bald_rabbit
Posty: 10
Rejestracja: 11 sty 2016, 03:56

Re: Zaawansowana strategia 2-5 graczy

Post autor: Bald_rabbit »

Podpinając się trochę pod pytanie: a jak w tym wypadku wypadłyby Cyklady (2-5 graczy)? Jeszcze nie grałem, a zastanawiam się jakby się sprawdziły
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Zaawansowana strategia 2-5 graczy

Post autor: donmakaron »

Cyklady bardzo spoko, bo to już strategia pełną gębą, ale znowu nie kobyła na pół dnia. Niestety 3 graczy to minimum przyzwoitości.
PanOddjob
Posty: 181
Rejestracja: 11 sty 2016, 09:49
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Zaawansowana strategia 2-5 graczy

Post autor: PanOddjob »

Ja za to uważam, że cyklady na dwie osoby są całkiem ok. Dla mnie największym problemem jest to, że jeśli jeden gracz zbyt mocno zdominuje przeciwnika, to losy gry są praktycznie nie do odwrócenia. W grach na więcej osób jeśli szybko wypracowałbyś przewagę to stałbyś się obiektem ataku całej reszty więc w takich grach łatwiej o comeback i jest dużo ciekawiej. Licytacja na 2 osoby w mojej opinii jest nieźle przemyślana. Więc o ile nie polecam kupowania do gry głównie na 2 osoby, o tyle jeśli chcesz się dobrze bawić w większym gronie, a od biedy przy braku współgraczy zagrać czasami z dziewczyną, żoną etc to moim zdaniem daje rade.
Bald_rabbit
Posty: 10
Rejestracja: 11 sty 2016, 03:56

Re: Zaawansowana strategia 2-5 graczy

Post autor: Bald_rabbit »

Dzięki za odpowiedź. Właśnie zastanawiam się między cykladami, blood ragem, Chaosem w starym świecie i scythem. Szukam jakiejś dobrej strategii, która zadziałałaby od czasu do czasu przy 2 graczach, a dobrze chodziła przy 3-4.
LongJohn
Posty: 199
Rejestracja: 13 sty 2015, 23:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 5 times
Been thanked: 29 times

Re: Zaawansowana strategia 2-5 graczy

Post autor: LongJohn »

Ja od siebie polecam zainteresowanie się Dominant Species, niby worker placement a jak dla mnie tak naprawdę zaawansowana strategia z negatywną interakcją, sporą porcją móżdżenia i częstymi zwrotami akcji.
Niestety dostępna jest tylko wersja angielska, ale w spokojnie znajdziesz przetłumaczoną instrukcję, a sama gra jest praktycznie niezależna językowo (Jest tylko mała grupa angielskojęzycznych kart w działaniu których szybko się można zorientować)
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Zaawansowana strategia 2-5 graczy

Post autor: misioooo »

Dominant Species to gra wojenna maskującą się jako euro... Świetna pozycja, zwlaszcza na 4+ graczy.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
LongJohn
Posty: 199
Rejestracja: 13 sty 2015, 23:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 5 times
Been thanked: 29 times

Re: Zaawansowana strategia 2-5 graczy

Post autor: LongJohn »

Z powodu tego maskowania w moim towarzystwie podoba się nawet kobietom, które zazwyczaj unikają bezpośredniej konfrontacji:)
Świetny jest moim zdaniem pomysł na fazę planowania i fazę realizacji zgodnie z harmonogramem gry. Czasem wychodzi coś zupełnie innego niż się wcześniej planowało. Pod tym względem to taki bardzo zaawansowany Colt Express ;)
i zgadzam się z misiem, najlepiej działa na 4+ graczy bo jest po prostu z kim powalczyć, dla mniejszej liczby graczy są tryby w których każdy z graczy kontroluje więcej niż 1 gatunek, ale to znacznie wydłuża czas i tak już nie krótkiej gry. Tak czy inaczej gorąco polecam.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5457
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Zaawansowana strategia 2-5 graczy

Post autor: Rocy7 »

Ze strategii 4X po polsku jest Burning Suns, gra jednak jest w chwili obecnej dostepna jedynie jako print and play. Obrazek
ptf
Posty: 160
Rejestracja: 28 gru 2012, 00:13
Been thanked: 4 times

Re: Zaawansowana strategia 2-5 graczy

Post autor: ptf »

Bald_rabbit pisze:Dzięki za odpowiedź. Właśnie zastanawiam się między cykladami, blood ragem, Chaosem w starym świecie i scythem. Szukam jakiejś dobrej strategii, która zadziałałaby od czasu do czasu przy 2 graczach, a dobrze chodziła przy 3-4.
Forbidden Stars - świetnie działa na 2 i 3 graczy, na 4 podobno też, tylko długo trwa. Polecam wątek na forum.
GoT, FS, SR, WH4OK:C
ODPOWIEDZ