Dice placement - propozycje gier w miare świeżych

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
htomek
Posty: 131
Rejestracja: 09 sty 2015, 11:20

Dice placement - propozycje gier w miare świeżych

Post autor: htomek »

.. jak w temacie. Mialem okazje zagrac w MArco Polo i bardzo spodobala mi sie mechanika dice placement i zasady panujace w grze ale niestety odrzuca mnie od tej pozcji plansza :/ jest po prostu tandetna i za "mroczna" nie oddaje klimatu i nie nadaje klimatu wiec boje sie, ze po zakupie bardzo zadko bede mial z kim grac. Podkreslam mechanika diece palcement w MP jest wg mnie prosta i rewelacyjna ale odpycha mnie plansza, nuży mnie i meczy :/

Podajcie co na wzor MP, bo chcialbym jeszcze porzucac kostka i na pdst. jej wyniku zagrywac :)

Dzieki za pomoc.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4641
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1033 times
Been thanked: 1950 times

Re: Dice placement - propozycje gier w miare świeżych

Post autor: warlock »

Trzy fantastyczne gry oparte na przypisywaniu kości do akcji ;):

1. Troyes - masa interakcji między graczami (jak na euro), duża kontrola losowości. Gra, w której dobry gracz zawsze wygra ze słabym. Uwielbiam bezgranicznie, rozegrałem ponad 70 partii i nigdy nie mam dość.

2. Bora Bora - blokowanie innych graczy za pomocą kości, MNÓSTWO strategii i dróg do zwycięstwa, ciekawie zazębiające się mechanizmy, nieco mniejsza kontrola losowości kości niż w Troyes (nadal można manipulować słabszym rzutem, ale wymaga to nieco więcej wysiłku i wydania kart bogów).

3. Zamki Burgundii - zdecydowanie najlżejsza z tych gier, ale z fantastyczną kontrolą losowości. Bardzo satysfakcjonująca rozgrywka.

Troyes i Zamki Burgundii zrecenzowałem na blogu, jak chcesz to poczytaj ;). Kocham wszystkie te gry. Każda jest niesamowicie regrywalna, w zasadzie nie ma prawa się znudzić. Jeśli szukasz gry z interakcja, kup Troyes albo Bora Bora. Jeśli wolisz "pasjans", w którym interakcja ogranicza się do podbierania płytek - weź Zamki Burgundii.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Dice placement - propozycje gier w miare świeżych

Post autor: Maxxx76 »

Może coś lekkiego? Np Artifacts Inc :-)
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Dice placement - propozycje gier w miare świeżych

Post autor: ramar »

Mamy jeszcze nielekkie, ale i nieciężkie - Roll for the Galaxy (za ~ 2 tyg. będzie polska wersja w sklepach).
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7333
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Dice placement - propozycje gier w miare świeżych

Post autor: detrytusek »

Signorie, Panamax, Grand Austria Hotel, Trash n roll, manhattan project...
Ostatnio zmieniony 06 maja 2016, 10:17 przez detrytusek, łącznie zmieniany 1 raz.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1353
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Dice placement - propozycje gier w miare świeżych

Post autor: Zet »

detrytusek pisze:Signorie, Panamax, Grand Austria Hotel, Trash n roll, manhattan project...
Gdzie w Manhattan Project są kostki? Aż muszę dzisiaj zajrzeć do pudełka :shock:

A co do dice placement, to w dalszym ciągu jestem orędownikiem ślicznego i bardzo prostego Kingsburga (koniecznie z dodatkiem).
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7333
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Dice placement - propozycje gier w miare świeżych

Post autor: detrytusek »

Zet pisze:
detrytusek pisze:Signorie, Panamax, Grand Austria Hotel, Trash n roll, manhattan project...
Gdzie w Manhattan Project są kostki? Aż muszę dzisiaj zajrzeć do pudełka :shock:

A co do dice placement, to w dalszym ciągu jestem orędownikiem ślicznego i bardzo prostego Kingsburga (koniecznie z dodatkiem).
Może masz wybrakowany egzemplarz? :)
Nie no pewnie, że nie ma poniosło mnie bo z pamięci jechałem...zaraz poprawię.
to dorzucam w zamian Alien Frontiers
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
htomek
Posty: 131
Rejestracja: 09 sty 2015, 11:20

Re: Dice placement - propozycje gier w miare świeżych

Post autor: htomek »

Najbardziej podchodza mi Signorie i Troyes - pytanie, ktora z tych gier lepiej skaluje sie na 2 osoby. Wiekszosc gier bedzie wlasnie we 2 osoby a jak pamietam w MP gralo sie calkiem spoko tylko we dwojke.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4641
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1033 times
Been thanked: 1950 times

Re: Dice placement - propozycje gier w miare świeżych

Post autor: warlock »

Troyes najlepiej działa na dwóch-trzech graczy, o skalowalność się nie martw ;) (niedługo Rebel poda datę wydania polskiej wersji).
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7333
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Dice placement - propozycje gier w miare świeżych

Post autor: detrytusek »

obie dobrze chodzą na 2 osoby. Przykro mi :P
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
htomek
Posty: 131
Rejestracja: 09 sty 2015, 11:20

Re: Dice placement - propozycje gier w miare świeżych

Post autor: htomek »

Troyes - tylko z rynku wtornego? Wydaje sie mega zlozona i trudna w ogarnieciu do tego dosc kolorystycznie nasycona, ze tka powiem. Porownuje wizualnie do MP tam bylo spokojniej i mega nudno ale z zasadmi przejzyscie i klarownie jak jest w Troyes?

To juz chyba leciwy tytul ale ciagle jary ?
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Dice placement - propozycje gier w miare świeżych

Post autor: ramar »

htomek pisze:Troyes - tylko z rynku wtornego? Wydaje sie mega zlozona i trudna w ogarnieciu do tego dosc kolorystycznie nasycona, ze tka powiem. Porownuje wizualnie do MP tam bylo spokojniej i mega nudno ale z zasadmi przejzyscie i klarownie jak jest w Troyes?

To juz chyba leciwy tytul ale ciagle jary ?
Wznowiona wersja Troyes prawdopodobnie trafi do sklepów jeszcze w tym miesiącu. Co do przejrzystości i skomplikowania zasad, to niech wypowiedzą się weterani tego tytułu - na pewno będzie ciężej niż w Marco Polo.
Wspomniana Grand Austria Hotel, będzie wydawana przez Lacertę na jesieni - autorami są Ci sami panowie co Marco Polo (i Tzolkina - przepraszam, musiałem).
kmd7
Posty: 1018
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 41 times
Been thanked: 30 times

Re: Dice placement - propozycje gier w miare świeżych

Post autor: kmd7 »

- Znak Starszych Bogów - ale tu chyba przeszkodą będzie klimat, poza tym występuje spora losowość.
- Waggle Dance - tu z kolei wyścig po miód w słonecznym, sielankowym klimacie. Losowość bliska zeru, dobrze się skaluje. Trzy warianty długości gry. Polecam, gram w nią często z rodziną.
Co do Troyes - nie grałem, ale po zapoznaniu się z opiniami i recenzjami - planuję kupić :D.
Ostatnio zmieniony 06 maja 2016, 11:21 przez kmd7, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4641
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1033 times
Been thanked: 1950 times

Re: Dice placement - propozycje gier w miare świeżych

Post autor: warlock »

htomek pisze:Troyes - tylko z rynku wtornego? Wydaje sie mega zlozona i trudna w ogarnieciu do tego dosc kolorystycznie nasycona, ze tka powiem. Porownuje wizualnie do MP tam bylo spokojniej i mega nudno ale z zasadmi przejzyscie i klarownie jak jest w Troyes?

To ju hcyba leciwy tytul ale ciagle jary ?
1. Ta gra się nie zestarzeje, jest ciągle jara ;).
2. Póki co tylko rynek wtórny, w ciągu miesiąca-dwóch myślę że pojawi się polska edycja.
3. Kocham wygląd tej gry, ale masa osób nim gardzi ;). To już kwestia gustu.
4. Zasady nie są łatwe i trzeba się z tym liczyć. Instrukcja nie jest długa, ale ogarnięcie pełni zasad i ogólnego "flow" rozgrywki trochę zajmuje. Warto się posiłkować filmikami. Generalnie - jeśli nie czujesz się na siłach, żeby przyswajać sporo reguł, to odpuść, bo tylko się będziesz frustrować ;). Łatwo "grać źle" i niewłaściwie zinterpretować np. działanie niektórych kart. Nie chcę Cię zniechęcać do zakupu - po prostu jestem realistą i wiem, że uczenie się tej gry nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy.
htomek
Posty: 131
Rejestracja: 09 sty 2015, 11:20

Re: Dice placement - propozycje gier w miare świeżych

Post autor: htomek »

warlock pisze: 4. Zasady nie są łatwe i trzeba się z tym liczyć. Instrukcja nie jest długa, ale ogarnięcie pełni zasad i ogólnego "flow" rozgrywki trochę zajmuje. Warto się posiłkować filmikami. Generalnie - jeśli nie czujesz się na siłach, żeby przyswajać sporo reguł, to odpuść, bo tylko się będziesz frustrować ;). Łatwo "grać źle" i niewłaściwie zinterpretować np. działanie niektórych kart. Nie chcę Cię zniechęcać do zakupu - po prostu jestem realistą i wiem, że uczenie się tej gry nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy.

No wlasnie biorac po uwage fakt, ze che krzewic kulture gry w gry planszowe chcialbym miec tytuly, ktore pozwola na swobodne wyjmowanie na stol. tzn cos w stylu "sluchajcie mam cos nowego, bardzo dobre ale nie latwe" - i teraz tlumaczenie zasad, ktore zajmie kilkanascie minut jest do zaakceptowania ale tlumaczenie okolo 1h raczej nie.

Stad tez tak przydalo do gustu MP ale choroba jasna jest brzydkie jak noc Troyes wyglada na gre "odpisowana" z detalami a MP kto chlapnal pedzlem i tyle :D
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4641
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1033 times
Been thanked: 1950 times

Re: Dice placement - propozycje gier w miare świeżych

Post autor: warlock »

Jeśli dobrze znasz zasady Troyes i chcesz od zera, dokładnie wytłumaczyć całość laikom, zajmie Ci to jakieś 30-35 minut (z doświadczenia tyle wychodzi). W trakcie gry będziesz musiał ewentualnie doprecyzowywać działanie kart, które się pojawią.
htomek
Posty: 131
Rejestracja: 09 sty 2015, 11:20

Re: Dice placement - propozycje gier w miare świeżych

Post autor: htomek »

Troyes wygladaja wg mnie lepiej niz Zamki. Czy Troyes sa tudniejsze? czy rozgrywke zamyka sie w kilku rundach/turach ?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4641
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1033 times
Been thanked: 1950 times

Re: Dice placement - propozycje gier w miare świeżych

Post autor: warlock »

htomek pisze:Troyes wygladaja wg mnie lepiej niz Zamki. Czy Troyes sa tudniejsze? czy rozgrywke zamyka sie w kilku rundach/turach ?
Troyes jest trudniejsze i wymaga przemyślanych ruchów. W Zamki można grać "od niechcenia", zawsze się trochę punktów uzbiera ;). Swoją drogą, nietrudno wyglądać lepiej, niż Zamki ;).

Dwuosobowe Troyes trwa 4 rundy (jak wiesz co robisz, grę skończysz w godzinę). Z każdym kolejnym graczem gra trwa o rundę dłużej (czyli 6 rund przy 4 graczach). Na 4 graczy gra może trwać ok. 2 godzin.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7333
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Dice placement - propozycje gier w miare świeżych

Post autor: detrytusek »

Zamków i Troyes pod względem trudności bym nie porównywał. Zamki są łatwe i świetne i tak naprawdę uważam, że to byłby dla Ciebie najlepszy wybór. Oczywiście, są brzydkie ale Troyes też nie piękne :). Za to nadrabiają grywalnością.
Signorie to też inna półka trudności niż zamki i nie wydaje mi się, żebyś mógł wytłumaczyć zasady w kilkanaście minut. Dla nowych albo początkujących z wymienianych tu tytułów to przede wszystkim Zamki ew. Alien Frontier, Waggle Dance i Kingsburg
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
htomek
Posty: 131
Rejestracja: 09 sty 2015, 11:20

Re: Dice placement - propozycje gier w miare świeżych

Post autor: htomek »

Wychodzi na to, ze albo przekonam sie do MP albo kupie Zamki :) Chorowalem na Tzolkina (przeszlo mi, moze chodzilo o klimat) wiec w dobrej cenie nabylem TIKALa. Teraz szukam czedoc Dice PLAC i wychodzi na to, ze mimo szkarlatnego wygladu :) Zamki sa warte uwagi.

Kingsburg - torche za wysoka cena :/
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Dice placement - propozycje gier w miare świeżych

Post autor: misioooo »

Jak stricte pod casualowe, luźne granie - Curse of the Black Dice :) Wygląda wizualnie bardzo atrakcyjnie i zasady proste. Ot, taka bardziej zabawa niż gra. Duzo gadania nad stołem, czasami jakies wredne zagranie i spanie na podłodze...
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
htomek
Posty: 131
Rejestracja: 09 sty 2015, 11:20

Re: Dice placement - propozycje gier w miare świeżych

Post autor: htomek »

Curse of the Black Dice - raczej nie tu chodzi mimo wszystko o gre palnszowa z naciskiem na slow gra : myslenie kombinowanie strategie itp :) no i chailbym aby miala elementy do przestawiania przekladania, zeby cos sie dzialo na planszy :D
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2821
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 844 times
Been thanked: 363 times

Re: Dice placement - propozycje gier w miare świeżych

Post autor: Gromb »

Kingsburg ze starszych pozycji. Dice Brewing tez moze ci podejść. Jest jeszcze Airships giganci przestworzy. Super turlanka- niestety bardzo niedoceniany tytuł.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Dice placement - propozycje gier w miare świeżych

Post autor: Rafalm »

Zdecydowanie Alien Frontiers, świetna gra z mechaniką dice placement. Drugim tytułem, który uważam za bardzo dobry to rodzima Achaja, tylko tutaj będzie bardzo wysoka negatywna interakcja, porównywalna do Gry o Tron.
htomek
Posty: 131
Rejestracja: 09 sty 2015, 11:20

Re: Dice placement - propozycje gier w miare świeżych

Post autor: htomek »

Signorie jak narazie wysuwa sie na prowadzenie, ostatnio znowu gralem w MP i wszystko OK ale jak przygladac sie grze "z boku" to "plytka" jest i zero zaleznosci miedzy poszczegolnymi akcjami tzn biore kase albo wielblada albo suroweic itp. Mam wrazenie ze w Signorie jest wiecej powiazan tzn kobiety wydajhe sie za maz, mezczycni zodbywlja doswiadczenie itp itd jakos to wszystko spojniejsze, przez co plynniejsze :) Mam racje , ktos gral w Signorie, 150 zl kupa kasy i chcialbym miec prekonanie, ze wydalem je slusznie :)

Rafalm - Alien Frontiers widac ze MEGA dice pacement ! ale jakos nie toleruje klimatu SF ;) moze z czasem sie przekonam ale sam tytul faktcznie rasowe DP ! :)
ODPOWIEDZ