Splendor czy Domek?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Kilpa
Posty: 34
Rejestracja: 08 gru 2014, 12:46
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 5 times

Splendor czy Domek?

Post autor: Kilpa »

Witam, która z tych gier będzie lepsza w gronie rodzinnym lub do pogrania we dwoje?
HUBertPL
Posty: 409
Rejestracja: 21 gru 2015, 15:19
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times

Re: Splendor czy Domek?

Post autor: HUBertPL »

Do grania rodzinnego Splendor niewątpliwie się nadaje. Dla ludzi obeznanych z grami - pewnie mniej, bo jest cała masa gier do grania, a nie tylko handelek żetonami w kółko :)
Myślę że warto kupić, zawsze sprzedasz tą grę, bo podoba się większości graczy i jest dobrą grą na początek.

Na opinie o Domku chyba nieco za wcześnie.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Splendor czy Domek?

Post autor: misioooo »

Grałem w domek. Bardzo przyjemne i zgoła inne od splendoru. Wg mnie Domek to świetna gra rodzinna - zarówno dla nieogranych jak i dla graczy (bo jest nad czym pokombinować i liczenie kart w Domku daje przewagę). Do tego tematyka wg mnie ciekawsza - łatwiej zainteresować dzieciaki budową domku i wyposażaniem go, niż... Splendorem suchym jak pieprz :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Kilpa
Posty: 34
Rejestracja: 08 gru 2014, 12:46
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 5 times

Re: Splendor czy Domek?

Post autor: Kilpa »

Dzięki, właśnie ta suchość splendoru mnie zastanawia.
Domek wydaje się ciekawszy ale to opinia po instrukcji i kilku recenzjach.
Czekam na opinie ludzi którzy mieli okazję pograć w domek, również w gronie 2 osobowym.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Splendor czy Domek?

Post autor: misioooo »

Kilpa pisze:Dzięki, właśnie ta suchość splendoru mnie zastanawia.
Domek wydaje się ciekawszy ale to opinia po instrukcji i kilku recenzjach.
Czekam na opinie ludzi którzy mieli okazję pograć w domek, również w gronie 2 osobowym.
Ja grałem we 4 osoby. Około 25-30min. Fajne, przyjemne, lekutkie (ale nie prostackie). Jest odrobina miejsca na strategię, którą realizujemy sobie sukcesywnie podczas gry.
Splendor mi się niezbyt podoba, raczej nie zagram. W Domek chętnie pogram :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Splendor czy Domek?

Post autor: Pan_K »

Tyle, że tu nie ma co porównywać. Zupełnie inna mechanika. W Splendorze montujesz samonapędzający się silniczek, w którym punkty tak na prawdę są dodane jako pretekst do zakończenia gry. W Domku dobierasz karty najlepiej pasujące do punktacji końcowej i starasz się kombować (kompletować układy plus dodatki).
Porównywalna jest chyba tylko lekkość. Domek bardziej tematyczny. Mi osobiście się podoba i myślę, że kupię do grania rodzinnego.
BTW: grałem tylko na 4 osoby.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Splendor czy Domek?

Post autor: bukimi »

Ja tylko chciałem się zgodzić, że Splendor jest "suchy jak pieprz", więc jeśli nie chcesz myśleć matematycznie na zasadzie "wezmę to, wtedy będzie mnie stać na to i potem zapunktuję za tamto" to nawet nie patrz na Splendor. Ta gra to czysta kalkulacja. Wydanie jest ładne, ale jeśli szukasz odrobiny klimatu to jak wyżej - nie patrz na Splendor.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3351
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 2000 times

Re: Splendor czy Domek?

Post autor: Ardel12 »

Grałem w oba tytuły i:
- Splendor jest nudny jak mało co,
- Splendor nie ma klimatu,
- moim zdaniem Splendor szybko się może znudzić,

- Domek ma klimat (chcesz mieć lepszy dom niż sąsiad, więc albo ty masz lepszy i go ładnie budujesz albo podbierasz potrzebne elementy sąsiadom)
- Domek jest zabawny i oferuje całkiem ciekawą mechanikę z budową pomieszczeń jak i dachu (coś na wzór memo)

Podsumowując, wybierz Domek.
HUBertPL
Posty: 409
Rejestracja: 21 gru 2015, 15:19
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times

Re: Splendor czy Domek?

Post autor: HUBertPL »

Przesadzacie z tą Splendorową nudą...
U mnie wszystkim on pasuje.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Splendor czy Domek?

Post autor: misioooo »

Tylko wg mnie Domek to gra planszowa. Splendor to gra logiczna.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
HUBertPL
Posty: 409
Rejestracja: 21 gru 2015, 15:19
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times

Re: Splendor czy Domek?

Post autor: HUBertPL »

misioooo pisze:Tylko wg mnie Domek to gra planszowa. Splendor to gra logiczna.
No tak, masz rację. Splendor to chłodna kalkulacja, i rozumiem że komuś może się to nie podobać. U mnie sprawdza się przy grze z dziadkami i sześcioletnią (od 3 dni) córką.
Ale sam to bym pograł w Tzolkina... :?
Kilpa
Posty: 34
Rejestracja: 08 gru 2014, 12:46
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 5 times

Re: Splendor czy Domek?

Post autor: Kilpa »

Dzięki za opinie, mam podobne odczucia.
Chyba wolę budować Domek
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Odp: Splendor czy Domek?

Post autor: lesar »

Domek bardzo dobrze sprawdza się na dwie osoby jest trochę wtedy negatywnej integracji bo pierwszy gracz bo dobraniu dla siebie kart odrzuca parę kart z odkrytej puli. Wtedy oczywiście stara się pokrzyżować plany współgracza. Bardzo fajny mechanizm, prosta do wytłumaczenia ale przy tym wymaga trochę kombinowania, ale tyko trochę. Dobra gra rodzinna. Splendor jest bardziej zaawansowany.
Ostatnio zmieniony 27 maja 2016, 09:55 przez lesar, łącznie zmieniany 1 raz.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4633
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1026 times
Been thanked: 1942 times

Re: Splendor czy Domek?

Post autor: warlock »

Nie grałem w Domek, ale byłbym ostrożny z zakupem. Mam dziwne wrażenie, że hype wokół tej gry narasta do granic wręcz nieprzyzwoitych, a za rok-dwa nikt o niej nie będzie pamiętał. Obym się mylił, bardzo chętnie zagram i sam wyrobię sobie opinię ;) Ale póki co wiele opinii/recenzji bazuje na jednej lub maks kilku partiach. Ciekawe, czy ta gra będzie bawić tak samo po 20-30 rozgrywce.

Nudy w Splendorze nie uświadczyłem ;). Bardzo lubię tę grę, chociaż co druga osoba w mojej grupie graczy go nie trawi, także na pewno nie trafi w każdy gust :). Jedno jest pewne - rozegrałem ponad dwadzieścia partii i zawsze z przyjemnością wracam do tego tytułu. Także przetrwał próbę czasu w kolekcji.
HUBertPL
Posty: 409
Rejestracja: 21 gru 2015, 15:19
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times

Re: Splendor czy Domek?

Post autor: HUBertPL »

Też mnie dziwi ten napał na Domek, przecież to mega prosta gra, no sam nie wiem...
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Splendor czy Domek?

Post autor: genek »

domek to wg mnie gra dla nowicjuszy, ale takich totalnych
tam tylko bierzesz kartę i dokładasz do swojego domku i starasz sie po prostu, żeby takie same karty były koło siebie
na wprowadzenie do planszówek sie nadaje
Nelusa
Posty: 27
Rejestracja: 24 maja 2016, 17:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Splendor czy Domek?

Post autor: Nelusa »

Byłam w niedziele na targach Książek oraz gier w Warszawie na stadionie. Obserwując gracz którzy grali, którzy grali w Domek ... mam mieszane uczucia. Co prawda osobiście w to nie grałam ale porównując Splendor i Domek mogę stwierdzić, że są to dwie różne gry. Szczerze mówiąc ciężko jest tu wybrać. Jednemu się podoba
Domek a drugiemu Splendor. Polecam przed zakupem udać się do jakiegoś sklepu i spróbować zagrać (a może uda się wypożyczyć?). Warto spróbować bo to nie są grosze.
Gra pod względem graficznym wygląda bardzo ładnie. Przyznam szczerze, że coraz bardziej mnie ciekawi. Prawdopodobnie przez masę postów i reklam na stronach.
Poczekam na więcej opinii i może się skuszę.
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 704
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 92 times
Been thanked: 93 times

Re: Splendor czy Domek?

Post autor: Rigidigi »

To może i ja wtrącę swoje trzy grosze.

W Splendor rozegrałem kilkadziesiąt partii, a w Domek rozegrałem kilka partii na ostatnich Targach Książki.
Przede wszystkim są to dwie różne gry.

Domek jest grą maksymalnie prostą. Zauważcie, że zdecydowana większość pozytywnych opinii o tej grze zawiera słowo "przyjemna". I tylko tyle. Gra do pogrania dla babci z wnuczką przy popołudniowym ciastku. Dla mnie w grze brak emocji, słaba interakcja i jeśli jako największy atut gry podaje się "przyjemność" i śliczne grafiki to trochę słabo. Byłem zdecydowany tę grę kupić, ale po zagraniu kilku partii za 90pln zrezygnowałem, bo w tej cenie znajdę ciekawsze pozycje. Tak jak ktoś napisał wcześniej gra dla absolutnych laików w świecie gier planszowych. W moim odczuciu gra nie wymaga żadnego myślenia.

Splendor jest również grą prostą. Ale zmusza do myślenia, przeliczania, planowania ruchów. Interakcja może nie jest jakaś wielka, ale na pewno większa niż w Domku. Do tego dochodzi możliwość modyfikowania wariantów gry (zobaczcie aplikację na Androida ile jest możliwości rozgrywek).
Ja osobiście Splendor bardzo szanuje, bo swego czasu moją 4,5 letnią córkę ta gra nauczyła liczyć. Po kilku rozgrywkach gra została zakupiona przez moją mamę i kilku znajomych. I choć teraz rzadziej pojawia się na stole, to na pewno więcej można z niej wyciągnąć niż z "przyjemnego" i nudnego Domku.
Graszki
Posty: 235
Rejestracja: 24 kwie 2016, 13:24
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Splendor czy Domek?

Post autor: Graszki »

Zależy kto ma grać w te gry?

Domek jest prościuki, nie ma tu dużo kombinowania. Jest świetnie wydany i dobrze się gra w tę grę. Ale nie rozkładałabym jej tam gdzie nie ma dzieci. Graliśmy w niedzielę z dziećmi i dziadkami. I była zabawa! Chyba, że to ma być gra na początek lub do wprowadzenia nowych graczy. Na dwie osoby jest ok, ale nie ma zacięcia.

Splendor za to sprawdzi się dobrze na dwie osoby. Do tego świetnie się sprawdził na imprezach rodzinnych. Dzieci też dają tu radę ale jak grają sami dorośli to jest więcej kombinowania i rywalizacji ;) Jeśli mają grać bardziej dorośli to wybrałabym Splendor.
Nasz sklep z grami i nie tylko: http://graszki.pl/
W sklepie wszystkie gry dostępne od ręki
(a jak brak to jest napisane ;) )
Opinie na Opineo: http://www.opineo.pl/opinie/graszki-pl
Bądź na bieżąco FB: www.facebook.com/dziecitestuja
ODPOWIEDZ