Terra Mystica czy KeyFlower

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Adalbertus123
Posty: 137
Rejestracja: 01 maja 2014, 11:02
Has thanked: 1 time

Terra Mystica czy KeyFlower

Post autor: Adalbertus123 »

W sumie Terrę mam, niemniej koleżanka określiła Keyflower jako prostszą Terrę.
Jak jest wg Was. Czy warto mieć obydwie?
Z czym się ten Keyfower je?
Czy Keyflower będzię zabawą dla graczy Terrańskich :-)
Gry, które mogę wziąć ze sobą:
http://boardgamegeek.com/collection/user/Adalbertus123
szachy, scrabble
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Terra Mystica czy KeyFlower

Post autor: bukimi »

Gram regularnie w oba tytuły i one się mają zupełnie nijak do siebie. Nie wiem jak można je tak zestawić ze sobą :shock:
Zupełnie inna mechanika, inny klimat, nie wiem co mają ze sobą wspólnego właściwie, oprócz mocnej interakcji.

Keyflower to przede wszystkim gra licytacyjna. Nie ma tu waluty, a licytuje się pracownikami, których możesz też wykorzystywać do akcji.
Każdy buduje też własną wioskę z zakupionych elementów. Wprawdzie można "odwiedzać" wioski innych graczy, ale to zupełnie co innego niż same budynki na wspólnej mapie.

Zupełnie inny jest też system punktowania, gdzie punkty zależą od zmiennych warunków zwycięstwa (także licytowanych) i m.in. posiadanych budynków i zasobów.

Kompletnie nie zgadzam się z określeniem gry KeyFlower jako prostszej. Poziom interakcji wymusza naprawdę wiele kombinowania i świetną regrywalność. Na pewno będzie to "dobra zabawa dla graczy Terrańskich" co mogę powiedzieć z własnego doświadczenia. Na plus należy też zaliczyć zupełnie płynne skalowanie. O ile "Terra" jest ciut uboższa dla 2 graczy, to Keyflower działa równie sprawnie w każdym gronie od 2 do aż 6 graczy. Myślę, że nie zawiedziesz się na tym tytule.

PS. Czekam aż do wątku dołączy misiooo ze swoimi pochwałami :wink:
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
Majek10
Posty: 782
Rejestracja: 15 wrz 2012, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Terra Mystica czy KeyFlower

Post autor: Majek10 »

To tylko tak dla przeciwwagi: Terrę uwielbiam, Keyflowera nie lubię i to nawet bardzo (zagrałem 3 razy zęby być pewnym)
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Terra Mystica czy KeyFlower

Post autor: bukimi »

Majek10 pisze:To tylko tak dla przeciwwagi: Terrę uwielbiam, Keyflowera nie lubię i to nawet bardzo (zagrałem 3 razy zęby być pewnym)
Bardzo chętnie dowiem się, co konkretnie Ci nie podeszło. Ostatnio pokazałem Keyflower nowej grupie graczy i wróciłem do domu bez Keyflowera, bo od razu chcieli pożyczyć do kolejnych rewanżów :)
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
Majek10
Posty: 782
Rejestracja: 15 wrz 2012, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Terra Mystica czy KeyFlower

Post autor: Majek10 »

bukimi pisze:
Majek10 pisze:To tylko tak dla przeciwwagi: Terrę uwielbiam, Keyflowera nie lubię i to nawet bardzo (zagrałem 3 razy zęby być pewnym)
Bardzo chętnie dowiem się, co konkretnie Ci nie podeszło. Ostatnio pokazałem Keyflower nowej grupie graczy i wróciłem do domu bez Keyflowera, bo od razu chcieli pożyczyć do kolejnych rewanżów :)
Właściwie to sam nie wiem. Może licytacja chociaż ją lubię. Po prostu gra mi wybitnie nie podeszła.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3644
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Terra Mystica czy KeyFlower

Post autor: gafik »

Grałem sporo w obie.

Początkowo KeyFlowera znielubiłem bo mi się wydał głupi ze względu na licytację i wydawało mi się, że mam mały wpływ na to co robię ja i inni.

Terrę ceniłem wyżej i grałem tylko w nią bo podobało mi się zróżnicowanie ras, przepływ many i wszystko na jednej planszy więc widziałem co i jak u wszystkich.

Ale teraz Terra mi sie znudziła, bo teraz wydaje mi się że robiłem ciągle to samo i wróciłem do KeyFlower, który mnie zajarał bo za każdym razem wioski są inne i trzeba mocno optymalizować.

Teraz wolę KeyFlower ale za jakiś czas pewnie znowu się odwróci :)

Wniosek: obie gry sa fajne, obie trzeba mieć, obie są całkowicie inne i obie dają frajdę.

Wniosek: granie w jedną grę powoduje, że się szybko nudzi! (odkrywcze)
Adalbertus123
Posty: 137
Rejestracja: 01 maja 2014, 11:02
Has thanked: 1 time

Re: Terra Mystica czy KeyFlower

Post autor: Adalbertus123 »

Ja Wam dziękuję. Mój portfel niekoniecznie.
Możecie coś powiedzieć o dodatkach do Keyflowera? Must have, najpierw znudzić się samą podstawką?
Gry, które mogę wziąć ze sobą:
http://boardgamegeek.com/collection/user/Adalbertus123
szachy, scrabble
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Terra Mystica czy KeyFlower

Post autor: bukimi »

Miałem okazję zagrać w oba "pełne" dodatki, czyli Farmers oraz Merchants. Ten drugi posiadam w kolekcji.

A więc tak: moim zdaniem lepiej najpierw znudzić się podstawką. To nie jest "must have" jak w przypadku np. dodatku do Tzolkina, który warto mieć od początku.

Przede wszystkim, ilość kafli na stole jest stała, więc po dodaniu kafli z dodatków masz wrażenie, że te na które czekasz nie pojawiają się w grze. Instrukcja do dodatków sugeruje, by najpierw grać w taki sposób, by wyłożyć wszystkie kafle dodatku i resztę uzupełnić podstawką. W ten sposób chyba gra się nawet lepiej.

Niemniej jednak, dodatki dają tylko kilka dodatkowych źródeł punktowania i nie wywracają gry do góry nogami, szczególnie "Merchants". "Merchants" powoduje jednak poważną zmianę w tym, które akcje są opłacalne, a które nie. "Farmers" jest nawet ciekawe, jest powiew Agricoli ;)

Nie grałem też ani razu w oba dodatki jednocześnie. Taka rozgrywka mogłaby mieć niewiele sensu, bo przy grze w 2-3 osoby kafle z dodatku mogłyby się prawie w ogóle nie pojawiać w grze...

Podsumowując, w dodatki celowałbym dopiero jeśli podstawka trafi w Twój gust. Dają dodatkowe opcje tu i tam, ale są raczej tylko miłym urozmaiceniem podstawowej mechaniki.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Terra Mystica czy KeyFlower

Post autor: rastula »

Keyflower a potem Keyflower...


Obie gry są napakowane mechnizmami jak ruski zegarek kwarcowy, ale w keyflower zostały one połączone w logiczną całość ( masz zegarek, który pokazuje godziny) o tyle w TM dostajesz zestaw kółek zębatych i sprężynek.

Poza tym KF działa dobrze w każdej konfiguracji graczy...TM w dwóch nadaje się tylko do nauki zasad.


Na dodatek do TM już się nie skusiłem, do KF mam wszystkie, ale podstawka jest świetna, bo faktycznie nieumiejętnie dodane dodatki ( wrzucamy wszystko i huzia) wprowadzają u graczy konsternację - no i trudniej jest planować - ale wszystko da się ogarnąć. Osobiście wyżej cenię sobie Farmersów.
Awatar użytkownika
mr.big
Posty: 330
Rejestracja: 26 kwie 2013, 13:23
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times

Re: Terra Mystica czy KeyFlower

Post autor: mr.big »

Dla mnie Terra lepsza od Keyflower.
W TM grałem kilkanaście razy i z chęcią bym zagrał po raz kolejny. Najczęściej graliśmy chyba w 4 osoby. Rewelacyjna gra. Dodatek jest całkiem fajny.

W KF na stole zagrałem tylko raz , chyba w 5 osób. Nie powaliła mnie na kolana, pomimo że uwielbiam gry z licytacją, i ogólnie lubię tego typu gry.
Z ciekawości zagrałem online kilka partii, i nie mam ochoty na więcej.... Nie wiem co jest nie tak. Może grając w dużą ilość osób w pewnym momencie pojawia się dużo kafli na stole i za dużo możliwości... Online już w nią nie będę grał, ale dam jej szansę na stole.
Egzemplarz w który graliśmy nie jest mój, i nie pamiętam czy był z dodatkami.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Terra Mystica czy KeyFlower

Post autor: Veridiana »

Obie gry świetne. I totalnie różne.
Keyflower z dodatkami daje ogromną regrywalność, bo wybór kafli do rozgrywki się zwiększa. Rewelacyjny mechanizm zgodności kolorów i robienia wszystkiego ludkami, które mogą być albo walutą, albo pracownikami, ale mogą też zmieniać swą "profesję".
Terra to klasa sama w sobie, czysta cywilizacyjna strategia obszarowa - a to mówi wszystko ;P
Mieć trzeba obie! Choć Terra nieporównywalnie ładniejsza hehe.
ODPOWIEDZ