Gra dla 6 osób.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
MisterW
Posty: 8
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:33

Gra dla 6 osób.

Post autor: MisterW »

Szukam gry dla najlepiej 6 graczy (może być też dla 5, jeśli jest bardzo dobra). Najlepiej żeby się nie dłużyła i nie była bardzo skomplikowana. Nie mam jakichś konkretnych preferencji co do klimatu. Cena nie gra roli.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Gra dla 6 osób.

Post autor: Tomzaq »

Wysokie napięcie pooglądaj
Who is John Galt?
Posiadam
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 51 times

Re: Gra dla 6 osób.

Post autor: KrzysiekL »

Polecam Railways of the World
MisterW
Posty: 8
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:33

Re: Gra dla 6 osób.

Post autor: MisterW »

Obczaję obie gry, dzięki wielkie. Dodam jeszcze, że gra najlepiej jeśli będzie po polsku :)
pike
Posty: 266
Rejestracja: 13 wrz 2014, 00:24
Lokalizacja: Gdzieś pomiędzy
Has thanked: 4 times
Been thanked: 11 times

Re: Gra dla 6 osób.

Post autor: pike »

Colt Express - rodzinno - imprezowa, z programowaniem ruchów do 6 graczy
Studium w Szmaragdzie - rodzinna +, z mechaniką deckbuildingu do 5 graczy
Siedem Cudów Świata - karcianka do 7 graczy
Cyklady - licytacyjno-wojenna do 5 graczy
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Gra dla 6 osób.

Post autor: RunMan »

A napisałbyś coś więcej? Interesuje Cię jakiś nieco ambitniejszy tytuł, czy wolisz prostą, rodzinną/imprezową grę? "Żeby się nie dłużyło" - żeby cała gra nie trwała zbyt długo (i ile to zbyt długo), czy nie chcesz długich przerw między swoimi turami?
MisterW
Posty: 8
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:33

Re: Gra dla 6 osób.

Post autor: MisterW »

Coś średnio trudnego. Jeśli chodzi o czas gry nie ma ograniczeń, a przerwy między turami najlepiej, by nie trwały "wieków", ale nie muszą być bardzo krótkie. Co do 7 cudów i Studium w Szmaragdzie raczej nie, ale rozważę Cyklady i Colt express. Oglądałem się za Draculą albo Letters from Whitechapel, co o tym sądzicie?
pike
Posty: 266
Rejestracja: 13 wrz 2014, 00:24
Lokalizacja: Gdzieś pomiędzy
Has thanked: 4 times
Been thanked: 11 times

Re: Gra dla 6 osób.

Post autor: pike »

List z Whitechapel na więcej graczy raczej podatne na syndrom lidera po stronie policji. Zatem moim zdaniem jest to gra dla dwóch do trzech osób. Oczywiście bardzo klimatyczna i taka do około dwóch godzin intensywnej analizy sytuacji. Ale to taki semi co-op.
Do pięciu osób jeszcze nieco bardziej wymagający i świetny Lewis&Clark no i wspomniane Wysokie napięcie jako gra ekonomiczna do 6 osób.
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Gra dla 6 osób.

Post autor: Chaaber »

Misja Czerwona Planeta, mechanizm role selection połączony z area control. Bardzo sprawnie działająca gra. Downtime jest dość mały moim zdaniem, bo i tak ciekawi Cię co zrobi przeciwnik w swojej turze. Bardzo dobrze jest zorganizowane area control w połączeniu z misjami, które realizujesz. Bardzo ładna steampunkowa oprawa, dodaje grze dodatkowego smaczku. Moim zdaniem świetna gra warta rozpatrzenia. Do tego bardzo fajnie się skaluje od 3-6 osób. W dwie raczej nie warto grać.

Jeśli angielski Wam nie przeszkadza to polecę Libertalię. Piracka gra o dzieleniu łupów na statku. Znowu mechanika role selection, która fajnie sprawdza się w większym gronie. Libertalia jest odrobinę złośliwsza od Mission Red Planet, ale to nic złego. Obie gry uważam za niesamowicie udane zarówno w 3 jaki i 6-osobowym gronie.
Wiadomo, że im więcej osób tym trudniej coś zaplanować, ale frajda z gry wcale nie jest mniejsza.
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Gra dla 6 osób.

Post autor: RunMan »

To z tych jeszcze nieproponowanych:
  • Viticulture - ekonomiczna o tworzeniu wina, tylko po angielsku
  • Cytadela - raczej lżejsza, przy 6 graczach downtime może być już odczuwalny
  • Steampunk Rally - tworzymy własny pojazd i stajemy w wyścigu, wśród kierowców znane postaci świata nauki, tylko po angielsku
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 927
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 95 times
Been thanked: 66 times

Re: Gra dla 6 osób.

Post autor: louiscyphre »

Historia - całkiem dobra gra cywilizacyjna la 1-6 graczy.
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Gra dla 6 osób.

Post autor: bukimi »

Idealny będzie Keyflower, skaluje się bezproblemowo na 2-6 graczy i nawet w pełnym gronie idzie szybko i bez przestojów.
Na więcej osób niezła jest też Kawerna (maksymalnie 7) i zasady też nie są bardzo skomplikowane, ale w większym gronie zaczyna być jednak czuć czekanie na swoją turę.

Wysokie Napięcie na 6 osób jak ktoś pisał też jest OK, chociaż chyba nie wszystkie mapy będą dobre. Na tych standardowych może być ciut ciasno.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
pike
Posty: 266
Rejestracja: 13 wrz 2014, 00:24
Lokalizacja: Gdzieś pomiędzy
Has thanked: 4 times
Been thanked: 11 times

Re: Gra dla 6 osób.

Post autor: pike »

O właśnie, jeszcze Keyflower będzie OK, ale to zadający pytanie powinien doprecyzować co go bardziej interesuje.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Gra dla 6 osób.

Post autor: misioooo »

Keyflower jest świetny, ale:
1. ok 25min/gracza. W 6 osób to 3 godzinki zejdzie - czy autor to akceptuje?
2. zasady ma proste, ale sama rozgrywka potrafi nadgrzać zwoje mózgowe - czy to nie jest sprzeczne z "nie była bardzo skomplikowana"?
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
WarHammster
Posty: 70
Rejestracja: 05 lip 2012, 13:17
Kontakt:

Re: Gra dla 6 osób.

Post autor: WarHammster »

Dixit, Sabotarzysta, Maskarada, Tak, mroczny władco!, Dawno, dawno temu... i błyskawiczny Światowy Konflikt (w zasadzie szybki i na 6 osób). Zwracam uwagę, że każda gra na 5-6 osób będzie się w jakiś sposób dłużyć.
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Gra dla 6 osób.

Post autor: bukimi »

misioooo pisze:Keyflower jest świetny, ale:
1. ok 25min/gracza. W 6 osób to 3 godzinki zejdzie - czy autor to akceptuje?
2. zasady ma proste, ale sama rozgrywka potrafi nadgrzać zwoje mózgowe - czy to nie jest sprzeczne z "nie była bardzo skomplikowana"?
Zwykle mieścimy się w znacznie mniej niż 3 godziny w 6 osób. Poza tym, jak już pisali inni - żeby gra na 6 osób była krótka, to musiałaby być raczej imprezówką. Wiele tytułów zajmuje ponad 2 godziny przy stole nawet przy małym gronie graczy. Moim zdaniem między 2-3 godziny w 6 osób to bardzo dobry wynik! Autor nie napisał też, że gra ma być krótka, lecz ma się "nie dłużyć", a Keyflower dzieje się szybko, na ruch się raczej nie czeka.

PS. Nie zgodzę się, że to trudna gra. Jedna z nielicznych, gdzie kilka razy widziałem "szczęście głupiego", czyli wygraną osoby, która gra pierwszy raz (i ogólnie nieograną w planszówki) nad osobami znającymi tytuł dość dobrze. Nie przy każdej grze to możliwe.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Gra dla 6 osób.

Post autor: detrytusek »

Kawerna do 7 osób. Świetnie się skaluje.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania:

Wątek sprzedażowy
MisterW
Posty: 8
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:33

Re: Gra dla 6 osób.

Post autor: MisterW »

Dzięki wielkie za pomoc! Myślę, że kupię albo Kawerne, albo Misja Czerwona Planeta. Co do trudności, najważniejsze żeby zasady były w miarę łatwo przyswajalne.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Gra dla 6 osób.

Post autor: Gizmoo »

Zwykle tytuły na sześć osób charakteryzują się sporym down timem, czego nikt w mojej playgrupie nie znosi. Mam jednak kilka tytułów, przy których wszyscy dobrze się bawią. W moim gronie na 6 osób najlepiej sprawdziły się:

Power Grid: First Sparks - kapitalne, dość mózgożerne a jednocześnie proste do ogarnięcia euro. Fantastycznie działa na 6 osób. Jest wtedy nie lada wyzwaniem!
Filary Ziemi z Rozszerzeniem - Świetny worker placement. Niezbędny jest jednak dodatek, który dodaje komponenty na sześciu graczy, oraz istotnie zmienia rozgrywkę.
Survive: Escape From Atlantis (w wersji na 30-lecie trzeba dokupić zestaw pionków dla 5-6 graczy) - prosta, ale fantastyczna gra, pełna negatywnej interakcji.
Zombicide - świetna kooperacja. Masa zabawy i piękne figurki.
Łowcy Skarbów - Obok 7 Wonders najlepsza gra wykorzystująca mechanikę draftu. Zaletą jest to, że zasady do wytłumaczenia w 5 minut. Wadą - na 6 osób gra się o wiele dłużej niż w 7 Wonders :lol:


A koniec luźniejsze i bardziej imprezowe tytuły:
Avalon
Stwór
Potwory w Tokio z Doładowaniem

Choć pisałeś, że 7 Wonders "raczej nie" - to ja polecam z całego serca. Lekkie, przyjemne i szybkie (choć zawsze może trafić się ktoś, kto zamula).
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Gra dla 6 osób.

Post autor: bukimi »

MisterW pisze:Dzięki wielkie za pomoc! Myślę, że kupię albo Kawerne, albo Misja Czerwona Planeta. Co do trudności, najważniejsze żeby zasady były w miarę łatwo przyswajalne.
Kawerna jest fajna, ale w 6 osób możesz liczyć nawet na ponad 4-godzinną rozgrywkę. Nie żebym miał coś przeciwko dłuższym partyjkom, ale bądź świadom wyboru.
Problem jest taki, że każda osoba myśli nad swoim ruchem, lecz kolejni gracze zajmują akcja po akcji, więc zanim nastąpi Twoja kolej, zaplanowany ruch (a najczęściej także obmyślony plan B) jest już niedostępny i dopiero wtedy zaczynasz szukać alternatywy. Przynajmniej takie są moje dotychczasowe doświadczenia z Kawerną - lepiej bawiłem się w trochę mniejszym gronie.

Polecane 7 cudów jest fajne. Zasady łatwe, ale wygrać trudno. Moim zdaniem warto zaryzykować, szczególnie że cenowo nie jest z górnej półki.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Gra dla 6 osób.

Post autor: warlock »

MisterW pisze:Szukam gry dla najlepiej 6 graczy (może być też dla 5, jeśli jest bardzo dobra). Najlepiej żeby się nie dłużyła i nie była bardzo skomplikowana. Nie mam jakichś konkretnych preferencji co do klimatu. Cena nie gra roli.
7 Cudów Świata, naprawdę. 45 minut partia, proste zasady - świetna pozycja.

Wysokie Napięcie będzie trwało grubo ponad 2 godziny myślę na 6 osób (przy czym to bardzo fajna gra).
Wontzki
Posty: 284
Rejestracja: 04 maja 2016, 07:45
Kontakt:

Re: Gra dla 6 osób.

Post autor: Wontzki »

Podobno Catan w wersji 5-6 osób jest genialny. Sam nigdy nie grałem ale paru moich znajomych uwielbia ten wariant rozgrywki.
Big Bad Dice - odwiedź nasz portal dotyczący gier planszowych, komputerowych oraz fantastyki
Subskrybuj nasz kanał na YouTube - powoli rozwijamy nasz kanał na YouTube - wspomóż nas i zostaw komentarz oraz subskrypcję
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5457
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Gra dla 6 osób.

Post autor: Rocy7 »

Colt Express, Cytadela, Lords of Waterdeep z dodatkiem.
ODPOWIEDZ