Klimatyczna gra na 5 graczy

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1213
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 364 times
Been thanked: 250 times

Klimatyczna gra na 5 graczy

Post autor: Deem »

Poszukuję dobrej, klimatycznej gry dla 5 graczy, którą da się rozegrać w jeden wieczór (od 2 do 6 godzin). Obecnie na spotkaniach w takim gronie przewijają się głównie Spartacus, Fief, Cyklady, Eclipse i pierwszy Descent.

Zastanawiam się nad Studium w Szmaragdzie i Terra Mystica, ale chętnie skorzystam z innych pomysłów.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 63 times
Been thanked: 14 times

Re: Klimatyczna gra na 5 graczy

Post autor: Dellas »

Hmm Terra Mystica to dobra gra, ale to coś klimatu nie ma za grosz.

Z gier, które ociekają klimatem mogę polecić:
- Chaos w Starym Świecie z dodatkiem Rogaty Szczur dodający 5tego gracza. Trudno dostępny jest ten dodatek ale gra klimatycznie gniecie suty.
- Kolejka - niby sucharek, ale kto pamięta czasy PRLu ten w klimat gry na pewno się wczuje.
- Gra o Tron - najlepiej się w nią gra we 6ciu, jednak gra idealnie odzwierciedla przepychanki w Westeros.
- Battlestar Gallactica - najlepszy koop z ukrytym zdrajcą w jaki grałem. Dla fanów serialu wręcz must have.
- Legendrary Encounter: Alien - jak nie lubię Deck buildingu tak ta gra mnie oczarowała. Klimat wysrywa się znad stołu
- Eldritch Horror lub Horror w Arkham - obie gry w klimacie Lovecrafta.
- Shogun - niektórzy nie widza tam klimatu, ale mozna wczuć się w rolę uzurpatora i walkę o shogunat.
- Martwa Zima - jak lubisz klimat zombi to warto zagrać.
- Drakula - świetny motyw gry jeden vs reszta
- Rex - Final Days of Empire - świetna gra na sojusze.
- Kacper Ryx i Król Żebraków - dla fanów ksiązki bardzo ciekawa pozycja

Z gier do 4 graczy mogę polecic jeszcze takie tytuły: Magia i Myszy, Pandemia Legacy (mechanika legacy z takiego nędznego suchara zrobił mega klimat), Middle-Earh quest, Robinson Cruzoe, Kupcy i Korsarze, Pan Lodowego Ogrodu, Cluash of Cultures.

I jeśli mowa o klimacie to nie można pominąć dwóch gier na dwie osoby, klimatyczny klasyk czyli Zimna Wojna i Wojna o Pierścień.
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Klimatyczna gra na 5 graczy

Post autor: ramar »

Do listy dopisz Blood Rage (do 4 graczy, a z dodatkiem 5 graczy).
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 439
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 43 times

Re: Klimatyczna gra na 5 graczy

Post autor: grabol »

Jak podchodzi Wam feudalna Japonia, to Szogun, polecam zwłaszcza ze ścieżką dźwiękową z serii gier komputerowych Shogun Total War z YT.

Jeżeli upolujesz :) dodatek i pasuje świat Warhammera w klimacie dark fantasy to Chaos w Starym Świecie + Rogaty Szczur.
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1213
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 364 times
Been thanked: 250 times

Re: Klimatyczna gra na 5 graczy

Post autor: Deem »

Dzięki za ostrzeżenie z Terra Mystica i propozycje. Większsość z tych tytułów mam ograną, z wyjątkiem Kacpra Ryxa. Przy okazji Dellas zwróciłeś moją uwagę na fakt, że LE: Alien i Predator są na 5 osób - totalnie mi to umknęło i myślałem, że max to 4.

Jak Kacper Ryx i Studium w Szmaragdze chodzą na 5 osób?
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 63 times
Been thanked: 14 times

Re: Klimatyczna gra na 5 graczy

Post autor: Dellas »

Jak Kacper Ryx i Studium w Szmaragdze chodzą na 5 osób?
Kacper Ryx chyba najlepiej na 5ciu będzie chodził, bo czym ciaśniej tym miodniej. A Studium to nie wiem, grałem raz we 4rech. Tam są 2 ukryte frakcje. W zasadzie to chyba nie ma znaczenia czy gracze są równo rozłożeni, ale to nie umiem powiedzieć jak działa gra na nieparzystą liczbę graczy.
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Klimatyczna gra na 5 graczy

Post autor: bukimi »

Zgodzę się, że Terra Mystica jest raczej bez klimatu. Twoja rasa to tylko obrazek na karcie, a na bezkształtnej mapie stawiasz jedynie kolorowe domki.

Pan Lodowego Ogrodu jest super klimatyczny, ale niestety na max 4 osoby :(
Z gier "cywilizacyjnych" niezłe jest Archipelago. I do tego w sam raz na 5 osób.

Wiele osób nie zgadza się ze mną co do klimatyczności Aquasphere. Ja tam uważam, że całkiem dużo w nim klimatu, a niektórzy mówią, że suche jak pieprz. Kwestia gustu.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Klimatyczna gra na 5 graczy

Post autor: misioooo »

Studium w Szmaragdzie to taka lżejsza gierka, bardzo przyjemna. I z gatunku tych "czym nas więcej tym weselej". klimat? Coś tam jest, zwłaszcza jak się ogląda ilustracje i "gra" klimatycznie. Inaczej to tylko patrzenie na ikonki na kartach i tyle. Zresztą jak niemal każda gra. Klimat zależy od grających czy go zbudują.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Klimatyczna gra na 5 graczy

Post autor: Rocy7 »

Rzuć okiem na The Others 7 Sins i Level 7 Omega Protocol
ODPOWIEDZ