Lekka/średnio ciężka na wieczorne odprężenie

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
pieprzowa
Posty: 158
Rejestracja: 18 gru 2013, 22:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 17 times
Been thanked: 15 times

Lekka/średnio ciężka na wieczorne odprężenie

Post autor: pieprzowa »

Hej, witajcie!

Mam w swojej kolekcji już trochę tytułów(głównie dość ciężkich i raczej dłuższych), ale zauważyłam ostatnio, że zupełnie brakuje nam czegoś, w co z chęcią zagralibyśmy dla odprężenia po ciężkim dniu pracy jako alternatywa dla odcinku serialu ;)

Co do wymagań to musi spełniać przede wszystkim te:
- MUSI dobrze działać na 2 osoby - ale fajnie by było gdyby i w 4 czy 5 osób można było do niej zasiąść,
- NIE karcianka - musi być plansza + przyjemnie jakby było trochę kart + trochę drewna/żetonów [EDIT] również odpadają gry kafelkowe ;) [EDIT],
- koniecznie powinna cieszyć oko (mam bzika na punkcie estetyki gier ;P ),
- czas gry do max. 1 h.

Dodatkowym atutem byłoby gdyby gra była wyścigiem (nie na punkty, ale takim prawdziwym - kto pierwszy ten lepszy) - takiej jeszcze nie mam w swojej kolekcji ;)

Co do ceny chciałabym się zamknąć w 100 zł (w tańszych sklepach ;)).
Ostatnio zmieniony 12 cze 2016, 20:53 przez pieprzowa, łącznie zmieniany 1 raz.
Mam i gram: mini-kolekcja
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Lekka/średnio ciężka na wieczorne odprężenie

Post autor: RunMan »

Najbardziej na myśl mi się nasuwa Istambuł, choć przy 4-5 graczach możecie nie zmieścić się w godzinie. Wydaje się spełniać wszystkie wymogi, dla kontrastu dodam tylko że po kilku partiach staje się dość wtórna, losowy setup kafelków nie zmienia aż tak dużo w stylu gry. Pewnie sprawę poprawiłby dodatek, ale Portal coś ociąga się z planami odnośnie jego wydania.
Awatar użytkownika
Marudka
Posty: 138
Rejestracja: 13 lip 2015, 09:09
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Lekka/średnio ciężka na wieczorne odprężenie

Post autor: Marudka »

Epoka kamienia
Bora bora
Five tribes
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4624
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1932 times

Re: Lekka/średnio ciężka na wieczorne odprężenie

Post autor: warlock »

[edit] promocja na Istanbul juz nieakutalna :D
Ostatnio zmieniony 14 cze 2016, 13:24 przez warlock, łącznie zmieniany 1 raz.
arracan
Posty: 252
Rejestracja: 27 kwie 2015, 17:09
Has thanked: 22 times
Been thanked: 23 times

Re: Lekka/średnio ciężka na wieczorne odprężenie

Post autor: arracan »

Tokaido!
MAM | CHCĘ

Piszę o grach na POPKULTUROWCY.PL <- ZAPRASZAM
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Lekka/średnio ciężka na wieczorne odprężenie

Post autor: RunMan »

arracan pisze:Tokaido!
Też o tym tytule myślałem, ale we dwójkę jest średnio, optymalnie jest w czterech, a autorka zaznaczyła że zależy jej żeby gra dobrze działała dla pary.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Lekka/średnio ciężka na wieczorne odprężenie

Post autor: misioooo »

Lewis i Clark. Jet wyścig. Jest pięknie wydana. Jest dużo drewna. Działa od 2 osób. Rozgrywka ok godziny we dwie osoby.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Lekka/średnio ciężka na wieczorne odprężenie

Post autor: Pan_K »

misioooo pisze:Lewis i Clark. Jet wyścig. Jest pięknie wydana. Jest dużo drewna. Działa od 2 osób. Rozgrywka ok godziny we dwie osoby.
Też miałem polecić. Ciężar też powinien odpowiadać: jeśli jesteście ograni w cięższe tytuły, LC nie powinien Wam sprawić kłopotów.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Lekka/średnio ciężka na wieczorne odprężenie

Post autor: RunMan »

Sądząc po podpisie mają już L&C. No i gra znowu taka zupełnie lekka i odprężająca nie jest, wymaga sporo planowania do przodu.
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Lekka/średnio ciężka na wieczorne odprężenie

Post autor: bukimi »

Nie poleciłbym L&C do odprężenia - to gra typowo "mikrooptymalizacyjna". Każdy wykonany ruch ma znaczenia aż do końca gry, więc trzeba liczyć, kalkulować, przewidywać. Gra jest oczywiście ładna i fajna, ale na pewno nie odprężająca :|
Z lekkich gier chciałem polecić Kingdom Builder, ale ten znowu jest koszmarnie brzydki.

U mnie w domu w wypadku chęci gry w coś nie-ciężkiego gramy z żoną w Myrmes. Jest piękne wydanie z figureczkami mrówek, działa świetnie na 2 osoby i na 3-4. W 2 osoby da się zmieścić w godzinę. W większym gronie niestety jest dłużej.
Niestety nadal nie ma wyścigu, lecz punkty, ale na to chyba musisz przymknąć oko...

Zerknij może też na "Aton" - typową dwuosobówkę, która jest lekka i szybka. Ani ładna, ani brzydka. Za to są karty+plansza+żetony :)

A może też "pędzące żółwie" i inne gry z serii "pędzących"?
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Lekka/średnio ciężka na wieczorne odprężenie

Post autor: Pan_K »

RunMan pisze:Sądząc po podpisie mają już L&C. No i gra znowu taka zupełnie lekka i odprężająca nie jest, wymaga sporo planowania do przodu.
Raczej na wishliście. Wg mnie LC to gra z kategorii średniociężkich. Więc pasuje do wymogów. Jeśli są ograni w ciężkie tytuły, powinno być jak znalazł.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4624
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1932 times

Re: Lekka/średnio ciężka na wieczorne odprężenie

Post autor: warlock »

Dla mnie tytuł na odprężenie to Splendor (o, jest nawet wyścig :D), Lewis & Clark to mózgożer ;) (nie jest wybitnie trudny, ale czacha dymi od "rozkmin" nad planszą ;)).
Wontzki
Posty: 284
Rejestracja: 04 maja 2016, 07:45
Kontakt:

Re: Lekka/średnio ciężka na wieczorne odprężenie

Post autor: Wontzki »

Taki na lajcie to Catan po drobnych modyfikacjach świetnie się gra na 2 osoby. Praktycznie pierwsza gra w naszej kolekcji i regularnie do niej wracamy. Z gier dla dwóch osób zdecydowanie wymiata 7 Cudów Świata Pojedynek - niestety w założeniu gramy kartami, ale naprawdę warto rozpatrzeć ten tytuł. To tyle jeżeli chodzi o lekkie pozycje :) Możesz jeszcze sprawdzić Jengę - jest mega na wyluzowanie i imprezy z ziomkami którzy nie mają styczności z planszówkami (chociaż zaraz mnie skrzyczą że to nie jest planszówka).
Big Bad Dice - odwiedź nasz portal dotyczący gier planszowych, komputerowych oraz fantastyki
Subskrybuj nasz kanał na YouTube - powoli rozwijamy nasz kanał na YouTube - wspomóż nas i zostaw komentarz oraz subskrypcję
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4624
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1932 times

Re: Lekka/średnio ciężka na wieczorne odprężenie

Post autor: warlock »

Świetnym tytułem dla odprężenia jest Wybuchowa Mieszanka - ślicznie wydana, lekka i przyjemna gra. Brakuje w niej planszy, ale bajerancki podajnik to rekompensuje :)
pieprzowa
Posty: 158
Rejestracja: 18 gru 2013, 22:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 17 times
Been thanked: 15 times

Re: Lekka/średnio ciężka na wieczorne odprężenie

Post autor: pieprzowa »

A co powiecie o Santiago de Cuba i K2? Jak jest z regrywalnością i dopasowaniem do tego co pisałam tych gier? Myślałam jeszcze o proponowanej juz tutaj Epoce Kamienia oraz o Pokoleniach - będą sie wpasowywac? Dodam jeszcze, że takim dodatkowym, ale bardzo ważnym warunkiem dla mnie jest fun i po prostu frajda plynaca z rozgrywki :)

Poza tym dzięki za wszystkie dotychczasowe propozycje, bacznie im sie przygladam :)
Mam i gram: mini-kolekcja
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Lekka/średnio ciężka na wieczorne odprężenie

Post autor: RunMan »

pieprzowa pisze:A co powiecie o Santiago de Cuba i K2?
Chciałem proponować SdC, ale ostatecznie nie pisałem o grze, z racji tego że celem jest zebranie jak największej ilości VP, a nie wyścig. Szybko, łatwo, a można trochę pokombinować - zwłaszcza na 2. graczy, bo przy większej liczbie graczy robi się nieco chaotycznie.

Z kolei K2 przy dwójce jest, jak dla mnie, dość nudne. Za to dla 4, 5 - bardzo polecam. Niby też gra się na punkty, ale remisy rozstrzyga kolejność zdobycia szczytu - więc jak najbardziej jest element wyścigu. Epoka Kamienia - lepiej przy 3 i 4 graczach, niż dla pary (choć tutaj najlepiej ocenić samemu, bo wiem że niektórzy doceniają tę grę tylko przy dwójce graczy). Wyścigu nie ma, zbieramy punkty.

Jeśli chodzi o wykonanie to z w/w zdecydowanie najładniejsza Epoka Kamienia, SdC też dość ładne, K2 jak dla mnie wypada najsłabiej.

O Pokoleniach się nie wypowiem, bo nie grałem.

Zobaczyłem, że wyedytowałaś pierwszy post z zastrzeżeniem, że nie chcesz gier kafelkowych - to ja tylko dodam, że Istambuł nie jest grą kafelkową w takim sensie jak Carcassonne czy Wyspa Skye - po prostu ma modularną planszę, którą podczas setupu rozkłada się z 16 płytek, które wędrują w losowe miejsca i na tym kończy się jej "kafelkowy" charakter. Jeśli to Ci nie przeszkadza, to gra spełnia wszystkie podane przez Ciebie wymagania.
pieprzowa
Posty: 158
Rejestracja: 18 gru 2013, 22:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 17 times
Been thanked: 15 times

Re: Lekka/średnio ciężka na wieczorne odprężenie

Post autor: pieprzowa »

Dzięki @RunMan, zatem przyjrzę się jeszcze Istambulowi, bo wczesniej nie brałam go pod uwagę :)

Co do tego wyścigu, to nie jest to najważniejsze i obowiązkowe, to po prostu dodatkowy atut ;)
Mam i gram: mini-kolekcja
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Lekka/średnio ciężka na wieczorne odprężenie

Post autor: krzyss »

Zamki Ludwiczka?
...średniowiecze, rycerze, zamki, piwo, magia, smoki...
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4624
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1932 times

Re: Lekka/średnio ciężka na wieczorne odprężenie

Post autor: warlock »

Tak sobie pomyślałem - a może kupcie sobie coś w stylu Władca Pierścieni: Konfrontacja albo Sztuka Wojny? Świetne gry na 30 minut, pięknie wydane, rozkłada się to i składa w oka mgnieniu ;).
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Lekka/średnio ciężka na wieczorne odprężenie

Post autor: Pan_K »

Epoka Kamienia się ciągnie. W 4 osoby potrafiło trwać ze dwie godziny. W 2 osoby nie grałem. Natomiast gra bardzo dobra i z pewnością lekka.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
arracan
Posty: 252
Rejestracja: 27 kwie 2015, 17:09
Has thanked: 22 times
Been thanked: 23 times

Re: Lekka/średnio ciężka na wieczorne odprężenie

Post autor: arracan »

RunMan pisze:
arracan pisze:Tokaido!
Też o tym tytule myślałem, ale we dwójkę jest średnio, optymalnie jest w czterech, a autorka zaznaczyła że zależy jej żeby gra dobrze działała dla pary.
Wiem, że autorka zaznaczyła, z tym że ja prawie wszystkie partie grałem na 2 osoby i bylo bardzo przyjemnie i odprężająco.
MAM | CHCĘ

Piszę o grach na POPKULTUROWCY.PL <- ZAPRASZAM
ihasel
Posty: 131
Rejestracja: 20 sty 2016, 20:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Lekka/średnio ciężka na wieczorne odprężenie

Post autor: ihasel »

Może kolorowy Belfort? :) Jest lekki, ma trochę drewna...
Albo Filary Ziemi? La Granja?
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Lekka/średnio ciężka na wieczorne odprężenie

Post autor: ko2a »

Wybuchowa mieszanka
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Lekka/średnio ciężka na wieczorne odprężenie

Post autor: misioooo »

Dla mnie K2 najlepiej działa na 2 albo 3 graczy. Mam tę grę od 4 czy 5 lat i od czasu do czasu nadal ląduje na stole. Na więcej graczy mam dodatek Broadpeek.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Lekka/średnio ciężka na wieczorne odprężenie

Post autor: krzyss »

ihasel pisze:Może kolorowy Belfort? :) Jest lekki, ma trochę drewna...
Albo Filary Ziemi? La Granja?
Belforta do 1h chyba nie da radę ukończyć.
...średniowiecze, rycerze, zamki, piwo, magia, smoki...
ODPOWIEDZ