Small World, 7 cudów świata, Catan (osadnicy) ?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Marecz
Posty: 3
Rejestracja: 13 lut 2015, 00:05

Small World, 7 cudów świata, Catan (osadnicy) ?

Post autor: Marecz »

Cześć gra na 4 osoby, czasem na 2. Moje odczucia:

Small world może być byt skompilowany i za ciężki jeszcze dla mojej partnerki (obecnie kręcą ja carcassone i ticket to ride) - ale znajomy zachwalał.

7 cudów świata - praktycznie nie znam.

Catan jest fajny i najbardziej neutralny ale na 2 osoby raczej już nudny.

Proszę o radę i argumenty ;) z góry dzięki!
McAron
Posty: 83
Rejestracja: 12 kwie 2016, 09:54
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Small World, 7 cudów świata, Catan (osadnicy) ?

Post autor: McAron »

7 cudów świata - polecam, zwłaszcza z dodatkiem liderzy. Tylko jeżeli small world miałby być zbyt trudny, to z tymi cudami jeszcze bym poczekał. Zerknij może na Takenoko. Proste zasady, pięknie wydana, temat bardzo neutralny (panda wcinająca bambus) no i bardzo podchodzi kobietom.
smalco
Posty: 287
Rejestracja: 17 mar 2015, 14:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Small World, 7 cudów świata, Catan (osadnicy) ?

Post autor: smalco »

Z myślą na dwoke tovtylko small wirld reszta nir dzuała na dwiw osoby. 7 cudów tylko pełna ekipa a catan od 3. Smallworld jest ok. Poczekaj sobie na podziemie albo odkup używkę warto.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4631
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1940 times

Re: Small World, 7 cudów świata, Catan (osadnicy) ?

Post autor: warlock »

7 cudów tylko pełna ekipa
7 Cudów najlepiej działa na 4-5 osób (jest wtedy szansa, że "twoje" karty do ciebie wrócą i coś tam można zaplanować). Ale uwielbiam tę grę w każdej konfiguracji graczy ;).

7 Cudów to prosta gra, ale jest tam trochę ikonografii do przetrawienia, faktycznie można z nią poczekać (no i wariant dwuosobowy jest trudniejszy do opanowania)

Small World jest prosty, ale ta gra masakrycznie szybko się nudzi - po trzeciej partii nie mam ochoty do tego wracać.

Jeśli lubicie Catan, to możecie sprawdzić Epokę Kamienia - bardzo sympatyczna, lekka gra ;).
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Small World, 7 cudów świata, Catan (osadnicy) ?

Post autor: krzyss »

Z tego co wiem Small World ogarniają młodsi gracze więc nie powinno być kłopotu.
Po prostych grach zasiedliśmy z żoną do Strongholda i Ora et Labora a one należą raczej do tych trudniejszych i jak się udalo przebrnąć przez instrukcje to grało się OK.

Small World kupię wcześniej czy później. Chciałem kupić go jakiś czas temu a wybrałem Zamki Szalonego Króla Ludwika.
Gramy w dwie i trzy osoby (żona i synek 7lat). Mały może nie do końca dobrze gra tak aby wykonywać cele swoje jak i cele ogólne, bo bardziej cieszy go budowanie, ale żona zasady po krótkim tłumaczeniu przyswoiła bezbłędnie. Gra jest bardzo fajna, polecam tak samo jak polecono mi.
...średniowiecze, rycerze, zamki, piwo, magia, smoki...
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Small World, 7 cudów świata, Catan (osadnicy) ?

Post autor: misioooo »

Catan na 2 osoby - nieee.
7 Cudów na 2 osoby - nieee. (od tego jest inna gra - 7 Cudów Świata - Pojedynek)
Small World - tak. Działa wg mnie bardzo dobrze na 2 osoby i rewelacyjnie na więcej. Dla każdej ilości graczy jest inna plansza więc nie jest za luźno. Zasady SW są wg mnie banalne, łatwiejsze niż 7 Cudów.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Wontzki
Posty: 284
Rejestracja: 04 maja 2016, 07:45
Kontakt:

Re: Small World, 7 cudów świata, Catan (osadnicy) ?

Post autor: Wontzki »

Na dwie osoby masz naprawdę genialny 7 Cudów świata Pojedynek (tak jak powiedział misioooo). Co do Catana, to nie lubię nawet w większą liczbę osób, small world mnie nie kręci jest zbyt chaotyczny, ale z tego zbioru bym jednak wybrał Catana. Dodatki robią z niego całkiem fajną grę, podstawka jest niestety słaba na dłuższą metę i się ostro nudzi.
Big Bad Dice - odwiedź nasz portal dotyczący gier planszowych, komputerowych oraz fantastyki
Subskrybuj nasz kanał na YouTube - powoli rozwijamy nasz kanał na YouTube - wspomóż nas i zostaw komentarz oraz subskrypcję
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Small World, 7 cudów świata, Catan (osadnicy) ?

Post autor: kmd7 »

Na 4 osoby 7 Cudów jak najbardziej, gram często, przekrój wiekowy 14-45 lat, bardzo się podoba.
Catan - grywam bardzo rzadko, kiedyś często, ale nigdy w 2 osoby. Nawet nie próbowałem.
SmallWorld - grałem tylko w wersję elektroniczną. nie zachęciła do zakupu wersji pudełkowej. Może kiedyś dam jej drugą szansę.
Nie będę oryginalny i na 2 osoby polecę 7 cudów świata:Pojedynek. A z mniej znanych - Aton.
Natomiast na 2/4 osoby lubimy grać w Istanbul. Też jest trochę ikon do przyswojenia i zasady bardziej złożone niż w Catanie, ale do opanowania. Modułowa plansza spowoduje, że rozgrywki będą się różnić. Jest kilka dróg do wygranej, ciekawe rozwiązanie poruszania się kupca i pomocników, są rzuty kością. I można rozbudować sobie wózek na towary :).

Co do trudności zasad/zawiłych instrukcji - pomaga korzystanie z materiałów dostępnych w sieci.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Small World, 7 cudów świata, Catan (osadnicy) ?

Post autor: Bary »

A może, jeżeli gra ma fajnie chodzić zarówno na 2 jak i 4 osoby, warto rzucić okiem na 51 Stan? Catan na 2 odpada, standardowe 7 Cudów też.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
pike
Posty: 269
Rejestracja: 13 wrz 2014, 00:24
Lokalizacja: Gdzieś pomiędzy
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times

Re: Small World, 7 cudów świata, Catan (osadnicy) ?

Post autor: pike »

A może Five Tribes proste, regrywalne i dobrze się skaluje.
arracan
Posty: 252
Rejestracja: 27 kwie 2015, 17:09
Has thanked: 22 times
Been thanked: 23 times

Re: Small World, 7 cudów świata, Catan (osadnicy) ?

Post autor: arracan »

Bary pisze:warto rzucić okiem na 51 Stan?
Jak wziąłem z pracy żeby zagrać, to moja partnerka się przeraziła :lol: Więc proponowałbym Osadnicy: NArodziny Imperium- ta sama mechanika a temat bardziej przystępny ;)
Chociaż Smallworld to świetna gra, jedna z pierwszych "dużych" gier w mojej kolekcji. Do dzisiaj chętnie do niej wracamy ;)
MAM | CHCĘ

Piszę o grach na POPKULTUROWCY.PL <- ZAPRASZAM
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Small World, 7 cudów świata, Catan (osadnicy) ?

Post autor: Bary »

Osadnicy to oczywiście równie dobra propozycja. :)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
ODPOWIEDZ