Dobre gry bez żadnych dodatków

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Dobre gry bez żadnych dodatków

Post autor: Andy »

malekith_86 pisze:myślę, że nie mamy jeszcze sytuacji jak na rynku gier PC, że gra jest projektowana potem coś jest wycinane i dopiero po jakimś czasie wydawane jako DLC
Oczywiście że są. Przykład z najwyższej półki: Race for the Galaxy w momencie wydawania podstawki miał opracowane i gotowe karty do dwóch dodatków (Gathering Storm i Rebel vs. Imperium). Dopracowanie i wydanie trzeciego (Brink of War) było uzależnione od wyników sprzedaży wcześniejszych części. Oceniam taki sposób wydania RftG bardzo wysoko: wydanie od razu całości zniechęciłoby wielu odbiorców do gry zbytnim skomplikowaniem i liczbą mechanizmów. Miało to też znaczenie "narracyjne": było od groma zabawy z poznawaniem tajemnic gry przez stopniową rozbudowę talii i wprowadzanie kolejnych mechanik, a z ich pomocą nowych strategii.

Poniższe traktuję zatem jako żart, zresztą średnio udany:
Zet pisze:dodatki nie służą do grania lub ulepszania gry - one służą do POSIADANIA
Może Ty tak do tego podchodzisz, ja mam zupełnie inne doświadczenia.

Co do meritum: poleciłbym (przewrotnie! ;) ) Legendy Blue Moon. Tam wszystko jest w jednym pudełku i żadnych dodatków nie będzie. A że kiedyś było inaczej... :wink:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
żagiel
Posty: 165
Rejestracja: 12 lis 2015, 21:40

Re: Dobre gry bez żadnych dodatków

Post autor: żagiel »

Alchemicy, Pandemia Legacy (do Legacy nie ma dodatków), Gaja, Level 7: omega protocol, Hanabi... Można wymieniać cały dzień
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Dobre gry bez żadnych dodatków

Post autor: Zet »

justynaorlowska90 pisze:Dixit, double
Dixit ma masę dodatków, które w końcu będą potrzebne dla odświeżenia.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Dobre gry bez żadnych dodatków

Post autor: Bary »

Do Alchemikow dodatek w drodze. Legacy to jedynie wariacja Pandemii, sezon drugi zresztą to tylko kwestia czasu.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Dobre gry bez żadnych dodatków

Post autor: Bludgeon »

gnaw pisze: - najlepiej jedno/dwuosobowa
- tematyka: fantasy, horror, sci-fi
- czas gry do dwóch godzin góra, ale zdecydowanie preferuję krótsze gry
- negatywna interakcja niewskazana
- odpadają wszelakie gry bitewne
- cena do 200zł, im taniej tym lepiej
roll for the galaxy pl
suburbia
osadnicy z catanu
splendor
via nebula
wsiąść do pociągu europa
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Dobre gry bez żadnych dodatków

Post autor: Andy »

Bludgeon pisze:roll for the galaxy pl
suburbia
Do obu są dodatki.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Dobre gry bez żadnych dodatków

Post autor: Zet »

Bludgeon pisze: osadnicy z catanu
wsiąść do pociągu europa
Nie dość, że są dodatki, to średnio działają na 2 osoby.
vcrproszek
Posty: 725
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times

Re: Dobre gry bez żadnych dodatków

Post autor: vcrproszek »

To może kompletne wydanie Arctic Scavengers: Base Game+HQ+Recon, tutaj dodatki chyba się już nie pojawią.
bo proszek było zajęte | mam rabat w aleplasznówki.pl 3% (+ weekendowy) | Moje zbiórki
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Dobre gry bez żadnych dodatków

Post autor: Bary »

MisterC pisze:51. Stan MS :)
Dodatek w drodze. :D
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Dobre gry bez żadnych dodatków

Post autor: Bludgeon »

Andy pisze:
Bludgeon pisze:roll for the galaxy pl
suburbia
Do obu są dodatki.
Ale obie gry są fajne bez tych dodatków (nigdy nie grałem w to z dodatkami). W sumie dla autora tematu co za różnica czy gra nie ma dodatków czy ma ale nie musisz ich kupować żeby się grą cieszyć.
Zet pisze:
Bludgeon pisze: osadnicy z catanu
wsiąść do pociągu europa
Nie dość, że są dodatki, to średnio działają na 2 osoby.
W sumie to po przemysleniu zgodzę się z catanem. W pociągi grało mi się zawsze dobrze w 2 osoby.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Kecaj
Posty: 32
Rejestracja: 23 lip 2016, 14:08

Re: Dobre gry bez żadnych dodatków

Post autor: Kecaj »

Tu kilka różniastych gier bez dodatków aby potwierdzić to co mówiono wcześniej, że wystarczy zerknąć na bgg, żeby zobaczyć jak dużo gier jest bez dodatków.
Steampunk Rally, Dracula 3 edycja, Zimna wojna, Pan Lodowego Ogrodu, Odbudowa Warszawy, Dead Men Tell No Tales, Dice Brewing jeśli nie liczyć kart dodatkowych czy mat, które swoją drogą mogłyby być w podstawce a tak trzeba się męczyć bo zrobili za duże jak na pudełko, Yedo ma tylko 1 mini dodatek raptem kilka kart wydarzeń, które mają na celu spalić kościół. Kingsport Fetival. Tajemnicze domostwo chyba nie ma żadnego jakiegoś dodatku z tego co wiem. Niestety także ominąłem punkt 2os. gdyż nie gram akurat w tyle osób.

Ogólnie rzecz biorąc omijać wszystko co robi Fantasy Flight Games [bo jak jeszcze nie ma dodatków to będą 8)] a szkoda bo oni naprawdę fajne jakościowo produkty robią.

Cała rzecz w tym, że dobre gry prawie zawsze będą miały jakieś dodatki bo a) dobrze się sprzedają i można zarobić na dodatkach, b) jeżeli gra jest fajna to po jakimś czasie zacznie się ogrywać i dodatki często mają na celu ożywić tytuł.
Sam chciałbym mieć wszystkie dodatki ale powoli zaczynam się tego oduczać, gdyż tu dla przykładu Ghost Stories o ile White Moon jest przeze mnie mile widziany w kolekcji bo dodaje więcej tego samego to już Black Secret z graczem sterującym potworami sobie odpuszczę bo nazbyt zmienia rozgrywkę.
Ponadto dochodzi kwestia gier, do których dodatki są łagodnie rzecz ujmując trudno dostępne np: Epoka Kamienia do której jest dodatek ale, którego nie widziałem na oczy a gra sama w sobie jest świetna.
Są jeszcze gry, które mają po jednym dodatku, który moim zdaniem fajnie te gry uzupełnia np: Takenoko+chibis/Abys+Kraken i cena takiej gry z dodatkiem nie jest jakaś wygórowana więc można od razu kupić całośc.
Czasem opłaca się zainwestować w jedną grę jeśli naprawdę się nam podoba mechanicznie i tematycznie i rozbudowywać ją co da nam więcej frajdy i do której będziemy stale wracać np: Eldritch/Arkham Horror niż kupować więcej gier, które potem leżą na półce i w nie nie gramy z takich czy innych powodów.

Na koniec dodam, że nigdy nie będziesz mieć pewności czy zaraz firma nie zrobi jakiegoś dodatku do gry, którą kupiłeś (szczególnie w przypadku nowości) a druga kwestia choć na szczęście coraz mniej spotykaną, że jakieś dodatki nie zostają wydane w Polsce :cry: choć czasem przychodzi długo poczekać.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Dobre gry bez żadnych dodatków

Post autor: playerator »

Trochę odgrzebuję temat, ale chciałbym dopisać Ankh-Morpork. Lepiej grać w więcej niż dwie osoby i jest negatywna interakcja, ale to bardzo dobry przykład gry nie posiadającej i nie potrzebującej dodatków. Niestety, z zakupem (szczególnie wersji PL) może być kłopot.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
ODPOWIEDZ