Dobre gry bez żadnych dodatków

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
gnaw
Posty: 41
Rejestracja: 01 gru 2012, 03:34

Dobre gry bez żadnych dodatków

Post autor: gnaw »

Przeglądałem ostatnio rankingi planszówek i właściwie wszystkie, które interesują mnie tematyką mają 3-4, albo nawet więcej dodatków, które generować będą spore koszta. Zastanawia mnie ile jest dobrych gier, które nie posiadają żadnych dodatków. Po prostu kupujemy grę, gramy i nie musimy się przejmować (oczywiście jeśli ktoś ma duszę kolekcjonera jak ja) żadnymi dodatkowymi kosztami w postaci wychodzących dodatków itd. Chodzi mi tylko o gry BEZ dodatków, a nie gry, do których dodatki niewiele/nic nie wnoszą. Tematyka dowolna, ciekawi mnie po prostu ile godnych polecenia gier bez dodatków się znajdzie.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Dobre gry bez żadnych dodatków

Post autor: romeck »

Takich gier jest co najmniej kilkaset (uwzględniając szerokie pojęcie słowa "dobre"). Sprecyzuj jakieś wymagania, bo to to trochę mało. Tak po prawdzie, to nieważne jaka gra, mechanika, tematyka, rodzaj, ile osób, a tylko to, że nie ma dodatków? Poza tym nie ma gwarancji, że dodatek nie pojawi się w przyszłości. Może zatem szachy?
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
gnaw
Posty: 41
Rejestracja: 01 gru 2012, 03:34

Re: Dobre gry bez żadnych dodatków

Post autor: gnaw »

Tak po prawdzie, to nieważne jaka gra, mechanika, tematyka, rodzaj, ile osób, a tylko to, że nie ma dodatków?
Dokładnie. Ciekawi mnie w jakie gry z tematu wątku gracie najczęściej. Z poleconych coś sobie wybiorę.
Poza tym nie ma gwarancji, że dodatek nie pojawi się w przyszłości.
Dlatego wystarczy celować w starsze gry. Nie siedzę w planszówkach, ale do gier 5-10 letnich raczej chyba nie robią dodatków, a przynajmniej wydaje mi się, że nie jest to częsty zabieg.
Może zatem szachy?
Obejdzie się bez sarkazmu.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Dobre gry bez żadnych dodatków

Post autor: romeck »

Tu nie ma sarkazmu. Takich gier jest MASA. Bez dodatkowych kryteriów, to można wymieniać od sasa do lasa. Wystarczy lecieć po BGG.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
arracan
Posty: 252
Rejestracja: 27 kwie 2015, 17:09
Has thanked: 22 times
Been thanked: 23 times

Re: Dobre gry bez żadnych dodatków

Post autor: arracan »

Tylko że w zdecydowanej wiekszości przypadków te dodatki nie ulepszają gry, więc nie ma potrzeby ich kupowania. Mają byc jedynie urozmaiceniem, jakąś zmianą. Właściwie dodatki to trzeba kupować do LCGów, bitewniaków itp żeby grę rozwijać. Mam dużo gier i jak na razie kupiłem tylko jeden dodatek z czystej chęci lekkiego odświeżenia często granego tytułu. Osobiście wolę kupować nowe gry ;)
MAM | CHCĘ

Piszę o grach na POPKULTUROWCY.PL <- ZAPRASZAM
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Dobre gry bez żadnych dodatków

Post autor: romeck »

Oj, szczęśliwi ci, którzy tak myślą i robią. Ja jestem z tych, co mając jakąś grę, muszą mieć dostępne dodatki do niej, bo bez nich nie czuję, że mam komplet i mi z tym źle. Już prędzej sprzedam dany tytuł, niż zdzierżę brak obecności każdego dodatku do niego. :)

Swoją drogą są dodatki i dodatki. Duże czy mniejsze, ale nadal pudełkowe, oraz takie w postaci promocyjnych kart czy pojedynczych żetonów - takie też się liczą?
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
gnaw
Posty: 41
Rejestracja: 01 gru 2012, 03:34

Re: Dobre gry bez żadnych dodatków

Post autor: gnaw »

Ja jestem z tych, co mając jakąś grę, muszą mieć dostępne dodatki do niej, bo bez nich nie czuję, że mam komplet i mi z tym źle.
Mam podobnie z grami PC, więc pewnie niczym by się to nie różniło na planszowym froncie.
Swoją drogą są dodatki i dodatki. Duże czy mniejsze, ale nadal pudełkowe, oraz takie w postaci promocyjnych kart czy pojedynczych żetonów - takie też się liczą?
Pojedynczych kart itd. nie uznaję za dodatek.
Takich gier jest MASA. Bez dodatkowych kryteriów, to można wymieniać od sasa do lasa.
Jeśli to coś ułatwi, to:
- najlepiej jedno/dwuosobowa
- tematyka: fantasy, horror, sci-fi
- czas gry do dwóch godzin góra, ale zdecydowanie preferuję krótsze gry
- negatywna interakcja niewskazana
- odpadają wszelakie gry bitewne
- cena do 200zł, im taniej tym lepiej
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Dobre gry bez żadnych dodatków

Post autor: Zet »

arracan pisze:Tylko że w zdecydowanej wiekszości przypadków te dodatki nie ulepszają gry, więc nie ma potrzeby ich kupowania. Mają byc jedynie urozmaiceniem, jakąś zmianą. Właściwie dodatki to trzeba kupować do LCGów, bitewniaków itp żeby grę rozwijać. Mam dużo gier i jak na razie kupiłem tylko jeden dodatek z czystej chęci lekkiego odświeżenia często granego tytułu. Osobiście wolę kupować nowe gry ;)
Tak jak już pisali przedmówcy, tylko innymi słowami: dodatki nie służą do grania lub ulepszania gry - one służą do POSIADANIA.
I osobiście, ponieważ także jestem "completionist", też najbardziej lubię gry, które nie mają dodatków, kart promo, ks exclusive, itp. (akurat uznaję nawet pojedynczą kartę za dodatek, który chciałbym mieć)
Moje propozycje z gier które posiadam: Brass, Nexus Ops, Libertalia, Mission Red Planet, For Sale, Automobile (M. Wallace), Tikal, Struggle of Empires (ale nie wiem, jak z dostępnością ostatniego). Wymieniłem tytuły pomijając kryteria z postu powyżej, ponieważ nie gram w gry 1-2 osobowe :(
Rozmyślam nad Merchant of Venus, ale nie umiem się zdecydować, przymierzam się też nieśmiało do nowego wydania Indonesii.
Chętnie usłyszę inne propozycje gier bez dodatków, promosów, jednak z dodatkowym założeniem: gry rozbudowane (nazwijmy to waga średnio-ciężka), najlepiej z mechaniką powiązaną z tematem, żadne fillery, żadne gry rodzinne, działające na 3-4 graczy.
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Dobre gry bez żadnych dodatków

Post autor: ramar »

Pola Arle - Nie ma dodatku (poza promocyjnymi dwoma? budynkami) i wątpię by dodatek się zmieścił.
Lewis i Clark - taka sytuacja jak powyżej,
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Dobre gry bez żadnych dodatków

Post autor: bukimi »

Też myślę, że Lewis & Clark będzie dobrym wyborem.
Działa nawet solo i dobrze na 2 osoby. Dodatków brak (oprócz kart promo).
Do tego interakcja jest ograniczona do wpływania na swoje akcje (m.in. zajmowanie pól, wykupienie kart) i wyścigu - bez bezpośrednich starć.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Dobre gry bez żadnych dodatków

Post autor: Chaaber »

Mission Red Planet, gra wybitna i od razu gotowa do grania. Bez żadnych dodatków.
Libertalia podobnie, świetnie działa już od startu.
Festiwal Lampionów też powinno się sprawdzić, tylko to już gra odrobinę prostsza, taki entry level.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Dobre gry bez żadnych dodatków

Post autor: kaszkiet »

Polecam Automanię, która świetnie działa przy każdej liczbie graczy. To w miarę nowa gra (premiera na zeszłorocznym Essen), ale nie spodziewałbym się do niej dodatków.
Wontzki
Posty: 284
Rejestracja: 04 maja 2016, 07:45
Kontakt:

Re: Dobre gry bez żadnych dodatków

Post autor: Wontzki »

Splendor :D albo 7 Cudów świata pojedynek :) Tam raczej nie będzie dodatków (chociaż do 7 cudów jakiś mógłby być).
Big Bad Dice - odwiedź nasz portal dotyczący gier planszowych, komputerowych oraz fantastyki
Subskrybuj nasz kanał na YouTube - powoli rozwijamy nasz kanał na YouTube - wspomóż nas i zostaw komentarz oraz subskrypcję
Gosterq
Posty: 202
Rejestracja: 11 sty 2016, 22:55
Has thanked: 16 times
Been thanked: 30 times

Re: Dobre gry bez żadnych dodatków

Post autor: Gosterq »

do 7 cudów dodatek już jest potwierdzony ;-) zdazdaje się, że będzie miał podtytuł bogowie.
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 931
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 95 times
Been thanked: 66 times

Re: Dobre gry bez żadnych dodatków

Post autor: louiscyphre »

gnaw pisze:Jeśli to coś ułatwi, to:
- najlepiej jedno/dwuosobowa
- tematyka: horror, sci-fi
- czas gry do dwóch godzin góra, ale zdecydowanie preferuję krótsze gry
- negatywna interakcja niewskazana
- odpadają wszelakie gry bitewne
- cena do 200zł, im taniej tym lepiej
Może coś z kooperacji np:
Legendary Encounter Predator - 1-4 osób, tematyka się zgadza, czas się zgadza, negatywna interakcja: jakaś tam jest w trybie rywalizacji ale nie zdążyłem zagrać, cena: nowa ok 230zł, używka powinna być trochę tańsza.
Legendary Encounter Alien - j.w. lepszy klimat, negatywna interakcja: brak trybu rywalizacji za to tryb zdrajcy oraz można wcielić się w Obcego w pewnych warunkach. Dodatek zapowiedziany ale kupować nie trzeba.
Bright Future - 1-5 osób, tematyka postapo w tunelach, walka z anomaliami itp, czas się zgadza, negatywna interakcja: jakaś tam jest w trybie rywalizacji ale nie zdążyłem zagrać, cena: nowa ok 100zł

Lewis & Clark również polecam.
wujek2114
Posty: 149
Rejestracja: 14 sty 2015, 21:28
Lokalizacja: Wrocław (Górowo)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Dobre gry bez żadnych dodatków

Post autor: wujek2114 »

Według mnie pasują:
Wallenstein - zawiera już dodatki które w Shogunie są osobno
Waggle Dance
Fauna

Plus miejsze klasyki:
Bluff, 6 bierze
Wontzki
Posty: 284
Rejestracja: 04 maja 2016, 07:45
Kontakt:

Re: Dobre gry bez żadnych dodatków

Post autor: Wontzki »

Gosterq pisze:do 7 cudów dodatek już jest potwierdzony ;-) zdazdaje się, że będzie miał podtytuł bogowie.
Oho a skąd masz taką informację bo nigdzie nic nie piszą chyba że tutaj https://www.reddit.com/r/boardgames/com ... expansion/ ale to nic pewnego tylko plotka :/ Uwierzę jak zobaczę oficjalną zapowiedź :D
Big Bad Dice - odwiedź nasz portal dotyczący gier planszowych, komputerowych oraz fantastyki
Subskrybuj nasz kanał na YouTube - powoli rozwijamy nasz kanał na YouTube - wspomóż nas i zostaw komentarz oraz subskrypcję
Awatar użytkownika
floyd
Posty: 128
Rejestracja: 10 paź 2014, 16:47
Lokalizacja: Londyn/Inowrocław
Has thanked: 35 times
Been thanked: 13 times

Re: Dobre gry bez żadnych dodatków

Post autor: floyd »

@Wontzki
Będzie, będzie. Co raz lepiej to wygląda
ptf
Posty: 160
Rejestracja: 28 gru 2012, 00:13
Been thanked: 4 times

Re: Dobre gry bez żadnych dodatków

Post autor: ptf »

Forbidden Stars / Zakazane Gwiazdy
Gra o Tron 2nd ed - potrzebuje "tweaków", ale to wymaga tylko kolorowej drukarki żeby wydrukować nakładki na planszę na 2 i 3 graczy
Twilight Struggle / Zimna Wojna
GoT, FS, SR, WH4OK:C
veetee
Posty: 139
Rejestracja: 28 maja 2015, 21:33

Re: Dobre gry bez żadnych dodatków

Post autor: veetee »

Through the Ages (Cywilizacja: poprzez wieki)
Gosterq
Posty: 202
Rejestracja: 11 sty 2016, 22:55
Has thanked: 16 times
Been thanked: 30 times

Re: Dobre gry bez żadnych dodatków

Post autor: Gosterq »

Też ma być dodatek :-P
MsbS
Posty: 883
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 54 times
Been thanked: 73 times

Re: Dobre gry bez żadnych dodatków

Post autor: MsbS »

Goa
Caylus Magna Carta
Blokus
Battle Line
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Dobre gry bez żadnych dodatków

Post autor: Bary »

Wontzki pisze:
Gosterq pisze:do 7 cudów dodatek już jest potwierdzony ;-) zdazdaje się, że będzie miał podtytuł bogowie.
Oho a skąd masz taką informację bo nigdzie nic nie piszą chyba że tutaj https://www.reddit.com/r/boardgames/com ... expansion/ ale to nic pewnego tylko plotka :/ Uwierzę jak zobaczę oficjalną zapowiedź :D
Dodatek jest już bardziej niż pewny. Tutaj trochę info.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Dobre gry bez żadnych dodatków

Post autor: malekith_86 »

tylko czemu od razu zakładać, żę skoro gra posiada dodatki to są one potrzebne ? albo, że gra bez nich jest słaba ?
myślę, że nie mamy jeszcze sytuacji jak na rynku gier PC, że gra jest projektowana potem coś jest wycinane i dopiero po jakimś czasie wydawane jako DLC
jest dużo dobrych gier, którym dodatki dodają trochę świeżości ale nie jest obowiązkowe żeby gra była dobra czy nawet bardzo dobra
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Dobre gry bez żadnych dodatków

Post autor: Bary »

malekith_86 pisze:(...)myślę, że nie mamy jeszcze sytuacji jak na rynku gier PC, że gra jest projektowana potem coś jest wycinane i dopiero po jakimś czasie wydawane jako DLC
Niestety zdarzają się już takie tytuły. Świetnym przykładem jest Eldritch Horror. Gra IMO świetna, ale 20% podstawki zostało bez ceregieli wycięte i sprzedane w postaci pierwszego dodatku.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
ODPOWIEDZ