Gry z najlepszym współczynnikiem cena/jakość

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Kecaj
Posty: 32
Rejestracja: 23 lip 2016, 14:08

Re: Gry z najlepszym współczynnikiem cena/jakość

Post autor: Kecaj »

Tu zależy co rozumiemy poprzez cenę i jakość pozwolę sobie jednak przedstawić kilka tytułów moim zdaniem spełniające kryteria.
W cenie do 100 zł
Celestia - daje dużą regrywalność, krótki czas rozgrwki, zagramy z każdym, dostajemy pięknie wyglądającą grę + stateczek koszt 70-80 zł
Wybuchowa mieszanka - także prosta gra, tu otrzymujemy dużo kulek, gra to taki bejeweld na żywo, troche kartonu koszt około 95 zł
Dice Brewing - Jeśli lubimy kostki to to jest coś dla nas piękne karty piw do uwarzenia dużo kostek symbolizujących chmiel, jasny i ciemny słód, i umiejętności piwowarskie z tego co pamiętam kostek jest 50 (ale lepiej sprawdzić przed zakupem bo nie dam sobie ręki uciąć) , polecam dokupienie mat graczy bo ułatwia to rozgrywkę lecz jest 1 minus maty są nieznacznie większe niż pudełko to taki mały minus. koszt od 75-90 zł maty bodajże 35zł.
przedział 100-150zł
Takenoko - za około 110 zł otrzymujemy 2 figurki (panda i ogrodnik) pięknie ilustrowane kafelki planszy troche plastiku w postaci łączących się ze sobą części bambusa troche bloczków nawadniających i troche kart celów. Za tę cenę uważam, że warto bo gra jest po prostu piękna jak zresztą inne gry Antoina Bauzy.
Tokaido - znów ten sam autor 112 zł piękne wykonanie sporo kart, świetne znaczniki graczy, które wkłada się w karty postaci nie znajdziemy tu plastiku ale jakość wykonanych elementów np. kart postaci na bardzo wysokim poziomie.
Wsiąść do pociągu Europa - jeśli popatrzymy na ilość plastikowych komponentów (wagoników) w tej grze masę kart i dużą planszę to 120 zł jest tego warte.
Epoka kamienia - tu zależy za ile znajdziemy gdyż ceny potrafią wahać się od 110 do 150 zł. Drewniane kostki i ogólnie dużo drewna w tej grze jest jak i sporo grubego kartonu + skórzany kubek na kości. Ale jak wspomniałem zależy to w jakiej cenie dostaniesz. A i jest jeden minus ale mi to nie przeszkadza, w Polsce wersja Polska to tak naprawdę wersja Czeska z Polską naklejką z tytułem z przodu i z tyłu a z boku widać Doba Kamienia.
150-200
Zaczynamy znowu od Antoina Bauzy - Ghost Stories jest tu trochę figurek modułowa plansza z dwustronnymi kafelkami sporo kart potworów gra jak chyba wszystkie tego autora jest po prostu bardzo ładnie ilustrowana. cena częściej okolice 150 zł jak się uda taniej to można nawet za około 130 zł
Robinson Crusoe - Chyba jedna z nielicznych gier, która za około 155-170 zł da ci tyle komponentów. Fakt brak figurek ale za to masa drewna bardzo fajne tematyczne kości. Po prostu warto.
Five Tribes - znów dużo drewna piękna kafelkowa plansza, bardzo fajne karty dżinów jeden minus karty pomocy są po angielsku i trzeba sobie dodrukować wersje polską jeśli nie chcesz ciągle ludziom nie znającym angielskiego, tłumaczyć akcji i zasad działania dżinów.
Shogun - trochę drewna, plansza to mapa japonii, wieża bitewna + karty, jednak uwaga z dodatkiem bo uważam go za zdecydowanie za drogi.
ale podstawowa wersja warta swej ceny około 150 zł.

Mam nadzieję, że podsunąłem parę pomysłów.

P.S
Nie ma czegoś takiego jak najlepszy współczynnik cena/jakość bo dla jednego wydanie około 300 zł na grę planszową z dużą ilością figurek, które wie, że pomaluje jest dobrym stosunkiem ceny do jakości (tu jeszcze zależy od jakości figurek) gdzie dla drugiej osoby wydanie 300 zł na grę planszową wydaje się szaleństwem. Dobrym przykładem ilustrującym tę zależność jest gra Blood Rage, która zajmuje zaszczytne 19 miejsce w rankingu BGG a jej koszt w Polsce to 340zł, lecz gdy spojrzymy na jakość komponentów w szczególności figurek, to ja jestem w stanie zrozumieć dlaczego tyle kosztuje w momencie, w którym część rodziców będzie się chwytać za głowę widząc cenę.
gnaw
Posty: 41
Rejestracja: 01 gru 2012, 03:34

Re: Gry z najlepszym współczynnikiem cena/jakość

Post autor: gnaw »

Dzięki wszystkim za propozycje, na pewno przyjrzę się im dokładniej jak znajdę trochę czasu. Na chwile obecną kupione Takenoko dla dziewczyny na urodziny. Myślę, że powinna się spodobać - wygląd bardzo ładny, mechanika i prostota też na plus. Z tego co czytałem brak tu też negatywnej interakcji.

W kolejce czeka na pewno Patchwork. Zaciekawiło mnie też Star Realms, ale szkoda, że nie jest po polsku i dostępne właściwie tylko w rebelu, a ceny tam są oporowe.
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: Gry z najlepszym współczynnikiem cena/jakość

Post autor: Miszon »

gnaw pisze: Zaciekawiło mnie też Star Realms, ale szkoda, że nie jest po polsku i dostępne właściwie tylko w rebelu, a ceny tam są oporowe.
Ja swego czasu kupiłem w planszomania.pl i jak ostatnio tam zaglądałem to nadal mieli na to promocję (poniżej 50 zł o ile kojarze).
Ostatnio zmieniony 26 lip 2016, 15:02 przez Miszon, łącznie zmieniany 1 raz.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Gry z najlepszym współczynnikiem cena/jakość

Post autor: misioooo »

Miszon pisze:
gnaw pisze: Zaciekawiło mnie też Star Realms, ale szkoda, że nie jest po polsku i dostępne właściwie tylko w rebelu, a ceny tam są oporowe.
Ja swego czasu kupiłem w planszolandia.pl i jak ostatnio tam zaglądałem to nadal mieli na to promocję (poniżej 50 zł o ile kojarze).
Praktycznie to samo co Star Realms, ale w innym klimacie - Cthulhu Światy.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: Gry z najlepszym współczynnikiem cena/jakość

Post autor: Miszon »

tak ,to kwestia co kto woli klimatycznie - Star Wars w kosmosie (bo te frakcje przypominają trochę SW - Federacja Kupiecka, Imperium, Bloby i Mechy ;-) ) czy Cthulhu na ziemi.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Gry z najlepszym współczynnikiem cena/jakość

Post autor: warlock »

Kupiłem używane Rialto za mniej niż 50 zł - po czteroosobowej partii stwierdzam, że ta gra to absolutna perełka lekko-średnich eurogier - znakomicie się przy tym bawiliśmy ;). Za te pieniądze to majstersztyk.
Awatar użytkownika
wok
Posty: 139
Rejestracja: 29 maja 2013, 15:09
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Gry z najlepszym współczynnikiem cena/jakość

Post autor: wok »

A ja bym dorzucił do listy seasons, które można dostać na allegro za 80 zł. W zestawie kości, karty, żetony i wszystko wykonane przepięknie. 3 poziomy zaawansowania wydłużą waszą frajdę eksploracji tej gry. Ale nawet kiedy grę znasz i każda wystawiona karta nie budzi już efektu wooow, to i tak gra się bardzo przyjemnie.
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: Gry z najlepszym współczynnikiem cena/jakość

Post autor: Planszman »

Podpowiem tylko że 200 czy nawet 300 złotych wydane na naprawdę fajną grę planszową to nie jest jakieś szaleństwo.
Za grę na konsolę nowej generacji wydasz podobne pieniądze, przejdziesz ją w tydzień, a niektóre nawet w jeden wieczór i co? Zaczynasz rozglądać się za kolejną grą za kilka stówek...
Niektórzy narzekają że Time stories czy Pandemia legacy to jednorazowe gry, ale z grami na konsolę jest podobnie, przejdziesz i następna, i nikt z tego powodu nie narzeka.
A teraz pomyśl ile już pieniążków wydałeś w sezonie grillowym...zgrzewka piwka, kiełbaska, szaszłyczek, karkóweczka, pepsiaczek, soczek, chipski, węgielek, podpałeczka itd. Pewnie już niezła sumka się uzbierała co nie? Ale czy z tego powodu będziesz płakał? Oczywiście że nie.
Wnioski niech każdy sam wyciągnięcie dla siebie...
Awatar użytkownika
Zefireq
Posty: 297
Rejestracja: 20 lut 2016, 08:15
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Gry z najlepszym współczynnikiem cena/jakość

Post autor: Zefireq »

Planszman pisze:Podpowiem tylko że 200 czy nawet 300 złotych wydane na naprawdę fajną grę planszową to nie jest jakieś szaleństwo.
Za grę na konsolę nowej generacji wydasz podobne pieniądze, przejdziesz ją w tydzień, a niektóre nawet w jeden wieczór i co? Zaczynasz rozglądać się za kolejną grą za kilka stówek...
Niektórzy narzekają że Time stories czy Pandemia legacy to jednorazowe gry, ale z grami na konsolę jest podobnie, przejdziesz i następna, i nikt z tego powodu nie narzeka.
A teraz pomyśl ile już pieniążków wydałeś w sezonie grillowym...zgrzewka piwka, kiełbaska, szaszłyczek, karkóweczka, pepsiaczek, soczek, chipski, węgielek, podpałeczka itd. Pewnie już niezła sumka się uzbierała co nie? Ale czy z tego powodu będziesz płakał? Oczywiście że nie.
Wnioski niech każdy sam wyciągnięcie dla siebie...
Całkowicie się zgadzam, aczkolwiek wiadomo, że zawsze przyjemnie wydać mniej a widzieć jak dużo za to się dostaje, niż w drugą stronę - zapłacić dużo, a dostać ogołoconą grę (zbyt częste zjawisko wśród gier video, ale pewnie w planszówkach też się zdarza). ;)
gnaw
Posty: 41
Rejestracja: 01 gru 2012, 03:34

Re: Gry z najlepszym współczynnikiem cena/jakość

Post autor: gnaw »

Za grę na konsolę nowej generacji wydasz podobne pieniądze, przejdziesz ją w tydzień, a niektóre nawet w jeden wieczór i co?
Dlatego nie mam konsoli, właśnie ze względu na cenę i jednorazowość gier.
A teraz pomyśl ile już pieniążków wydałeś w sezonie grillowym
Pewnie tyle samo co w każdym innym "sezonie". Nie piję, a grill nie jest moim ulubionym sposobem spędzania czasu.

Założyłem ten wątek, żeby znaleźć tanie (nie mam nieograniczonych funduszy, a planszówki to nie jedyne moje hobby, poza tym jaki jest sens wydać 300zł na grę od której miałbym się odbić? Szczególnie, że dopiero wkręcam się w to hobby) i dobre gry, i nie jest to niemożliwe. Ostatnio zakupiłem Patchwork i gra jest świetna. To pierwsza taka gra, którą zrozumiałem w biegu i rozegrałem pierwszą partię bez zaglądania do instrukcji. Gra się szybko i przyjemnie, grafika jest miła dla oka, pomysł na grę ciekawy, a cena nie odstrasza. Da się? Da.
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: Gry z najlepszym współczynnikiem cena/jakość

Post autor: Planszman »

Pewnie że się da, ale to zależy od poziomu grającego. Jeszcze nie tak dawno byłem zachwycony np. Wsiąść do pociągu, a dziś rozglądam się za grami bardziej rozbudowanymi i nieżadko też droższymi.
Na przykład mam Roll for the Galaxy i zamierzam nabyć dodatek, czyli dwie stówki już pękły i w kolejce następna.
To jak z czytaniem, jednemu wystarczy komiks a drugi woli opasły tom jakiejś powieści...
arikami
Posty: 5
Rejestracja: 14 sie 2016, 20:48

Re: Gry z najlepszym współczynnikiem cena/jakość

Post autor: arikami »

Warto zagrać w Dixit, bardzo dobre na wyobraźnię, gra dla każdego i można grać latami. Gry przeciwko planszy są ciekawe, mi akurat przypadł klimat mitologii nordyckiej, ale można znaleźć inne. Grę King of Tokyo mogę polecić, jeśli chce się grać krótko, max pół godziny.
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: Gry z najlepszym współczynnikiem cena/jakość

Post autor: Planszman »

Wyspa skye.
ODPOWIEDZ