Warhammer Quest oraz Runebound, czy warto?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Warhammer Quest oraz Runebound, czy warto?

Post autor: ChlastBatem »

Cześć,

zanim zadam pytanie to parę słów o tym w co gram. Jestem euro-sucharzystą. Uwielbiam gry Stefana, Rosenberga, Cramera, Dorna i wielu innych. Ale mimo to ostatnio urodziło się u mnie pragnienie posiadania jakiegoś ameri albo hybrydy. Wynika to z paru mniej istotnych powodów dla tematu.

Kiedyś próbowałem podejść do jakiegoś ameritrasha ale zawsze to się kończyło irytacją i klęską. Grałem w Talisman, tragedia... jakie to bezmózgie i losowe. Mage Knight, za brzydkie jak na taki rodzaj gry oraz zbyt długa rozgrywka. Władca Pierścienie karcianka LCG, zdecydowanie nie lubię gry przed grą czyli układania talii, bo sama gra to w sumie tylko test czy dobrze złożyłeś deck i czy los sprzyjał. Eldritch Horror - za długie, bez emocji, nudne, zero klimatu (historia nie trzyma się kupy, powtarzalność).
Mam za to Robinsona - jest ok. Mam też Mistafall - nie grałem jeszcze... czekam aż gra będzie zdatna do grania.

Dlatego chciałbym spytać się Was czy jest szansa, że polubię Warhammera Quest jako kooperacja albo Runebounda 3 ed. jako rywalizacja w świecie fantasy? Jeśli jakieś gry są podobne do tych co wspomniałem albo lepsze lub gorsze to da mi to coś do myślenia.

Od razu podpowiem czego nie chciałbym:
- duża losowość - jeśli ma wygrać ten co ma szczęście to dziękuję
- czas rozgrywki większy niż 2h
- mała regrywalność
- gra przed grą jak w przypadku WP LCG

Z góry dzięki za pomoc w dylemacie czy warto sięgać po jakąkolwiek. Chyba, że jest jakaś inna gra, która by mogła pod pasować. Musi być fantastyka oczywiście.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Warhammer Quest oraz Runebound, czy warto?

Post autor: Rocy7 »

Jeśli problemem nie jest mały poziom trudności (gra do "piwka") i nie odstrasza Cię składanie modeli rzuć okiem na Silver Tower jako na kooperacje.

Warhammer Quest też może się sprawdzić, w przypadku Runebound losowość może Ci przeszkadzać.

Mistfall to w sumie dobra przygodówka dla eurograczy, wiec moze poczekaj na to.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Warhammer Quest oraz Runebound, czy warto?

Post autor: Maxxx76 »

Czytając Twojego posta - zdecydowanie Warhammer Quest :-) Runebound Cię zanudzi ;-)
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Warhammer Quest oraz Runebound, czy warto?

Post autor: ChlastBatem »

Ale mówimy o Runebound 3 edycja, tak? Bo ponoć to prawie inna gra. Wiele poprawili na plus
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Warhammer Quest oraz Runebound, czy warto?

Post autor: Maxxx76 »

Ale rozgrywka nadal długa i dość losowa :-) Warhammer zdecydowanie lepszym wyborem jest :-D
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Warhammer Quest oraz Runebound, czy warto?

Post autor: ChlastBatem »

Czyli nie ma dobrej gry fantasy, przygodowej NIE-kooperacyjnej? :mrgreen:

Warhammer coraz bardziej kusi skoro mówicie, że może mi się spodobać. Aczkolwiek jeszcze poczekam na inne opinie, no i szkoda, że to kooperacja.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Warhammer Quest oraz Runebound, czy warto?

Post autor: Maxxx76 »

Warhammer to naprawdę trudna gra. Będziesz czuł oddech porażki jeszcze bardziej niż w Robinsonie :-) A kooperacja wymaga naprawdę niezłej optymalizacji akcji :-)
Runebound podoba mi się, ale euro graczom bym nie polecił :-D
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Warhammer Quest oraz Runebound, czy warto?

Post autor: Rocy7 »

ChlastBatem pisze:Czyli nie ma dobrej gry fantasy, przygodowej NIE-kooperacyjnej? :mrgreen:


są, ale z reguły mają też LOSOWOŚĆ lub nie są w klimatach fantasy.
bulaxyz82
Posty: 178
Rejestracja: 19 sty 2016, 11:42
Lokalizacja: Kielce
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: Warhammer Quest oraz Runebound, czy warto?

Post autor: bulaxyz82 »

ChlastBatem pisze: - duża losowość - jeśli ma wygrać ten co ma szczęście to dziękuję
- czas rozgrywki większy niż 2h
- mała regrywalność
Te wymienione podpunkty z automatu wykluczają Runebounda. Chociaż losowość jest tutaj trochę do opanowania.
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Warhammer Quest oraz Runebound, czy warto?

Post autor: akahoshi »

ChlastBatem pisze:Czyli nie ma dobrej gry fantasy, przygodowej NIE-kooperacyjnej? :mrgreen: .
Jeśli nie koop, to może Descent?

A Mistfall jak najbardziej powinien podejść. Poczekaj te kilkanaście dni na poprawione komponenty.
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Warhammer Quest oraz Runebound, czy warto?

Post autor: Rocy7 »

akahoshi pisze:
ChlastBatem pisze:Czyli nie ma dobrej gry fantasy, przygodowej NIE-kooperacyjnej? :mrgreen: .
Jeśli nie koop, to może Descent?
od Descenta lepszy jest Imperial Assault lub Level 7 Omega Protocol, ale oba to science fiction nie fantasy.

Ciekawie zapowiada sie tez The Others 7 Sins (Portal wydaje wersje PL) ale to bardziej klimaty wspolczesne + demony.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Warhammer Quest oraz Runebound, czy warto?

Post autor: ChlastBatem »

Właśnie mi zależy na fantasy.

To ile realnie/średnio trwa scenariusz w WH, a ile rozgrywja w Runebound?

Ciekawi mnie też czy jest jakiś system zapisu podczas grania kampanii w WH gdy nie mamy tyle sił na jeden wieczór.
bulaxyz82
Posty: 178
Rejestracja: 19 sty 2016, 11:42
Lokalizacja: Kielce
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: Warhammer Quest oraz Runebound, czy warto?

Post autor: bulaxyz82 »

Z przygotowaniem setupu gry scenariusz w WH trwa 40-70 min.
Jest system zapisu kampanii między scenariuszami dostępny w instrukcji do samodzielnego kopiowania.

Rozgrywka w Runebound to około 2 godziny grania przy czym im więcej współgrających tym downtime i czas gry rośnie w górę. Na szczęście mamy tor czasu, który utrzymuje każdy scenariusz w podobnym przedziale czasowym, więc rozgrywka nigdy nie bywa ani za długa, ani za krótka.

Jeżeli chodzi o WH to sama gra jest genialna i trudno mi znaleźć jakieś bardzo rażące minusy czy to w jakości wykonania czy samej mechanice itd. oczywiście jest to gra której potrzebne są dodatki ale to co już jest w podstawce sprawia sporo frajdy i pozostawia po sobie bardzo dobre wrażenie.

Runebound to już gra, gdzie naprawdę trzeba lubić gry przygodowe. Jak nie przeszkadza nikomu Talissman i lubi tą grę, to zdecydowanie Runebound powinien spodobać mu się jeszcze bardziej i ja się do tej grupy ludzi zaliczam.
ODPOWIEDZ