Star Wars: Rebellion vs Wojna o Pierścień

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
ariser
Posty: 1137
Rejestracja: 16 lut 2016, 19:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 63 times
Been thanked: 49 times

Star Wars: Rebellion vs Wojna o Pierścień

Post autor: ariser »

Witajcie. :)
Ostatnimi czasy zapragnąłem powiększyć swoją kolekcję o 2osobową grę o nieco dłuższym czasie rozgrywki. Po krótkiej analizie wybór padł na Rebelliona i Wojnę o Pierścień. Wiem, iż temat był już niejednokrotnie poruszany w wątkach o tych grach, lecz zazwyczaj pod kątem konkretnej mechaniki czy elementu rozgrywki. Tutaj bardziej bym wolał coś na zasadzie kompletnego porównania tytułów, w krótkich zdaniach czy punktach. Interesują mnie Wasze opinie, która gra lepiej daje radę (zdaję sobie sprawę, że obie pozycję to conajmniej dobre gry) w następujących aspektach:

1. Klimat - chodzi głównie o możliwość wyczucia w grze prowadzonych zmagań, presji czasu, niekoniecznie świata i lore'a. Żadne z tych uniwersów nie jest mi specjalnie bliskie, ale z drugiej strony nie odrzucają. Star Wars, który uwielbiałem w czasach młodzieńczych teraz wydaje mi się dość kiczowaty (nie bijcie), a po VII części definitywnie stwierdzam, że działa strzelając mocą słońca to chyba nie moja bajka. Niemniej klimat starej trylogii mi nie przeszkadza, a możliwość gry Vaderem to zawsze +. ;) WP to dla mnie zwykłe fantasy, wiec szału nie ma.

2. Wykonanie - poniekąd łączy się z powyższym, ale głównie chodzi mi tu o techniczną stronę: wiekosc/jakość figurek, innych elementów i ogólna estetyka.

3. Regrywalność - ilość kart, opcji rozstawienia początkowego, możliwe opcje wygranej itp.

4. Strategia - od razu podkreślam nie chcę tu dyskusji o strategii wygrywajacej itp.! Chodzi mi o to, na ile gra premiuje dobrą strategię, wpływ elementu losowego i możliwość jego kontroli.

5. Przyjemność z rozgrywki - w pełni subiektywnie, w którą grało Wam się lepiej/płynniej/przyjemniej.

Z góry dziękuję wszystkim za opinie! :)
"W grze doszło do momentu niedociągnięcia, który jest spowodowany wielkością gry i jej nieidealnością."
vegathedog, 2019
Kupię / Sprzedam
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Star Wars: Rebellion vs Wojna o Pierścień

Post autor: karawanken »

Jak za miesiąc kupię Rebelie to chetnie ją porównam z posiadanym WoP :D

Na razie mogę powiedzieć że WoP jest bardzo klimatyczny, do wykonania nie mam żadnych zastrzeżeń (poza krzywymi figurkami ale to łatwo naprawić). Rozstawienie początkowe jest zawsze takie samo i każda ze stron ma dwie możliwość zwycięstwa i jak na razie nie widzę przewagi którejś ze stron (chociaż oczywiscie ci źli maja łatwiej jesli chodzi o zwycięstwo militarne ale da sie tez tak wygrać tymi dobrymi).
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1213
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 364 times
Been thanked: 250 times

Re: Star Wars: Rebellion vs Wojna o Pierścień

Post autor: Deem »

Gdybym mial porównać zgodnie z Twoimi kryteriami:
1) Klimat - remis. Obie gry świetnie oddają klimat pierwowzorów, a każda rozgrywka to osobna historia.
2) Wykonanie - minimalna przewaga Rebelliona. Chodzi głównie o figurki, które są drobniejsze i dokładniejsze. Reszta elementów jest bardzo porównywalna.
3) Regrywalność - Z uwagi na różnie dochodzące karty i decyzje o tym gdzie zaatakować, kogo odłączyć od drużyny, jak szybko ją przemieszczać, jak mocno skupić się na jej poszukiwaniu a jak bardzo cisnąć militarnie, WoP jest bardzo regrywalna. Ponadto dzięki wprowadzeniu drugiego warunku zwycięstwa dla wolnych ludów (militarnego), cień musi uważać, żeby nie przesadzić z ryzykownym odkryciem się. W Rebellionie zdecydowanie zabrakło alternatywnego sposobu na zwycięstwo zwłaszcza dla Rebelii. Przewaga WoP.
4) Strategia - w Rebellionie zdarzały mi się sytuacje, gdzie przez dwie rundy z rzędu zagrywałem praktycznie te same karty ponieważ nie miałem ciekawych alternatyw i nie miałem opcji manewru. W WoP praktycznie każdy rozkład kości i kart wydarzeń daje możliwość działania. Przewaga WoP.
5) Przyjemność z rozgrywki - WoP to jedna z moich ulubionych gier, a na Rebelliona czekałem bardzo, z nadzieją, że będzie jej lepszą wersją. Zdecydowanie nie jest. Brakuje zróżnicowanych warunków zwycięstwa i alternatywnych strategii (oczywiście zakładając, że jednocześnie chcemy sie dobrze bawić i walczyć o wygraną)
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
pinata
Posty: 613
Rejestracja: 11 mar 2014, 23:39
Been thanked: 11 times

Re: Star Wars: Rebellion vs Wojna o Pierścień

Post autor: pinata »

Z dwojga dobrego wybieram Wojnę o Pierścień. Przyznaję jednak od razu, że w dużej części jest to spowodowane preferowanym klimatem - Tolkien pasuje mi bardziej niż Star Wars.

Wykonanie w SW:R faktycznie może być nieco lepsze, ale chyba wynika to z faktu, że statki kosmiczne lubią składać się z dużych, płaskich powierzchni. Krasnoludy zaś i orkowie bywają skomplikowanie pofałdowani. Jakość wykonania kart, żetonów i planszy w WoP nie budzi natomiast najmniejszych zastrzeżeń.

O regrywalność w WoP można zapytać ludzi publikujących wyniki w dorocznych wątkach "20xx Online Results" na BGG. Są tam użytkownicy, którzy mają na koncie po niemal sto rozgrywek rocznie. Nie śledzę podobnych statystyk na forum SW:R, więc nie jestem w stanie stwierdzić, czy regrywalność tego tytułu jest równie duża.

WoP jest grą doskonale zbalansowaną. Bardzo premiuje znajomość gry i umiejętność dostosowania strategii do wyników zdarzeń losowych (dociągnięte karty zdarzeń i akcje dostępne na kościach). Natomiast w SW:R od pierwszego przeczytania instrukcji nie spodobała mi się teoretyczna możliwość, że jedna strona przegra grę w pierwszych ruchach. Takie coś w WoP nie jest możliwe.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Star Wars: Rebellion vs Wojna o Pierścień

Post autor: Rocy7 »

Ogólnie potwierdzam opinię Deema.
Alwirin
Posty: 132
Rejestracja: 07 cze 2013, 21:51
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Star Wars: Rebellion vs Wojna o Pierścień

Post autor: Alwirin »

Dodam od siebie, że w przypadku WoP (nie wiem jak w Rebellionie) poziom klimatu jest znacznie wyższy gdy znamy treść Władcy książkowego, a nie tylko filmowego - wtedy takie wydarzenia jak odnalezienie Księgi Mazarbul, dostarczenie Czerwonej Strzały do Rohanu czy użycie Gronda podczas oblężenia dają zupełnie nowe doznania klimaciarzom :D
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 256
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 50 times

Re: Star Wars: Rebellion vs Wojna o Pierścień

Post autor: Col. Frost »

Akurat Grond w filmie również się pojawił ;)

Wracając jednak do tematu potwierdzę tylko to co już zostało napisane. Pod względem klimatu i wykonania obie gry stoją na podobnym poziomie. Deem uznał, że figurki w SWR są lepsze (i w sumie rzeczywiście tak jest), ale też nie są bez wad. Osobiście drżę o to by od Tie-fighterów nie poodpadały panele (na razie dzielnie się trzymają) i ciężko było mi złożyć Gwiazdę Śmierci w budowie (bez siły się nie obyło). Pod względem samej rozgrywki chyba jednak rzeczywiście WoP przeważa. W SWR wiele zależy od kart, a w przypadku rebelii to już praktycznie wszystko. W WoP-ie karty są nie tyle wyznacznikiem strategii, co bonusem do niej. Przynajmniej takie jest moje zdanie.

Chociaż może warto zauważyć, że instrukcja w SWR jest napisana o niebo lepiej, więc łatwiej jest pojąć zasady gry, jeśli nie ma się kogoś kto by je wytłumaczył ;)
Awatar użytkownika
ariser
Posty: 1137
Rejestracja: 16 lut 2016, 19:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 63 times
Been thanked: 49 times

Re: Star Wars: Rebellion vs Wojna o Pierścień

Post autor: ariser »

Dziękuję Wam wszystkim serdecznie. Zgodnie z Waszymi opiniami na pierwszy ogień pójdzie WoP, Rebelia będzie musiała trochę poczekać. ;) Zamawiać będę jakoś w przyszłym tygodniu, więc jakby ktoś chciał się jeszcze wypowiedzieć to śmiało. :)
"W grze doszło do momentu niedociągnięcia, który jest spowodowany wielkością gry i jej nieidealnością."
vegathedog, 2019
Kupię / Sprzedam
andy h
Posty: 75
Rejestracja: 16 lut 2014, 23:08
Has thanked: 1 time

Re: Star Wars: Rebellion vs Wojna o Pierścień

Post autor: andy h »

To jeszcze ja się wypowiem. Nie grałem w SW:R (pewnie kupię właśnie ze względu na porównania do WoP) ale NIE WYOBRAŻAM sobie nie posiadania WoP w kolekcji. To jest mój święty planszowy graal, gra po której często jeszcze przez kilka dni po partyjce mam w głowie obrazy bitew, oblężeń, klimat wielkiej, naprawdę WIELKIEJ wojny! Najlepsze oddanie historii/klimatu/przygody przez mechanikę jakie widziałem. UUUUWIEEEELBIAAAAAM!!! mniam, mniam :)
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1213
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 364 times
Been thanked: 250 times

Re: Star Wars: Rebellion vs Wojna o Pierścień

Post autor: Deem »

andy h pisze:To jeszcze ja się wypowiem. Nie grałem w SW:R (pewnie kupię właśnie ze względu na porównania do WoP) ale NIE WYOBRAŻAM sobie nie posiadania WoP w kolekcji.
Niestety Rebellion nie jest następcą WoP - też miałem taką ndzieję i srogo się zawiodłem.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
ptf
Posty: 160
Rejestracja: 28 gru 2012, 00:13
Been thanked: 4 times

Re: Star Wars: Rebellion vs Wojna o Pierścień

Post autor: ptf »

Przed zakupem SW:R poczytaj jeszcze ten temat: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... &start=625
GoT, FS, SR, WH4OK:C
Awatar użytkownika
ariser
Posty: 1137
Rejestracja: 16 lut 2016, 19:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 63 times
Been thanked: 49 times

Re: Star Wars: Rebellion vs Wojna o Pierścień

Post autor: ariser »

ptf pisze:Przed zakupem SW:R poczytaj jeszcze ten temat: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... &start=625
Mam starego Starcrafta, a FS ma podobną mechanikę, więc raczej się nie zdecyduję, ale dzięki. :)
"W grze doszło do momentu niedociągnięcia, który jest spowodowany wielkością gry i jej nieidealnością."
vegathedog, 2019
Kupię / Sprzedam
ODPOWIEDZ