Gra planszowa dla doroslych :)

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
the0runaways
Posty: 2
Rejestracja: 24 lip 2016, 13:56

Gra planszowa dla doroslych :)

Post autor: the0runaways »

Hej :)
Polecilibyscie jakas gre planszowa dla osob doroslych (2-4 osoby). Nie chodzi o gre erotyczną, po prostu zeby nie byla na poziomie 5 latka :)
tomasch
Posty: 675
Rejestracja: 25 sie 2014, 20:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Gra planszowa dla doroslych :)

Post autor: tomasch »

Polecam poczytać forum. Jeśli gra nie jest opisana jako "rodzinna" łapie się do Twoich wymagań.
Wysłane z Nokii 3310 przy użyciu Internet Explorera
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gra planszowa dla doroslych :)

Post autor: Wincenty Jan »

O rety... :D Musisz bardziej sprecyzować co Cię interesuje bo można tutaj wymienić dziesiątki tytułów... lepiej będzie jak napiszesz o twoim doświadczeniu w planszowkach i oczekiwań co do gier.
Kecaj
Posty: 32
Rejestracja: 23 lip 2016, 14:08

Re: Gra planszowa dla doroslych :)

Post autor: Kecaj »

Jeżeli główne kryterium ma być 2-4 graczy i do tego nie dziecięcy klimat, to trochę mało informacji ale spróbuje coś podać na początek.
51 stan Master Set - świat Neuroshimy 1-4 graczy. Tylko to bardziej karciana niż planszowa.
Gra o Tron - ale to dopiero od 3-6 graczy w tej ilości graczy można dorzucić Shoguna.
Pan Lodowego Ogrodu, Dracula, Listy z Whitechapel, Eldritch Horror, Robinson Crusoe
Ogólnie wybór jest bardzo duży. Wszystko zależy od zaawansowania graczy (czy to wasza 1 gra planszowa bo te tutaj podane do najłatwiejszych nie należą), ilości posiadanego czasu, jaki temat najbardziej was interesuje (sci-fi, fantasy, historyczne, zombi etc.). Gatunek gry co chyba najważniejsze czyli czy to ma być: gra strategiczna, imprezowa, kooperacyjna, ekonomiczna etc. Ważne jest też czy nie przeszkadza wam losowość w grach.
the0runaways
Posty: 2
Rejestracja: 24 lip 2016, 13:56

Re: Gra planszowa dla doroslych :)

Post autor: the0runaways »

Dziekuje za podpowiedzi :) Chodzi glownie o gre umilajacącą czas :) Nasze doswiadczenie to glownie monopol :) Nie bardzo znamy sie na fantasy, nie ogladamy Gry o Tron wiec nie bardzo wiedzialabym o co w tym chodzi. Czas gry to minimum 1h max 5-6h. Chodzi o ciekawa gre, w ktorej tez mozna uzyc troche logiki, aby byla ciekawa i wciagajaca i zeby sie nie znudzila po 1 rozgrywce - raczej nie chinczyk :) Bez fantów, bez alkoholu, plec nie ma znaczenia bo czy z chlopakiem czy z kolezankami - fajnie pograc a nie tylko filmy ogladac czy plotkowac. Nie znam sie na cenach tez za bardzo ale 50-150zl to taki sredni przedzial cenowy :)
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Gra planszowa dla doroslych :)

Post autor: kmd7 »

Też myślę, że warto przejrzeć to forum. Sądze, że dobrze byłoby zacząć tutaj (aczkolwiek nie ma tam nowszych tytułów):
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =43&t=6212.
Może na początek Osadnicy z Catanu :) 7 Cudów świata (jak dla dwóch osób, to 7 Cudów świata: Pojedynek)?
U mnie np. wszystko zależy, z kim gram. Jeśli z synem to wyciągam na stół Memoir44, z żoną Agricolę lub Osadników:NI, a w 4 osoby Belforta, Istanbul lub 7 Cudów świata. Jak mamy chęć na kooperację, to Pandemia, a jak chcemy poturlać kostkami, to Waggle Dance. Jak brak czasu, to gramy w Pojedynek, Trucizne, Jaipur, O mój zboże lub Star Realms.
A w Osadników tez czasem zagramy :D.
Tytułów jest mnóstwo, tylko niestety czasu brak.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 782 times
Been thanked: 1224 times
Kontakt:

Re: Gra planszowa dla doroslych :)

Post autor: mat_eyo »

Wydaje mi się, że w Waszym wypadku idealna będzie jakaś prosta gra wprowadzająca do świata nowoczesnych planszowek, czyli tzw. gateway. Takich gier jest mnóstwo, na początek warto poznać Osadników z Catanu, Wsiąść do Pociągu lub Carcassone.
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Gra planszowa dla doroslych :)

Post autor: genek »

the0runaways pisze:Nie bardzo znamy sie na fantasy, nie ogladamy Gry o Tron wiec nie bardzo wiedzialabym o co w tym chodzi.
To akurat nie ma żadnego znaczenia. Gra się tak nazywa, żeby się lepiej sprzedawała. Jakby gra nazywała sie Wojna Dwóch Róż nie miała by takiego wzięcia. Tak naprawdę to są po prostu kolorowe pionki na mapie reprezentujące twoje wojska. Ale generalnie to nie jest gra dla początkujących, bo jednak jest dosyć skomplikowana. No i nie jest dla 2-4 osób. Najlepiej gra się w pełnym składzie.
Kecaj
Posty: 32
Rejestracja: 23 lip 2016, 14:08

Re: Gra planszowa dla doroslych :)

Post autor: Kecaj »

Większość poleconych wyżej przeze mnie możesz pominąć bo to z reguły trudniejsze tytuły.
Osobiście mi trudno jest znaleźć lekką grę na około 5-6 godzin. Ponadto takie gry są często droższe.
Czasem lepiej kupić 2x tytuły w cenie po ok.100 -150 zł. niż jedną kobyłę za 300 zł. Które swoją drogą nieraz częściej pojawiają się na stole przynajmniej u mnie niż te duże, drogie i długie. Bo a) krócej tłumaczy się zasady, b) szybciej się rozkłada, c) często ktoś się chce odegrać więc jedziemy drugą rundę. Ja dla przykładu jak gram z rodziną to najczęściej się pojawia Wsiąść do pociągu Europa, Tokaido (ale to raczej na więcej niż 2 osoby), Epoka Kamienia, rzadziej Small World coś czuje, że jak teraz do domu pojadę to będzie królować
dice brewing (tematyka warzenia piwa przy użyciu kości) na zmianę ze Steampunk Rally i takenoko (ale to raczej tematyką odpada). Osobiście mogę polecić aby zerknąć na recenzję właśnie na Wsiąść do pociągu Europa i Epokę Kamienia obie w granicach tych 150 zł .
Wspomniane Osadnicy z Catanu i Carcassone też bardzo dobre tytuły, naprawdę wielu od nich zaczynało i to świadczy o tym jak dobre są to gry ja osobiście zaczynałem od Talisman Magia i Miecz ale teraz jak na niego patrzę to trochę ma mechanikę przestarzałą.
Powodzenia, mam nadzieję, że coś pomogłem i że znajdziecie coś odpowiedniego dla siebie.

P.S
Jak ktoś ma czas i głowę do pamiętania zasad i umie je wytłumaczyć to nawet trochę trudniejszy tytuł można ogarnąć.
Osobiście zanim kupię często oglądam przykładową rozgrywkę z gry wtedy najlepiej wiem czy mi taki tytuł odpowiada.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Gra planszowa dla doroslych :)

Post autor: misioooo »

Ja zaczynałem od K2. I mam ten tytuł do dziś. Świetne wprowadzenie wg mnie do świata planszówek gdzie poruszamy się po planszy bez kostek. Do tego ładnie wydane i klimatyczne. Również Abyss może być super wprowadzeniem. Zasady banalne, ale rozgrywka już wymaga ciut pokombinowania. Jako, że w abyss są 4 akcje do wyboru to nie zostaniecie przytloczeni możliwościami w swojej kolejce.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
ODPOWIEDZ