na 2 osoby, niedoświadczeni gracze

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
kreve
Posty: 13
Rejestracja: 30 lip 2016, 18:00

na 2 osoby, niedoświadczeni gracze

Post autor: kreve »

Witam, mam ochotę zacząć przygodę z planszówkami, stwierdziliśmy z drugą połówką że to może być fajne zajęcie na wieczory bez komputera :)

Interesują mnie więc przede wszystkim takie gry, które można rozegrać z przyjemnością na 2 osoby (choć dopuszczam że czasem ktoś się dołączy, ale jednak 2 to priorytet). Jesteśmy raczej niedoświadczeni w temacie, aczkolwiek nie chcę zaczynać od ultra-lekkich gier po których szybko się znużymy prostotą, nie chcę też skomplikowanej, mózgożernej gry przy której w głowie będzie cały czas kalkulator. Dziewczyna nie lubi mrocznych klimatów, więc wszelkie horrory, kryminały, dark SF/fantasy raczej odpadają.

Wpadły mi w oko Zamki Szalonego Króla Ludwika i Patchwork. W tym pierwszym obawiam się o to jak szybko się znudzi składanie zamków, no i cena ponad 100 zł jak na pierwszą grę ciut mnie przeraża, a w tym drugim obawiam się "suchego" klimatu,
Myślałem też o 7 cudów: Pojedynek i o Osadnicy: NI, ale tutaj się boję że ugrzęźniemy w zbyt strategicznej warstwie. Sam gram często w strategie komputerowe więc skomplikowanie zasad mi nie przeszkadza, ale nie wiem jak odnajdzie się w tym dziewczyna.
GaGacek
Posty: 181
Rejestracja: 08 sie 2007, 23:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: na 2 osoby, niedoświadczeni gracze

Post autor: GaGacek »

Ja widzę dla Ciebie inne rozwiazanie wypożycz grę w wypożyczalni lub zagrajcie w sklepie.

Ode mnie:
Splendor
Nowy jork 1901
Zamki szalonego króla Ludwika
K2
Jaipur
McAron
Posty: 83
Rejestracja: 12 kwie 2016, 09:54
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: na 2 osoby, niedoświadczeni gracze

Post autor: McAron »

A 100zł za płytę CD z grą Cię nie przeraża? :-P
Zobacz sobie na małą Agricolę (Agricola chłopi i ich zwierzyniec). Gra jest dedykowana tylko dla dwójki graczy. Polecam kupić z dodatkiem, który znacznie zwiększa regrywalność. Tematyka bardzo przyjemna, bardziej od strategii liczy się wyczucie przeciwnika, no i trudno się przy tej grze pokłócić:D

Nie masz się co obawiać o "warstwę strategiczna" w 7 cudach pojedynek. Początkujący gracz spokojnie sobie poradzi i będzie czerpał satysfakcję z własnych decyzji.

ps. Gratuluję trafnego wyboru nowego hobby:-)
kreve
Posty: 13
Rejestracja: 30 lip 2016, 18:00

Re: na 2 osoby, niedoświadczeni gracze

Post autor: kreve »

GaGacek pisze:Ja widzę dla Ciebie inne rozwiazanie wypożycz grę w wypożyczalni lub zagrajcie w sklepie.
Niestety, w mojej niewielkiej mieścince takich cudów jak wypożyczalnie albo sklepy z możliwością zagrania są w ilości zerowej :)
McAron pisze:A 100zł za płytę CD z grą Cię nie przeraża? :-P
Nie no, współcześnie hitowe gry można spokojnie dostać na promocjach w sklepach internetowych za kilkanaście zł, toteż nie jestem przyzwyczajony do wielkich wydatków na tego typu rozrywkę :) Ale oczywiście rozumiem że dobrze wykonana "namacalna" gra musi swoje kosztować, z tym że póki nie jestem pewien że się w tym odnajdziemy z dziewczyną, wolę nie ryzykować przesadnie.
Zobacz sobie na małą Agricolę (Agricola chłopi i ich zwierzyniec). Gra jest dedykowana tylko dla dwójki graczy. Polecam kupić z dodatkiem, który znacznie zwiększa regrywalność. Tematyka bardzo przyjemna, bardziej od strategii liczy się wyczucie przeciwnika, no i trudno się przy tej grze pokłócić:D
Wydaje się sympatyczna, z pewnością rozważę.


A z tych co wymieniliście, jak z regrywalnością K2 i 7 Cudów: P. ?
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: na 2 osoby, niedoświadczeni gracze

Post autor: josiu »

Na początek najlepszy jest Splendor (my tak zaczynaliśm). Później Osadnicy Narodziny Imperium które są bardziej "zaawansowane" ale nadal świetne dla początkujących. Jeśli chodzi o gry b.dobrze działające na dwie osoby to świetnie u nas sprawdziły się też wspominane przez Ciebie Zamki Szalonego Króla, Namiestnik, Jaipur, Dominion, Roll for the Galaxy i oczywiscie Siedem Cudów Świata Pojedynek. Teraz czekamy na Odlotowy Wyścig. W przyszłości planuję kupić 51 Stan Master Set, Multiuniversum. A co do Patchworka to jakoś u nas furory nie zrobił.
Ostatnio zmieniony 30 lip 2016, 21:56 przez josiu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: na 2 osoby, niedoświadczeni gracze

Post autor: romeck »

Spróbuj Patchworka. Cena dobra, kobiecie się spodoba, a Ty będziesz miał tetrisa na planszy. Nie pożałujesz.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
GaGacek
Posty: 181
Rejestracja: 08 sie 2007, 23:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: na 2 osoby, niedoświadczeni gracze

Post autor: GaGacek »

kreve pisze:
GaGacek pisze:Ja widzę dla Ciebie inne rozwiazanie wypożycz grę w wypożyczalni lub zagrajcie w sklepie.
Niestety, w mojej niewielkiej mieścince takich cudów jak wypożyczalnie albo sklepy z możliwością zagrania są w ilości zerowej :)
McAron pisze:A 100zł za płytę CD z grą Cię nie przeraża? :-P
Nie no, współcześnie hitowe gry można spokojnie dostać na promocjach w sklepach internetowych za kilkanaście zł, toteż nie jestem przyzwyczajony do wielkich wydatków na tego typu rozrywkę :) Ale oczywiście rozumiem że dobrze wykonana "namacalna" gra musi swoje kosztować, z tym że póki nie jestem pewien że się w tym odnajdziemy z dziewczyną, wolę nie ryzykować przesadnie.
Zobacz sobie na małą Agricolę (Agricola chłopi i ich zwierzyniec). Gra jest dedykowana tylko dla dwójki graczy. Polecam kupić z dodatkiem, który znacznie zwiększa regrywalność. Tematyka bardzo przyjemna, bardziej od strategii liczy się wyczucie przeciwnika, no i trudno się przy tej grze pokłócić:D
Wydaje się sympatyczna, z pewnością rozważę.


A z tych co wymieniliście, jak z regrywalnością K2 i 7 Cudów: P. ?
7 cudów nie mam

K2 regrywalnosc zapewnia zmienny układ kafli pogody, kafle pogody letnie i zimowe, letni i zimowy szczyt K2. Grę można dowolnie konfigurować np. zimowy szczyt z letnia pogoda :).
Toomek
Posty: 496
Rejestracja: 29 sty 2015, 21:31
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: na 2 osoby, niedoświadczeni gracze

Post autor: Toomek »

7 cudów: Pojedynek - idealny IMHO balans między złożoności, głębią i prostotą zasad. Ta gra jest świetna i byłby dla mnie pierwszy wybór.
Splendor/Budowniczowie - niby wszyscy lubią, ale nudzi się szybko. Moim zdaniem ma urok, ale nie jako jedyna gra, a raczej filerek.
Pociągi/Nowy Jork - to taka gra, gdzie cytując moją cudowną drugą połówkę "nawet przyjemnie przegrać". Bo i plansza śliczna, modele pociągów ekstra i nieśpieszna rozgrywka. Z Ttr polecam Skandynawię :)
Awatar użytkownika
Consolamentum
Posty: 70
Rejestracja: 20 lis 2012, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 84 times

Re: na 2 osoby, niedoświadczeni gracze

Post autor: Consolamentum »

Również gratuluję Ci wyboru tego hobby.
Ja będę Cię mocno zachęcał do Patchworka. Tak się składa, że spośród mojej skromnej kolekcji ta gra jest najlepsza. Wszystko jest w niej akuratne. Szybkość rozłożenia, szybkość wytłumaczenia, liczba możliwych decyzji - w sam raz, żeby nie zamulać i by dynamika gry nie zwalniała. Sama radość z grania w nią jest ogromna i taka jakoś wyjątkowo satysfakcjonująca, o!
Co do klimatu to w tej grze, akurat wszystko jest tak zrobione, żebyś o nim nie zapomniał - tak mi się wydaje, a wzory na każdym kawałku są wyjątkowo ładne.

Podobnych do Twojego wątków jeszcze w tym dziale znajdziesz sporo - zajrzyj do nich.
Z mniejszych jeszcze Jaipur, Rój. Splendor na początku był bardzo fajny ale chyba go zajechaliśmy więc teraz sobie trochę poczeka na powrót na stół. Wszyscy piszą, że 7 cudów: Pojedynek jest super. Namiestnik też wydaje się fajny ale nie grałem.
Osadnicy: NI są w porządku. Mogę zaproponować byś przyjrzał się jeszcze Tikalowi.
Gdyby nie ogranicznik kasowy to wypalibłym: Five Tribes! No ale cóż, poczeka :wink:

Jak już sobie wybierzesz to możesz np obejrzeć jak na jutubie Granie w Chmurach pyka w przykładową rozgrywkę. Mi czasem da się wyczuć, że to jest o albo nie to :wink:

Może zainteresuje Cię również Sztuka Wojny, Marco Polo, Taluva.
HUBertPL
Posty: 409
Rejestracja: 21 gru 2015, 15:19
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times

Re: na 2 osoby, niedoświadczeni gracze

Post autor: HUBertPL »

Polecam Patchworka. Naprawdę fajna gra, i podoba się kobietom. Nie przez temat, One mają jakiś zmysł do geometrycznych ukladanek. Ja w to ciągle wtapiam, nawet z 6-letnią córka.
kreve
Posty: 13
Rejestracja: 30 lip 2016, 18:00

Re: na 2 osoby, niedoświadczeni gracze

Post autor: kreve »

A więc ostatecznie wybrałem Zamki Szalonego Króla Ludwika. Zaboli portfel, ale widzę że gra jest przepiękna, a zależy mi żeby dziewczyna miała jak najlepsze pierwsze wrażenie z planszówkami żeby potem ewentualnie chętniej się wciągała :)

Jak się spodoba, to już widzę 3 kandydatów na drugą grę, z tych co podaliście. Dzięki za pomoc :) I jeszcze jedno pytanie, bo widzę że są w sprzedaży 2 wersje. Jedna z ofert znalezionych na allegro, reklamuje się jako edycja z wspieram.to z dodatkowymi komnatami ale obrazek komnat pokazuję jakiś brzydszy niż w innych ofertach:

Obrazek

Jak to jest z tymi wersjami?
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: na 2 osoby, niedoświadczeni gracze

Post autor: josiu »

Polska wersja od wydawnictwa Planszóweczka to nowe ,ulepszone wydanie gry. To zdjęcie pochodzi z wersji zagranicznej. Lepiej kupić grę w jakimś sklepie. Na allegro różnie to może być. Bardzo dobry wybór. Ulubiona gra mojej żony. Plecam te filmiki: https://www.youtube.com/watch?v=Dcvbs672-Q0 oraz https://www.youtube.com/watch?v=1AAMHFHYud0
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: na 2 osoby, niedoświadczeni gracze

Post autor: krzyss »

Jak chcesz kupić Zamki Ludwiczka to kup tu http://strefamarzen.pl/pl/p/Zamki-Szalo ... am.to/5975 albo tu http://allegro.pl/zamki-szalonego-krola ... 50503.html. Masz pewność co do wersji iż dostaniesz z dodatkowymi kafelkami. Sklep ten handluje wersją wspieram.to i tylko taką polecam. W dodatku masz wysyłkę za darmo. Ja tam kupiłem.
Gra się nie nudzi szybko. Zaczniesz grać to zobaczysz. Polecam.
...średniowiecze, rycerze, zamki, piwo, magia, smoki...
kreve
Posty: 13
Rejestracja: 30 lip 2016, 18:00

Re: na 2 osoby, niedoświadczeni gracze

Post autor: kreve »

krzyss pisze:Jak chcesz kupić Zamki Ludwiczka to kup tu http://strefamarzen.pl/pl/p/Zamki-Szalo ... am.to/5975 albo tu http://allegro.pl/zamki-szalonego-krola ... 50503.html. Masz pewność co do wersji iż dostaniesz z dodatkowymi kafelkami. Sklep ten handluje wersją wspieram.to i tylko taką polecam. W dodatku masz wysyłkę za darmo. Ja tam kupiłem.
Gra się nie nudzi szybko. Zaczniesz grać to zobaczysz. Polecam.
No właśnie na tamtej aukcji był ten obrazek który wkleiłem, a nie chcę żeby mi potem wcisnęli "brzydszą" wersję mówiąc że taka była na fotkach które zamieścili.
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: na 2 osoby, niedoświadczeni gracze

Post autor: krzyss »

Handlują wersją wspieram to i taką dostaniesz. Fotki nie są z Polskiej wersji. Strefa Marzen handluje polską wersją, którą wsparli na akcji wspieram.to. Zresztą możesz zadzwonić do sklepu (często do nich dzwonie z zapytaniami) i się dopytać.
Nie ma się co bać. Sklep ma swoją renomę i wydaje mi się, że to jest po prostu błąd na aukcji.

Ja kupowałem u nich.
...średniowiecze, rycerze, zamki, piwo, magia, smoki...
GaGacek
Posty: 181
Rejestracja: 08 sie 2007, 23:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: na 2 osoby, niedoświadczeni gracze

Post autor: GaGacek »

Szukaj gier po przez http://i-szop.pl/

Ja kupiłem u wydawcy gry - planszoweczka.pl - i nie żałuje.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: na 2 osoby, niedoświadczeni gracze

Post autor: romeck »

Pamiętaj jednak o tym, że na zachodzie dostępny jest już dodatek do Zamków Szalonego Króla Ludwika. I dodatek ten, z pewnych powodów nie zostanie wydany w polskiej wersji, z lepszymi grafikami.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: na 2 osoby, niedoświadczeni gracze

Post autor: krzyss »

Tym bym sie nie przejmowal.
Zamiast kupowac dodatek, kaske przeznaczysz na inna gre jak planszowki sie Wam spodobaja.
...średniowiecze, rycerze, zamki, piwo, magia, smoki...
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: na 2 osoby, niedoświadczeni gracze

Post autor: romeck »

krzyss pisze:Tym bym sie nie przejmowal.
Ciebie nie, ale wiele osób to obchodzi. Ja z tego powodu sprzedałem. No, także dlatego, że to słaba gra. ;)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: na 2 osoby, niedoświadczeni gracze

Post autor: krzyss »

Dla jednego slaba dla innego dobra. Faktem jest ze dla przewazajacej ilosci osob jest dobra. Ocena na bgg tez jest wysoka.
Nie zebym nie chcial miec do tej gry dodatku, bo chcialbym. Sa tez inne gry do ogra ia wiec bez dodatku mozna rownie dobrze cieszyc sie gra a takze sprobowac innych pozycji.
...średniowiecze, rycerze, zamki, piwo, magia, smoki...
kreve
Posty: 13
Rejestracja: 30 lip 2016, 18:00

Re: na 2 osoby, niedoświadczeni gracze

Post autor: kreve »

Zamówione Zamki, jeszcze raz dzięki za pomoc :)

Na kolejny raz, o ile zabawa mnie wciągnie, pewnie będzie Jaipur, Splendor, K2, lub 7C: Pojedynek ;)
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: na 2 osoby, niedoświadczeni gracze

Post autor: josiu »

kreve pisze:Na kolejny raz, o ile zabawa mnie wciągnie, pewnie będzie Jaipur, Splendor, K2, lub 7C: Pojedynek ;)
Jeśli 'ogarniecie" Zamkii wam się spodobają to Splendor sobie odpuść. Chyba, że będziesz chciał mieć jakąś grę którą szybko rozłożysz by wciągnąć do planszówek kogoś nowego. 7 Cudów Pojedynek to "must have" dla dwóch graczy. Napisz czy Ludwik się wam spodobał. My od początku zagraliśmy w tą grę około 100 partii i mojej żonie jeszcze się nie znudził. Szkoda, że nie będzie dodatku.
tomasch
Posty: 675
Rejestracja: 25 sie 2014, 20:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: na 2 osoby, niedoświadczeni gracze

Post autor: tomasch »

Podłączę się- szukam informacji na strefie marzeń o darmowej wysyłce i nie znajduje:(. To jakaś akcja zorganizowana tylko na Zamki Ludwika?
Wysłane z Nokii 3310 przy użyciu Internet Explorera
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: na 2 osoby, niedoświadczeni gracze

Post autor: krzyss »

Tak, tylko Zamki mają darmową wysyłkę na swojej stronie jak i na allegro. Możliwe, że jeszcze jakieś gry są z darmową dostawą, ale o nich nic nie wiem.
Możliwe, że jest to spowodowane tym że mają dość spory stan magazynowy tej gry :)
...średniowiecze, rycerze, zamki, piwo, magia, smoki...
SirYoggi
Posty: 34
Rejestracja: 05 lip 2016, 16:15

Re: na 2 osoby, niedoświadczeni gracze

Post autor: SirYoggi »

Ja powiem jak ja zaczynałem. Najpierw dużą Agricola dużo słyszałem o tej grze wygrała kilka nagród itd. ogólnie polecam. Dobrze gra się w 2 osoby. Potem było Wysokie Napięcie. Także klasyka ale mało grane. Następnie wsparte Zamki Szalonego Króla Ludwika dużo grane ze znajomymi, spodobało się. Dla zabawy w większym gronie kupiłem Time's Up. Super zabawa. Ostatni nabytek i gra świetna dla dwóch graczy, ale niestety droga to Eldritch Horror Przedwieczne Zło i już dokupiłę jeden mały dodatek. Gra jest świetna i warta swojej ceny. Wszystkie gry które podałem są droższe niż 100, tylko Time's Up jest tańszy ale musi być więcej graczy. Na koniec rada. Spróbuj na http://www.gry-planszowe.pl na forum jest sekcja gdzie można taniej kupić grę. Pozdrawiam i gratuluję.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ