Jaka alternatywa dla Patchworka?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
matten
Posty: 265
Rejestracja: 27 gru 2015, 20:36
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Jaka alternatywa dla Patchworka?

Post autor: matten »

Dzień dobry,
Jak zaznaczyłem w temacie szukam jakiejś alternatywy dla Patchworka, który trochę mi się już przejadł. Oczekiwałbym przede wszystkim prostych zasad i niskiego progu wejścia, tak aby dało radę pograć również z tymi, którzy nie mają na co dzień do czynienia z planszówkami. Preferowana długość partii to 30 minut. Mile widziana ciekawa/nietypowa/abstrakcyjna tematyka, niekoniecznie związana z szyciem ;) Ponadto gra powinna cechować się sporą regrywalnością, umiarkowaną losowością i brakiem (lub niewielką ilością) negatywnej interakcji. Zależałoby mi też na miłym dla oka wydaniu i dużej liczbie elementów w pudełku - przede wszystkim wolałbym coś z planszą niż same karty. Mogę wydać do 100 zł, ale im taniej tym lepiej ;)
W innym wątku ktoś polecił mi Haru Ichiban, ja sam myślałem o Splendorze, ale może podrzucicie jeszcze jakieś inne tytuły?
Top 3 moich ulubionych gier dla dwóch osób: 1. Patchwork // 2. Splendor // 3. 7 Cudów Świata: Pojedynek

Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/matten
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4634
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1944 times

Re: Jaka alternatywa dla Patchworka?

Post autor: warlock »

YINSH :) abstrakcyjna gra, ale naprawdę warto :)

YINSHA wytłumaczysz w półtorej minuty (zdecydowanie szybciej niż Patchworka, Jaipura czy nawet Splendor). Próg wejścia jest bardzo niski, ale głębia rozgrywki ogromna. Partyjkę rozegracie w 30-40 minut. Gra ma niesamowity design (chociaż nie każdemu się spodoba), komponenty są masywne i bardzo trwałe. Regrywalność jest w zasadzie nieskończona (świetne jest to, że początkowe rozstawienie pierścieni jest zawsze inne, przez co każda partia ma naprawdę inny przebieg). Jak dla mnie to jest must-have.
Ostatnio zmieniony 04 sie 2016, 09:41 przez warlock, łącznie zmieniany 3 razy.
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Jaka alternatywa dla Patchworka?

Post autor: cezaras »

rozumiem, że jeżeli alternatywa dla Patchworka, to pytasz o gry dwuosobowe??
jeśli tak, to:
Zaginione Miasta
Jaipur
Trambahn
7 cudów pojedynek
Awatar użytkownika
kinioo
Posty: 629
Rejestracja: 01 kwie 2016, 10:25
Has thanked: 64 times
Been thanked: 57 times

Re: Jaka alternatywa dla Patchworka?

Post autor: kinioo »

Hej,

Tez dodam swoje:

- Jaipur (choc losowos spora no I czasem mozna 'dosrac' przeciwinikowi, ale smiga bardzo fajnie);
- 7 Cudow Pojedynek - nie trzeba komentowac, a I jeszcze dodatek w drodze - miodzio;
- Mr. Jack (chyba wszystkie wersje, my mamy versje 'pocket');
- Jezeli wiecej elementow w pudelku to moze Osadnicy NI - tez smiga pieknie
- Moze Krwawa Oberza ???

K.
Sorki za brak polskich znakow....
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Jaka alternatywa dla Patchworka?

Post autor: mat_eyo »

Jeśli chodzi o szybkie dwuosobówki to 7 Cudów Pojedynek i Star Realms.
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Jaka alternatywa dla Patchworka?

Post autor: c08mk »

Domek - łatwo i lekko się gra we dwoje.
Inne tytuły do sprawdzenia:
Rój
Geniusz
Mogę polecić też Haru Ichiban o którym sam piszesz w pierwszym poście :)
Awatar użytkownika
matten
Posty: 265
Rejestracja: 27 gru 2015, 20:36
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: Jaka alternatywa dla Patchworka?

Post autor: matten »

Dziękuję za wszystkie propozycje. Tak się składa, że mam już Osadnicy: Narodziny Imperium i 7 Cudów Świata: Pojedynek. Pierwszą dopiero "rozgryzamy", a 7CŚ jest drugą, zaraz po Patchworku, grą która najczęściej gości na stole ;)
Co do zaproponowanych gier to wezmę pod uwagę Domek, pozostałe nie za bardzo odpowiadają mi pod względem klimatu (sci-fi, zombie, horrory, wojenne odpadają) i/lub niewielkiej ilości elementów. Jak mówiłem, wolałbym coś z planszą, bo "gołe" karcianki trochę mi się już przejadły.
Top 3 moich ulubionych gier dla dwóch osób: 1. Patchwork // 2. Splendor // 3. 7 Cudów Świata: Pojedynek

Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/matten
arracan
Posty: 252
Rejestracja: 27 kwie 2015, 17:09
Has thanked: 22 times
Been thanked: 23 times

Re: Jaka alternatywa dla Patchworka?

Post autor: arracan »

Jaipura i tak bym wziął na celownik, bo to świetna gra jest ;)

Jak z planszą to Mr. Jacki są super wyborem myślę. Albo Abalone ;)
MAM | CHCĘ

Piszę o grach na POPKULTUROWCY.PL <- ZAPRASZAM
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Jaka alternatywa dla Patchworka?

Post autor: KamradziejTomal »

Co prawda nie mam ich w swojej kolekcji ale moim zdaniem Zamki Szalonego Króla Ludwika są bardziej rozbudowaną wersją Patchwork.

Nie ma planszy ale każdy dłubie sobie swój zameczek za punkty, zbierając bonusy za kombinacje, odpowiednie przyłączenia, itp. Jest to gra którą dużo osób z tego poleca jako świetną grę dla par :)
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Jaka alternatywa dla Patchworka?

Post autor: romeck »

KamradziejTomal pisze:Co prawda nie mam ich w swojej kolekcji ale moim zdaniem Zamki Szalonego Króla Ludwika są bardziej rozbudowaną wersją Patchwork.
Zalecam ostrożność.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
matten
Posty: 265
Rejestracja: 27 gru 2015, 20:36
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: Jaka alternatywa dla Patchworka?

Post autor: matten »

Dziękuję za kolejne propozycje, niestety takie gry jak Abalone, Geniusz, Rój czy YINSH mnie nie interesują. Szukam czegoś miłego dla oka - kolorowego, z ładnymi grafikami i większą liczbą elementów niż parę kulek :P Mr Jack zbiera pozytywne opinie, ale ma chyba za ciężki klimat. Jak na razie najbardziej do gustu przypadł mi Domek, ale wygląda mi to bardziej na grę dla dzieci niż dorosłych...
Top 3 moich ulubionych gier dla dwóch osób: 1. Patchwork // 2. Splendor // 3. 7 Cudów Świata: Pojedynek

Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/matten
Awatar użytkownika
Sylka
Posty: 47
Rejestracja: 17 lut 2012, 00:47
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Been thanked: 1 time

Re: Jaka alternatywa dla Patchworka?

Post autor: Sylka »

IMO Domek, to rzeczywiście gra raczej dla dzieci. Mnie po kilku rozgrywkach znudził, także ląduje na stole tylko wtedy kiedy dzieci sobie zażyczą. Splendor podoba się wszystkim znajomym i przy spotkaniach jest obowiązkowym punktem programu. Ze swojej strony mogę polecić Geniusza i Takenoko.
Awatar użytkownika
matten
Posty: 265
Rejestracja: 27 gru 2015, 20:36
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: Jaka alternatywa dla Patchworka?

Post autor: matten »

@UP
Domek świetnie wygląda i właśnie na czymś takim mi zależy - estetyczne, kolorowe, zrobione z pomysłem i od razu wpadające w oko. Jeśli chodzi o wykonanie to Takenoko mi się podoba, ale szukam czegoś na krótsze posiedzenia, bo "długich" gier mam w nadmiarze, a ile można męczyć tego Patchworka :P Jeśli to w czymś pomoże to oprócz wspomnianych gier podobają mi się tez Pory Roku, ale czas rozgrywki dyskwalifikuje tę pozycję.

Jak na razie skłaniam się ku Haru Ichiban, bo zarówno wykonanie jak i tematyka wydają się interesujące, obawiam się jednak o regrywalność, gdyż gra wydaje mi się dosyć powtarzalna/schematyczna.
Top 3 moich ulubionych gier dla dwóch osób: 1. Patchwork // 2. Splendor // 3. 7 Cudów Świata: Pojedynek

Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/matten
Raven091
Posty: 28
Rejestracja: 18 wrz 2010, 15:29

Re: Jaka alternatywa dla Patchworka?

Post autor: Raven091 »

Ja zaproponuję Wyspę Skye, nieźle pasuje do Twoich wymagań i uważam że posiada sporo cech patchwork z tą różnicą, że pozwala na grę do 5 osób a we dwie może się zakończy w 30min których oczekujesz. Zasad będzie około 2 razy więcej niż w patchworku ale... nie oszukujmy się przecież Patchwork ma banalne wręcz zasady :) Ja swoją kopię złapałem w okolicy 75zł.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Jaka alternatywa dla Patchworka?

Post autor: romeck »

matten pisze:Jak na razie skłaniam się ku Haru Ichiban, bo zarówno wykonanie jak i tematyka wydają się interesujące, obawiam się jednak o regrywalność, gdyż gra wydaje mi się dosyć powtarzalna/schematyczna.
Wypróbuj najpierw. Często słyszałem o tym, że to dobra alternatywa dla Patchworka, ale okazało się, że te gry mają się nijak do siebie. Chętnie sprzedam jakby coś. Poza tym Haru Ichiban ma najgorzej napisaną instrukcję, jaką miałem nieprzyjemność przerabiać. Jest to absolutny rekordzista pod względem liczby niedomówień i nieścisłości w stosunku do objętości instrukcji.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
matten
Posty: 265
Rejestracja: 27 gru 2015, 20:36
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: Jaka alternatywa dla Patchworka?

Post autor: matten »

@UP
To niedobrze, w takim razie pozostaje mi kupić Splendor...?
Top 3 moich ulubionych gier dla dwóch osób: 1. Patchwork // 2. Splendor // 3. 7 Cudów Świata: Pojedynek

Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/matten
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4634
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1944 times

Re: Jaka alternatywa dla Patchworka?

Post autor: warlock »

Awatar użytkownika
matten
Posty: 265
Rejestracja: 27 gru 2015, 20:36
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: Jaka alternatywa dla Patchworka?

Post autor: matten »

Wygląda świetnie, na pewno wezmę tę grę pod uwagę :) Znalazłem jeszcze coś takiego jak Flick em Up!, co powiecie?
Top 3 moich ulubionych gier dla dwóch osób: 1. Patchwork // 2. Splendor // 3. 7 Cudów Świata: Pojedynek

Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/matten
lhw
Posty: 76
Rejestracja: 18 lut 2014, 21:02
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times

Re: Jaka alternatywa dla Patchworka?

Post autor: lhw »

Może Taluva?

- szybka, na 2 osoby trwa maks 20 min, czas rozłożenia praktycznie zerowy
- niski próg wejścia - zasady banalne, do wytłumaczenia w minutę
- spora głębia rozgrywki - mimo prostoty zasad, naprawdę daje możliwości kombinowania
- regrywalność - dzięki losowo dobieranym kaflom, każda gra będzie inna
- losowość jest mocno ograniczona, nie determinuje przebiegu gry i praktycznie nie wpływa na wynik
- bardzo ładne, solidnie wykonane elementy, zarówno domki jak i kafle terenu - powstałej wulkanicznej wyspy aż szkoda po grze składać do pudełka.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2819
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 840 times
Been thanked: 363 times

Re: Jaka alternatywa dla Patchworka?

Post autor: Gromb »

A ja dwie gry proponuje:
1. ARCHITEKTON
2. ATON.

Wysłane z mojego GT-S7580 przy użyciu Tapatalka
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Jaka alternatywa dla Patchworka?

Post autor: TV3 »

Wspomniany Mr Jack* wg mnie to nie jest alternatywa dla Patchworka. Tzn. jest to kapitalna gra (i polecam ją), jednak należy mieć na uwadze, że ta gra to zwarty mózgożerek. Bo pykać w nią dla samego pykania nie ma sensu. Takie (dużo) fajniejsze szachy. No i trwa 2 razy tyle, co Patchwork.

Splendor i Jaipur - te mogłyby alternatywą być. Co prawda obie podobały mi się średnio (jednak nie ma co się moją subiektywną oceną tu kierować), ale to jest z grubsza i podobny ciężar (lekkość w zasadzie) i podobny czas rozgrywki. Mogą się nadać.

7 Cudów Pojedynek - bardziej rozbudowane od Patchworka, ale wciąż całkiem lekkie. U nas jest to obecnie właśnie alternatywa dla szycia kołdry. Poza tym to świetna gra jest. To też może się nadać.


Z racji tego, że obecnie w innym wątku również poszukuję czegoś zamiennego dla Patchwork i 7 Cudów - podam Ci tytuły, które inni mi podali / polecali. Ja ich jeszcze nie znam, ale opierając się na opinii graczy:
Biblios, Serce Smoka, Holmes: Sherlock & Mycroft. Z tego co pisali i z tego co o tych grach czytałem - może te się również nadadzą.


edit:
* uściślę - pisałem o zwykłym Mr Jacku. W wersję Mr Jack Pocket nie grałem.
Ostatnio zmieniony 08 sie 2016, 13:12 przez TV3, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
matten
Posty: 265
Rejestracja: 27 gru 2015, 20:36
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: Jaka alternatywa dla Patchworka?

Post autor: matten »

Dziękuję za kolejne propozycje. Jak na razie najbezpieczniejszym wyborem wydaje mi się Splendor, który zbiera bardzo pozytywne oceny, a do tego spełnia większość moich wymagań. Zaciekawiła mnie też Wybuchowa Mieszanka, ale z tego co widzę są zarzuty co do jakości wykonania niektórych elementów. Może ktoś grał w obie pozycje i mógłby się podzielić swoją opinią na temat regrywalności obu tytułów?
Top 3 moich ulubionych gier dla dwóch osób: 1. Patchwork // 2. Splendor // 3. 7 Cudów Świata: Pojedynek

Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/matten
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4634
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1944 times

Re: Jaka alternatywa dla Patchworka?

Post autor: warlock »

matten pisze:Dziękuję za kolejne propozycje. Jak na razie najbezpieczniejszym wyborem wydaje mi się Splendor, który zbiera bardzo pozytywne oceny, a do tego spełnia większość moich wymagań. Zaciekawiła mnie też Wybuchowa Mieszanka, ale z tego co widzę są zarzuty co do jakości wykonania niektórych elementów. Może ktoś grał w obie pozycje i mógłby się podzielić swoją opinią na temat regrywalności obu tytułów?
Zarzuty co do wykonania elementów były w pierwszej edycji amerykańskiej. Polska edycja ma "ulepszony" podajnik. Dla mnie wszystko w tej grze jest wykonane rewelacyjnie ;).
Awatar użytkownika
matten
Posty: 265
Rejestracja: 27 gru 2015, 20:36
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: Jaka alternatywa dla Patchworka?

Post autor: matten »

Aha, to dobrze wiedzieć. W takim razie na którą powinienem się zdecydować - Splendor czy Wybuchowa Mieszanka? Obie podobają mi się pod względem wykonania i mechaniki, aczkolwiek Splendor wydaje mi się bardziej "sprawdzony", na jego korzyść przemawia też tytuł gry roku :>
Top 3 moich ulubionych gier dla dwóch osób: 1. Patchwork // 2. Splendor // 3. 7 Cudów Świata: Pojedynek

Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/matten
Toomek
Posty: 496
Rejestracja: 29 sty 2015, 21:31
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Jaka alternatywa dla Patchworka?

Post autor: Toomek »

Obie dobrze chodzą na dwie osoby. Ja bym wybrał Splendor - lepiej nam się gra, szybciej rozkłada, ale IMHO mniejsze móżdżenie. Wybichowa mieszanka IMHO (mimo bajkowej oprawy i bajeranckich kuleczek) bardziej logiczna i bardziej kompleksowa. Obie świetne, więc najlepiej obie :).

Wysłane z mojego GT-I9515 przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ