2 gry: łatwa dla większej grupy i i trudniejsza dla 5 osób

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Maria
Posty: 4
Rejestracja: 27 kwie 2015, 18:46

2 gry: łatwa dla większej grupy i i trudniejsza dla 5 osób

Post autor: Maria »

Mam w planach powiększyć swoją kolekcję o 2 gry.

Pierwsza:
- do ok130zł
- czas rozgrywki max 2h
- dobrze działająca na 5 graczy (zazwyczaj będziemy grać w 4/5 osób, jeśli sprawdziłaby się też w mniejszym gronie to byłby dodatkowy atut, ale nie jest to konieczne)
- z małą lub z brakiem losowości
- poziom trudności i rozkminy zbliżony do Lewisa i Clarka czy Na Chwałę Rzymu (lub troszkę trudniejsza)
- mile widziana interakcja, również negatywna
- fajnie gdyby w zasadach nie było 2 milionów wyjątków (zasady nie muszą być łatwe, ale jak mam przy każdym ruchu sprawdzać czy może nie jest to jakiś wyjątek od reguł to mi się odechciewa) i może znalazłoby się coś tym razem bez kart

Druga:
- do 80zł
- czas rozgrywki max 45min (albo w stylu gramy tak długo jak mamy na to ochotę)
- na więcej niż 5 graczy (dla większej grupy)
- jakieś szybkie do ogarnięcia zasady, ale nie prostackie
- szukam gry, której mechanizm nie polega na: ukrytych rolach (typu Avalone itp), refleksie i spostrzegawczości (jak dobble, jungle speed), ani zgadywaniu (dixit, taboo)
To ma być gra na wieczór z grami, na który niespodziewanie pojawi się więcej osób i nie ma w co grać bo wszystko jest do 5 graczy. Ma się sprawdzić zarówno wśród osób, które już trochę gier znają, jak i tych, które dopiero zaczynają poznawać gry (tak, żeby ci pierwsi się nie zanudzili, a drugich zachęcić do gier).

W przypadku pierwszej rzucił mi się w oczy 51 Stan: Master Set, a w przypadku drugiej jestem po prostu ciekawa jakie gry wymyślicie.
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: 2 gry: łatwa dla większej grupy i i trudniejsza dla 5 os

Post autor: Planszman »

Roll for the Galaxy (trochę droższa)
Tajniacy (trochę tańsza)
PanOddjob
Posty: 181
Rejestracja: 11 sty 2016, 09:49
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: 2 gry: łatwa dla większej grupy i i trudniejsza dla 5 os

Post autor: PanOddjob »

Myślę że dobrze w pierwsze kryteria wpisałaby się Terra Mystica, za około 130 można kupić, może ewentualnie 130 + kilka zł, a druga gra to jak dla mnie 7 cudów świata, szybki czas rozgrywki do 7 osób, z tym że te 10-20 zł trzebaby było dorzucić.
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 930
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 95 times
Been thanked: 66 times

Re: 2 gry: łatwa dla większej grupy i i trudniejsza dla 5 os

Post autor: louiscyphre »

Maria pisze:Mam w planach powiększyć swoją kolekcję o 2 gry.
Pierwsza:
- do ok130zł
- czas rozgrywki max 2h
- dobrze działająca na 5 graczy (zazwyczaj będziemy grać w 4/5 osób, jeśli sprawdziłaby się też w mniejszym gronie to byłby dodatkowy atut, ale nie jest to konieczne)
- z małą lub z brakiem losowości
- poziom trudności i rozkminy zbliżony do Lewisa i Clarka czy Na Chwałę Rzymu (lub troszkę trudniejsza)
- mile widziana interakcja, również negatywna
- fajnie gdyby w zasadach nie było 2 milionów wyjątków (zasady nie muszą być łatwe, ale jak mam przy każdym ruchu sprawdzać czy może nie jest to jakiś wyjątek od reguł to mi się odechciewa) i może znalazłoby się coś tym razem bez kart
Może Historia albo Concordia (choć tu interakcji jest mało).
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: 2 gry: łatwa dla większej grupy i i trudniejsza dla 5 os

Post autor: genek »

Hansa Teutonica akurat najlepiej chodzi na 5 graczy lub 3 (przynajmniej podstawowa mapa), praktycznie zero losowości i interakcji negatywnej jest sporo
Maria
Posty: 4
Rejestracja: 27 kwie 2015, 18:46

Re: 2 gry: łatwa dla większej grupy i i trudniejsza dla 5 os

Post autor: Maria »

Roll for the Galxy - wydaje się zbyt losowa
Tajniacy - to byłby mój wybór gdyby nie to, że już ktoś ich ma wśród znajomych i nie chcę powielać
Terra Mystica - zapowiada się bardzo dobrze, już kiedyś wpadła na mój radar, ale w międzyczasie o niej zapomniałam, na razie chyba faworyt
7 cudów - u nas się nie przyjęło
Concordia - po przeczytaniu recenzji, odpada
Historia - hmm, chyba też nie jest to, to czego szukam
Hansa Teutonica - wygląda ciekawie, widzę, że zdania na jej temat są podzielone, nie wiem czy nie poczekać na wydanie egmontu i ewentualnie wtedy rozważyć ją, przy innej okazji
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: 2 gry: łatwa dla większej grupy i i trudniejsza dla 5 os

Post autor: misioooo »

1. Studium w Szmaragdzie. Od 2 do 5 osób. Najlepiej na 4/5, ale i w mniejszym gronie można zagrać. Sporo negatywnej interakcji, deckbuilding, niewiele losowości.
2. Może Zaginione Dziedzictwo? Łącząc dwie talie możesz zagrać w 6-8 osób. Cena talii to jakieś 20zł :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
PanOddjob
Posty: 181
Rejestracja: 11 sty 2016, 09:49
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: 2 gry: łatwa dla większej grupy i i trudniejsza dla 5 os

Post autor: PanOddjob »

Misio nie polecił Keyflower, które też w miare wpisuje sie w kryteria... :shock:
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: 2 gry: łatwa dla większej grupy i i trudniejsza dla 5 os

Post autor: misioooo »

Keyflower jest dosyć mózgożerny. Nie jest super złożony mechanicznie, ale ma sporo wyjątków. I mózgownica na 110% musi pracować.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: 2 gry: łatwa dla większej grupy i i trudniejsza dla 5 os

Post autor: bukimi »

Moim zdaniem Keyflower pod pierwszy zestaw kryterium pasuje ładnie.
- do ok130zł
Da się kupić za tę cenę. Raz widziałem nawet egzemplarz za 100zł. Od ręki i nówkę niestety trzeba liczyć w okolicach 150zł.
- czas rozgrywki max 2h
Keyflower to wyjątkowo szybka gra jak na 5-6 osób. Jak zna się zasady to w 2 godziny daje radę (oczywiście zależy, czy gramy z "zamulaczami").
- dobrze działająca na 5 graczy (zazwyczaj będziemy grać w 4/5 osób, jeśli sprawdziłaby się też w mniejszym gronie to byłby dodatkowy atut, ale nie jest to konieczne)
Idealne skalowanie 2-6 graczy. Działa równie dobrze w każdym gronie.
- z małą lub z brakiem losowości
Praktycznie zero losowości. Odrobina jest przy kolorkach ludzików, ale bardzo rzadko ma znaczący wpływ.
- poziom trudności i rozkminy zbliżony do Lewisa i Clarka czy Na Chwałę Rzymu (lub troszkę trudniejsza)
Jest akurat ciut trudniejsza od Lewisa i Clarka. Zdecydowanie jednak nie zaliczyłbym jej do gier bardzo ciężkich i mało przystępnych.
- mile widziana interakcja, również negatywna
Jest mnóstwo interakcji - blokowanie akcji, przebijanie licytacji. Często mocno psuje się plany rywalowi.
- fajnie gdyby w zasadach nie było 2 milionów wyjątków (zasady nie muszą być łatwe, ale jak mam przy każdym ruchu sprawdzać czy może nie jest to jakiś wyjątek od reguł to mi się odechciewa) i może znalazłoby się coś tym razem bez kart
Nie ma kart, nie ma żadnych niuansów. Nie ma tekstu - wystarczy znajomość kilku ikonek i kilku zasad. Nie widziałem, żeby ktokolwiek kiedyś potrzebował tu FAQ. Bez problemów zagrałem w to z osobami, które wcześniej w nic nie grały!


Z imprezówek "nie na refleks, nie na spostrzegawczość i nie na ukryte role":
- Pictomania
- Imago (Imagine)
- Szeryf z Nottingham (ten niestety do max 5 osób)
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Maria
Posty: 4
Rejestracja: 27 kwie 2015, 18:46

Re: 2 gry: łatwa dla większej grupy i i trudniejsza dla 5 os

Post autor: Maria »

Keyflower wygląda bardzo zachęcająco, ale z tego co widzę jest problem z dostępnością, jeżeli nigdzie jej nie znajdę to pewnie kupię Terrę, a Keyflower pozostanie na mojej wishliście, i poczeka na lepsze czasy :P.
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: 2 gry: łatwa dla większej grupy i i trudniejsza dla 5 os

Post autor: bukimi »

Maria pisze:Keyflower wygląda bardzo zachęcająco, ale z tego co widzę jest problem z dostępnością, jeżeli nigdzie jej nie znajdę to pewnie kupię Terrę, a Keyflower pozostanie na mojej wishliście, i poczeka na lepsze czasy :P.
Nie jest tak źle jeszcze: i-szop znajduje 4 miejsca, gdzie możemy zakupić nówkę (w tym 1 na Allegro), a jest jeszcze spory rynek wtórny i MatHandel, gdzie czasem się pojawia.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
ODPOWIEDZ