Niestresujące gry dla dwojga

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
blazej
Posty: 483
Rejestracja: 06 lut 2005, 20:19
Lokalizacja: Warszawa

Niestresujące gry dla dwojga

Post autor: blazej »

Tematów było sporo jeśli idzie o gry dwuosobowe. Mi chodzi o gry raczej na wieczory ze swoją lepszą połową i ważne, żeby gra była w miarę lekka, przyjemna i z uśmiechem odchodziło się od stołu bez względu na wynik :D
Mi tak naprawdę do głowy przychodzi jedynie jenga, zaginione miasta, Może MR Jack...
adam.lakomy
Posty: 239
Rejestracja: 31 paź 2007, 18:30
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: adam.lakomy »

zaginione sa ok, ale licz sie z tym ze zazwyczaj wygrywaja w to Kobiety ;p no i nie wiecej jak dwie partie... (czyli 4-6 gier)
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Post autor: waffel »

Ja zamiast odpowiedzieć podłączę się do pytania: przymierzam się do zakupu Blue Moon City do grania z dziewczyną. Wiem, że gra nominalnie jest nie tylko dla dwóch graczy, ale podobno się sprawdza. Prawda czy fałsz?

Po namyśle mogę też odpowiedzieć: nam dobrze we dwoje gra się w Carcassonne i Scotland Yard (antyk z dzieciństwa).
Awatar użytkownika
lukaszkuch
Posty: 243
Rejestracja: 09 gru 2006, 23:02
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Niestresujące gry dla dwojga

Post autor: lukaszkuch »

blazej pisze:Tematów było sporo jeśli idzie o gry dwuosobowe. Mi chodzi o gry raczej na wieczory ze swoją lepszą połową i ważne, żeby gra była w miarę lekka, przyjemna i z uśmiechem odchodziło się od stołu bez względu na wynik :D
Mi tak naprawdę do głowy przychodzi jedynie jenga, zaginione miasta, Może MR Jack...
Abalone?
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

waffel pisze:Ja zamiast odpowiedzieć podłączę się do pytania: przymierzam się do zakupu Blue Moon City do grania z dziewczyną. Wiem, że gra nominalnie jest nie tylko dla dwóch graczy, ale podobno się sprawdza. Prawda czy fałsz?

Po namyśle mogę też odpowiedzieć: nam dobrze we dwoje gra się w Carcassonne i Scotland Yard (antyk z dzieciństwa).
Wg mnie BMC bardzo dobrze chodzi na dwie osoby. Co do grania z kobietą, to w moim przypadku zdecydowanie się sprawdziło. Czytaj: żonie bardzo się podoba :P No i jest to gra moim zdaniem nie stresująca, ponieważ nie niszczymy nic sobie nawzajem, tylko często staramy się skorzystać na wspólnym budowaniu. Emocje przy grze są ale zdecydowanie pozytywne. Ta gra ma w sobie coś, że nawet jak przegrasz, to się tym nie przejmujesz. Po prostu bardzo przyjemnie się gra.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Post autor: mst »

Ja zdecydowanie polecę Mr.Jack'a. IMHO kryteria spełnia też wiele gier logicznych - ze względu na lekkość tematu i wykonanie (kangurki!) bardzo godne polecenia jest Billabong. I jeszcze szybkie choć mocno losowe Um Krone und Kragen (znane tez jako To Court the King). Dwie ostatnie pozycje b.dobrze się skalują i zapewniają interesującą rozrywkę także w większym gronie (Billabong do 4 osób, Um Krone und Kragen do 5).
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
aswiech
Posty: 1014
Rejestracja: 16 sty 2007, 11:33
Lokalizacja: Myślenice/Kraków
Kontakt:

Post autor: aswiech »

mst pisze: I jeszcze szybkie choć mocno losowe Um Krone und Kragen (znane tez jako To Court the King).
Z ta losowoscia nie przesadzajmy. Wiele mozliwosci wziecia kart i wbrew pozorom na drugi plan schodzi CO wyrzucamy. Wazniejsze, JAK korzystamy z tego, co wyrzucilismy:)
PlanShow - Srodziemie
Z PlanShow --> http://planshow.blox.pl (PlanshowB)
Czas na PlanshowC
SAMSON
Posty: 94
Rejestracja: 02 paź 2007, 12:46
Lokalizacja: W-wa

Post autor: SAMSON »

U mnie dobrze się sprawdzają na gry z moją druga połówką:
- Filary Ziemi,
- Pirate's Cove,
- Runebound (choć to pozycja ryzykowna),
- Wsiąść do Pociągu: Europa z dodatkiem Ticket to Ride Switzerland.

Nie testowałem jeszcze ale pozycję które typuję do gry między innymi z moją narzeczoną to:
- Blue Moon City (nie będę orginalny),
- Age of Empires III: Age of Discovery (w to pogrywam z kolegami),
(poza tym oba tytuły są na mojej liście MUST HAVE)
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Post autor: mst »

aswiech pisze:
mst pisze: I jeszcze szybkie choć mocno losowe Um Krone und Kragen (znane tez jako To Court the King).
Z ta losowoscia nie przesadzajmy. Wiele mozliwosci wziecia kart i wbrew pozorom na drugi plan schodzi CO wyrzucamy. Wazniejsze, JAK korzystamy z tego, co wyrzucilismy:)
Jasne, dlatego gra jest ciekawa i dlatego ją polecam :D (ale gdy w ostatniej rundzie mamy do wykorzystania np. 10-11 kostek to niezależnie od posiadanych kart los jednak znacznie wpłynie na ostateczny rezultat tyle, że w przypadku większej liczby rozgrywek - a zwykle gdy gramy w lubiane, 2-osobowe gry w domu to eksploatujemy je trochę częściej niż sporadycznie - rachunek prawdopodobieństwa zrobi swoje i losowość nie powinna przeszkadzać).

P.S. ciekawe czy offtop Um Krone und Kragen rozkręcimy tak, że zostanie wydzielony jako osobny temat :lol:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
aswiech
Posty: 1014
Rejestracja: 16 sty 2007, 11:33
Lokalizacja: Myślenice/Kraków
Kontakt:

Post autor: aswiech »

mst pisze:
aswiech pisze:
mst pisze: I jeszcze szybkie choć mocno losowe Um Krone und Kragen (znane tez jako To Court the King).
Z ta losowoscia nie przesadzajmy. Wiele mozliwosci wziecia kart i wbrew pozorom na drugi plan schodzi CO wyrzucamy. Wazniejsze, JAK korzystamy z tego, co wyrzucilismy:)
P.S. ciekawe czy offtop Um Krone und Kragen rozkręcimy tak, że zostanie wydzielony jako osobny temat :lol:
Eee, nie bedziemy rozkrecac;)
Z pozycji zas, ktore ja polecam:
-Carcassonne - i niewazne czy z dodatkami, czy nie - Zona uwielbia od poczatku;
-Glik - bardzo przyjemnie sie gra i - jesli nie zrobimy z tego sami wojny - jest milo;
-Ticket to Ride - dowolny - ukladanie pociagow cos w sobie ma.
Oczywiscie BMC i ZM - obowiazkowo.
Generalnie tak naprawde wszystko zalezy od podejscia. Z gry spokojnej mozna zrobic konflikt globalny, z gry konfliktowej - rodzinna rozgrywke. Wiele gier doskonale pasuje - zmiencie tylko zasady pod siebie.
Wiem, posypia sie gromy, ale to jak z piractwem - dopoki mam w domu, wszystko ok. Byle na zewnatrz nie wyszlo:)
PlanShow - Srodziemie
Z PlanShow --> http://planshow.blox.pl (PlanshowB)
Czas na PlanshowC
Radek
Posty: 627
Rejestracja: 15 gru 2006, 21:20
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 6 times

Post autor: Radek »

Mr Jack
Caylus
Hacienda
Awatar użytkownika
mefiug
Posty: 398
Rejestracja: 02 mar 2007, 11:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mefiug »

ja powiem tak gra powinna byc ładna miec łatwe zasady i niestety musimy czesciej przegrywac :]
PEWNIAKI:
BMC
Carcassonne
Ballon CUP -nikt nie wspomniał a IMHO lepsze niz ZM
T2R -podstawa

Bardziej ryzykowne:
Yspahan- troche drogie jak an taka gre ale jakie sliczne i przyjemne
Elasund- nie mozemy burzyc im budynkow i bedzie dobrze bo gra jest śliczna
Caylus- u mnie sie sprawdził bo ładnie wyglada i różowe kostki jedzenia sa cudne :] zero losowosci i jak nie bedziemy wredni to wszystko sie ladnie skonczy
Ligretto Football-trudno mi było nakłonic ale jak przekonałem to nie chce sie oderwac kupa smiechu zero stresu
Tikal- śliczny a ja ciagle przegrywam wiec jest super :]
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

My z zona gralismy bardzo dlugo w 4 gry - naprzemiennie:
1) Carcassonne - podstawa, na 2 osoby BARDZO dobra gra
2) Zaginione Miasta - wiadomo
3) Brawl - rewelacja, a do tego zona mnie ciagle bije
4) Age of Mythology - te gre lubie wylacznie na 2, max 3 osoby
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
khaox
Posty: 419
Rejestracja: 13 wrz 2006, 15:20
Lokalizacja: Kraków

Post autor: khaox »

- wspomniane wczesniej carcassonne i ticket to ride
- Alhambra, szczegolnie z dodatkiem The Treasure Chamber
- Attika
- złodziej z bagdadu

ale jak to wspomniano... kwestia podejscia, bo nawet carcassonne mozna grac w sposob konfliktowy
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 32 times
Been thanked: 12 times

Post autor: stalker »

Kupferkessel -- ulubiona gra mojej żony :) tyle, że chyba nie za łatwo dostępna w Polsce.
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Gabriel »

Radzę postawić na coś z czynnikiem losowym:

Abalone - mój pierwszy zakup nowej gry planszowej, ze względu na moje zacięcie do gier komputerowych, planszowych, analityczne podejście do takich spraw - a także całkowity brak losowości rozgrywki - po jakimś czasie zacząłem non-stop wygrywać, a całość dla dziewczyny okazała się być frustrująca. Hitem okazało się być...

Blue Moon City - dobre wrażenie rozpoczęła świetna szata graficzna i przyjemny "bajkowy" klimat. Gra jest naprawdę świetna, gramy po pracy codziennie, a dziewczyna wygrywa w większości przypadków. Rozważałem zakup "Filarów Ziemi" i "Zaginionych Miast", ale jakoś padło na BMC. Teraz zastanawiam się nad ZM, które wg. BGG są grą przeznaczoną do wprowadzania kobiet w świat planszówek. Ale skoro moja weszła przy pomocy BMC, to nie jestem pewien, czy ZM nie będą chybionym zakupem. W każdym razie BMC to pewniak absolutny, polubiła nawet siostra.
Awatar użytkownika
pinos
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2007, 12:04
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: pinos »

Radku - my na przykład w Haciendę gramy na bij/zabij. Małżonek zawsze mnie blokuje, bo ja ewidentnie jestem zwolenniczką gry dłuuugiej - okopać się, uzbroić i dopiero do ataku. Wiec jest to gra niestresowa, pod warunkiem że będziesz się grzecznie zachowywał...

Ale to chyba musi być dla Was strasznie stresujące, tak się pilnować?
Awatar użytkownika
Klos
Posty: 1065
Rejestracja: 29 wrz 2007, 22:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: Klos »

Z mojego doswiadczenia polecam:

- Kingdoms - dziewczyna oszalala na punkcie tej gry ;-)
- Wilk i Owce - jako lzejsza wersja Carcassone

Z karcianek:

- Chez Geek - uniwersalna i duzo smiechu
Radek
Posty: 627
Rejestracja: 15 gru 2006, 21:20
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 6 times

Post autor: Radek »

pinos pisze:Radku - my na przykład w Haciendę gramy na bij/zabij.
Ale to chyba musi być dla Was strasznie stresujące, tak się pilnować?
Może niekoniecznie gramy w sposób niestresujący ;)
Podałem gry, które dobrze się na sprawdziły w praktyce - lubimy w nie grać.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Post autor: mst »

Klos pisze:- Wilk i Owce - jako lzejsza wersja Carcassone
A ja myślałem, że to Carcassone jest lżejszą wersją Wilka i Owiec :wink: - zarówno moja żona jak i 7-letni syn wolą C od WiO (w wersjach na 3 osoby i na 2 osoby) i chyba wpływ na to ma większa ilość możliwości i IOHO mniejsze ryzyko rozczarowania wynikiem (w WiO ryzyko nieprzyjemnego niezamknięcia dużego stada; w C nawet gdy przegrasz to jednak sporo punktów nazbierałeś i to także za niezamknięte elementy :) ).
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

Gabriel pisze:Teraz zastanawiam się nad ZM, które wg. BGG są grą przeznaczoną do wprowadzania kobiet w świat planszówek.
Lepiej kup Baloon Cup.

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
morciba
Posty: 381
Rejestracja: 15 lut 2006, 12:57
Lokalizacja: Kraków

Post autor: morciba »

Jak zwykle radzę przed zakupem przetestować gry z osoba, z którą będziesz grał.

Moję dziewczę nie przepada za grami konfliktowymi, ale nie stroni od tytułów gdzie trochę trzeba pomyśleć.
Oto co nam spasowało:
- St Petersburg (zdecydowany zwycięzca gier 2-osobowych i nie tylko, żadna inna gra w połowie nawet tak nam nie podeszła :-))
- Blue Moon City (po prostu ok)
- Magic the Gathering (super, ale trochę za dużo kasy na to idzie)
- Arkham Horror (super klimat, trochę za długa)
- Yspahan (przez jakiś czas ok, później się nudzi)
- In the Year of the Dragon (na 3 osoby bardzo się spodobało, na 2 nie próbowaliśmy jeszcze)

Kilka osób pisało o Carcasonne - nam zupełnie nie podeszła ta gra, dlatego polecam wcześniej przetestować :-)[/b]
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

morciba pisze: Kilka osób pisało o Carcasonne - nam zupełnie nie podeszła ta gra, dlatego polecam wcześniej przetestować :-)
Nam wersja HUnters & Gatherers rowniez nie przypadla do gustu.
Poza tym, jak partnerce ukradniesz lake, albo przyblokujesz las to moze byc niewesolo ;-).

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Post autor: waffel »

Z Ticket to Ride jest tak, że na początku graliśmy co najmniej dwa razy dziennie a teraz nie możemy na to patrzeć. Ciągle ta sama mapa się nudzi i sporym minusem jest to, że najczęściej wygrywa ten, komu lepiej podeszły bilety.
Awatar użytkownika
pinos
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2007, 12:04
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: pinos »

Radek pisze: Może niekoniecznie gramy w sposób niestresujący ;)
Podałem gry, które dobrze się na sprawdziły w praktyce - lubimy w nie grać.
Przepraszam,ciut niejasno wyszło.
Pierwsza część była faktycznie do Ciebie,bo się zdziwiłam że Hacienda jest niestresująca. Uf, już myślałam że to u nas jakiś dziwny poziom agresji jest. :wink:

A co do pilnowania, to było do wszystkich Panów muszących ograniczać swe niszczycielskie zapęda :wink:
ODPOWIEDZ