Nowa szybka gra do kolekcji - LOTR LCG, Warhammer Quest ...

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Nowa szybka gra do kolekcji - LOTR LCG, Warhammer Quest ...

Post autor: Phate »

Witam,
Znów mam problem. Jako, że w naszej dwuosobowej ekipie pojawił się kolejny gracz - Noworodek :] musimy zmienić założenia gier. Nie znajdujemy już czasu na długie tytuły więc je wyprzedajemy. W zamian za to poszukujemy czegoś z szybkim setupem i z możliwością zakończenia w ok 1,5h.

Zastanawiamy się nad czymś nowym, poniżej początkowe pomysły:

* LOTR Lcg od Galakty - niby na pudełku info, że gra na 60 minut. Sporo dodatków na później. Choć boje się o regrywalność samej podstawki i dostępność dodatków (czy projekt jest już martwy ?)

* Warhammer Quest - lubimy świat warhammera. Jak wygląda tutaj sprawa regrywalności i jak oceniacie ten tytuł ?

* Gra o Tron. Gra karciana - Czy to się w ogóle nadaje na dwie osoby ? Żona bardzo lubi ten świat (serial i książki) ale o samej grze za wiele nie wiem.

Liczę na konstruktywne porady, opinie i może jakieś nowe pomysły :)
Wontzki
Posty: 284
Rejestracja: 04 maja 2016, 07:45
Kontakt:

Re: Nowa szybka gra do kolekcji - LOTR LCG, Warhammer Quest

Post autor: Wontzki »

Dla mnie hitem dla dwóch osób jest Ashes Odrodzenie z Popiołów i 51 Stan Master Set. Naprawdę warto. Zainteresuj się też wpisem moim dziewczyny na naszym blogu dotyczącym najfajniejszych gier dla dwóch osób
Big Bad Dice - odwiedź nasz portal dotyczący gier planszowych, komputerowych oraz fantastyki
Subskrybuj nasz kanał na YouTube - powoli rozwijamy nasz kanał na YouTube - wspomóż nas i zostaw komentarz oraz subskrypcję
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Nowa szybka gra do kolekcji - LOTR LCG, Warhammer Quest

Post autor: misioooo »

Dla mnie Ashes jest nudny jak flaki z olejem... Milion razy bardziej wolę Epic. I kosztuje 1/3 tego co Ashes jednocześnie mając bardzo dużą regrywalność na 2 osoby...
Szybkie, od 2 do 4 osób, tanie i regrywalne... multiuniwersum polecam!
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Nowa szybka gra do kolekcji - LOTR LCG, Warhammer Quest

Post autor: Phate »

Bardzo często graliśmy swego czasu w Osadników: NI a z tego co się orientuje to 51 stan: Master Set jest chyba udoskonaloną wersją tyle tylko, że w świecie Neuroshim (mam obawy, że żonie ta tematyka nie podejdzie)

Epic - kiedyś się nad tym zastanawiałem, w założeniu super sprawa (zwłaszcza, że przypomina Magica w którego grałem za młodu) ale muszę odrzucić ze względu na język angielski.

Multiuniwersum ? nie znam sprawdzę.


Wracając do wymienionych tytułów na początku wątku.
Zainteresowaliśmy się tematyką gier kooperacyjnych na dwie osoby (Warhammer Quest i LOTR:LCG). Z tego co czytałem to są to dość podobne do siebie mechaniczne tytuły. Warhammer jako, że dopiero wchodzi na rynek jest delikatnie udoskonalony i posiada na start więcej scenariuszy w podstawce.
Jako, że oboje z żoną bardzo lubimy świat Tolkiena, chcielibyśmy zainwestować w LOTR'a ale boimy się, że:
1) Gra jest już starsza i ciężko z dostępnością "niezbędnych" dodatków;
2) Mechanicznie są jakieś niedociągnięcia, które poprawiono w warhammer Quest
3) Podstawka z zawierającymi w sobie trzema scenariuszami jest swoistym grą demo i nie starczy na zbyt długą zabawę.

Jak to wygląda w praktyce? Co z tych dwóch tytułów bardziej byście polecili ?
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 498
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 325 times
Been thanked: 153 times

Re: Nowa szybka gra do kolekcji - LOTR LCG, Warhammer Quest

Post autor: ArnhemHorror »

Phate pisze: Wracając do wymienionych tytułów na początku wątku.
Zainteresowaliśmy się tematyką gier kooperacyjnych na dwie osoby (Warhammer Quest i LOTR:LCG). Z tego co czytałem to są to dość podobne do siebie mechaniczne tytuły. Warhammer jako, że dopiero wchodzi na rynek jest delikatnie udoskonalony i posiada na start więcej scenariuszy w podstawce.
Jako, że oboje z żoną bardzo lubimy świat Tolkiena, chcielibyśmy zainwestować w LOTR'a ale boimy się, że:
1) Gra jest już starsza i ciężko z dostępnością "niezbędnych" dodatków;
2) Mechanicznie są jakieś niedociągnięcia, które poprawiono w warhammer Quest
3) Podstawka z zawierającymi w sobie trzema scenariuszami jest swoistym grą demo i nie starczy na zbyt długą zabawę.

Jak to wygląda w praktyce? Co z tych dwóch tytułów bardziej byście polecili ?
1) Niestety nie mogę się tu wypowiedzieć, ponieważ sam kolekcjonuję wersję angielską i nie mam żadnych problemów z dostępnością
2) Nie grałem w Warhammer Quest i nie wiem jakież to niedociągnięcia mechaniki w LOTR LCG wymagały poprawek. Mogę tylko powiedzieć, że ta gra to Living Card Game i ona również nie tkwiła w miejscu od ukazania się podstawki. Dodatki do LOTR LCG wprowadzają często nowe reguły gry, a poszczególne przygody są zaprojektowane tak, że każda dostarcza innych wyzwań i wrażeń. Z dodatkami wprowadzono również takie urozmaicenia i udogodnienia, jak stopniowanie trudności (dostępne dzisiaj również dla podstawki) i tryb kampanii w większych pudełkach "saga expansion".
3) Po rozegraniu podstawowych scenariuszy wszystkimi sferami (co już samo w sobie powinno dać kilka godzin gry) można ściągnąć z BGG fanowskie scenariusze autorstwa NinjaDorg (projektant mającego wyjść niedługo Gloom of Kilforth), które wydłużą zabawę.

Chciałbym również dodać, że integralną i moim zdaniem najfajniejszą częścią gry jest budowanie własnych talii. Na to potrzeba czasu, więc nie wiem, czy to wciąż podpada pod definicję "szybkiej gry". Co prawda, posiadając tylko podstawkę mamy ograniczony wybór kart i jest to do ogarnięcia nawet dla początkującego gracza, ale jeśli ten aspekt gry się spodoba i wciągnie, to kupno dodatków będzie tylko kwestią czasu :)

Na początek proponuję przestudiować bardzo fajny poradnik dla początkujących autorstwa Wojtka Wójcika. Co prawda w tytule napisano "dla nowych solo graczy", ale absolutnie nie przeszkadza to przeczytać, nawet jeśli zamierzacie grać w parze. Oto link: http://winonboard.blogspot.nl/2014/02/w ... raczy.html.
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
MsbS
Posty: 883
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 54 times
Been thanked: 73 times

Re: Nowa szybka gra do kolekcji - LOTR LCG, Warhammer Quest

Post autor: MsbS »

Blue Moon Legends jest teraz super tanie na stronie Galakty
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Nowa szybka gra do kolekcji - LOTR LCG, Warhammer Quest

Post autor: RUNner »

Phate pisze: * LOTR Lcg od Galakty - niby na pudełku info, że gra na 60 minut. Sporo dodatków na później. Choć boje się o regrywalność samej podstawki i dostępność dodatków (czy projekt jest już martwy ?)
Jeśli lubicie Tolkiena to nie ma się co zastanawiać. Projekt nie jest martwy, choć pewnie bliżej końca niż dalej. Niemniej materiału do grania jest mnóstwo! A zabawa przy tym jest przednia.
Phate pisze: * Warhammer Quest - lubimy świat warhammera. Jak wygląda tutaj sprawa regrywalności i jak oceniacie ten tytuł ?
Jeśli obawiasz się o regrywalność podstawki WP, to tutaj problem jest stokroć większy. Zajrzyj do wątku o grze, ale sporo osób już wyczekuje dodatków, bo to co jest w starterze już się ograło. Zresztą, moim zdaniem gra jest niezbyt frapująca, mechanicznie mało odkrywcza, o niewielkiej decyzyjności dla gracza. No i te nieszczęśliwe kostki... Długo by wymieniać wady tytułu, chyba za dużo sobie obiecywałem po tej planszówce bez planszy i jestem trochę rozgoryczony.
Phate pisze: * Gra o Tron. Gra karciana - Czy to się w ogóle nadaje na dwie osoby ? Żona bardzo lubi ten świat (serial i książki) ale o samej grze za wiele nie wiem.
W grę nie grałem ale skoro Twoja małżonka lubi ten klimat, to może warto spróbować?
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Nowa szybka gra do kolekcji - LOTR LCG, Warhammer Quest

Post autor: Phate »

Chyba zdecydujemy się na początek na wypróbowanie Władcy Pierścieni. Kupimy podstawkę i zobaczymy jak to pójdzie.
Bałem się o tą regrywalność ale skoro można kombinować ze składaniem talii i karty przygody też się zmieniają to powinno starczyć na trochę.

Poradnik bardzo fajny, muszę do niego przysiąść i sprawdzić co i jak.
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Nowa szybka gra do kolekcji - LOTR LCG, Warhammer Quest

Post autor: c08mk »

Władca Pierścieni LCG. Sama rozgrywka może zając około 60 min. Jeżeli będziecie bazować tylko na zestawie podstawowym to będzie ciężko bawić się w składanie talii ale trochę kombinacji jest możliwe. I tu jest druga strona medalu. Jeżeli będzie mieć kolejne dodatki to można składać różnorodne talie gracza ale na to trzeba czasu. Ja, mając to co wyszło i używając narzędzia online, składam talię 1-2 godziny. Oczywiście można talię złożyć w 5 min po prostu wrzucając kolejne karty i tasując ale tu raczej nie o to chodzi.
W praktyce polecam kupić taniej używany zestaw podstawowy jeżeli chcecie spróbować ile czasu wam zejdzie na zabawę z budowaniem talii i samą grę.
Projekt po polsku jest na razie dalej kontynuowany ale małe dodatki wychodzą w trybie Druk na Żądanie więc są słabiej dostępne.

Warhammer Quest jest łatwiejszą grą korzystającą z elementów mechaniki WP LCG. Kostki są tutaj raczej zaletą niż wadą. Za to na dłuższą metę wadą jest regrywalność. Zdecydowanie jest za mało scenariuszy i wszyscy gracze liczą na to, że FFG w końcu wypuści dodatki, które to naprawią.

Space Hulk Death Angel. Karcianka z której WH Quest również podebrał elementy mechaniki. Szybka i dość mocno losowa. Z dodatkowymi misjami jest większa regrywalność niż WH Quest. Brak kampanii czy rozwoju postaci.

Z lekkich szybkich gier, które mam i mogę polecić do sprawdzenia:
- K2
- Domek
- Patchwork
- Haru Ichiban
- Rój
- Geniusz
- Zatoka Pelikanów
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Nowa szybka gra do kolekcji - LOTR LCG, Warhammer Quest

Post autor: Phate »

Zdecydowaliśmy się na Władcę Pierścieni LCG. Nie mamy takiego rodzaju gry (kooperacja karciana z możliwością budowy własnych talii) i chcemy spróbować. Na początek sama podstawka bo czytaliśmy, że starczy ona na kilkadziesiąt rozgrywek (różne talie, różne scenariusze + scenariusze fanowskie) i w rzeczywistości na jej podstawie można zdecydować czy grę się pokocha czy też nie :)

Kiedyś napaliłem się n Space Hulka ale klimat niestety raczej do żony nie przemówi ;)
ODPOWIEDZ