Poszukiwana plansza w klimacie Wiktoriańskim :D

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
shivetay
Posty: 193
Rejestracja: 25 wrz 2012, 13:17

Poszukiwana plansza w klimacie Wiktoriańskim :D

Post autor: shivetay »

Witam
Poszukuję jakiejś fajnej planszy, dla dwóch osób, ale warunek jest jedne, no może dwa
- klimat wiktoriańskiej Anglii/gangsterski
-dobrze śmiga na dwie osoby :)
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Poszukiwana plansza w klimacie Wiktoriańskim :D

Post autor: c08mk »

Listy z Whitechapel? Nie jestem pewien czy to jest klimat wiktoriański. Kuba Rozpruwacz kontra policja, więc można przyjąć że jest to klimat gangsterski. Jak dla mnie jest bardzo dobra niesymetryczna gra dla dwóch osób z możliwością podziału roli policjantów dla innych graczy.
Awatar użytkownika
shivetay
Posty: 193
Rejestracja: 25 wrz 2012, 13:17

Re: Poszukiwana plansza w klimacie Wiktoriańskim :D

Post autor: shivetay »

hmm, Kuba Rozpruwacz idealnie pasuje do klimatu o który mi chodzi :)
Choć wydaję się to dość skomplikowane. Chciałem kupić coś dla siebie i dziewczyny, a ona lubi XIX w. Anglię oraz gangsterów. Niestety nie przepada za skomplikowanymi tytułami :/
Toomek
Posty: 496
Rejestracja: 29 sty 2015, 21:31
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Poszukiwana plansza w klimacie Wiktoriańskim :D

Post autor: Toomek »

Trickerion? Gra jest przepiękna, a belle epoque aż wylewa się z każdego elementu :).

Edit: Listy z Whitechapel są łatwe. Serio :). Trickerion to jednak klasa wyżej jeżeli chodzi o skomplikowania zasad.
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Poszukiwana plansza w klimacie Wiktoriańskim :D

Post autor: c08mk »

shivetay pisze:hmm, Kuba Rozpruwacz idealnie pasuje do klimatu o który mi chodzi :)
Choć wydaję się to dość skomplikowane. Chciałem kupić coś dla siebie i dziewczyny, a ona lubi XIX w. Anglię oraz gangsterów. Niestety nie przepada za skomplikowanymi tytułami :/
Mechanicznie gra nie jest trudna. Natomiast trzeba co nie co zaplanować, żeby nie zgadywać jak w totolotku i tu jest główna trudność. Najlepiej zobacz jakiś gameplay jak to wygląda w praktyce.
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Poszukiwana plansza w klimacie Wiktoriańskim :D

Post autor: Rafalm »

Jeśli znacie dobrze język angielski to polecam Sherlock Holmes Consulting Detective. Świetny klimat, gra się wspólnie, mechanicznie gra jest szybko do ogarnięcia. Za to rozwiązanie zagadek jest trudne i daje mnóstwo satysfakcji.

Ale podkreślam - język angielski na poziomie minimum średnio zaawansowanym konieczny! Cała gra polega na czytaniu gazet i różnych informacji zapisanych po angielsku w języku epoki.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Poszukiwana plansza w klimacie Wiktoriańskim :D

Post autor: rastula »

Rafalm pisze:Jeśli znacie dobrze język angielski to polecam Sherlock Holmes Consulting Detective. Świetny klimat, gra się wspólnie, mechanicznie gra jest szybko do ogarnięcia. Za to rozwiązanie zagadek jest trudne i daje mnóstwo satysfakcji.

Ale podkreślam - język angielski na poziomie minimum średnio zaawansowanym konieczny! Cała gra polega na czytaniu gazet i różnych informacji zapisanych po angielsku w języku epoki.

bedzie w tym roku po polsku nowa część, polecam
Awatar użytkownika
shivetay
Posty: 193
Rejestracja: 25 wrz 2012, 13:17

Re: Poszukiwana plansza w klimacie Wiktoriańskim :D

Post autor: shivetay »

rastula pisze:
Rafalm pisze:Jeśli znacie dobrze język angielski to polecam Sherlock Holmes Consulting Detective. Świetny klimat, gra się wspólnie, mechanicznie gra jest szybko do ogarnięcia. Za to rozwiązanie zagadek jest trudne i daje mnóstwo satysfakcji.

Ale podkreślam - język angielski na poziomie minimum średnio zaawansowanym konieczny! Cała gra polega na czytaniu gazet i różnych informacji zapisanych po angielsku w języku epoki.

bedzie w tym roku po polsku nowa część, polecam
o to może być super, ale poczekam na wersję PL :)
Możliwe, że skusimy się na Listy, ale jak ktoś ma jeszcze jakąś propozycję to proszę pisać :)
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Poszukiwana plansza w klimacie Wiktoriańskim :D

Post autor: Rafalm »

rastula pisze:
Rafalm pisze:Jeśli znacie dobrze język angielski to polecam Sherlock Holmes Consulting Detective. Świetny klimat, gra się wspólnie, mechanicznie gra jest szybko do ogarnięcia. Za to rozwiązanie zagadek jest trudne i daje mnóstwo satysfakcji.

Ale podkreślam - język angielski na poziomie minimum średnio zaawansowanym konieczny! Cała gra polega na czytaniu gazet i różnych informacji zapisanych po angielsku w języku epoki.

bedzie w tym roku po polsku nowa część, polecam
Wiem, ale szczerze mówiąc mam dużo wątpliwości czy tłumaczenie nie popsuje klimatu i samej gry. Tutaj niuanse językowe i sposób zapisu mają kolosalne znaczenie, wręcz czasem mogą decydować o powodzeniu rozgrywki. Moim zdaniem będzie musiał się za to wziąć naprawdę klasowy tłumacz, żeby odzwierciedlić język, a przy tym nie namieszać w ukrytych w tekście podpowiedziach.

P.S. Sorki za offtop :roll:
Awatar użytkownika
melusina
Posty: 557
Rejestracja: 23 sty 2013, 22:16
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 12 times
Been thanked: 50 times

Re: Poszukiwana plansza w klimacie Wiktoriańskim :D

Post autor: melusina »

Przecież, jeśli mnie pamięć nie myli, jest to francuska gra. Jak więc można mówić o utracie atmosfery przy tłumaczeniu z angielskiego? Najlepiej to chyba tłumaczyć właśnie z francuskiego :wink:
Poza tym, do tej pory, grę przetłumaczono już na kilka języków.

A idąc tropem przedmówcy, to nikt by nie miał przyjemności przeczytać żadnej książki o Sherlocku Holmsie po polsku :lol:
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Poszukiwana plansza w klimacie Wiktoriańskim :D

Post autor: rastula »

kolega dmucha na zimne :)

najlepiej nie grać, bo przecież tylko dumny syn Albionu wyłapie niuanse :)... uwielbiam takie snobowanie, typowo brytyjskie ;-)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 782 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Poszukiwana plansza w klimacie Wiktoriańskim :D

Post autor: mat_eyo »

Hmm dlaczego jeszcze nikt nie polecił Mr Jack? Klimat ten sam, gra dużo prostsza i krótsza od Listów.
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Poszukiwana plansza w klimacie Wiktoriańskim :D

Post autor: Rafalm »

Hmm, gra owszem była wydawana m.in. przez Asmodee, ale raczej nie jest francuska: "Designer: Raymond Edwards, Suzanne Goldberg, Gary Grady".

Co do tłumaczenia, to nie jestem przeciwnikiem lokalizacji, ale uważam, że trzeba naprawdę dobrego tłumacza, żeby oddać klimat i charakter tej gry. Tylko tyle i aż tyle.
Awatar użytkownika
shivetay
Posty: 193
Rejestracja: 25 wrz 2012, 13:17

Re: Poszukiwana plansza w klimacie Wiktoriańskim :D

Post autor: shivetay »

mat_eyo pisze:Hmm dlaczego jeszcze nikt nie polecił Mr Jack? Klimat ten sam, gra dużo prostsza i krótsza od Listów.
Myślałem również o Mr Jacku, duży plus to poziom trudności gry :)
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Poszukiwana plansza w klimacie Wiktoriańskim :D

Post autor: TV3 »

Nieee no, nie przesadzajmy. Przy całym moim lubieniu Mr Jacka - gdzie w tych kolorowych kartach i tragicznie narysowanej planszy wiktoriański klimat? :) Sama rozgrywka również nie przenosi mojego umysłu do Londynu '88. Choć to oczywiście bdb gra jest.

Już prędzej wspominane Listy z Whitechapel. Przy okazji - to również bdb gra jest.
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1213
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 364 times
Been thanked: 250 times

Re: Poszukiwana plansza w klimacie Wiktoriańskim :D

Post autor: Deem »

Klimatycznie wykonane jest Fury of Dracula. Zasady też ma całkiem przystępne.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Semen
Posty: 127
Rejestracja: 22 lis 2011, 15:01
Has thanked: 25 times
Been thanked: 20 times

Re: Poszukiwana plansza w klimacie Wiktoriańskim :D

Post autor: Semen »

Witam. Ja ze swej strony polecam jednak Listy z Whitechappel. Zasady tłumaczy się w niecałe 10 minut, szybkie rozłożenie gry no i sama rozgrywka... Co ciekawego zaobserwowałem to fakt, że przy grze w 2 osoby schodzi więcej czasu niż przy grze w 4, 5 osób. To właśnie całe planowanie z jednej i śledzenie z drugiej strony sprawia, że ta gra jest właśnie tak miodna. Moja żona przepada za tą grą, również większość "świeżaków" się wciąga i z zapałem tropi Kubę aby po prau grach samemu odgrywać mózg zbrodni.
ODPOWIEDZ