Łatwe zasady, piękne wydanie i duża plansza

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
edytao3
Posty: 26
Rejestracja: 12 paź 2015, 19:32

Łatwe zasady, piękne wydanie i duża plansza

Post autor: edytao3 »

Cześć wszystkim :)
Proszę podpowiedzcie mi jakąś grę o ww założeniach a nie będzie to Wsiąść do Pociągu.
Grywam głównie rodzinnie lub z początkującymi graczami i ticket podoba się wszystkim. Zastanawiałam się co wpływa na to, aby wybrać kolejną planszówkę,by też "to" miała i moje spostrzeżenia:
*ładna i z dużą planszą-po wyjęciu wszyscy robią "łał" i cieszą się jak dzieci, że dostają swoje wagoniki. I nie to, że trzeba je zbierać jak surowce w innych grach, że ktoś ma więcej bo jest lepszy-tylko właśnie wszyscy mamy po równo.
*łatwość zasad-tłumaczymy 2-3 minuty i gramy. Poza tym wydaje mi się, że ludzie lubią tę grę ze względu iż po wylosowaniu biletów wiedzą jaki mają cel w grze, co trzeba ułożyć. Nie tak jak w 7 cudach, że jest sporo dróg do zwycięstwa, sporo decyzji do podjęcia.
Takie jeszcze małe założenia sobie zrobiłam:
*nie chcę aby była to wyłącznie karcianka lub gra kafelkowa, tylko by podstawą była plansza -oczywiście w grze mogą się pojawić karty czy kafelki. (Epoka Kamienia,na razie się nie przyjęła, jakby za dużo możliwości)
*nie chcę aby był tam element handlu między graczami-znajomi w Osadnikach "wstydzą" się handlować, że o Fasolkach nie wspomnę.
Po wielkich poszukiwaniach najbliżej mi do Tokaido, ale nie wiem czy to jednak nie będzie za trudne. Mimo łatwych zasad, jednak samemu trzeba decydować gdzie chce się stanąć i co zbierać. Karty też mają dodatkowe specjalności, co dla początkujących i rzadko grających jest utrudnieniem.
Lista moich gier w stopce.
Liczę na Wasze propozycje.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Łatwe zasady, piękne wydanie i duża plansza

Post autor: misioooo »

Abyss. Piękny, prosty (4 różne akcje tylko)
K2. Proste, przyjemne, ładne i klimatyczne.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
dicer
Posty: 755
Rejestracja: 11 sty 2014, 00:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Łatwe zasady, piękne wydanie i duża plansza

Post autor: dicer »

Łatwa, ładna i przyjemna gra familijna - Niagara.
Natomiast jeśli lubicie hazardowe emocje, to polecam Manilę.
dezwior
Posty: 27
Rejestracja: 16 mar 2016, 14:06

Re: Łatwe zasady, piękne wydanie i duża plansza

Post autor: dezwior »

Proponuję Nowy York 1901. Wydaje mi się, że spełnia założenia:

1. Ładna, duża, kolorowa plansza - jest.
2. Łatwe zasady - bodaj 6 stron instrukcji, którą nawet laik "ogarnie" :), potem do wytłumaczenia w +/- 3 minuty.
3. Każdy dostaje po równo - te same zestawy identycznych wieżowców brązowych, srebrnych i złotych, tyle samo robotników.
4. Jest jasny cel - od początku wiadomo, co będzie punktowane (w których dzielnicach walczymy o dominację, oraz co da dodatkowe punkty).

Śmiga do 4 osób, ma mały mechanizm skalujący, ale generalnie grałam we wszystkich składach i gra się dobrze.

Ponadto, już mniej wpisujące się w powyższy schemat, ale u mnie się sprawdziły: Teby.
Sympatyczna plansza, drogi do wygranej - niby jest kilka, ale w zasadzie i tak trzeba walczyć o to samo. Wizualnie jest super, no i ma świetnie powiązany tematycznie mechanizm zarządzania czasem (bardzo fajne i zawsze coś nowego) i "wykopalisk".

+1 do K2, choć na więcej osob wolę dodatek Broad Peak.
żagiel
Posty: 165
Rejestracja: 12 lis 2015, 21:40

Re: Łatwe zasady, piękne wydanie i duża plansza

Post autor: żagiel »

A może kup po prostu dodatek do TTR. Ja grywam z żoną i rodzicami i na Europie było niby spoko ale jakoś monotonnie (przynajmniej jak dla mnie za luźno, czasem można było nie liczyć nawet punktów bo wiadomo kto wygrał) ale po dokupieniu dodatku Wielka Brytania i Pensylwania gra nabrała nowego blasku. Teraz zawsze się liczy punkty bo nigdy nie wiadomo kto wygrał (kiedyś po podsumowaniu punktów z tras byłem ostatni na Pensylwanii a po podliczeniu punktów z udziałów czy jak to się nazywa wygrałem ze sporą przewagą). Może to będzie dla Was najlepsze rozwiązanie bo grę znacie ale już będzie trochę trudniej a potem może przeskoczycie na coś innego bo będzie więcej możliwości. Tylko dobierz dodatek taki jaki będzie Wam najbardziej odpowiadał.
evel
Posty: 29
Rejestracja: 23 mar 2016, 16:08

Re: Łatwe zasady, piękne wydanie i duża plansza

Post autor: evel »

Ale jesli rozszerzenie do Pociągów, to przy swoich wytycznych nie wybieraj wspomnianej Pensylwanii/WB. WB jest na moje słabo zbalansowana i raczej u Twoich graczy moze rodzic frustracje (np. jest tylko jedna karta, ktora do konca gry pozwala graczowi zagrywac jedna karte mniej do zajmowania trasy, itd.). Może prędzej Azja. Ale generalnie popieram wspomniany Nowy York i jeszcze Abyss, najlepiej z dodatkiem.
edytao3
Posty: 26
Rejestracja: 12 paź 2015, 19:32

Re: Łatwe zasady, piękne wydanie i duża plansza

Post autor: edytao3 »

Przejrzałam gry i najbliżej mi do Nowego Jorku. Mam już K2 i niestety się nie przyjęło, po wyjęciu gry może 3 raz- usłyszałam zrezygnowane "znowu..."
Natomiast myślę, że po rozłożeniu Abyss gracze zrobiliby "łał- piękna" ale po obejrzeniu recenzji wydaje mi się że może być za trudna. Muszę postarać się gdzieś w to zagrać, bo ja chętnie przygarnelabym ją do swojej kolekcji :)
Jeśli chodzi o rozszerzenia TTR to może w przyszłości pomyślę, ale teraz chciałabym coś na zamianę-bo mimo że lubię tę grę, to ile partii i ile wieczorów można siedzieć przy tej samej planszówce :D
Co do Niagary, to jakoś dziecinna mi się wydaje, ale na razie pobieżnie tylko przejrzałam opis i zdjęcia.
Jeżeli macie jeszcze jakieś propozycje, to chętnie przeczytam. Kupiłam już parę gier, które mi się podobają, a teraz nie mam z kim grać. Teraz muszę bardziej przemyśleć zakupy, aby gra nie kurzyła się na półce.
Skellig
Posty: 123
Rejestracja: 18 wrz 2014, 14:16
Has thanked: 3 times

Re: Łatwe zasady, piękne wydanie i duża plansza

Post autor: Skellig »

Abyss nie jest trudna. Serio. Nawet znana mi nie-planszówkowa rodzina chętnie w to gra.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Łatwe zasady, piękne wydanie i duża plansza

Post autor: misioooo »

Skellig pisze:Abyss nie jest trudna. Serio. Nawet znana mi nie-planszówkowa rodzina chętnie w to gra.
1. Celem gry jest zgarnięcie hak największej liczby punktów. Gra się kończy jak ktoś 7go lorda zrekrutuje.
2. Co robisz w swojej kolejce:
2a. Eksplorujesz (szybko mówisz co to)
Albo 2b. Zgarniasz stosik kart z rady.
Albo 2c. Rekrutujesz lorda.
Zawsze jak pod kartą, którą wziąłeś jest symbol pereł bierzesz tyle perełek

Trudne? Chyba nie. Abyss WF mnie ma recenzje jakie ma, bo ludzie spodziewali się czegoś więcej. Bardziej złożonej gry. A to jest po prostu bardzo prosta gra na godzinkę. Ja też mogę wystawić złą recenzję oplowi insygni... bo myślałem, se to będzie jakieś berlingo...
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
żagiel
Posty: 165
Rejestracja: 12 lis 2015, 21:40

Re: Łatwe zasady, piękne wydanie i duża plansza

Post autor: żagiel »

evel pisze:Ale jesli rozszerzenie do Pociągów, to przy swoich wytycznych nie wybieraj wspomnianej Pensylwanii/WB. WB jest na moje słabo zbalansowana i raczej u Twoich graczy moze rodzic frustracje (np. jest tylko jedna karta, ktora do konca gry pozwala graczowi zagrywac jedna karte mniej do zajmowania trasy, itd.).
Akurat z tym to się zgodzić nie mogę bo biorąc tej karty nie bierzesz jakieś innej a z tego co pamiętam to nie była jedyna taka "wypasiona" karta. Poza tym jest opcja żeby grać bez tych kilku kart i wtedy Twój argument znika. Zresztą w Pensylwanii w ogóle używasz innych kart więc też nie ma problemu z balansem. Wg. mnie to dobry dodatek ale wybierz jaki chcesz.
Awatar użytkownika
sztefyn
Posty: 687
Rejestracja: 17 wrz 2014, 18:00
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Łatwe zasady, piękne wydanie i duża plansza

Post autor: sztefyn »

Może Takenoko?
"Nie śpię, bo trzymam kredens. Z planszówkami." :)
Kolekcja gier BGG | Sprzedam/Wymienię | Kupię
Elemele
Posty: 407
Rejestracja: 13 mar 2006, 11:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 28 times
Been thanked: 64 times
Kontakt:

Re: Łatwe zasady, piękne wydanie i duża plansza

Post autor: Elemele »

edytao3 pisze: Co do Niagary, to jakoś dziecinna mi się wydaje, ale na razie pobieżnie tylko przejrzałam opis i zdjęcia.
Niagara wygląda cukierkowo to fakt, ale jak się zacznie grać to pojawia się kombinowanie, gdzie płynąć by łódka jeszcze nie spadła z wodospadu. Pojawiają się też dylematy, że może lepiej płynąć w górę i ukraść kryształek z innej łódki. Sterowanie pogodą też daje niezły efekt. A jaka radocha, gdy łódki przeciwników spadają z wodospadu... ;)
Zasady łatwe, pomyśleć trzeba, warto zwracać uwagę jakie kryształy zdobyli już inni i dylematy jak płynąć by dopłynąć, a nie spłynąć ;)
No i to jedna z nielicznych gier, gdzie nawet pudełko jest wykorzystane w rozgrywce i nie trzeba go odkładać ;)
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: Łatwe zasady, piękne wydanie i duża plansza

Post autor: Planszman »

Ale Niagara jest trudna do kupienia bo nakład wyczerpany i nima.
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Łatwe zasady, piękne wydanie i duża plansza

Post autor: Rafalm »

To jeszcze dorzucę Parfum, moim zdaniem spełnia wymagania. Jest piękna plansza, bardzo ładne kosteczki, brak bezpośredniej negatywnej interakcji. Jedyny minus, to brak polskiej wersji językowej, choć ma to znaczenie jedynie przy czytaniu instrukcji, sama gra jest językowo niezależna.

Drugą propozycją, która może się sprawdzić to Wybuchowa Mieszanka. Wprawdzie nie ma tam planszy, ale jak rozstawisz podajnik i te kolorowe kuleczki, to efekt 'wow' jak najbardziej jest. Pozostałe warunki raczej spełnione.

Dodam również +1 do Nowego Jorku 1901.
Pan QnshT
Posty: 102
Rejestracja: 18 paź 2015, 14:55
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 2 times

Re: Łatwe zasady, piękne wydanie i duża plansza

Post autor: Pan QnshT »

Ładne, proste i grywalne Lord's of Waterdeep (niestety ENG, ale można wydrukować polskie opisy), naprawdę polecam bo mimo, że to euro to klimatu jest tam sporo...
Hex Map Generator
Zaufani z forum:
Spoiler:
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Łatwe zasady, piękne wydanie i duża plansza

Post autor: playerator »

Polecam grę Hobbit (Egmont). Nie ma specjalnie dużej planszy, ale cała reszta zgadza się jak nic.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Łatwe zasady, piękne wydanie i duża plansza

Post autor: Olgierdd »

Chyba wiem o jaki typ graczy chodzi i dla nich Abyss i Lords of Waterdeep może być za trudny. Tak, zasady i wykonywane ruchy są proste, ale dla graczy niedzielnych granie pod specjalne moce lordów i dobieranych lokacji może być już zbyt skomplikowane i zniechęcające (to zdanie pasuje do obu gier :D).

Tokaido nie powinno być zbyt trudne, chociaż jest więcej sposobów na zdobywanie punktów niż w Wsiąść do Pociągu. Przy pierwszym tłumaczeniu ilość pół akcji może być odrobinę przytłaczająca, jednak w trakcie rozgrywki w rzeczywistości podejmuje się decyzję pomiędzy 2-3 lokacjami, ponieważ na ogół nie chcemy przesuwać się zbyt daleko na przód.

Rzuć też okiem na gry Augustus i Quadropolis.
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Łatwe zasady, piękne wydanie i duża plansza

Post autor: Chaaber »

+1 dla Takenoko. Prosta gra, cele masz na początku znane, potem samemu dobierasz kolejne i realizujesz. Mechanika jest prosta, gra wygląda bajecznie. Warto się zainteresować, nie jest specjalnie droga a daje sporo frajdy nawet już bardziej ogarniętym graczom.

Co do Lords of Waterdeep, też są relatywnie prostą grą. Jednak tutaj poziom decyzji jest trochę wyższy moim zdaniem, można zdecydowanie więcej zakombinować i tutaj już niedzielni gracze mogą się na moment zagubić, chociaż też niekoniecznie, bo gra naprawdę jest prosta w mechanice i zasadach.
edytao3
Posty: 26
Rejestracja: 12 paź 2015, 19:32

Re: Łatwe zasady, piękne wydanie i duża plansza

Post autor: edytao3 »

Dzięki za tyle propozycji, przeglądam je sobie powoli. Jeżeli komuś coś przyjdzie do głowy, to chętnie przeczytam.
Do imienin jeszcze 2 tygodnie, więc jeszcze chwila na decyzję jest [przyjaciele kupują mi grę, a ja wybieram ją nie dla siebie, lecz dla nich :) ]
Na chwilę obecną myślę nad Tokaido, Nowym Jorkiem i Takenoko. Co do ostatniej to nie do końca jestem przekonana,bo jakoś kafelki mnie nie ciągną. Mam Carcassonne z dodatkami oraz Suburbię i ostatnio rzadko trafiają na stół.
Myślę, że Lord's of Waterdeep będzie jednak za trudna, ale jak znajomi przestawią się na planszówki-to bardzo możliwe, że trafi do mojej kolekcji.
Była też proponowana Wybuchowa Mieszanka- grałam jedynie 2 partie i nie podobało mi się [pewnie dlatego,że przegrałam :) ]
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Łatwe zasady, piękne wydanie i duża plansza

Post autor: Rafalm »

A proponowany przeze mnie Parfum?

Dodatkowo przyszły mi do głowy jeszcze Baronia, Marco Polo i Colt Express. W tej pierwszej masz wprawdzie planszę układaną z kafli, ale jest to tylko inicjalne rozłożenie, a potem grasz na ułożonym terenie do końca gry. Plusem takiego rozwiązania jest to, że za każdym razem grasz na innej planszy. Z kolei ostatnia ma bardzo specyficzną plansze w kształcie pociągu (jak to oglądasz po raz pierwszy, to naprawdę robi wrażenie). Gra prosta mechanicznie, ale zawiera dużą dawkę negatywnej interakcji - nie każdy to lubi.
edytao3
Posty: 26
Rejestracja: 12 paź 2015, 19:32

Re: Łatwe zasady, piękne wydanie i duża plansza

Post autor: edytao3 »

Rafalm pisze:A proponowany przeze mnie Parfum?

Obejrzałam tylko recenzję u Wookiego, a tam delikatnie mówiąc pojechali po grze, więc mimo iż ładnie wygląda to ją odrzuciłam. Może niesłusznie...? Ktoś by się jeszcze wypowiedział? Nawet na forum nie znalazłam tematu na temat tej gry (poza info o kikstarterze).
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Łatwe zasady, piękne wydanie i duża plansza

Post autor: detrytusek »

To może rzuć okiem jeszcze na Tokaido. Banalne, bardzo ładne.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Łatwe zasady, piękne wydanie i duża plansza

Post autor: wc »

Teby, Alhambra, Stone Age, Thurn & Taxis, Kingdom Builder
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
dezwior
Posty: 27
Rejestracja: 16 mar 2016, 14:06

Re: Łatwe zasady, piękne wydanie i duża plansza

Post autor: dezwior »

Moim zdaniem nie musisz się bać Takenoko, a w każdym razie warto spróbować. Ta gra daje zupełnie inne odczucia niż większość kafelkowców, bo i kafelki do trochę czegoś innego służą.

Thurn und Taxis nie polecam, jesli szukasz odskoczni od Ticketa, to dla mnie ta sama mechanika ale bardziej pasjansowata, bo nie ma emocji związanych z tym, że ktoś Cię może odciąć od jakiegoś punktu :roll: Kupiłam szukając "czegoś w zamian" tak jak Ty, bo miałam powoli dość Pociągów - i szybko sprzedałam. Odczucia różniły sie jedynie na minus i koniec końcow wszyscy i tak głęboko wzdychali widząc pudełko i koniecznie chcieli "pociągi". Alternatywą naprawdę okazały się Teby o których wspominałam (i ktoś potem też) i Takenoko, ostatni nabytek to NY 1901.
mawi
Posty: 47
Rejestracja: 26 maja 2014, 14:13

Re: Łatwe zasady, piękne wydanie i duża plansza

Post autor: mawi »

Marco Polo - pasuje do opisu tematu :)
ODPOWIEDZ