Czy nowy worker placement jest mi w stanie cos zaoferowac?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Bjorn
Posty: 34
Rejestracja: 10 wrz 2016, 13:38

Czy nowy worker placement jest mi w stanie cos zaoferowac?

Post autor: Bjorn »

Pytanie jak w temacie.
Mam "Magnum Sal" - pierwszy WP jaki poznałem - i uwielbiam. Mam "Tzolkina" z dodatkiem i grywam często. Mam "Podroze Marco Polo", "Carson City", i "Caylusa". I niegranego "Simurgha".

I teraz kusi mnie "Agricola" albo "Pola Arle", i "Lewis i Clark". Czy te gry są w stanie mi coś zaoferować nowego, czy raczej będzie to tylko dublowanie mechanik w różnych ubrankach?
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Czy nowy worker placement jest mi w stanie cos zaoferowa

Post autor: romeck »

Jak najbardziej są w stanie i zaoferują.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Czy nowy worker placement jest mi w stanie cos zaoferowa

Post autor: rattkin »

Nie wszystkie i nie zawsze. Jednak w ogólności każda gra z ostatnich kilku lat aspiruje do wprowadzenia czegoś choć trochę nowego. Jeśli używa WP, to gdzieś tam będzie jakiś mini-twist. To od Ciebie zależy, jak bardzo wg Ciebie takowy mini-twist zmienia charaktery zabawy. Czasem bardzo mocno, czasem trochę, czasem w ogóle, a czasem malutko, ale reszta (artwork, setting) pasuje Ci na tyle, że przymykasz oko.
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: Czy nowy worker placement jest mi w stanie cos zaoferowa

Post autor: Planszman »

Oblukaj sobie jeszcze Rosyjskie koleje.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Czy nowy worker placement jest mi w stanie cos zaoferowa

Post autor: detrytusek »

jak chcesz fajny twist to polecam Nippon.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 937
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 32 times
Been thanked: 119 times

Re: Czy nowy worker placement jest mi w stanie cos zaoferowa

Post autor: Koshiash »

Jeżeli poszukujesz czegoś nowego, to czemu skupiasz się na WP? Mam wrażenie, że wiele z nich jednak jest na jedno kopyto (zwłaszcza gdy są to kolejne tytuły tych samych autorów, jak u Rosenberga). Rzecz jasna nie jest to reguła, czego dowodzi np. Dominant Species.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Czy nowy worker placement jest mi w stanie cos zaoferowa

Post autor: BartP »

detrytusek pisze:jak chcesz fajny twist to polecam Nippon.
Ja wiem, że worker placement to obecnie słowo wytrych i ludzie chcą dopasowywać je do każdej gry, ale o Nippon pierwszy raz słyszę, że to worker placement.
Podpowiedź: nie jest.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Czy nowy worker placement jest mi w stanie cos zaoferowa

Post autor: detrytusek »

Pisałem o twiście ale faktycznie nie dość precyzyjnie. Dziękuję za podpowiedź.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: Czy nowy worker placement jest mi w stanie cos zaoferowa

Post autor: Planszman »

Ostatnio grałem w Rosyjskie koleje, dla moich znajomych była to pierwsza partia w tę grę. Instrukcja ma 24 strony, ale sama mechanika jest prosta. Więc kilka minut tłumaczenia zasad a potem dwie godziny grania, No problem.
Znajomi wspólnie przyznali że gra nie była trudna do zrozumienia i że fajnie się grało. Przyznali też że jak pierwszy raz mieli zagrać w Roll for the Galaxy (zasady też im tłumaczyłem i wprowadzałem do gry) to nie kumali zasad i samej mechaniki gry, dopiero po czasie zaczęli mniej więcej trybić o co chodzi w grze. Dla nich Roll żeczywiście był kosmiczny w porównaniu do kolei.
Spokojnie mogę też wytaszczyć Pola Arle i zagrać z kimś kto nie grał w tę grę, pomimo że to ciężka gra, trzeba trochę spędzić czasu nad instrukcją, ale mechanika sprawia że granie jest No problem i to jest wielki plus gier typu worker placement.
Fakt, instrukcja może przytłoczyć ale sama mechanika takich gier jest prosta. Wystarczy że jedna osoba będzie znała zasady i można grać.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4631
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1025 times
Been thanked: 1940 times

Re: Czy nowy worker placement jest mi w stanie cos zaoferowa

Post autor: warlock »

Bjorn pisze:Pytanie jak w temacie.
Mam "Magnum Sal" - pierwszy WP jaki poznałem - i uwielbiam. Mam "Tzolkina" z dodatkiem i grywam często. Mam "Podroze Marco Polo", "Carson City", i "Caylusa". I niegranego "Simurgha".

I teraz kusi mnie "Agricola" albo "Pola Arle", i "Lewis i Clark". Czy te gry są w stanie mi coś zaoferować nowego, czy raczej będzie to tylko dublowanie mechanik w różnych ubrankach?
Też miałem podobny problem i powiem Ci, że każda gra zaoferuje Ci inne wrażenia. Moim zdaniem warto ;). Do listy dopisz sobie jeszcze Village (Pokolenia), szczególnie z dodatkiem Gospoda. Bardzo ciekawe wykorzystanie robotników, którzy... umierają wraz z upływem rozgrywki ;). W Pokoleniach upływ czasu jest niezwykle ważnym czynnikiem (tak jak w Tzolk'inie). Bardzo polecam, to znakomita planszówka ;). Ale jeśli wolisz sięgnąć do klasyki, to Agricola również dostarczy świetnych wrażeń ;).
ODPOWIEDZ