Oderwanie od Monopoly

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Zefireq
Posty: 297
Rejestracja: 20 lut 2016, 08:15
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Oderwanie od Monopoly

Post autor: Zefireq »

Drodzy mili, mam zamiar poruszyć dość delikatny w tym światku temat - mam małą grupę planszówkową, zagrywamy się w różne gry, przeważnie imprezówki, takie im chyba najbardziej podchodzą (ja to bym jakieś sensowne euro stuknął, ale to ja). Problem jest taki, że mimo tego najłatwiej jest zachęcić ich do grania w Monopol (ew. Scrabble), na to zgadzają się zawsze i nie ma problemów z ustawieniem spotkania do rzucania kośćmi i bankrutowania. Tu dopiero moje pytanie - jaka gra może dać im równie dużo funu, ale będzie też trwała podobną ilość czasu (tj. 2 do nawet 3, 4h - żeby grać jedną partię, a nie kilka pod rząd) i jednak jakichśtam emocji dostarczała. Losowość, z wiadomych przyczyn, przeszkodą nie będzie.
Proszę, poratujcie ;)

Edit: najlepiej, jakby śmigała do 5 graczy.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4104
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 2546 times

Re: Oderwanie od Monopoly

Post autor: Gizmoo »

Najlepszym tytułem, aby przejść z poziomu "monopoly" na wyższy level są "Potwory w Tokio". Masa zabawy, emocji i można grać nawet w 7 osób. Jeden z najlepszych imprezowych tytułów ever i jeden z lepszych tytułów do wciągnięcia w świat planszówek. Drugim - Survive: Escape From Atlantis. Na 6 osób, mnóstwo negatywnej interakcji i fajna mechanika. Ręczę, że obydwa tytuły, wciągną wszystkich. Nawet tych, którzy myślą, że nie ma innych gier planszowych poza "Chińczykiem" i Monopoly. :D
Awatar użytkownika
Zefireq
Posty: 297
Rejestracja: 20 lut 2016, 08:15
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Oderwanie od Monopoly

Post autor: Zefireq »

O, o, a tak mi się przypomniało. A Wojownicy Podziemi? Ktoś coś może się wypowiedzieć (poza tym, co mogę znaleźć bez problemu w google)?
Nadis
Posty: 451
Rejestracja: 05 lut 2015, 21:24
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Oderwanie od Monopoly

Post autor: Nadis »

Zefireq pisze:O, o, a tak mi się przypomniało. A Wojownicy Podziemi? Ktoś coś może się wypowiedzieć (poza tym, co mogę znaleźć bez problemu w google)?
Dla mnie to była jedna z najbardziej irytujących gier w ogóle. Zupełnie do mnie nie trafiła, choć imprezowki same w sobie lubię. Może spróbuj gry Talisman?

Wysłane z mojego GT-I9301I przy użyciu Tapatalka
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Oderwanie od Monopoly

Post autor: krzyss »

Może napisz w jakie gry grywacie - będzie łatwiej.
...średniowiecze, rycerze, zamki, piwo, magia, smoki...
Awatar użytkownika
Antioch Seleucyda
Posty: 137
Rejestracja: 24 maja 2013, 09:30
Has thanked: 17 times
Been thanked: 1 time

Re: Oderwanie od Monopoly

Post autor: Antioch Seleucyda »

Może Wiochmen Rejser ? Świetna gra.
https://monitor-historyczny.pl/ - blog o książkach historycznych oraz wojennych grach historycznych.
Awatar użytkownika
Zefireq
Posty: 297
Rejestracja: 20 lut 2016, 08:15
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Oderwanie od Monopoly

Post autor: Zefireq »

Nie, Talisman w tej grupie niespecjalnie podszedł.
No to gry, które się przyjmowały w grupie to Tajniacy, Przebiegłe Wielbłądy, TTR, Kolejka, cośtam na pewno jeszcze, ale nic nie działa tak, jak Monopoly - te gry ogrywamy po prostu jak jesteśmy w klubokawiarni, a na Monopoly/Scrabble umawiamy się po prostu z góry wcześniej.
A, no i zależy mi na grach jednak długich, coś w rodzaju lekkich gier które mogą być 'daniem wieczoru'.

Edit: kurde, dziwne, ale Wiochmen Rejser rzeczywiście wygląda, jakby mógł podejść, ale z tego co widzę, to raczej niełatwo dostać.
Awatar użytkownika
Antioch Seleucyda
Posty: 137
Rejestracja: 24 maja 2013, 09:30
Has thanked: 17 times
Been thanked: 1 time

Re: Oderwanie od Monopoly

Post autor: Antioch Seleucyda »

Może jeszcze Cytadela wyd.Galakta.
https://monitor-historyczny.pl/ - blog o książkach historycznych oraz wojennych grach historycznych.
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: Oderwanie od Monopoly

Post autor: Planszman »

7 Cudów świata
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Oderwanie od Monopoly

Post autor: elayeth »

A co ich tak kręci w tym monopoly? Czy to grupa dorosłych czy może młodzież?
Z mojego doświadczenia (a w gry wciągnąłem już ze 30 osób) nie jest ciężko udowodnić jak "starożytną" grą jest monopoly w praktyce.

Piszesz, że kręcą ich imprezówki i monopoly. Ja między tym widzę tylko jedno połączenie - lekkość... brak konieczności wytężania głowy. ;)

Jeśli tak to szukaj wśród najprostszych gier dających emocje. Wśród euro jest tego trochę, choć euro cieszy tych co lubią coś policzyć, coś przemyśleć.
Propozycje na szybko:
Catan (ok 1h)
Stone Age (ok 1,5h)
Wsiąść do Pociągu (ok. 1,5h)

Może warto rozważyć jakieś łatwe z elementem aukcji (to to zawsze emocje) np: Zamki Szalonego Króla Ludwika?

... albo jakąś kooperację (te tez o dziwo się sprawdzają)... np: Eldritch Horror... w moim gronie całkiem fajnie się to sprawdzało jako gateway... wbrew pozorom.... bo jak delikwentom nie chce się myśleć, to można im podpowiadać... a emocji jest sporo... i kulania kostkami też.
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Oderwanie od Monopoly

Post autor: krzyss »

elayeth pisze: Wsiąść do Pociągu (ok. 1,5h)
TTR to chyba to samo, także już jest ogrywane.

Od mnie niezniszczalne Carcassonne. Może to być dobra pozycja. Ewentualnie jak coś ekonomicznego to może Wysokie Napięcie?
...średniowiecze, rycerze, zamki, piwo, magia, smoki...
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4104
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 2546 times

Re: Oderwanie od Monopoly

Post autor: Gizmoo »

krzyss pisze:Ewentualnie jak coś ekonomicznego to może Wysokie Napięcie?
Najlepszy sposób, by kogoś zniechęcić do planszówek - to po monopolu zaproponować WN. No chyba, że to ma być "Terapia Szokowa Wysokim Napięciem". :lol:

Serio nie wpadajcie nawet na takie pomysły. Trzeba stopniowo, od najprostszych, emocjonujących tytułów. Potwory w Tokio, Bang Kościany. W następnej kolejności Tokaido i Takenoko, a dopiero później Stone Age. O pomysłach na Power Grida nawet nie wspominam.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Oderwanie od Monopoly

Post autor: romeck »

Cytadela, Colt Express, Pokój-25.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Oderwanie od Monopoly

Post autor: krzyss »

Może faktycznie pojechałem z tym Wysokiem Napięciem :]
...średniowiecze, rycerze, zamki, piwo, magia, smoki...
Cezary1916
Posty: 156
Rejestracja: 24 lis 2011, 15:19
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Oderwanie od Monopoly

Post autor: Cezary1916 »

Ticket ,Catan ewentualnie Carcassonne któryś z tytułów powinien się sprawdzić
GaGacek
Posty: 181
Rejestracja: 08 sie 2007, 23:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Oderwanie od Monopoly

Post autor: GaGacek »

Big deal od G3
Ostatnio zmieniony 20 wrz 2016, 07:07 przez GaGacek, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Oderwanie od Monopoly

Post autor: espresso »

A ja bym zaproponowała Szeryfa. Z jednej strony lekka i imprezowa, a z drugiej można zarobić na przeciwniku, co być może podoba się Twojej grupie w Monopoly (tam płacisz po wejściu na pole przeciwnika, a tutaj jak przeciwnik Cię złapie na przemycie).
Ewentualnie może Small World? Też lekkie, sporo interakcji, a rozgrywka potrafi chwilę trwać. Z takich "dań wieczoru" o prostych zasadach, ale sporych możliwościach kombinowania, to u mnie sprawdzał się Szogun, Suburbia i Ankh-Morpork (ta ostatnia już prawie nie do kupienia niestety).
żagiel
Posty: 165
Rejestracja: 12 lis 2015, 21:40

Re: Oderwanie od Monopoly

Post autor: żagiel »

Catan to jest świetny pomysł. Podobne do monopolu też dużo turlania, łatwe decyzje do podjęcia ale już trzeba coś więcej pomyśleć czy idziesz tam czy tam. Myślę, że mogłoby zaskoczyć.
Wontzki
Posty: 284
Rejestracja: 04 maja 2016, 07:45
Kontakt:

Re: Oderwanie od Monopoly

Post autor: Wontzki »

żagiel pisze:Catan to jest świetny pomysł. Podobne do monopolu też dużo turlania, łatwe decyzje do podjęcia ale już trzeba coś więcej pomyśleć czy idziesz tam czy tam. Myślę, że mogłoby zaskoczyć.
W czasach prehistorycznych, także rozpoczynałem zabawę z grami planszowymi od Osadników z Catanu. Myślę że Żagiel ma rację i będzie to najlepsza opcja.
Big Bad Dice - odwiedź nasz portal dotyczący gier planszowych, komputerowych oraz fantastyki
Subskrybuj nasz kanał na YouTube - powoli rozwijamy nasz kanał na YouTube - wspomóż nas i zostaw komentarz oraz subskrypcję
Awatar użytkownika
Zefireq
Posty: 297
Rejestracja: 20 lut 2016, 08:15
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Oderwanie od Monopoly

Post autor: Zefireq »

Właśnie, zapomniałem o Colt Expressie, też się nieźle przyjął, za to Szeryf tak pół na pół. Wiecie, problem jest tylko taki, że ich nie trzeba 'przekabacać' na planszówkową stronę, bo lubią inne planszówki też. Po prostu trzeba czegoś, co będzie równie 'uzależniające', myślę że chodzi tu w sumie o aspekt towarzyski i przy okazji Monopoly. O Catanie też myślałem, chyba rzeczywiście będę to musiał wypróbować.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Oderwanie od Monopoly

Post autor: romeck »

Zefireq pisze:Właśnie, zapomniałem o Colt Expressie, też się nieźle przyjął
No to rozważ Pokój-25. Są kinomani w tym gronie?
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Oderwanie od Monopoly

Post autor: misioooo »

Catan panowie i panie, Catan!
Krok w XXI wiek planszówkowy z Monopolu :)
Polecam też K2 - to był tytuł, który pokazał mi "nowe" (bez kostek!) planszówki wiele lat temu. Mam go do dziś i nadal czasami grywam! Do monopolu nie siądę...
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1237
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 131 times
Been thanked: 57 times

Re: Oderwanie od Monopoly

Post autor: poooq »

Polecam Tokaido: jest ekonomia, jest ruch, jest zajmowanie pól, do tego kolekcjonowanie i trochę blefu. 5 graczy też jest.
Po co piać, gdy można grać?
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Oderwanie od Monopoly

Post autor: FortArt »

Marrakech - jest los i płacenie innym graczom, a wygląda rewelacyjnie.
Ale tylko 2-4 osoby.

Manila by się nadała, znów los i pieniądze. 3-5 osób.

Santiago - (3-5) z korupcją powinno podejść.

Small World (2-5, ale i na 6 da radę) - reguły proste, jest wyżynanie innych graczy, będzie dobrze.
Ostatnio zmieniony 23 wrz 2016, 10:35 przez FortArt, łącznie zmieniany 1 raz.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Nesmeer

Re: Oderwanie od Monopoly

Post autor: Nesmeer »

Wysokie napiecie

Wyslane dzieki HuaweiP9 ;)
ODPOWIEDZ