RPG lub/i 4x/strategia na 2+/3+ osob

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Trawus
Posty: 192
Rejestracja: 06 lip 2014, 14:06
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

RPG lub/i 4x/strategia na 2+/3+ osob

Post autor: Trawus »

Cześć!
Jako, że odwołali mi kampanie Spartacusa, a zbliżają się moje urodziny chciałbym coś sobie wybrac.

Przede wszystkim jestem ogromnym fanem Eclipsa i mimo ogrania sporej ilości gier zostaje moim numerem 1.
Żona do tej pory nie grała w Eclipsa ale podoba jej się najbardziej konfrontacja i jej ulubiona gra to Smallword oraz Imperium w 8 minut. Dobrze by było aby i jej się gierka spodobała ;)


Czy będzie to rpg/4x/strategia gra powinna:
-być pl (niestety nie każdy z moich znajomych zna eng)
-najlepiej jakby trwala do 2, max 3h (wymóg aby grać z zona). No chyba, że gra będzie miała opcje krotsza i dłuższą ;)
-może być zaawansowana, nauczę się ;)
-dobrze jakby działało na 2+ osoby, ewentualnie od 3 w gore

Co mam lub do czego mam dostęp z tego typu gier:
-Twilight Imperium, Eclipse, Runewars, Kupcy i Korsarze, Smallword, GoT, Mage Knight, Descent, Pan Lodowego ogrodu, Impuls, Chaos w Starym Swiecie, Magia i Miecz, Kemet.

Myślalem o:
-Martwa Zima, Rycerze Pustkowi, Cry Havoc, Imperial 2030 (słyszałem ze wychodzi w pl), Cyklady

Co bym chciał ale odpada ze względu na jezyk: (pal licho czas gry xD)
-Dominant Spieces, Clash of Cultures.

Czekam na Wasze opinie i propozycje.

Dzięki!
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: RPG lub/i 4x/strategia na 2+/3+ osob

Post autor: misioooo »

Dominant Species to bardzo dobra gra jest. Nam rozgrywki w 4 osoby max 4h zajmowały, czasami i 3h. Zależność językowa tego tytułu jest minimalna. Karty leżą widoczne dla wszystkich, mają proste działanie i jedna osoba może je wytłumaczyć. Wg mnie na dwie osoby jest "taka se, ale ok". Za to w szerszym gronie to rasowa gra wojenna pod przykrywką euro.

Rycerze pustkowi czasami mają bardzo mało interakcji między postaciami graczy (za to między graczami już bardzo dużo dzięki sprytnej mechanice padliniarza). Nie wiem jak to na dwie osoby zadziała... Na pewno gorzej niż na 4, ale może być ok. Grałem tylko w 4 osoby.

Skoro małżonka lubi cię tłuc, to Cry Havoc może być ok. Nie grałem, więc więcej nie powiem, ale to młócenie niemal w czystej postaci.

Jest jeszcze taka fajna gierka Nexus Ops. Taki skirmish "all in the box". Bez dodatków etc. Wg mnie działa bardzo fajnie na 2/3/4 osoby. No i jest to głównie naparzanka z drobnymi elementami ekonomii. Karty są po angielsku, ale na bgg można znaleźć spolszczenie.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: RPG lub/i 4x/strategia na 2+/3+ osob

Post autor: Rocy7 »

Clash of Cultures na kompletne polskie tlumaczemie (łącznie z zasadami i grafika) na bgg, karty wystarczy wydrukowac włożyć do koszulek i można grać.
Dodatek również zostal przetlumaczony w ten sposób.

Obrazek
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: RPG lub/i 4x/strategia na 2+/3+ osob

Post autor: Leszy2 »

Polecam 'Simurgh'
Bardzo ładnie i solidnie wydana, duża gra euro w klimacie 'perskich smoków'. Chodzi o zdobycie jak najwyższej pozycji swego rodu poprzez hodowlę smoków. Gra opiera się na wielotorowym pozyskiwaniu i wymianie zasobów ogólnie za pomocą mechaniki worker placement. Gra dobrze chodzi od 2 do 5 osób, trwa ok. 2 h. łatwo się skaluje pod względem długości. Jest po polsku.
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: RPG lub/i 4x/strategia na 2+/3+ osob

Post autor: Rafalm »

Zerknij może jeszcze na poniższe dwa tytuły:
1. Mare Nostrum: Imperia - jeśli preferujesz klimaty historyczne. Gra chodzi dobrze na 2 osoby jak i więcej (sama podstawka do 5 osób, z dodatkiem do 6), ale trzeba wziąć pod uwagę, że rozpisane są w niej scenariusze w zależności od ilości osób (i tak np. scenariuszem dla dwóch osób są wojny punickie, więc po jakimś czasie może się znudzić granie ciągle Rzymem lub Kartaginą.
2. Battalia - tu z kolei znajdziesz fantasy (klimat podobny do komputerowej Heroes of Might and Magic). Tutaj z kolei czas rozgrywki może być problematyczny, w 2 godziny możecie się nie wyrobić.
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: RPG lub/i 4x/strategia na 2+/3+ osob

Post autor: bukimi »

Też bym przemyślał odrzucenie Dominant Species na Twoim miejscu. Karty to może 5% czasu gry, a każda z nich to jedno króciutkie zdanie. Żaden problem zrobić wklejki/wsuwki z tłumaczeniem. Poza tym po 3 rozgrywkach będziesz wiedzieć jaki jest efekt karty tylko po spojrzeniu na jej obrazek - nie ma ich tak dużo ;)
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
ODPOWIEDZ